Canadian Cyclist

 

May 29/15 18:04 pm - Giro d'Italia: Stage 19


Posted by Editoress on 05/29/15
 

The Sardinian rider Fabio Aru (Astana Pro Team) attacked on the final climb today to win stage 19, Gravellona Toce to Cervinia (236 km). Having started the stage third overall, at 6:05, he darted out of a select group of favourites that included the Maglia Rosa, Alberto Contador (Tinkoff Saxo), and second-placed Mikel Landa (also Astana Pro Team). He caught and dropped Ryder Hesjedal (Team Cannondale - Garmin) and rode alone to victory. Hesjedal was second in the stage at 28s, and Rigoberto Urán (Etixx - Quick-Step) was third at 1:10.

Alberto Contador finished in a small group at 1:18. He retained the Maglia Rosa, while Aru and his team-mate Landa swapped places: Aru now lies second at 4:37, with Landa third at 5:15. Hesjedal moved up to seventh overall at 12:05 back.

Giovanni Visconti (Movistar Team) was first across the Category 1 climbs Saint-Barthélemy and Col de Saint-Pantaléon, and took the lead in the mountains competition.

Results

Stage 19: Gravellona Toce to Cervinia, 236 km
1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 6:24:13
2 Ryder Hesjedal (Can) Team Cannondale - Garmin at 0:28
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Etixx - Quick Step 1:10
4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 1:18
5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL - Jumbo  
6 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo  
7 Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team all s.t.
8 Leopold König (Cze) Team Sky 1:21
9 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 1:24
10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 2:24
11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 2:27
12 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team s.t.
13 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal 2:49
14 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast  
15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha  
16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal all s.t.
17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 4:43
18 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 5:14
19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team  
20 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
21 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Team Cannondale - Garmin  
22 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky all s.t.
23 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 6:52
24 Beñat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 6:52
25 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani - CSF 9:03
26 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 11:56
27 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo  
28 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli  
29 Michael Rogers (Aus) Tinkoff - Saxo all s.t.
30 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 13:27
31 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 14:06
32 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 14:46
33 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 14:58
34 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha  
35 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team  
36 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team  
37 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky  
38 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky all s.t.
39 Francis Mourey (Fra) FDJ 16:01
40 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida 18:58
41 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL - Jumbo  
42 Sander Armée (Bel) Lotto - Soudal  
43 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi - Polkowice  
44 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi - Polkowice all s.t.
45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 22:46
46 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling s.t.
47 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 22:56
48 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team s.t.
49 Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 23:54
50 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL - Jumbo  
51 Igor Anton Hernandez (Esp) Movistar Team both s.t.
52 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 25:53
53 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff - Saxo 27:14
54 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team  
55 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli  
56 Simon Clarke (Aus) Orica - GreenEDGE  
57 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling all s.t.
58 Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 27:39
59 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx - Quick Step s.t.
60 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 30:51
61 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale  
62 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2r La Mondiale  
63 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling all s.t.
64 Anthony Roux (Fra) FDJ 31:32
65 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick Step s.t.
66 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL - Jumbo 32:24
67 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team s.t.
68 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast 33:15
69 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff - Saxo s.t.
70 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica - GreenEDGE 36:26
