Posted by Editoress on 09/6/12
Results from today's fifth stage in France.
Stage 4: GP de Conseil Gen, 128.8 km | |
1 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team | 3:55:59 |
2 Alena Amialiusik (Blr) BE PINK | |
3 Emily Collins (NZl) Boretti Ulyses Cycling Team | |
4 Sharon Laws (GBr) Mixed Team 1 | |
5 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies | |
6 Carol Ann Canuel (Can) Vienne - Futuroscope | |
7 Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukrainian National Team | |
8 Carla Ryan (Aus) Escuental-For Viored | |
9 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies | |
10 Leah Kirchmann (Can) Canadian National Team | |
11 Kristin McGrath (USA) US National Team | |
12 Rachel Neylan (Aus) Mixed Team 1 | |
13 Hanna Nilsson (Swe) Mixed Team 1 | |
14 Emma Pooley (GBr) Mixed Team 1 | |
15 Audrey Cordon (Fra) Vienne - Futuroscope | |
16 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team | |
17 Edwige Pitel (Fra) French National Team | |
18 Amélie Rivat (Fra) Vienne - Futuroscope | |
19 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies | |
20 Ane Santesteban Gonzale (Esp) Bizkaia - Durango | |
21 Dalia Muccioli (Ita) BE PINK | |
22 Carlee Taylor (Aus) Vienne - Futuroscope | |
23 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena - Guipuzkoa | |
24 Noemi Cantele (Ita) BE PINK | |
25 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team | |
26 Lisanne Soemanta (Ned) Escuental-For Viored | |
27 Tayler Wiles (USA) US National Team | |
28 Joanne Hogan (Aus) Bizkaia - Durango | |
29 Ana Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia - Durango | |
30 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies | |
31 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team | |
32 Marijn De Vries (Ned) Mixed Team 1 | all s.t. |
33 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion | 1:09 |
34 Ann-Sophie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies | 2:09 |
35 Mélodie Lesueur (Fra) French National Team | 11:48 |
36 Oxana Kozonchuk (Rus) BE PINK | |
37 Katarina Hranaiova (Cze) Mixed Team 3 | |
38 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team | |
39 Mélanie Bravard (Fra) French National Team | |
40 Pavlina Sulcova (Cze) Mixed Team 3 | |
41 Catherine Williamson (GBr) Escuental-For Viored | |
42 Marion Rousse (Fra) Vienne - Futuroscope | |
43 Linda Ringlever (Ned) Escuental-For Viored | |
44 Emma Crum (NZl) ASPTT Dijon - Bourgogn | |
45 Lex Albercht (Can) Canadian National Team | |
46 Petra Dijkman (Ned) Mixed Team 1 | |
47 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team | |
48 Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion | |
49 Miriam Bjornsrud (Nor) Norwegian National Team | |
50 Penny Rowson (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team | |
51 Andrea Graus (Aut) Vienne - Futuroscope | |
52 Riccarda Mazzota (Sui) Swiss National Team | |
53 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion | |
54 Tina Andreassen (Nor) Norwegian National Team | |
55 Cecilie Johnsen (Nor) Norwegian National Team | |
56 Emily Kachorek (USA) US National Team | |
57 Sané Cant (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | |
58 Anistia Vekemans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | |
59 Nicole Hanselmann (Sui) Mixed Team 3 | |
60 Andrea Dvorak (USA) US National Team | |
61 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion | |
62 Emilie Aubry (Sui) Team GSD Gestion | all s.t. |
63 Aude Biannic (Fra) French National Team | 12:00 |
64 Alexis Ryan (USA) US National Team | 15:53 |
65 Kathrin Hammes (Ger) Team Vita Classica | |
66 Tamina Oliver (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team | |
67 Stefanie Paul (Ger) Mixed Team 2 | |
