Canadian Cyclist

 

May 24/14 15:03 pm - An Post Ras: Stage 7 results


Posted by Editoress on 05/24/14
 

Results from the seventh stage in Ireland

Stage 7: Carrick on Suir to Baltinglass, 147.7 km
1 Liam Holohan (GBr) Britain Madison Genesis 3:47:47
2 Hamish Schreurs (NZl) New Zealand National Team at 0:46
3 Robert Partridge (GBr) Britain Velosure Giordana s.t.
4 Davide Ballerini (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 0:51
5 Shane Archbold (NZl) Ireland An Post Chain Reaction 1:24
6 Markus Eibegger (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
7 George E. Tansley (Aus) Australia Team Subaru-Albion both s.t.
8 Patrick Bevin (NZl) New Zealand National Team 1:28
9 Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Velosure Giordana
10 Matteo Collodel (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
11 Peter Williams (GBr) France Bretagne Velotec
12 Jonathan Dibben (GBr) British National Team
13 Jasper Ockeloen (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
14 Hugh Wilson (GBr) Britain Nfto Pro Cycling
15 Jacob Scott (GBr) Britain Champion System-Club Rooster
16 Clemens Fankhauser (Aut) Austria Tirol Cycling Team
17 Anthony Murray (Irl) Australia Team Subaru-Albion
18 Christoph Schweizer (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
19 Bradley Morgan (GBr) Britain Velosure Giordana
20 David Chopin (Fra) France Bretagne Velotec
21 Sean Downey (Irl) Ireland An Post Chain Reaction
22 Daniel Klemme (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
23 Alex Peters (GBr) Britain Madison Genesis
24 Gregor Muhlberger (Aut) Austria Tirol Cycling Team
25 Nic Hamilton (Can) Canadian National Team
26 Mark Dowling (Irl) Meath Dunboyne Did
27 Eoin McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
28 Riccardo Pichetta (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
29 Remco Broers (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
30 Jake Kelly (GBr) British National Team
31 Mirko Tedeschi (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
32 Michael Barry (Irl) Louth South
33 Alexander Wachter (Aut) Austria Tirol Cycling Team
34 Bram Nolten (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
35 Alistair Slater (GBr) British National Team
36 Christopher Reilly (Irl) Louth South
37 Damien Shaw (Irl) Cork City Aquablue
38 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
39 Remi Pelletier-Roy (Can) Canadian National Team
40 Ian Bibby (GBr) Britain Madison Genesis
41 Sebastian Baylis (GBr) Britain Champion System-Club Rooster
42 Martin Weiss (Aut) Austria Tirol Cycling Team
43 Connor McConvey (Irl) Azerbaijan Synergy Baku Cycling all s.t.
44 David Wohrer (Aut) Austria Tirol Cycling Team 2:01
45 Robert Jon McCarthy (Aus) Ireland An Post Chain Reaction 2:12
46 Michael Millar (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 7:39
47 Patrick Clarke (Irl) Mayo South Centra
48 Matt Slattery (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
49 James Davenport (Irl) Dublin South Alimay
50 Ryan Bevis (GBr) Britain Nfto Pro Cycling
51 Sean McKinnon (Can) Canadian National Team all s.t.
52 Lars Horring (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 7:52
53 Eoin Morton (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 11:14
54 Ed Veal (Can) Canadian National Team s.t.
55 Ben Kellett (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 11:18
56 Con Collis (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 16:57
57 Sean McInerney (Irl) Mayo South Centra s.t.
58 Tirian McManus (Aus) Australia Team Subaru-Albion 17:49
59 Keith Gater (Irl) Cork City Aquablue
60 Joachim Tolles (Ger) Germany Team Kuota
61 John Lynch (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
62 Anthony Doyle (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
63 Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did
64 Padraig Marrey (Irl) Mayo South Centra
65 John Kenny (Irl) Meath Navan Avonmore
66 Niall Clarke (Irl) Louth South
67 Daniel Breuer (Ger) Germany Team Kuota
68 Timothy O’Regan (Irl) Meath Dunboyne Did
69 Stephen Murray (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
70 Michael Storan (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
71 Keegan Aitchinson (Aus) Australia Team Subaru-Albion
72 Neil Long (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
73 Paul Ferguson (Irl) Down Chain Reaction
74 Michael McNena (Irl) Waterford Comeragh Racetherás all s.t.
75 John Mason (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 17:54
76 Rutger Schellevis (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 17:56
77 Rory Devlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
78 Des Woods (Irl) Louth North
79 Daniel Stewart (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles
80 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team
81 Micha Glowatzki (Ger) Germany Team Kuota
82 Art MacManusa (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
83 John Murray (Irl) Meath Navan Avonmore
84 Raymond O’Shaughnessey (Irl) Louth North
85 Andre Benoit (Ger) Germany Team Kuota
86 Seán Lacey (Irl) Cork City Aquablue
87 Ronan McLaughlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
88 Brendan Cassidy (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
89 Cormac Clarke (Irl) Louth North
90 Sean Hahessy (Irl) Waterford Comeragh Racetherás all s.t.
91 Gary Scully (Irl) Tipperary South 17:59
92 Alessandro Pettiti (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
93 Simon Ryan (Irl) Tipperary South
94 Jack Wilson (Irl) Ireland An Post Chain Reaction
95 Adam Armstrong (Irl) Meath Dunboyne Did
96 Dominic Jelfs (Irl) Britain Madison Genesis
97 Owain Doull (GBr) Ireland An Post Chain Reaction
98 Michael Fitzgerald (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
99 James Lewis (GBr) Britain Nfto Pro Cycling
100 Stephen Halpin (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
101 Ian Richardson (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
102 Alastair Macaulay (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles
103 Fraser Duncan (Irl) Meath Dunboyne Did
104 Thibualt Jeannes (Fra) France Bretagne Velotec all s.t.
105 Alan Gray (Irl) Louth South 19:02
106 Brian Stewart (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 24:06
107 Dave Reilly (Irl) Dublin South Alimay
108 Alex Donald (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles
109 Mark Shannon (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
110 Niall Doggett (Irl) Meath Navan Avonmore
111 Ben Delaney (Irl) Dublin South Alimay
112 Stephen Byrne (Irl) Meath Navan Avonmore all s.t.
113 Olan Barrett (Irl) Cork City Aquablue 24:12
114 Damian Roche (Irl) Tipperary South
115 Hugh McMahon (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
116 Andrew Meehan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
117 Brendan Moloney (Irl) Dublin South Alimay
118 Aidan Crowley (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
119 Stephen O’Sullivan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
120 Stuart Cox (Irl) Meath Navan Avonmore
121 Eugene T Moriarty (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
122 Derek Joyce (Irl) Mayo South Centra all s.t.
123 John Rigby (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 24:19
DNF Steve Lampier (GBr) Britain Velosure Giordana
DNF Denis Dunworth (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
DNS Peter Hawkins (Irl) Britain Madison Genesis
DNS Cathal Moynihan (Irl) Kerry Aherns Opel/BMW
 