71 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky  
72 Pieter Weening (Ned) Orica - GreenEDGE both s.t.
73 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff - Saxo 38:35
74 Sam Bewley (NZl) Orica - GreenEDGE 38:55
75 Luke Durbridge (Aus) Orica - GreenEDGE  
76 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida both s.t.
77 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida 39:40
78 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida  
79 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale both s.t.
80 Mauro Finetto (Ita) Southeast 39:48
81 Davide Formolo (Ita) Team Cannondale - Garmin 40:38
82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing 42:06
83 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 43:18
84 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 44:47
85 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL - Jumbo  
86 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Cannondale - Garmin  
87 Adam Hansen (Aus) Lotto - Soudal  
88 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky  
89 Kévin Réza (Fra) FDJ  
90 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing  
91 Julien Bérard (Fra) Ag2r La Mondiale  
92 Brett Lancaster (Aus) Orica - GreenEDGE  
93 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi - Polkowice  
94 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi - Polkowice  
95 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi - Polkowice  
96 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini  
97 Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
98 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL - Jumbo  
99 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida  
100 Lars Ytting Bak (Den) Lotto - Soudal  
101 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani - CSF  
102 Luca Chirico (Ita) Bardiani - CSF  
103 Christopher Juul-Jensen (Den) Tinkoff - Saxo  
104 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team  
105 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale  
106 Simon Geschke (Ger) Team Giant - Alpecin  
107 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ  
108 Cédric Pineau (Fra) FDJ  
109 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ  
110 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha  
111 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha  
112 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo  
113 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick Step all s.t.
114 Rick Flens (Ned) Team LottoNL - Jumbo 45:43
115 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani - CSF 47:52
116 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani - CSF s.t.
117 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r La Mondiale 47:58
118 Nicola Boem (Ita) Bardiani - CSF 49:40
119 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff - Saxo 50:10
120 Serghei Tvetcov (Rou) Androni Giocattoli 50:26
121 Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
122 Alan Marangoni (Ita) Team Cannondale - Garmin  
123 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick Step  
124 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant - Alpecin  
125 Patrick Gretsch (Ger) Ag2r La Mondiale  
126 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi - Polkowice  
127 Elia Viviani (Ita) Team Sky  
128 Matteo Busato (Ita) Southeast  
129 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi - Polkowice  
130 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
131 Elia Favilli (Ita) Southeast  
132 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling  
133 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant - Alpecin  
134 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli  
135 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
136 Davide Villella (Ita) Team Cannondale - Garmin  
137 Chad Haga (USA) Team Giant - Alpecin  
138 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast  
139 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha  
140 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Team Cannondale - Garmin  
141 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha  
142 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team  
143 Caleb Fairly (USA) Team Giant - Alpecin  
144 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick Step  
145 Nathan Brown (USA) Team Cannondale - Garmin  
146 Cheng Ji (Chn) Team Giant - Alpecin  
147 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing  
148 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida all s.t.
149 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida 51:48
150 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre - Merida  
151 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli  
152 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli all s.t.
153 Bert De Backer (Bel) Team Giant - Alpecin 52:16
154 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing 52:42
155 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing  
156 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing  
157 Luca Paolini (Ita) Team Katusha  
158 Eugert Zhupa (Alb) Southeast  
159 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo - Vini Fantini all s.t.
160 Michael Hepburn (Aus) Orica - GreenEDGE 53:20
161 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing 54:19
162 Nikias Arndt (Ger) Team Giant - Alpecin 57:12
163 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 57:14
164 Luka Mezgec (Slo) Team Giant - Alpecin s.t.
DNF Enrico Battaglin (Ita) Bardiani - CSF  
 
