Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

April 29/18 14:43 pm - Paris to Ancaster results


Posted by Editoress on 04/29/18
 

Top riders in each category (men and women), for the 25th annual Paris to Ancaster

 

Women, 73 km (top 50)
1 Jenn Jackson (AWI Racing) 2:21:32
2 Rebecca Fahringer (Independent) at 0:42
3 Helen Wyman (Team Xypex) 3:34
4 Jodi Wendland (The Cyclery) 13:20
5 Susan Palmer-Komar (Cyclepath Oakville) 13:40
6 Natalie Tapias (Jam / NCC) 17:16
7 Kelly Paduch (Rocktown Bicycles) 20:45
8 Michelle Hance (Independent) 20:57
9 Aurora Brnicevic (Joy Machines) 21:06
10 Sarah Fabbro (Trek Canada) 22:24
11 Dana Gilligan (Garneau Easton) 25:01
12 Natascha Piciga (Giant Toronto pb LIV) 27:18
13 Rebecca Christensen (Peterborough Cycling C) 27:34
14 Sophie Bernard (The Cyclery) 29:20
15 Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team) 31:40
16 Bonnie Symes (Campus Wheelworks) 32:46
17 Katie Ozolins (Velocolour) 33:05
18 Lindsay Sferrazza (Highgate Racing) 34:24
19 Amy White (To Wheels Epic Sports) 34:34
20 Bernie Oegema (Velocity) 38:40
21 Yael Klein (Bateman's Bike Co P/B) 38:58
22 Erica Leonard (Highgate Racing P/B D') 39:20
23 Christina Alsop (Giant Toronto/Liv) 41:12
24 Elli Clark (Homestead Racing) 41:34
25 Lisa Holmgren (Hardwood Next Wave Cycling) 41:35
26 Ava Holmgren (Hardwood Nextwave Cycl) 42:46
27 Kaitlyn Shikaze (Cyclepath Oakville Rac) 43:01
28 Elaine Soucy (Morning Glory) 43:34
29 Kari Hueber (Faction Racing P/B Wat) 45:41
30 Molly Mccracken (Independent) 46:36
31 Donna Winters (Cycle Solutions) 47:20
32 Lise Munsie (Lapdogs) 47:20
33 Jessica Darling (Independent) 48:53
34 Jacqueline Houtteman (Independent) 49:58
35 Taryn Davis (Waterloo Cycling Club) 50:47
36 Sarah Vurma (Independent) 51:48
37 Manda Freyman (Independent) 52:01
38 Andrea Bowker (Lapdogs Cycling Club) 54:26
39 Sue Gazda (Lcw) 55:07
40 Laura Roberts (Blackwell Cycles) 55:24
41 Kelly Legge (Independent) 55:29
42 Stephanie Cholyk (Lantern Rouge) 55:42
43 Ana-maria Bogatan (Waterloo Cycling Club) 55:45
44 Katelyn Walcroft (Hardwood Next Wave Cycling) 56:25
45 Lenka Branichova (Lapdogs Cycling Club) 56:40
46 Marilyn Chong (Batemans) 56:45
47 Mellen Gorman (Fmct) 57:33
48 Marlee Vanderlee (Energy Race Team) 57:37
49 Morgan Wright (Independent) 57:43
50 Katy Shufelt (Peterborough Cycling C) 58:13
 
Men, 73 km (top 100)
1 Gunnar Holmgren (Hardwood Next Wave) 2:14:43
2 Anthony Clark (Squid Bikes) at 0:11
3 Jeremy Powers (Aspire Racing) 0:27
4 Tyler Clark (Homestead Racing) 0:32
5 Matt Surch (Tekne Cycle Club) 0:48
6 Mark Brouwer (Ascent Cycling P/B New) 1:33
7 Keith Brouillette (Ascent Cycling P/B New) 1:36
8 Nathan Chown (Team Cf) 1:48
9 Tim Marshall (Morning Glory Cycling) 1:53
10 Alec Donahue (Jam / NCC) 1:59
11 Ian Gielar (Jam Fund) 2:43
12 Jon Barnes (Trek Canada Mtb) 2:58
13 Mark Sittlington (Ncch) 3:08
14 Shannon Hunt (Morning Glory) 3:13
15 Christian Ricci (Techy Kids) 3:19
16 James Fedosov (Speed River Bicycle) 3:26
17 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club) 3:26
18 Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle) 3:39
19 Stuart Alp (Khs/Apollo) 3:46
20 Peter Glassford (Trek Canada) 4:06
21 Chris Pollett (To Wheels Epic Sports) 4:15
22 Calvin Loney (The Northhub P/B Bolto) 5:33
23 Tim Mcclure (Team Cf) 5:45
24 Cameron Jette (Independent) 6:19
25 Chris Barson (Coach Chris. Ca) 6:21
26 Kevin Gandy (Morning Glory Cycling) 6:32
27 David Mccaig (Urbane Cyclist) 6:38
28 Peter Morse (Mariposa) 6:46
29 Dylan Kerr (Aj's Evolution P/B Norco) 6:54
30 Ayal Rahat (Kindhuman Bicycles) 7:00
31 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling) 7:00
32 Brian Kelly (Bk Butz Wide Load Truc) 7:39
33 Kevin Simms (Independent) 7:44
34 Doug Richards (Independent) 8:02
35 Darren De Ruiter (NCCH Elite P-B MGCC) 8:09
36 Sean Wright (The Cyclery) 8:14
37 Timothy Carleton (Independent) 8:30
38 John Stewart (Realdeal | Aquila) 8:37
39 Keegan Rowe (Mighty Cycling) 8:46
40 Derek Oosterveen (Ascent Cycling P/B Newworld) 8:47
41 Daniel Vaughn (Jam Fund / Ncc) 8:50
42 Connor Gregory (Bateman's Bike Co.) 9:00
43 David Steiner (Team Spin/Litzler Auto) 9:13
44 Adam Myers (Faction Racing) 9:23
45 Bill Gairdner (Morning Glory) 9:24
46 IGOR Dragoslavil (Six S Partner P/B Cicl) 9:26
47 Scott Weldon (Novofit) 9:29
48 Mark Davis (Team Spin Litzler Auto) 9:32
49 Rob Rice (Techy Kids) 9:38
50 Michael Dennis (Lapdogs Cycling Club) 9:48
51 Russell Van Every (Southpoint Racing) 9:52
52 Brody Sanderson (AWI Racing) 9:59
53 Bernhard Isopp (Bateman's Bike Co.) 10:15
54 Robert Meneguzzi (Hamilton Cycling Club) 10:26
55 Jack Sirman (NCCH p/b MGCC) 10:32
56 Brendan Matheson (Barrie Cycling Club) 10:37
57 Simon Kelley (Beaches Cycling Club) 10:49
58 Brent Fargo (Cyclepath Oakville Racing) 10:56
59 Paul Mysko (Centurion Nextwave) 11:10
60 Markus Rummel (Team Morrison Hershfield) 11:33
61 Jonathan Caners (Morning Glory Cycling) 11:40
62 Nicholas Leja (True North Cycles) 11:50
63 Kieran Andrews (Sound Solutions) 11:56
64 Stephen Kirby (Midweek Cycling Club) 11:58
65 Solomon Amos (Morning Glory Cycling) 12:05
66 Mark Hlady (Black Mountain) 12:08
67 Chad Hartman (Faction-Smile Tiger C.) 12:12
68 Lance Johnson (Velo Racing Solutions) 12:28
69 Ryan Power (Teamlpc) 12:34
70 Steve Smith (Erace Cancer) 13:06
71 Tim Willis (Jam/Ncc) 13:34
72 Mike Amaral (Donkey Squad) 13:40
73 Edmund Heung (Lapdogs Cycling Club) 13:59
74 Glenn Meeuwisse (Trek Store Cc/Hardwood) 14:09
75 Andrew Maceachern (Morning Glory Cc) 14:11
76 Charles Gravely (Mgcc) 14:13
77 Brent Evans (Shining Star Cycling P) 14:17
78 Andrew Hannaford (True North Medical Roa) 14:49
79 Mike Vantil (Morrison Hershfield) 14:50
80 Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Rac) 15:00
81 Brendan Mackillop (Independent) 15:04
82 Zach Andrews (Team Handmade/ Midwest) 15:25
83 Brett Conaway (Midwest Devo Supporter) 15:28
84 Rob Brown (Peterborough Cycling C) 15:38
85 Andrew Elgar (Independent) 15:46
86 Aaron Coulter (Mountainview Midland) 15:54
87 Philippe Tremblay (Canadian Cycling Mag) 16:01
88 Vince Caceres (The Cyclery) 16:03
89 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club) 16:11
90 Robert Daniells (Faction Racing) 16:14
91 Roni Jones (Mighty Cycling) 16:24
92 Stef Wyman (Kindhuman Cycling Club) 16:40
93 Robert Bateman (Bateman's Bike Co) 16:46
94 Kim Connelly (Morning Glory Cycling) 16:48
95 Sean Smith (Morrison Hershfield) 16:48
96 Kai Christensen (Peterborough CC) 17:01
97 Ryan Ness (Morning Glory) 17:22
98 Stephane Marcotte (Truenorth Medical Road) 17:31
99 Julien Marleau (Veloselect - Apogee) 17:34
100 Matthew Fong (Independent) 17:55

 

Full Results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.