Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 10/22 11:08 am - Tour Cycliste Feminin International de l'Ardeche: Stages 4 and 5


Posted by Editoress on 09/10/22
 

Results from stages four and five of Tour Cycliste Féminin International de l'Ardèche in France

Stage 4 (September 9th): Beauchastel to Sarras, 110.8 km
1 Antonia Niedermaier (Ger) Canyon//SRAM Generation 2:45:33
2 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women at 1:11
3 Silvia Zanardi (Ita) BePink 1:11
4 Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team
5 Simone Boilard (Can) St Michel - Auber 93
6 Jelena Eri (Srb) Movistar Team Women
7 Loes Adegeest (Ned) IBCT
8 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) Movistar Team Women all s.t.
9 Emma Langley (USA) USA National Team 2:02
10 Margot Pompanon (Fra) St Michel - Auber 93 4:16
11 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 4:50
12 Shayna Powless (USA) USA National Team 5:30
13 Diana Carolina Penuela Martinez (Col) DNA Pro Cycling Team
14 Typhaine Laurance (Fra) Arkea Pro Cycling Team
15 Severine Eraud (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime
16 Henrietta Colborne (GBr) GT Krush Tunap Pro Cycling
17 Claire Steels (GBr) Sopela Women's Team
18 Femke De Vries (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling
19 Heidi Franz (USA) USA National Team
20 Morgane Coston (Fra) Arkea Pro Cycling Team
21 Alice Sharpe (Irl) IBCT
22 Marissa Baks (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling
23 Marine Allione (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime
24 Selam Amha Gerefiel (Eth) WCC Team
25 Tjaaa Su`Nik (Slo) Slovenia
26 Maryna Varenyk (Ukr) Eneicat-RBH Global
27 Lotte Claes (Bel) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck
28 Matilde Vitillo (Ita) BePink
29 Prisca Savi (Ita) BePink
30 Sigrid Ytterhus Haugset (Nor) Norway National Team
31 Karolina Perekitko (Pol) LVIVCycling Team
32 Megan Armitage (Irl) IBCT
33 Coralie Demay (Fra) St Michel - Auber 93
34 Anet Barrera Esparza (Mex) DNA Pro Cycling Team
35 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Team Farto - BTC
36 Cecile Lejeune (Fra) Team Farto - BTC
37 Camille Fahy (Fra) St Michel - Auber 93
38 Agua Marina Espinola Salinas (Par) Canyon//SRAM Generation
39 Nicole Coates (GBr) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
40 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Team Women all s.t.