68 Veronika Blahova (Cze) Mixed Team 3 | |
69 Claire Thomas (GBr) ASPTT Dijon - Bourgogn | |
70 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | |
71 Sara Olsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team | |
72 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn | |
73 Fanny Martinet (Sui) Swiss National Team | |
74 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia - Durango | all s.t. |
75 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team | 26:16 |
76 Daniela Gass (Ger) Mixed Team 2 | |
77 Johanna Nilsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team | |
78 Steffi Meizer (Ger) Team Vita Classica | |
79 Elaine Ossola (Ita) Mixed Team 2 | |
80 Elena Eggl (Ger) Team Vita Classica | |
81 Clara Horne (GBr) Escuental-For Viored | |
82 Denisa Bartosova (Cze) Mixed Team 3 | |
83 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn | |
84 Roxane Fournier (Fra) French National Team | |
85 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango | |
86 Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Team 2 | all s.t. |
87 Celine Van Severen (Ned) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | 26:32 |
88 Giulia Donato (Ita) BE PINK | 26:34 |
89 Rimma Luchshenko (Kaz) BE PINK | 43:14 |
90 Irena Berkova (Cze) Mixed Team 3 | 43:17 |
91 Dorothée Lorch (Ger) Team Vita Classica | 43:18 |
92 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Bizkaia - Durango | 43:35 |
93 Marjetka Conradi (Svn) Boretti Ulyses Cycling Team | 52:35 |
DNF Erin Donohue (USA) US National Team | |
DNF Anna Nahirna (Ukr) Ukrainian National Team | |
DNF Ludivine Loze (Fra) Debabarrena - Guipuzkoa | |
DNF Jasmin Rebmann (Ger) Team Vita Classica | |
DNF Latoya Brulee (Bel) Mixed Team 2 | |
DNS Mariska Breyne (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | |
GC | |
1 Emma Pooley (GBr) Mixed Team 1 | 9:59:14 |
2 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies | at 1:29 |
3 Kristin McGrath (USA) US National Team | 1:36 |
4 Tayler Wiles (USA) US National Team | 1:41 |
5 Rachel Neylan (Aus) Mixed Team 1 | 1:46 |
6 Leah Kirchmann (Can) Canadian National Team | 1:55 |
7 Noemi Cantele (Ita) BE PINK | 1:59 |
8 Carol Ann Canuel (Can) Vienne - Futuroscope | 2:06 |
9 Sharon Laws (GBr) Mixed Team 1 | 2:14 |
10 Audrey Cordon (Fra) Vienne - Futuroscope | 8:01 |
11 Ana Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia - Durango | 11:01 |
12 Oxana Kozonchuk (Rus) BE PINK | 13:48 |
13 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team | 13:52 |
14 Amélie Rivat (Fra) Vienne - Futuroscope | 13:54 |
15 Alena Amialiusik (Blr) BE PINK | 13:57 |
16 Edwige Pitel (Fra) French National Team | 13:58 |
17 Petra Dijkman (Ned) Mixed Team 1 | 14:00 |
18 Andrea Dvorak (USA) US National Team | 14:01 |
19 Carlee Taylor (Aus) Vienne - Futuroscope | 14:14 |
20 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team | 14:17 |
21 Joanne Hogan (Aus) Bizkaia - Durango | 14:18 |
22 Dalia Muccioli (Ita) BE PINK | 14:27 |
23 Ane Santesteban Gonzale (Esp) Bizkaia - Durango | 14:29 |
24 Carla Ryan (Aus) Escuental-For Viored | 15:01 |
25 Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukrainian National Team | 17:59 |
26 Cecilie Johnsen (Nor) Norwegian National Team | 19:27 |
27 Aude Biannic (Fra) French National Team | 19:54 |
28 Marijn De Vries (Ned) Mixed Team 1 | 19:55 |
29 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies | 20:09 |
30 Emily Collins (NZl) Boretti Ulyses Cycling Team | 20:16 |
31 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena - Guipuzkoa | 20:18 |
32 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies | 20:20 |
33 Hanna Nilsson (Swe) Mixed Team 1 | 20:27 |
34 Ann-Sophie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies | 22:14 |
