Canadian Cyclist

 

April 4/19 17:08 pm - Il Giro di Sicilia : Stage 2


Posted by Editoress on 04/4/19
 

Results from the second stage Il Giro di Sicilia in Italy

Stage 2: Capo d'Orlando to Palermo, 219 km
1 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 5:59:16
2 Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria
3 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
4 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
5 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
6 Sergei Shilov (Rus) Gazprom - Rusvelo
7 Paolo Toto (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
8 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
9 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita - Prodir
10 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir
11 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
12 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
13 Federico Burchio (Ita) D'Amico UM Tools
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
15 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
16 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence
17 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
18 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
19 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
20 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
21 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
22 Jacopo Mosca (Ita) D'Amico UM Tools
23 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
24 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence
25 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
26 Fabien Doubey (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
27 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
28 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
29 Denis-Marian Vulcan (Rom)
30 Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
31 Jan Polanc (Slo) Uae Team Emirates
32 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling
33 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom - Rusvelo
34 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
35 Johan Moreno Ramirez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
36 Simone Petilli (Ita) Uae Team Emirates
37 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
38 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
39 Jalel Duranti (Ita) Team Colpack
40 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
41 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack
42 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
43 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
44 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
45 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - Rusvelo
46 Ivo Oliveira (Por) Uae Team Emirates
47 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team
48 Sebastian Schonberger (Aut) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
49 Ivan Martinelli (Ita) D'Amico UM Tools
50 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
51 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
52 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF
53 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
54 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
55 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
56 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
57 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir
58 Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria
59 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
60 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
61 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence
62 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
63 Michel Ries (Lux) Kometa Cycling Team
64 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
65 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling
66 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
67 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team
68 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team
69 Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo
70 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team
71 Matteo Badilatti (Sui) Israel Cycling Academy
72 Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo
73 Paolo Baccio (Ita) Team Colpack
74 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
75 RÈmy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence
76 William David Munoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
77 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence
78 Paul Double (GBr) Team Colpack
79 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir
80 Roberto Ferrari (Ita) Uae Team Emirates
81 Davide Baldaccini (Ita) Team Colpack
82 Isaac Canton Serrano (Esp) Kometa Cycling Team
83 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM
84 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
85 Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo
86 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
87 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
88 Bart De Clercq (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
89 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
90 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
91 Jonnathan Toussaint Orjuela (Col)
92 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack
93 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo
94 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM
95 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Kometa Cycling Team
96 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling
97 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec all s.t.
98 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF 0:30
99 Edwin A Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 0:34
100 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy s.t.
101 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling 1:07
102 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 1:11
103 Kristijan urasek (Cro) Uae Team Emirates 0:00
104 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 2:58
105 Angelo Raffaele (Ita) D'Amico UM Tools 5:22
106 Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis s.t.
107 Jose Antonio Garcia Martin (Esp) Kometa Cycling Team 14:17
108 Roman Kustadinchev (Rus) D'Amico UM Tools s.t.
109 Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria 15:40
110 Franco Gabriel Orocito (Arg) D'Amico UM Tools
111 Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir
112 Jesus David Pena Jimenez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
113 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
114 Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria
115 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team all s.t.
DNF Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Prodir
DNF Freek Van Rossem (Ned) D'Amico UM Tools
DNF Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Joan Bou Company (Esp) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Michele Scartezzini (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
DNS Filippo Rocchetti (Ita) Team Colpack
 
GC
1 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 9:47:02
2 Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria at s.t.
3 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates 0:12
4 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm s.t.
5 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:13
6 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team s.t.
7 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack 0:14
8 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir 0:15
9 Sergei Shilov (Rus) Gazprom - Rusvelo 0:16
10 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
11 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita - Prodir
12 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence
13 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir
14 Paolo Toto (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
15 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
16 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
17 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
18 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
19 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
20 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
21 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
22 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
23 Jan Polanc (Slo) Uae Team Emirates
24 Fabien Doubey (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
25 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom - Rusvelo
26 Jacopo Mosca (Ita) D'Amico UM Tools
27 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
28 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
29 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
30 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
31 Simone Petilli (Ita) Uae Team Emirates
32 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
33 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling
34 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
35 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
36 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
37 Ivo Oliveira (Por) Uae Team Emirates
38 Sebastian Schonberger (Aut) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
39 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
40 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack
41 Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo
42 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
43 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
44 Denis-Marian Vulcan (Rom)
45 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
46 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
47 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
48 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
49 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
50 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
51 Ivan Martinelli (Ita) D'Amico UM Tools
52 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
53 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
54 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir
55 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF
56 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
57 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - Rusvelo
58 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
59 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
60 Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo
61 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team
62 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
63 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo
64 Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo
65 Michel Ries (Lux) Kometa Cycling Team
66 Roberto Ferrari (Ita) Uae Team Emirates
67 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
68 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
69 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence
70 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team
71 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team
72 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence
73 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
74 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
75 Matteo Badilatti (Sui) Israel Cycling Academy
76 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM
77 Bart De Clercq (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
78 Jonnathan Toussaint Orjuela (Col)
79 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
80 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling all s.t.
81 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence 0:28
82 Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
83 RÈmy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence
84 Paul Double (GBr) Team Colpack all s.t.
85 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF 0:46
86 Kristijan urasek (Cro) Uae Team Emirates 0:48
87 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 1:06
88 Isaac Canton Serrano (Esp) Kometa Cycling Team 1:08
89 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM 1:09
90 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Kometa Cycling Team s.t.
91 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 3:14
92 Davide Baldaccini (Ita) Team Colpack 3:48
93 Federico Burchio (Ita) D'Amico UM Tools 3:49
94 William David Munoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 4:57
95 Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 5:38
96 Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria 6:42
97 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 8:00
98 Edwin A Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 8:34
99 Johan Moreno Ramirez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 8:45
100 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 9:11
101 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy 12:34
102 Jalel Duranti (Ita) Team Colpack
103 Paolo Baccio (Ita) Team Colpack both s.t.
104 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 13:08
105 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling 13:41
106 Angelo Raffaele (Ita) D'Amico UM Tools 14:07
107 Jesus David Pena Jimenez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 16:25
108 Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria 16:40
109 Franco Gabriel Orocito (Arg) D'Amico UM Tools 20:39
110 Roman Kustadinchev (Rus) D'Amico UM Tools 26:51
111 Jose Antonio Garcia Martin (Esp) Kometa Cycling Team s.t.
112 Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir 28:14
113 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
114 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
115 Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria all s.t.


Il Giro di Sicilia : Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.