41 Magdalene Lind (Nor) Norway National Team 11:30
42 Erika Jesenko (Slo) Slovenia
43 Aranza Villalon Sanchez (Chi) Eneicat-RBH Global both s.t.
44 Elina Tasane (Est) WCC Team 11:32
45 Marta Romeu Solaz (Esp) Team Farto - BTC
46 MarkÈta H¡Jkov¡ (Cze) BePink
47 Natalie Grinczer (GBr) Stade Rochelais Charente Maritime
48 Daniek Hengeveld (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling
49 Holly Breck (USA) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
50 Fien Van Eynde (Bel) IBCT
51 Antonia Grondahl (Fin) IBCT
52 Natalia Franco Villegas (Col) WCC Team
53 Erica Clevenger (USA) DNA Pro Cycling Team all s.t.
54 Maude Elaine Le Roux (RSA) WCC Team 12:38
55 Nika Bobnar (Slo) Slovenia 16:30
56 Agata Flis (Pol) LVIVCycling Team
57 Annamarie Lipp (NZl) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
58 Malin Eriksen (Nor) Norway National Team
59 Claudia San Justo Mantecon (Esp) Eneicat-RBH Global
60 Stine-Marie Snortheim (Nor) Norway National Team
61 Bronwyn Macgregor (NZl) LVIVCycling Team
62 Prudence Fowler (NZl) IBCT
63 Luciana Roland (Arg) WCC Team
64 Lara Mareti (Slo) Slovenia
65 Anastasiya Kolesava (Blr) Stade Rochelais Charente Maritime
66 Jessica Pratt (Aus) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
67 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Team Women
68 Kira Payer (USA) DNA Pro Cycling Team
69 Naia Amondarain Gaztanaga (Esp) Sopela Women's Team
70 Kyleigh Spearing (USA) USA National Team
71 Alicia Evans (NZl) LVIVCycling Team
72 Claire Cameron (Can) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
73 Almudena Montalvo Perez (Esp) Eneicat-RBH Global
74 Noemie Abgrall (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime
75 Alice Coutinho (Fra) Sopela Women's Team
76 Coralie Savina (Fra) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck all s.t.
77 Valentine Nzayisenga (Rwa) Canyon//SRAM Generation 23:20
78 Azulde Britz (Rsa) Team Farto - BTC
79 Lina Svarinska (Lat) Team Farto - BTC
80 Hanna Johansson (Swe) LVIVCycling Team
81 Cara O'Neill (USA) USA National Team
82 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Team Women
83 Nina Pugelj (Slo) Slovenia
84 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team
85 Perrine Clauzel (Fra) St Michel - Auber 93 32:28
86 Kaitlyn Rauwerda (Can) DNA Pro Cycling Team s.t.
DNF Heather Fischer (USA) DNA Pro Cycling Team
DNS Ricarda Bauernfeind (Ger) Canyon//SRAM Generation
 
Stage 5: Florac to Mont Lozere, 109.4 km
1 Antonia Niedermaier (Ger) Canyon//SRAM Generation 3:26:15
2 Claire Steels (GBr) Sopela Women's Team at 0:32
3 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:45
4 Henrietta Colborne (GBr) GT Krush Tunap Pro Cycling 0:47
5 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) Movistar Team Women
6 Loes Adegeest (Ned) IBCT both s.t.
7 Megan Armitage (Irl) IBCT 0:53
8 Lotte Claes (Bel) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck 0:55
9 Coralie Demay (Fra) St Michel - Auber 93 1:01
10 Morgane Coston (Fra) Arkea Pro Cycling Team 1:12
11 Emma Langley (USA) USA National Team 1:17
12 Simone Boilard (Can) St Michel - Auber 93 1:22
13 Sigrid Ytterhus Haugset (Nor) Norway National Team 1:30
14 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women 2:31
15 Karolina Perekitko (Pol) LVIVCycling Team 2:40
16 Anet Barrera Esparza (Mex) DNA Pro Cycling Team 3:22
17 Marissa Baks (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 4:02
18 Femke De Vries (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 4:42
19 Jelena Eri (Srb) Movistar Team Women 8:45
20 Agua Marina Espinola Salinas (Par) Canyon//SRAM Generation 10:14
21 Nicole Coates (GBr) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 11:07
22 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Team Women 12:01
23 Tjaaa Su`Nik (Slo) Slovenia 12:54
24 Selam Amha Gerefiel (Eth) WCC Team 14:20
25 Typhaine Laurance (Fra) Arkea Pro Cycling Team
26 Diana Carolina Penuela Martinez (Col) DNA Pro Cycling Team
27 Alice Coutinho (Fra) Sopela Women's Team
28 Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team
29 Matilde Vitillo (Ita) BePink
30 Heidi Franz (USA) USA National Team
31 Shayna Powless (USA) USA National Team all s.t.
32 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 14:24
33 Natalie Grinczer (GBr) Stade Rochelais Charente Maritime
34 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Team Farto - BTC both s.t.