35 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team | 24:02 |
36 Lisanne Soemanta (Ned) Escuental-For Viored | 24:03 |
37 Mélodie Lesueur (Fra) French National Team | 25:47 |
38 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team | 26:00 |
39 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies | 26:15 |
40 Miriam Bjornsrud (Nor) Norwegian National Team | 26:19 |
41 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion | 27:17 |
42 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team | 29:43 |
43 Sané Cant (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | 31:50 |
44 Mélanie Bravard (Fra) French National Team | 32:08 |
45 Marion Rousse (Fra) Vienne - Futuroscope | 32:11 |
46 Riccarda Mazzota (Sui) Swiss National Team | 32:13 |
47 Catherine Williamson (GBr) Escuental-For Viored | 32:21 |
48 Katarina Hranaiova (Cze) Mixed Team 3 | 32:22 |
49 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team | 32:31 |
50 Anistia Vekemans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | 35:42 |
51 Andrea Graus (Aut) Vienne - Futuroscope | 35:45 |
52 Linda Ringlever (Ned) Escuental-For Viored | 36:10 |
53 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion | 36:22 |
54 Alexis Ryan (USA) US National Team | 36:26 |
55 Sara Olsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team | 36:48 |
56 Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion | 37:48 |
57 Nicole Hanselmann (Sui) Mixed Team 3 | 38:00 |
58 Emily Kachorek (USA) US National Team | 38:07 |
59 Emilie Aubry (Sui) Team GSD Gestion | 40:13 |
60 Tina Andreassen (Nor) Norwegian National Team | 41:47 |
61 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion | 41:51 |
62 Emma Crum (NZl) ASPTT Dijon - Bourgogn | 42:06 |
63 Tamina Oliver (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team | 42:14 |
64 Pavlina Sulcova (Cze) Mixed Team 3 | 42:15 |
65 Penny Rowson (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team | 42:53 |
66 Claire Thomas (GBr) ASPTT Dijon - Bourgogn | 45:46 |
67 Lex Albercht (Can) Canadian National Team | 46:25 |
68 Kathrin Hammes (Ger) Team Vita Classica | 46:30 |
69 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | 46:33 |
70 Veronika Blahova (Cze) Mixed Team 3 | 46:51 |
71 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn | 46:57 |
72 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia - Durango | 50:37 |
73 Fanny Martinet (Sui) Swiss National Team | 50:43 |
74 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn | 50:48 |
75 Elena Eggl (Ger) Team Vita Classica | 55:03 |
76 Roxane Fournier (Fra) French National Team | 56:35 |
77 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team | 56:50 |
78 Steffi Meizer (Ger) Team Vita Classica | 57:01 |
79 Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Team 2 | 57:22 |
80 Celine Van Severen (Ned) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V | 57:24 |
81 Giulia Donato (Ita) BE PINK | 57:32 |
82 Johanna Nilsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team | 57:37 |
83 Daniela Gass (Ger) Mixed Team 2 | 57:43 |
84 Clara Horne (GBr) Escuental-For Viored | 1:00:30 |
85 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango | 1:01:05 |
86 Stefanie Paul (Ger) Mixed Team 2 | 1:01:38 |
87 Denisa Bartosova (Cze) Mixed Team 3 | 1:01:41 |
88 Rimma Luchshenko (Kaz) BE PINK | 1:18:20 |
89 Elaine Ossola (Ita) Mixed Team 2 | 1:22:37 |
90 Irena Berkova (Cze) Mixed Team 3 | 1:24:03 |
91 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Bizkaia - Durango | 1:24:20 |
92 Marjetka Conradi (Svn) Boretti Ulyses Cycling Team | 1:34:24 |
93 Dorothée Lorch (Ger) Team Vita Classica | 1:35:17 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |