Canadian Cyclist

 

April 5/19 14:10 pm - Route Adelie de Vitre, Cataford 17th


Posted by Editoress on 04/5/19
 

Results from Route Adélie de Vitré in France

Vitré to Vitré , 197.8 km
1 Marc Sarreau Fra) Groupama - FDJ 4:52:43
2 Bram Welten (Ned) Team Arkéa - Samsic
3 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale both s.t.
4 Nelson Andres Soto (Col) Caja Rural - Seguros RGA 0:01
5 Eduard Michael Grosu (Rom) Delko Marseille - Provence s.t.
6 Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 0:03
7 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles
8 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
9 Romain Feillu (Fra) St. Michel - Auber 93
10 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
11 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg Santic
12 Romain Hardy (Fra) Team Arkéa - Samsic
13 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
14 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
15 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque - Murias
16 Lukas Rüegg (Sui) Swiss Racing Academy
17 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy
18 Robert Kessler (Ger) Team Lotto - Kern Haus
19 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
20 Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana - Postobon Team
21 Adam de Vos (Can) Rally UHC Cycling
22 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg Santic
23 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille - Provence
24 Anthony Maldonado (Fra) St. Michel - Auber 93
25 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy
26 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
27 Mickaël Delage (Fra) Groupama - FDJ
28 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille - Provence
29 Mauro Schmid (Sui) Swiss Racing Academy all s.t.
30 Diego Ochoa Camargo (Col) Manzana - Postobon Team 0:09
31 Gian Friesecke (Sui) Swiss Racing Academy
32 Marc Dörrie (Ger) Team Lotto - Kern Haus
33 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
34 Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
35 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
36 Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto - Kern Haus
37 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
38 Aksel Nommela (Est) Wallonie Bruxelles
39 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
40 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
41 Kévin Le Cunff (Fra) St. Michel - Auber 93
42 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
43 Gordian Banzer (Sui) Team Vorarlberg Santic
44 Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole all s.t.
45 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy 0:15
46 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:17
47 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 0:19
48 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
49 Jordan Parra (Col) Manzana - Postobon Team
50 Victor Lafay (Fra) Cofidis, Solutions Credits
51 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
52 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille - Provence all s.t.
53 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa - Samsic 0:23
54 Elie Gesbert (Fra) Team Arkéa - Samsic s.t.
55 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 0:24
56 Valentin Madouas (Fra) Groupama - FDJ 0:27
57 Benjamin Thomas (Fra) Groupama - FDJ 0:35
58 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama - FDJ s.t.
59 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 0:42
60 Alo Jakin (Estonia) St. Michel - Auber 93
61 Yohann Gène (Fra) Direct Energie both s.t.
62 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 1:05
63 Alan Banaszek (Pol) Caja Rural - Seguros RGA 1:10
64 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 1:22
65 Tony Hurel (Fra) St. Michel - Auber 93 s.t.
66 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:42
67 Bryan Steven Gomez (Col) Manzana - Postobon Team 1:52
68 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille - Provence 2:13
69 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille - Provence 2:38
70 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 2:42
71 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 2:45
72 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles 2:55
73 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa - Samsic 3:19
74 Roy Goldstein (Israel) Israel Cycling Academy 3:25
75 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 3:34
76 Matteo Dal-Cin (Can) Rally UHC Cycling 3:55
77 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 3:55
78 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie s.t.
79 Morne Van Niekerk (RSA) St. Michel - Auber 93 4:23
80 Frederik Rassmann (Ger) Team Lotto - Kern Haus s.t.
81 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 4:44
82 Jan Kuhn (Ger) Team Lotto - Kern Haus 7:18
83 Omar Mendoza (Col) Manzana - Postobon Team
84 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole both s.t.
85 Kim Heiduk (Ger) Team Lotto - Kern Haus 7:23
86 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 7:26
87 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
88 Juan Felipe Osorio (Col) Manzana - Postobon Team both s.t.
89 Nicolas Baldo (Fra) St. Michel - Auber 93 7:37
90 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Team Vorarlberg Santic
91 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
92 Joseph Areruya (Rwa) Delko Marseille - Provence
93 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Euskadi Basque - Murias
94 Nigel Ellsay (Can) Rally UHC Cycling
95 Fabian Paumann (Sui) Swiss Racing Academy
96 Justin Mottier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
97 Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole all s.t.
98 Jose Daniel Viejo (Esp) Euskadi Basque - Murias 7:40
99 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
100 Ander Barrenetxea (Esp) Euskadi Basque - Murias
101 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles all s.t.
102 Pierre-Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 7:54
103 Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 10:35
104 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t.
DNF Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julian Cardona (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Mikel Aristi Gardoki (Esp) Euskadi Basque - Murias
DNF Benat Intxausti (Esp) Euskadi Basque - Murias
DNF Gotzon Udondo Santamaría (Esp) Euskadi Basque - Murias
DNF Kevin Geniets (Lux) Groupama - FDJ
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama - FDJ
DNF Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
DNF Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Jhonatan Restrepo (Col) Manzana - Postobon Team
DNF Pier-Andre Cote (Can) Rally UHC Cycling
DNF Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling
DNF Raphael Krähemann (Sui) Swiss Racing Academy
DNF Cyrille Thiery (Sui) Swiss Racing Academy
DNF Alex Vogel (Sui) Swiss Racing Academy
DNF Maxime Daniel (Fra) Team Arkéa - Samsic
DNF Alan Riou (Fra) Team Arkéa - Samsic
DNF Lukas Märkl (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg Santic
DNF Jannick Steimle (Ger) Team Vorarlberg Santic
DNF Colin Stüssi (Sui) Team Vorarlberg Santic
DNF Marc Fournier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kevin Reza (Fra) Vital Concept - B&B Hotels

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.