35 Marine Allione (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime 14:26
36 Aranza Villalon Sanchez (Chi) Eneicat-RBH Global
37 Annamarie Lipp (NZl) Torelli - Cayman Islands - Scimitar
38 Prisca Savi (Ita) BePink all s.t.
39 Daniek Hengeveld (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 14:30
40 Erika Jesenko (Slo) Slovenia 14:30
41 Maude Elaine Le Roux (RSA) WCC Team 14:32
42 Nadia Quagliotto (Ita) BePink
43 Magdalene Lind (Nor) Norway National Team
44 Valentine Nzayisenga (Rwa) Canyon//SRAM Generation
45 Maryna Varenyk (Ukr) Eneicat-RBH Global all s.t.
46 Kira Payer (USA) DNA Pro Cycling Team 14:34
47 Cecile Lejeune (Fra) Team Farto - BTC
48 Malin Eriksen (Nor) Norway National Team
49 Margot Pompanon (Fra) St Michel - Auber 93 all s.t.
50 Anastasiya Kolesava (Blr) Stade Rochelais Charente Maritime 15:13
51 Camille Fahy (Fra) St Michel - Auber 93
52 Alice Sharpe (Irl) IBCT both s.t.
53 Marta Romeu Solaz (Esp) Team Farto - BTC 15:22
54 Elina Tasane (Est) WCC Team 15:25
55 Fien Van Eynde (Bel) IBCT 15:30
56 MarkÈta H¡Jkov¡ (Cze) BePink
57 Holly Breck (USA) Torelli - Cayman Islands - Scimitar both s.t.
58 Noemie Abgrall (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime 15:36
59 Almudena Montalvo Perez (Esp) Eneicat-RBH Global 15:50
60 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Team Women 16:16
61 Danique Braam (Ned) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck s.t.
62 Jessica Pratt (Aus) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 16:39
63 Lina Svarinska (Lat) Team Farto - BTC 16:41
64 Antonia Grondahl (Fin) IBCT 16:47
65 Claire Cameron (Can) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 17:41
66 Naia Amondarain Gaztanaga (Esp) Sopela Women's Team 19:00
67 Cara O'Neill (USA) USA National Team 25:09
68 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Team Women 27:07
69 Luciana Roland (Arg) WCC Team
70 Stine-Marie Snortheim (Nor) Norway National Team both s.t.
71 Nika Bobnar (Slo) Slovenia 28:27
72 Agata Flis (Pol) LVIVCycling Team 29:20
73 Nina Pugelj (Slo) Slovenia 30:26
74 Erica Clevenger (USA) DNA Pro Cycling Team 31:14
75 Kaitlyn Rauwerda (Can) DNA Pro Cycling Team 32:01
76 Alicia Evans (NZl) LVIVCycling Team s.t.
77 Claudia San Justo Mantecon (Esp) Eneicat-RBH Global 32:34
OTL Perrine Clauzel (Fra) St Michel - Auber 93 36:02
OTL Hanna Johansson (Swe) LVIVCycling Team 36:37
OTL Prudence Fowler (NZl) IBCT 36:37
OTL Azulde Britz (Rsa) Team Farto - BTC 36:37
OTL Coralie Savina (Fra) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck 36:37
DNF Severine Eraud (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Natalia Franco Villegas (Col) WCC Team
DNF Bronwyn Macgregor (NZl) LVIVCycling Team
DNF Lara Mareti (Slo) Slovenia
DNF Kyleigh Spearing (USA) USA National Team
 
GC
1 Antonia Niedermaier (Ger) Canyon//SRAM Generation 14:45:51
2 Loes Adegeest (Ned) IBCT at 1:24
3 Silvia Zanardi (Ita) BePink 1:53
4 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) Movistar Team Women 1:58
5 Simone Boilard (Can) St Michel - Auber 93 2:28
6 Emma Langley (USA) USA National Team 2:48
7 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women 3:45
8 Claire Steels (GBr) Sopela Women's Team 6:02
9 Megan Armitage (Irl) IBCT 6:05
10 Coralie Demay (Fra) St Michel - Auber 93 6:31
11 Lotte Claes (Bel) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck 6:35
12 Morgane Coston (Fra) Arkea Pro Cycling Team 6:42
13 Anet Barrera Esparza (Mex) DNA Pro Cycling Team 9:02
14 Sigrid Ytterhus Haugset (Nor) Norway National Team 9:11
15 Jelena Eri (Srb) Movistar Team Women 9:56
16 Karolina Perekitko (Pol) LVIVCycling Team 10:28
17 Marissa Baks (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 11:33
18 Femke De Vries (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 13:56
19 Henrietta Colborne (GBr) GT Krush Tunap Pro Cycling 14:59
20 Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team 15:31
21 Nicole Coates (GBr) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 19:13
22 Diana Carolina Penuela Martinez (Col) DNA Pro Cycling Team 19:50
23 Heidi Franz (USA) USA National Team 19:50
24 Tjaaa Su`Nik (Slo) Slovenia 20:25
25 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 21:23
26 Shayna Powless (USA) USA National Team 21:51
27 Typhaine Laurance (Fra) Arkea Pro Cycling Team 21:51
28 Selam Amha Gerefiel (Eth) WCC Team 21:51
29 Marine Allione (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime 22:07
30 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Team Farto - BTC 22:12
31 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Team Women 23:05
32 Margot Pompanon (Fra) St Michel - Auber 93 24:41
33 Matilde Vitillo (Ita) BePink 25:41
34 Maryna Varenyk (Ukr) Eneicat-RBH Global 25:46
35 Agua Marina Espinola Salinas (Par) Canyon//SRAM Generation 25:54
36 Alice Sharpe (Irl) IBCT 26:17
37 Camille Fahy (Fra) St Michel - Auber 93 26:17
38 Aranza Villalon Sanchez (Chi) Eneicat-RBH Global 27:57
39 Natalie Grinczer (GBr) Stade Rochelais Charente Maritime 28:07
40 Cecile Lejeune (Fra) Team Farto - BTC 30:32
41 Prisca Savi (Ita) BePink 31:30
42 Anastasiya Kolesava (Blr) Stade Rochelais Charente Maritime 33:54
43 Erika Jesenko (Slo) Slovenia 35:32
44 Magdalene Lind (Nor) Norway National Team 35:43
45 Marta Romeu Solaz (Esp) Team Farto - BTC 36:16
46 Elina Tasane (Est) WCC Team 36:19
47 MarkÈta H¡Jkov¡ (Cze) BePink 36:34
48 Antonia Grondahl (Fin) IBCT 38:07
49 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Team Women 39:11
50 Daniek Hengeveld (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 40:02
51 Holly Breck (USA) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 41:33
52 Fien Van Eynde (Bel) IBCT 41:37
53 Annamarie Lipp (NZl) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 42:18
54 Malin Eriksen (Nor) Norway National Team 44:58
55 Danique Braam (Ned) Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck 46:46
56 Maude Elaine Le Roux (RSA) WCC Team 52:17
57 Alice Coutinho (Fra) Sopela Women's Team 52:18
58 Valentine Nzayisenga (Rwa) Canyon//SRAM Generation 52:27
59 Almudena Montalvo Perez (Esp) Eneicat-RBH Global 53:39
60 Nika Bobnar (Slo) Slovenia 55:55
61 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 57:11
62 Stine-Marie Snortheim (Nor) Norway National Team 58:30
63 Erica Clevenger (USA) DNA Pro Cycling Team 59:49
64 Lina Svarinska (Lat) Team Farto - BTC 1:01:14
65 Jessica Pratt (Aus) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 1:02:44
66 Naia Amondarain Gaztanaga (Esp) Sopela Women's Team 1:04:12
67 Alicia Evans (NZl) LVIVCycling Team 1:04:39
68 Noemie Abgrall (Fra) Stade Rochelais Charente Maritime 1:08:47
69 Claire Cameron (Can) Torelli - Cayman Islands - Scimitar 1:11:28
70 Agata Flis (Pol) LVIVCycling Team 1:11:33
71 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Team Women 1:14:53
72 Luciana Roland (Arg) WCC Team 1:15:22
73 Kira Payer (USA) DNA Pro Cycling Team 1:17:22
74 Claudia San Justo Mantecon (Esp) Eneicat-RBH Global 1:20:06
75 Prudence Fowler (NZl) IBCT 1:22:05
76 Cara O'Neill (USA) USA National Team 1:25:46
77 Azulde Britz (Rsa) Team Farto - BTC 1:29:47
78 Nina Pugelj (Slo) Slovenia 1:31:03
79 Kaitlyn Rauwerda (Can) DNA Pro Cycling Team 1:34:22



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.