Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

November 17/13 17:26 pm - Jingle Cross Rock: Day 3 results


Posted by Editoress on 11/17/13
 

Results from the 3rd and final day of Jingle Cross in Iowa City, Iowa

 

Women, 4 laps (13.4 km)
1 Katerina Nash (Luna Pro Team) 31:17
2 Elle Anderson (California Giant/Specialized) 37:39
3 Amanda Miller (TIBCO-To The Top) 37:58
4 Catharine Pendrel (Luna Pro Team) 38:09
5 Kaitlin Antonneua (Cannondale p/b CycloCrossWorld.com) 38:18
6 Crystal Anthony (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 38:47
7 Courtenay Mcfadden (Bicycle Bluebook-HRS) 38:50
8 Meredith Miller (California Giant-Specialized) 39:03
9 Caroline Mani (Raleigh-Clement) 39:05
10 Nicole Duke (Marin Bikes-Spy) 39:17
11 Sunny Gilbert (Michelob Ultra/Big Shark) 39:26
12 Maureen BrunoRoy (Bob’s Red Mill-Seven Cycles) 39:27
13 Erica Zaveta (Team Redline) 39:42
14 Amanda Carey (Stan’s Notubes) 40:19
15 Beth Ann Orton (Team S&M) 40:26
16 Rebecca Blatt (Van Dessel) 40:59
17 Abby Strigel (Trek Cyclocross Collective) 41:15
18 Amanda Nauman (SDG-Felt) 41:40
19 Rebecca Gross (Raleigh-Clement) 41:45
20 Laurel Rathbun (Exergy-Twenty16) 41:51
21 Corey Coogan Cisek (The Fix Studio) 41:58
22 Brittany Mcconnell (Mercy Specialized) 42:01
23 Emma Swartz (Junior Dropouts-Brazen Dropouts) 42:18
24 Carol JEanne Sansome (Grand Performances) 42:22
25 Marne Smiley (Sophisticated Living-Bob’s Red Mill) 43:03
26 Elizabeth So (Team Tati) 43:48
27 Sierra Siebenlist (Mathews Bicycles) 44:07
28 Lindsay Lorenz (Slimen Und Grossen) 47:03
DNF Karen Brocket (Jetcycling)
DNS April Morgan (Foundry Cycles)
DNS Maghalie Rochette (Cyclocrossworld.com)

Day 1 and 2 results

 

Men
1 Tim Johnson (Cannondale-Cyclocrossworld.com) 1:05:45
2 Jeremy Powers (Rapha-FOCUS) 1:06:39
3 Ben Berden (Raleigh-Clement) 1:06:42
4 Logan Owen (California Giant-Specialized) 1:06:44
5 James Driscoll (Raleigh-Clement) 1:06:51
6 Justin Lindine (Redline-NBX) 1:07:29
7 Curtis White (Cannondale-Cyclocrossworld.com) 1:07:38
8 Tristan Schouten (Optum-Kelly Benefit Strategies) 1:07:47
9 Yannick Eckmann (California Giant-Specialized) 1:07:54
10 Allen Krughoff (Raleigh Clement) 1:08:02
11 Adam Craig (Giant Bicycle) 1:08:23
12 Robert Marion (American Classic Pro CX Team) 1:08:38
13 Jeremy Durrin (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:08:57
14 Brian Matter (RACC-Trek CXC) 1:09:11
15 Tobin Ortenblad (California Giant-Specialized) 1:09:16
16 Cody Kaiser (California Giant-Specialized) 1:09:21
17 Jake Wells (Stan’s Notubes Elite CX) 1:09:23
18 Isaac Neff (Trek Cyclocross Collective) 1:09:41
19 Eric Thompson (Mt Borah Epic Team) 1:10:47
20 Shawn Milne (Keough Cyclocross-Felt) 1:10:57
21 Kevin Bradford-Parish (ind) 1:11:03
22 Joseph Maloney (KS Energy Services-Team Wisconsin) 1:11:06
23 Tom Burke (Wolverine Racing-Trek) 1:11:06
24 Sven Baumann (Wolverine Racing-Trek) 1:11:09
25 Rotem Ishay (Ram Boo Bikes-Trainingpeaks) 1:11:19
26 Taylor Carrington (Feedback Sports) 1:11:40
27 Joshua Johnson (Giant Bicycle) 1:12:00
28 Steven Stefko (First City Cycling Team) 1:12:01
29 Erik Tonkin (Kona-Team S&M) 1:12:52
30 Craig Faulkner (Crossniacs) 1:13:07
31 Nicholas Lemke (Scalo Veloce-JBV Coaching) 1:13:14
32 Travis Braun (Magnus Cycling Jersey Squad) 1:13:24
33 Ian Mcpherson (Clif Bar Development Cross Team) 1:13:27
34 Carson Miller (Jamis CX) 1:13:30
35 Matthew Allen (LGR-Behind Bars) 1:13:45
36 Kevin Fish (Kccx Fuji Elite Cyclocross Team) 1:13:48
37 Lewis Gaffney (American Classic Pro Cyclocross) 1:13:51
38 Mark Savery (Trek Cyclocross Collective) 1:14:19
39 Maxwell Ackermann (Iscorp Cycling Team) 1:14:33
40 Kevin Mcconnell (Mercy-Specialized) -2 laps
41 Skyler Trujillo (Team Boo Bikes-Trainingpeaks) -2 laps
42 Brian West (Cycle City Racing Team) -2 laps
43 Josh Bauer (THC) -2 laps
44 Olivier Vrambout (Solidsurface) -2 laps
45 William Iaia (Groove Subaru Excel Bicycle) -2 laps
46 Jordan Cullen (Crossniacs) -3 laps
47 Douglas Ansel (Beverly Bike-Vee Pack) -3 laps
48 Innokenty Zavyalov (MCT-Basso) -3 laps
49 Sam Cerruti (Jamis CX) -3 laps
50 Bryan Fosler (KS Energy Services-Team Wisconsin) -3 laps
51 Nathan Brown (ind) -4 laps
52 Brett Pirie (Groove Subaru Excel Sports) -4 laps
53 John Thompson (Mt Borah) -5 laps
54 John Meehan (Bissell) -5 laps
DNF Ryan Trebon (Cannondale-Cyclocrossworld.com)
DNF Braden Kappius (Team Clif Bar)
DNF Jeff Kluck (Queen City Cycling)
DNF Phil Mooney (Jamis CX)
DNF Alexander Martin (KS Energy Services-Team Wisconsin)
DNS Troy Wells (Team Clif Bar)
DNS Jacob Lasley (Team Soundpony)
DNS Chris Jackson (Castex Racing-Felt)
DNS Adam York (Wolverine Racing/trek)
DNS Eric Christ (Bicycle Heaven)
DNS Skyler Mackey (Team Soundpony)
DNS Jeffery Frost (Trek CX Collective)
DNS Craig Etheridge (Raleigh Bicycles)
DNS Corey Stelljes (RACC- Gear Grinder)
DNS Ryan Travelstead (Scalo Veloce-JBV Coaching)
DNS Christopher Smith (The Fix Studio)
DNS Ben Jacques-Maynes (Jamis CX)
DNS Steve Tilford (Tradewind Energy-Eriksen Cycles)
DNS Mitchell Hoke (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)



Day 1 and 2 results

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login