GC
1 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo 78:48:40
2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team at 4:37
3 Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 5:15
4 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 8:10
5 Leopold König (Cze) Team Sky 10:47
6 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 11:11
7 Ryder Hesjedal (Can) Team Cannondale - Garmin 12:05
8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 12:14
9 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL - Jumbo 12:53
10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 15:07
11 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal 16:58
12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal 18:43
13 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 25:11
14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 28:11
15 Rigoberto Uran Uran (Col) Etixx - Quick Step 30:40
16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 34:47
17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 36:49
18 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 42:28
19 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 57:18
20 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2r La Mondiale 1:10:46
21 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Team Cannondale - Garmin 1:14:03
22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff - Saxo 1:19:35
23 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani - CSF 1:20:10
24 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 1:20:57
25 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:25:03
26 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 1:27:57
27 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 1:30:46
28 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast 1:36:14
29 Davide Formolo (Ita) Team Cannondale - Garmin 1:36:21
30 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 1:36:57
31 Beñat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 1:41:09
32 Michael Rogers (Aus) Tinkoff - Saxo 1:42:25
33 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 1:51:16
34 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 1:53:04
35 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2:05:16
36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 2:09:05
37 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 2:09:08
38 Igor Anton Hernandez (Esp) Movistar Team 2:10:03
39 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx - Quick Step 2:11:19
40 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - Merida 2:19:36
41 Francis Mourey (Fra) FDJ 2:19:42
42 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 2:19:56
43 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL - Jumbo 2:20:16
44 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 2:21:15
45 Mauro Finetto (Ita) Southeast 2:25:27
46 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo 2:27:08
47 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 2:30:29
48 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi - Polkowice 2:32:08
49 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick Step 2:32:30
50 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani - CSF 2:35:14
51 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 2:36:25
52 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica - GreenEDGE 2:37:02
53 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast 2:37:12
54 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 2:37:19
55 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 2:37:27
56 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 2:37:33
57 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida 2:38:49
58 Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 2:39:10
59 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi - Polkowice 2:41:23
60 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 2:42:49
61 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida 2:49:33
62 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 2:52:36
63 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:55:29
64 Simon Clarke (Aus) Orica - GreenEDGE 2:55:58
65 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 3:00:27
66 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 3:00:44
67 Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 3:00:46
68 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling 3:01:07
69 Sander Armée (Bel) Lotto - Soudal 3:01:51
70 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 3:04:19
71 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 3:08:55
72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 3:09:24
73 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 3:15:28
74 Nathan Brown (USA) Team Cannondale - Garmin 3:16:41
75 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani - CSF 3:17:15
76 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r La Mondiale 3:17:38
77 Davide Villella (Ita) Team Cannondale - Garmin 3:20:58
78 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 3:21:20
79 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 3:21:29
80 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 3:22:05
81 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida 3:28:39
82 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL - Jumbo 3:29:52
83 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Cannondale - Garmin 3:30:15
84 Adam Hansen (Aus) Lotto - Soudal 3:32:33
85 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 3:35:07
86 Anthony Roux (Fra) FDJ 3:38:27
87 Simon Geschke (Ger) Team Giant - Alpecin 3:39:04
88 Pieter Weening (Ned) Orica - GreenEDGE 3:39:32
89 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida 3:42:01
90 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff - Saxo 3:45:23
91 Luca Chirico (Ita) Bardiani - CSF 3:46:59
92 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL - Jumbo 3:48:57
93 Patrick Gretsch (Ger) Ag2r La Mondiale 3:49:07
94 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 3:51:29
95 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant - Alpecin 3:54:14
96 Chad Haga (USA) Team Giant - Alpecin 3:56:54
97 Elia Favilli (Ita) Southeast 3:59:04
98 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini 3:59:14
99 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani - CSF 3:59:31
100 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff - Saxo 4:00:10
101 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 4:01:03
102 Kévin Réza (Fra) FDJ 4:01:10
103 Lars Ytting Bak (Den) Lotto - Soudal 4:03:05
104 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 4:05:01
105 Matteo Busato (Ita) Southeast 4:06:47
106 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 4:08:42
107 Luke Durbridge (Aus) Orica - GreenEDGE 4:10:43
108 Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini 4:12:04
109 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo 4:12:37
110 Luca Paolini (Ita) Team Katusha 4:13:31
110 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing 4:14:35
111 Julien Bérard (Fra) Ag2r La Mondiale 4:15:00
112 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick Step 4:16:42
113 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha 4:19:35
114 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick Step 4:20:14
115 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale 4:24:09
116 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL - Jumbo 4:25:34
117 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Team Cannondale - Garmin 4:25:56
118 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 4:25:59
119 Cédric Pineau (Fra) FDJ 4:26:28
120 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast 4:29:04
121 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff - Saxo 4:29:10
122 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 4:29:12
123 Sam Bewley (NZl) Orica - GreenEDGE 4:29:47
124 Elia Viviani (Ita) Team Sky 4:33:35
125 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 4:30:23
125 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi - Polkowice 4:39:51
126 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 4:40:02
127 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida 4:35:43
127 Alan Marangoni (Ita) Team Cannondale - Garmin 4:42:53
128 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre - Merida 4:35:53
128 Brett Lancaster (Aus) Orica - GreenEDGE 4:43:57
129 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida 4:45:05
130 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 4:45:12
131 Christopher Juul-Jensen (Den) Tinkoff - Saxo 4:45:35
132 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL - Jumbo 4:51:46
133 Caleb Fairly (USA) Team Giant - Alpecin 4:56:05
134 Serghei Tvetcov (Rou) Androni Giocattoli 4:56:18
135 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 4:57:41
136 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 5:00:33
136 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 4:50:00
137 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 5:01:58
138 Rick Flens (Ned) Team LottoNL - Jumbo 5:04:15
138 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing 4:52:10
139 Luka Mezgec (Slo) Team Giant - Alpecin 4:53:36
139 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 5:04:56
140 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ 5:05:06
141 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick Step 5:05:26
142 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 5:12:37
143 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 5:17:37
144 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini 5:21:33
145 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant - Alpecin 5:23:03
146 Nicola Boem (Ita) Bardiani - CSF 5:26:33
147 Cheng Ji (Chn) Team Giant - Alpecin 5:33:15
148 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 5:42:34
149 Nikias Arndt (Ger) Team Giant - Alpecin 5:08:26
150 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing 5:10:25
152 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo - Vini Fantini 5:13:43
156 Michael Hepburn (Aus) Orica - GreenEDGE 5:25:54
158 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 5:26:40
159 Bert De Backer (Bel) Team Giant - Alpecin 5:28:07
160 Eugert Zhupa (Alb) Southeast 5:29:11
163 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 5:42:48
164 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing 5:49:08


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.