GC
1 Clemens Fankhauser (Aut) Austria Tirol Cycling Team 26:48:31
2 Alex Peters (GBr) Britain Madison Genesis at 0:25
3 Nic Hamilton (Can) Canadian National Team 0:45
4 Ian Bibby (GBr) Britain Madison Genesis 0:51
5 Christoph Schweizer (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 0:55
6 Sean Downey (Irl) Ireland An Post Chain Reaction 0:58
7 Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Velosure Giordana 1:11
8 Peter Williams (GBr) France Bretagne Velotec 1:26
9 Riccardo Pichetta (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 2:57
10 Mirko Tedeschi (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 2:59
11 Alexander Wachter (Aut) Austria Tirol Cycling Team 4:57
12 Patrick Bevin (NZl) New Zealand National Team 7:38
13 Bram Nolten (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 8:01
14 Robert Partridge (GBr) Britain Velosure Giordana 9:35
15 Markus Eibegger (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 9:41
16 David Chopin (Fra) France Bretagne Velotec 9:45
17 Liam Holohan (GBr) Britain Madison Genesis 10:02
18 Alistair Slater (GBr) British National Team 11:00
19 Gregor Muhlberger (Aut) Austria Tirol Cycling Team 11:13
20 Remco Broers (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 11:20
21 Jasper Ockeloen (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 12:14
22 Matteo Collodel (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 12:21
23 Damien Shaw (Irl) Cork City Aquablue 12:39
24 Anthony Murray (Irl) Australia Team Subaru-Albion 12:48
25 Remi Pelletier-Roy (Can) Canadian National Team 13:31
26 Sebastian Baylis (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 13:43
27 David Wohrer (Aut) Austria Tirol Cycling Team 14:48
28 Michael Barry (Irl) Louth South 16:10
29 Jacob Scott (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 16:12
30 Hugh Wilson (GBr) Britain Nfto Pro Cycling 16:21
31 Jonathan Dibben (GBr) British National Team 17:09
32 Mark Dowling (Irl) Meath Dunboyne Did 18:41
33 Davide Ballerini (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 18:45
34 Eoin McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie 19:37
35 Sean McKinnon (Can) Canadian National Team 20:27
36 Martin Weiss (Aut) Austria Tirol Cycling Team 21:04
37 Lars Horring (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 21:19
38 Connor McConvey (Irl) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 22:22
39 Daniel Klemme (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 22:45
40 Bradley Morgan (GBr) Britain Velosure Giordana s.t.
41 James Davenport (Irl) Dublin South Alimay 25:52
42 Owain Doull (GBr) Ireland An Post Chain Reaction 26:15
43 Alessandro Pettiti (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 27:09
44 Seán Lacey (Irl) Cork City Aquablue 28:24
45 Michael Millar (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 29:16
46 Matt Slattery (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw 29:27
47 Patrick Clarke (Irl) Mayo South Centra 29:28
48 Christopher Reilly (Irl) Louth South 32:34
49 Fraser Duncan (Irl) Meath Dunboyne Did 32:48
50 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 33:49
51 Ed Veal (Can) Canadian National Team 35:06
52 Con Collis (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 38:55
53 Rutger Schellevis (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 39:30
54 Daniel Stewart (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 39:31
55 Stephen Murray (Irl) Waterford Comeragh Racetherás 39:37
56 John Mason (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 39:46
57 Alastair Macaulay (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 39:52
58 Cormac Clarke (Irl) Louth North 40:02
59 Brendan Cassidy (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw s.t.
60 Adam Armstrong (Irl) Meath Dunboyne Did 40:19
61 Jack Wilson (Irl) Ireland An Post Chain Reaction 41:15
62 Robert Jon McCarthy (Aus) Ireland An Post Chain Reaction 41:54
