Canadian Cyclist

 

July 20/21 17:03 pm - L'Etoile d'Or: Stage 3 and Final GC


Posted by Editoress on 07/20/21
 

Results from the 3rd and final stage of U23 Nations Cup L'Etoile d'Or in France

Stage 3: Montmorillon to Montmorillon, 181.8 km
1 Paul Penhoët (France) 4:17:36
2 Vito Braet (Belgium)
3 Matevz Govekar (Slovenia)
4 Tom Paquet (Luxembourg)
5 Rhys Britton (Great Britain)
6 Valentin Götzinger (Austria)
7 Sam Watson (Great Britain)
8 Hugo Page (France)
9 Milan Fretin (Belgium)
10 Filippo Baroncini (Italy)
11 Sergio Trueba Cagigas (Spain)
12 Paul Lapeira (Auvergne-Rhone-Alpes)
13 Noah Knecht (Auvergne-Rhone-Alpes)
14 Tim Torn Teutenberg (Germany)
15 Huub Artz (Netherlands)
16 Kévin Vauquelin (France)
17 Artjom Mirzojev (Estonia)
18 Nils Brun (Switzerland)
19 Cedric Pries (Luxembourg)
20 Thomas Delphis (France)
21 Frederik Jensen (Denmark)
22 JB Murphy (Ireland)
23 Viktor Potocki (Croatia)
24 Louis Hardouin (Centre Val De Loire)
25 Carlos Canal (Spain)
26 Luca De Meester (Belgium)
27 Bartlomiej Proc (Poland)
28 Ruben Eggenberg (Switzerland)
29 Rik Karier (Luxembourg)
30 Marijn Van Den Berg (Netherlands)
31 Timo Kielich (Belgium)
32 Pedro Silva (Portugal)
33 Filip Maciejuk [Leader jersey] (Poland)
34 Rait Ärm (Estonia)
35 Jacob Hindsgaul Madsen (Denmark)
36 Louis Blouwe [Point jersey] [Mountain jersey] (Belgium)
37 Xabier Azparren (Spain)
38 Raphael Parisella (Canada)
39 Felix Stehli (Switzerland)
40 Javier Serrano Rodriguez (Spain)
41 Pedro Pinto (Portugal)
42 Joren Bloem (Netherlands)
43 Fabian Steininger (Austria)
44 Axel Rambault (Centre Val De Loire)
45 Mateusz Kostanski (Poland)
46 Enekoitz Azparren (Spain)
47 Antonio Ferreira (Portugal)
48 Jose Sousa (Portugal)
49 Loïc Bettendorff (Luxembourg)
50 Eric Inkser (Canada)
51 Tim Marsman (Netherlands)
52 Thomas Gachignard (France)
53 Pedro Miguel Lopes (Portugal)
54 Maximilian Juillard (Auvergne-Rhone-Alpes)
55 Henri Uhlig (Germany)
56 Liam Curley (Ireland)
57 Simon Millon (Centre Val De Loire)
58 Maximilian Schmidbauer (Austria)
59 Nik Cemazar (Slovenia)
60 Antoine Guedon (Occitanie)
61 Johan Price-Pejtersen (Denmark)
62 Patxi Darthayette (Nouvelle-Aquitaine)
63 Martin Papanov (Bulgaria)
64 Jon Knolle (Germany)
65 Mats Wenzel (Luxembourg)
66 Jannis Peter (Germany)
67 Lorenzo Milesi (Italy)
68 Gleb Karpenko (Estonia) all s.t.
69 Adam Kus (Poland) 0:13
70 Brendan Le Cam (Auvergne-Rhone-Alpes)
71 Maximilian Kabas (Austria)
72 Anze Skok (Slovenia)
73 Daan Hoeks (Netherlands)
74 Pedro Andrade (Portugal) all s.t.
75 Théo Degache (Auvergne-Rhone-Alpes) 0:16
76 Aljaz Jarc (Slovenia) 0:19
77 Michele Gazzoli (Italy) 0:22
78 Oliver Stockwell (Great Britain) s.t.
79 Luca Colnaghi (Italy) 0:25
80 Bostijan Murn (Slovenia) 0:38
81 Nicolas Hamon (Nouvelle-Aquitaine) 0:40
82 Joris Delbove (France) 0:48
83 Valentin Retailleau (Auvergne-Rhone-Alpes) 1:01
84 Mads Andersen (Denmark) 2:09
85 Marcus Sander Hansen (Denmark) 3:32
86 Alfie George (Great Britain) 7:47
87 Adam Ward (Ireland)
88 Luke Smith (Ireland) both s.t.
89 Martin Gavenda (Slovakia) 17:03
90 Pavol Rovder (Slovakia)
91 Luca Jenni (Switzerland)
92 Ryan Rudderham (Canada) all s.t.
93 Yordan Petrov (Bulgaria) 19:46
94 Elian Prieur (Occitanie)
95 Joosep Sankmann (Estonia)
96 Matej Blasko (Slovakia)
97 Deniz Ryustemov (Bulgaria)
98 Philipp Hofbauer (Austria)
99 Kacper Wisniewski (Poland) all s.t.
DNF Mario Gamper (Austria)
DNF Petar Dimitrov (Bulgaria)
DNF Ventsislav Venkov (Bulgaria)
DNF Riley Pickrell (Canada)
DNF Sean Richardson (Canada)
DNF Guillaume Monmasson (Centre Val De Loire)
DNF Clement Suzzoni (Centre Val De Loire)
DNF Joonas Kurits (Estonia)
DNF Pirmin Benz (Germany)
DNF Johannes Hodapp (Germany)
DNF William Tidball (Great Britain)
DNF Robert Donaldson (Great Britain)
DNF Leo Doyle (Ireland)
DNF Raphael Kockelmann (Luxembourg)
DNF Niek Hoornsman (Netherlands)
DNF Bastien Bareille (Nouvelle-Aquitaine)
DNF Antonin Souchon (Nouvelle-Aquitaine)
DNF Brice Dujardin (Nouvelle-Aquitaine)
DNF Max Warmerdam (Occitanie)
DNF Matthieu Lavignac (Occitanie)
DNF Damian Bieniek (Poland)
DNF Francesc Bennassar (Spain)
DNF Alex Vogel (Switzerland)
DNF Jakob Klahre (Switzerland)
 
