Canadian Cyclist

 

May 16/21 13:01 pm - Nove Mesto MTB World Cup: Elite Men results


Posted by Editoress on 05/16/21
 

Results from the Elite Men's XC from World Cup #2 Nove Mesto Na Morave, Czech Republic.

Elite Men, 26.1 km (2.7 km start loop + 6x3.9 km)
1 Thomas Pidcock * (GBr) 1:20:55
2 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix at 1:00
3 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 1:15
4 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team 2:00
5 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 2:21
6 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 2:28
7 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 3:04
8 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 3:14
9 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon-BMC 3:37
10 Thomas Griot (Fra) Massi 3:51
11 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 4:11
12 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 4:38
13 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 4:48
14 Milan Vader (Ned) KMC-Orbea 4:55
15 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:58
16 Joshua Dubau (Fra) Massi 5:05
17 Vlad Dascalu (Rou) Trek-Pirelli 5:11
18 Nadir Colledani (Ita) MMR Factory Racing Team 5:14
19 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 5:14
20 Christopher Blevins (USA) Trinity Racing MTB 5:25
21 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off-Road Team 5:31
22 Thomas Litscher (Sui) KMC-Orbea 5:49
23 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 6:08
24 Victor Koretzky (Fra) KMC-Orbea 6:10
25 Pierre De Froidmont (Bel) BH-Wallonie MTB Team 6:10
26 Lukas Flueckiger (Sui) Axxios-Infinity 6:11
27 Vital Albin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 6:17
28 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 6:28
29 Jofre Cullell Estape * (Esp) Primaflor Mondraker Xsauce 6:33
30 Anton Sintsov (Rus) Strüby-Bixs Team 6:45
31 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 6:50
32 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 6:56
33 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Elettrosystem 7:03
34 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:12
35 Marcel Guerrini (Sui) Torpado Ursus 7:17
36 Samuel Gaze (NZl) Alpecin-Fenix 7:20
37 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 7:21
38 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 7:24
39 Luca Schwarzbauer (Ger) Lexware Mountainbike Team 7:30
40 Julian Schelb (Ger) 7:34
41 Ismael Esteban Aguero (Esp) 7:36
42 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) 7:39
43 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off-Road Team 7:39
44 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 7:40
45 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) MMR Factory Racing Team 7:40
46 Karl Markt (Aut) Trek | Vaude 7:48
47 Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 7:48
48 Stephane Tempier (Fra) Trek Factory Racing XC 7:51
49 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC 8:02
50 Niklas Schehl (Ger) Team Bulls 8:04
51 Jan Vastl (Cze) Maloja Pushbikers MTB 8:11
52 Simon Andreassen (Den) Cannondale Factory Racing 8:18
53 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 8:23
54 Catriel Soto (Arg) 8:36
55 Nicholas Pettina' (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 8:44
56 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 8:47
57 Daan Soete (Bel) 8:47
58 Keegan Swenson (USA) 8:53
59 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 8:53
60 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 9:07
61 Dmytro Titarenko (Ukr) 9:11
62 Jonas Lindberg (Den) 9:20
63 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE 9:34
64 Erik Haegstad (Nor) 9:57
65 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 9:58
