Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 2/22 14:29 pm - World Cup Val di Sole: XCC results


Posted by Editoress on 09/2/22
 

Results from the XCC races in Val di Sole, Italy

Women, 8 laps
1 Pauline Ferrand Prevot (Fra) BMC MTB Racing 0:20:56
2 Loana Lecomte (Fra) Canyon CLLCTV at 0:00
3 Alessandra Keller (Sui) Thömus Maxon 0:07
4 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 0:07
5 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing Team 0:24
6 Martina Berta (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 0:32
7 Haley Batten (USA) Specialized Factory Racing 0:34
8 Gwendalyn Gibson (USA) Norco Factory Team 0:35
9 Linda Indergand (Sui) Liv Factory Racing 0:37
10 Savilia Blunk (USA) 0:37
11 Rebecca McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Genuins 0:40
12 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 0:42
13 Malene Degn (Den) KMC - Orbea 0:46
14 Jenny Rissveds (Swe) Team 31 Ibis Cycles 0:49
15 Sina Frei (Sui) Specialized Factory Racing 0:51
16 Annie Last (GBr) 0:52
17 Léna Gerault (Fra) KTM Vittoria Team 0:52
18 Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 0:52
19 Ramona Forchini (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 0:55
20 Nicole Koller (Sui) Ghost Factory Racing 0:59
21 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 1:04
22 Isla Short (GBr) 1:04
23 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 1:05
24 Candice Lill (RSA) 1:07
25 Sandra Walter (Can) LIV Collective
1:23
26 Mona Mitterwallner (Aut) Cannondale Factory Racing 1:27
27 Kelsey Urban (USA) Team 31 Ibis Cycles 1:37
28 Laurie Arseneault (Can) Canyon MTB Racing 1:42
29 Steffi Häberlin (Sui) Bixs Performance Racing 1:54
30 Giorgia Marchet (Ita) Trinx Factory Team 2:01
31 Raiza Goulao Henrique (Bra) 2:10
32 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) BH Templo Cafés UCC 2:17
33 Tereza Tvaruzkova (Cze) Expres Cz - Tufo Team Kolín 2:21
34 Linn Gustafzzon (Swe) Team 31 Ibis Cycles -2 laps
35 Hercilia Najara Ferreira De Souza (Bra) -2 laps
36 Nadine Rieder (Ger) Ghost Factory Racing -3 laps
37 Lia Schrievers (Ger) -3 laps
38 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing -5 laps
DNS Caroline Bohé (Den) Ghost Factory Racing
DNS Emily Batty (Can) Canyon MTB Racing
 
Men, 10 laps
1 Titouan Carod (Fra) BMC MTB Racing 0:22:28
2 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing at 0:04
3 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 0:09
4 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 0:12
5 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Factory Racing 0:15
6 Vlad Dascalu (Rou) Trek Factory Racing XC 0:17
7 Thomas Litscher (Sui) Kross Orlen Cycling Team 0:22
8 Victor Koretzky (Fra) 0:25
9 Jofre Cullell Estape (Esp) Primaflor Mondraker Genuins 0:26
10 Joshua Dubau (Fra) Rockrider Racing Team 0:28
11 Marcel Guerrini (Sui) Bixs Performance Racing 0:29
12 Daniele Braidot (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 0:30
13 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 0:32
14 Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 0:32
15 Filippo Colombo (Sui) BMC MTB Racing 0:34
16 Sebastian Fini Carstensen (Den) KMC - Orbea 0:35
17 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 0:36
18 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team 0:37
19 Christopher Blevins (USA) Specialized Factory Racing 0:38
20 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés UCC 0:39
21 Pierre De Froidmont (Bel) KMC - Orbea 0:39
22 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 0:40
23 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Massi-Beaumes De Venise 0:42
24 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 0:44
25 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Factory Racing 0:46
26 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 0:50
27 Joel Roth (Sui) Bixs Performance Racing 0:53
28 Luca Schwarzbauer (Ger) Canyon CLLCTV 0:53
29 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off - Road Team 1:04
30 Juri Zanotti (Ita) BMC MTB Racing 1:11
31 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 1:14
32 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off - Road Team 1:15
33 Nadir Colledani (Ita) Mmr Factory Racing Team 1:16
34 Julian Schelb (Ger) Stop&Go Marderabwehr MTB Team -1 Lap
35 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC -1 Lap
36 Gregor Raggl (Aut) Jb Brunex Superior Factory Racing -1 Lap
37 Vital Albin (Sui) Thömus Maxon -1 Lap
38 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team -4 laps
DNF Ben Oliver (NZl)
DNF Cameron Orr (GBr)



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.