63 John Kenny (Irl) Meath Navan Avonmore 42:45
64 Ben Kellett (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 44:14
65 Ryan Bevis (GBr) Britain Nfto Pro Cycling 46:23
66 Ronan McLaughlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe 47:03
67 Jake Kelly (GBr) British National Team 50:29
68 Keith Gater (Irl) Cork City Aquablue 52:22
69 Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did 52:39
70 Dominic Jelfs (Irl) Britain Madison Genesis 52:52
71 Ian Richardson (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 53:59
72 Eoin Morton (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 54:15
73 Neil Long (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw 54:47
74 Hamish Schreurs (NZl) New Zealand National Team 56:49
75 Joachim Tolles (Ger) Germany Team Kuota 59:39
76 Paul Ferguson (Irl) Down Chain Reaction 1:00:05
77 Stephen Halpin (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 1:00:22
78 Timothy O’Regan (Irl) Meath Dunboyne Did 1:01:48
79 Simon Ryan (Irl) Tipperary South 1:03:10
80 Micha Glowatzki (Ger) Germany Team Kuota 1:03:17
81 Shane Archbold (NZl) Ireland An Post Chain Reaction 1:05:23
82 Andre Benoit (Ger) Germany Team Kuota 1:06:20
83 Olan Barrett (Irl) Cork City Aquablue 1:06:25
84 Thibualt Jeannes (Fra) France Bretagne Velotec 1:08:43
85 Rory Devlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe 1:09:41
86 George E. Tansley (Aus) Australia Team Subaru-Albion 1:09:59
87 Michael Storan (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie 1:10:17
88 Gary Scully (Irl) Tipperary South 1:10:30
89 Raymond O’Shaughnessey (Irl) Louth North 1:14:26
90 Sean McInerney (Irl) Mayo South Centra 1:15:34
91 Padraig Marrey (Irl) Mayo South Centra 1:15:52
92 Eugene T Moriarty (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 1:16:25
93 Cameron Karwowski (NZl) New Zealand National Team 1:17:23
94 Keegan Aitchinson (Aus) Australia Team Subaru-Albion 1:18:37
95 Michael Fitzgerald (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 1:19:18
96 John Rigby (GBr) Britain Champion System-Club Rooster 1:20:40
97 Alan Gray (Irl) Louth South 1:22:06
98 Michael McNena (Irl) Waterford Comeragh Racetherás 1:24:39
99 John Lynch (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe 1:26:05
100 Sean Hahessy (Irl) Waterford Comeragh Racetherás 1:26:17
101 Anthony Doyle (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 1:26:38
102 Daniel Breuer (Ger) Germany Team Kuota 1:30:48
103 Andrew Meehan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 1:32:43
104 Mark Shannon (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie 1:32:56
105 Tirian McManus (Aus) Australia Team Subaru-Albion 1:33:36
106 Art MacManusa (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 1:37:40
107 Aidan Crowley (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 1:45:28
108 Dave Reilly (Irl) Dublin South Alimay 1:45:49
109 Derek Joyce (Irl) Mayo South Centra 1:47:31
110 Des Woods (Irl) Louth North 1:49:18
111 Brendan Moloney (Irl) Dublin South Alimay 1:53:20
112 Niall Clarke (Irl) Louth South 1:55:07
113 John Murray (Irl) Meath Navan Avonmore 1:55:34
114 Alex Donald (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 1:55:45
115 Brian Stewart (Irl) Antrim Phoenix Mcconvey Cycles 1:57:40
116 Stephen O’Sullivan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 1:58:31
117 Damian Roche (Irl) Tipperary South 1:59:16
118 Niall Doggett (Irl) Meath Navan Avonmore 2:00:09
119 Stephen Byrne (Irl) Meath Navan Avonmore 2:00:59
120 Stuart Cox (Irl) Meath Navan Avonmore 2:05:03
121 Hugh McMahon (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 2:05:53
122 James Lewis (GBr) Britain Nfto Pro Cycling 2:07:05
123 Ben Delaney (Irl) Dublin South Alimay 2:28:09

 

Stage 1 results
Stage 2 results

Stage 3 results

Stage 4 results

Stage 5 results
Stage 6 results

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.