66 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 10:01
67 Simon Vitzthum (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 10:03
68 Andrin Beeli (Sui) 10:27
69 Krzysztof Lukasik (Pol) JBG-2 Cryospace 10:52
70 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC 11:27
71 Hugo Drechou (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 9:28
72 Basile Allard (Fra) Velcan MTB Pro Team -1 lap
73 Emil Lindgren (Swe) Serneke Allebike MTB Team -1 lap
74 Emil Hasund Eid (Nor) -1 lap
75 Guilherme Gotardelo Muller (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing -1 lap
76 Ben Oliver (NZl) -1 lap
77 Mario Costa (Por) -1 lap
78 Tyler Orschel (Can) -1 lap
79 Shlomi Haimy (Isr) Maloja Pushbikers MTB -1 lap
80 Bruno Vitali (Sui) -1 lap
81 Josef Jelinek (Cze) Cyklostar Trek Pirelli -1 lap
82 Ivan Filtov (Rus) -1 lap
83 Maxime Loret (Fra) Velcan MTB Pro Team -1 lap
84 Matej Ulik (Svk) Expres CZ-Tufo Team Kolín -1 lap
85 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn -1 lap
86 Clement Auvin (Fra) -1 lap
87 Filip Helta (Pol) -1 lap
88 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC -1 lap
89 Dimitrios Antoniadis (Gre) Scott-Goldstar Sports Racing Team -2 laps
90 Frazer Clacherty (Bel) (GBr) Jb Brunex Superior Factory Racing -2 laps
91 Nicolas Delich Pardo (Chi) R1-Cycling Education -2 laps
92 Luis Neff (Ger) -2 laps
93 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE -2 laps
94 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) -2 laps
95 Fabian Giger (Sui) Maloja Pushbikers MTB -2 laps
96 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing -2 laps
97 Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) -2 laps
98 Tomas Paprstka (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team -2 laps
99 Martin Haring (Svk) -2 laps
100 Daniel McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce -2 laps
101 Rok Naglic (Slo) -2 laps
102 Kohei Yamamoto (Jpn) -2 laps
103 Joris Ryf (Sui) -2 laps
104 Cole Paton (USA) -2 laps
105 Jhonatan Botero Villegas (Col) -2 laps
106 Andras Parti (Hun) -2 laps
107 Silas Graf (Ger) -2 laps
108 Alex Bregenzer (Ger) -2 laps
109 Moritz Bscherer (Aut) KTM Factory MTB Team -2 laps
110 Florian Trigo (Fra) Team VosgesVTT -2 laps
111 Sebastian Miranda Maldonado (Chi) -2 laps
112 Tomas Sevcu (Cze) -2 laps
113 Gioele De Cosmo (Ita) Trek-Pirelli -2 laps
114 Timofei Ivanov (Rus) Expres CZ-Tufo Team Kolín -2 laps
115 Oleksandr Koniaiev (Ukr) -2 laps
116 Sam De Nijs (Ned) -2 laps
117 Kevin Krieg (Sui) -2 laps
118 Karol Ostaszewski (Pol) -2 laps
119 David Bartek (Cze) -2 laps
120 Sascha Weber (Ger) -2 laps
121 Alexandre Vialle (Can) -3 laps
122 Arthur Tropardy (Fra) Team Cycles Darnanville -3 laps
123 Lorenzo Serres (Fra) -3 laps
124 Raphael Gagne (Can) -3 laps
125 Tim Feinauer (Ger) -3 laps
126 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE -3 laps
127 Rob Vanden Haesevelde (Bel) Mountainbike Racingteam -3 laps
128 Florian Wimmer (Aut) -3 laps
129 Zdenek Vobecky (Cze) -3 laps
130 Tristan De Lange (Nam) -3 laps
131 Ede-Karoly Molnar (Rou) Dinamo-Bikexpert-Superbet -3 laps
132 Fabian Costa (Aut) -3 laps
133 Wim De Bruin (Ned) -3 laps
134 Periklis Ilias (Gre) -3 laps
135 Gregor Dimic (Slo) -3 laps
136 Charoun Molla Amet Ali Oglou (Gre) Scott-Goldstar Sports Racing Team -3 laps
137 Lucian Logigan (Rou) -3 laps
138 Pau Romero Barcelo (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -3 laps
139 Abdulkadir Kelleci (Tur) -3 laps
140 Serdar Depe (Tur) -4 laps
141 George-Vlad Sabau (Rou) -4 laps
DNF Maximilian Brandl (Ger) Lexware Mountainbike Team
DNF Matthias Stirnemann (Sui)
DNF Maximilian Foidl (Aut) KTM Factory MTB Team
DNF Ursin Spescha (Sui)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.