FInal GC
1 Filip Maciejuk (Poland) 7:49:21
2 Kévin Vauquelin (France) at 0:06
3 Filippo Baroncini (Italy)
4 Marijn Van Den Berg (Netherlands) both s.t.
5 Hugo Page (France) 0:09
6 Jacob Hindsgaul Madsen (Denmark) 0:12
7 Sam Watson (Great Britain) 0:20
8 Johan Price-Pejtersen (Denmark) 0:21
9 Xabier Azparren (Spain) 0:22
10 Paul Lapeira (Auvergne-Rhone-Alpes) 0:23
11 Thomas Delphis (France) 0:27
12 Jon Knolle (Germany) 0:34
13 Louis Blouwe (Belgium)
14 Milan Fretin (Belgium) both s.t.
15 Tim Torn Teutenberg (Germany) 0:37
16 Rait Ärm (Estonia)
17 Nik Cemazar (Slovenia) both s.t.
18 Joren Bloem (Netherlands) 0:44
19 Raphael Parisella (Canada) s.t.
20 Maximilian Juillard (Auvergne-Rhone-Alpes) 0:47
21 Henri Uhlig (Germany) 0:48
22 Paul Penhoët (France)
23 Artjom Mirzojev (Estonia) both s.t.
24 Gleb Karpenko (Estonia) 0:49
25 Frederik Jensen (Denmark) 0:50
26 Tim Marsman (Netherlands) 0:52
27 Valentin Götzinger (Austria) s.t.
28 Jannis Peter (Germany) 0:53
29 Timo Kielich (Belgium) 0:56
30 Cedric Pries (Luxembourg) s.t.
31 Rhys Britton (Great Britain) 1:02
32 Axel Rambault (Centre Val De Loire) s.t.
33 Luca De Meester (Belgium) 1:06
34 Brendan Le Cam (Auvergne-Rhone-Alpes) 1:08
35 Carlos Canal (Spain) 1:10
36 Maximilian Schmidbauer (Austria) 1:11
37 Mats Wenzel (Luxembourg) 1:14
38 Mateusz Kostanski (Poland) 1:20
39 Luca Colnaghi (Italy) 1:22
40 Enekoitz Azparren (Spain) 1:25
41 Thomas Gachignard (France) s.t.
42 Daan Hoeks (Netherlands) 1:27
43 Viktor Potocki (Croatia) 1:32
44 Jose Sousa (Portugal) 1:33
45 Nils Brun (Switzerland) 1:42
46 Liam Curley (Ireland) 1:44
47 Oliver Stockwell (Great Britain) 1:45
48 Aljaz Jarc (Slovenia) 1:50
49 Rik Karier (Luxembourg) s.t.
50 Antonio Ferreira (Portugal) 1:53
51 Michele Gazzoli (Italy) 1:55
52 Sergio Trueba Cagigas (Spain) 2:03
53 Javier Serrano Rodriguez (Spain) s.t.
54 Théo Degache (Auvergne-Rhone-Alpes) 2:05
55 Joris Delbove (France) 2:26
56 Valentin Retailleau (Auvergne-Rhone-Alpes) 2:27
57 Noah Knecht (Auvergne-Rhone-Alpes) 3:18
58 Marcus Sander Hansen (Denmark) 3:58
59 Huub Artz (Netherlands) 4:06
60 Bostijan Murn (Slovenia) 4:44
61 Mads Andersen (Denmark) 5:07
62 Matevz Govekar (Slovenia) 7:48
63 Loïc Bettendorff (Luxembourg) 8:07
64 Simon Millon (Centre Val De Loire) 8:32
65 Felix Stehli (Switzerland) 8:43
66 Pedro Miguel Lopes (Portugal) 8:45
67 Anze Skok (Slovenia) 8:48
68 Pedro Andrade (Portugal) 8:50
69 Maximilian Kabas (Austria) s.t.
70 Adam Ward (Ireland) 8:51
71 Nicolas Hamon (Nouvelle-Aquitaine) 8:59
72 Adam Kus (Poland) 9:07
73 Louis Hardouin (Centre Val De Loire) 9:12
74 JB Murphy (Ireland) 9:14
75 Lorenzo Milesi (Italy) 9:16
76 Patxi Darthayette (Nouvelle-Aquitaine) 9:37
77 Antoine Guedon (Occitanie) 9:39
78 Martin Papanov (Bulgaria) 9:46
79 Vito Braet (Belgium) 15:04
80 Ruben Eggenberg (Switzerland) 15:19
81 Bartlomiej Proc (Poland) 16:07
82 Pedro Pinto (Portugal) 16:17
83 Luke Smith (Ireland) 16:18
84 Fabian Steininger (Austria) 16:25
85 Eric Inkser (Canada) 16:29
86 Alfie George (Great Britain) 16:49
87 Pedro Silva (Portugal) 16:59
88 Tom Paquet (Luxembourg) 17:25
89 Luca Jenni (Switzerland) 18:06
90 Joosep Sankmann (Estonia) 21:13
91 Ryan Rudderham (Canada) 26:05
92 Philipp Hofbauer (Austria) 28:26
93 Kacper Wisniewski (Poland) 28:43
94 Pavol Rovder (Slovakia) 29:23
95 Elian Prieur (Occitanie) 29:26
96 Deniz Ryustemov (Bulgaria) 29:57
97 Yordan Petrov (Bulgaria) 30:03
98 Martin Gavenda (Slovakia) 34:15
99 Matej Blasko (Slovakia) 36:57


L'Etoile d'Or: Stages 1 and 2 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.