Canadian Cyclist

 

April 3/19 15:59 pm - Il Giro di Sicilia : Stage 1


Posted by Editoress on 04/3/19
 

Riccardo Stacchiotti (Giotti Victoria - Palomar) is the first leader of Il Giro di Sicilia after winning the bunch sprint ahead of Manuel Belletti (Androni Sidermec) and Luca Pacioni (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM).

The first part of the stage was animated with a long breakaway initiated by Krister Hagen (Riwal Readynez), who went on the attack after 15km, taking along with him five other riders. Hagen then went solo in the lead until just over 15km to the finish line. Androni Giocattoli-Sidermec then took control of the race in the last few kilometres trying to launch their sprinter Manuel Belletti, but in the final 30 metres Stacchiotti overtook Belletti.

Rob Britton (Rally UHC Cycling) was the top Canadian finisher in 82nd in the same time as the winner.

Stage 1: Catania to Milazzo, 165 km
1 Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria 3:48:02
2 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
3 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
4 Sergei Shilov (Rus) Gazprom - Rusvelo
5 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
6 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence
7 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita - Prodir
8 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
9 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
10 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
11 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
12 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
13 Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo
14 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
15 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir
16 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
17 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
18 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
19 Paolo Toto (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
20 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
21 Jan Polanc (Slo) Uae Team Emirates
22 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
23 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
24 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom - Rusvelo
25 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
26 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
27 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack
28 Fabien Doubey (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
29 Joan Bou Company (Esp) Nippo-Vini Fantini-Faizane
30 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo
31 Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo
32 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
33 Simone Petilli (Ita) Uae Team Emirates
34 Sebastian Schonberger (Aut) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
35 Ivo Oliveira (Por) Uae Team Emirates
36 Jacopo Mosca (Ita) D'Amico UM Tools
37 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
38 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
39 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
40 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
41 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling
42 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
43 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack
44 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
45 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
46 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
47 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
48 Roberto Ferrari (Ita) Uae Team Emirates
49 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
50 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
51 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
52 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
53 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir
54 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir
55 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
56 Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo
57 Ivan Martinelli (Ita) D'Amico UM Tools
58 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
59 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF
60 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
61 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
62 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
63 Michel Ries (Lux) Kometa Cycling Team
64 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
65 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
66 Denis-Marian Vulcan (Rom)
67 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - Rusvelo
68 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
69 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
70 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team
71 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
72 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence
73 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team
74 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team
75 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
76 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
77 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team
78 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Prodir
79 Bart De Clercq (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
80 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence
81 Jonnathan Toussaint Orjuela (Col)
82 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling
83 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM
84 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
85 Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
86 Matteo Badilatti (Sui) Israel Cycling Academy all s.t.
87 Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 0:12
88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence
89 RÈmy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence
90 Paul Double (GBr) Team Colpack all s.t.
91 Jesus David Pena Jimenez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:29
92 Kristijan urasek (Cro) Uae Team Emirates 0:32
93 Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria 0:44
94 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 0:50
95 Isaac Canton Serrano (Esp) Kometa Cycling Team 0:52
96 Michele Scartezzini (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 0:53
97 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM
98 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Kometa Cycling Team both s.t.
99 Federico Burchio (Ita) D'Amico UM Tools 3:33
100 Davide Baldaccini (Ita) Team Colpack s.t.
101 Franco Gabriel Orocito (Arg) D'Amico UM Tools 4:43
102 William David Munoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman s.t.
103 Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria 6:26
104 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 7:44
105 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling
106 Edwin A Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy both s.t.
107 Angelo Raffaele (Ita) D'Amico UM Tools 8:29
108 Johan Moreno Ramirez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman s.t.
109 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 12:18
110 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
111 Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir
112 Roman Kustadinchev (Rus) D'Amico UM Tools
113 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
114 Freek Van Rossem (Ned) D'Amico UM Tools
115 Jose Antonio Garcia Martin (Esp) Kometa Cycling Team
116 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling
117 Jalel Duranti (Ita) Team Colpack
118 Paolo Baccio (Ita) Team Colpack
119 Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria
120 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
121 Filippo Rocchetti (Ita) Team Colpack all s.t.
DNF Federico Nicolas Vivas (Arg) Amore & Vita - Prodir
DNF Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.