Canadian Cyclist

 

April 5/19 19:55 pm - Il Giro di Sicilia : Stage 3


Posted by Editoress on 04/5/19
 

American Brandon McNulty (UHC Rally), former junior Time Trial UCI World Champion, won the Caltanissetta - Ragusa stage with a solo attack in the final climb. Odd Christian Eiking (Wanty - Gobert) and Giovanni Visconti ( Neri Sottoli Selle Italia KTM) completed the day’s podium. McNulty became the new leader of the General Classification.

The third stage of Il Giro di Sicilia was animated by the long breakaway of Marco Maronese (Bardiani CSF), William Perez (Coldeportes Strongman), Federico Burchio (D'Amico UM Tools), Simone Sterbini (Giotti Victoria), Niccolò Salvietti (Sangemini Trevigiani) and Jalel Duranti (Team Colpack). Once reabsorbed by the peloton, Androni's pressure gradually reduced the group with Fausto Masnada going solo at the top of the day's KOM ay 54 km. Once neutralised on the descent, assorted riders attacked looking to escape what was left of the peloton, before McNulty's winning move around 10km from the finish line.

 

Top Canadian was Rob Britton (Rally UHC Cycling)  in 71st at 12:01 back, who also sits 64th at 12:11 back.

 

Results

Stage 3: Caltanissetta to Ragusa, 188 km
1 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 4:42:28
2 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team at 0:55
3 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 0:56
4 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
5 Paolo Toto (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
6 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
7 Jan Polanc (Slo) Uae Team Emirates
8 Simone Petilli (Ita) Uae Team Emirates
9 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
10 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
11 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team
12 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita - Prodir
13 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom - Rusvelo
14 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team
15 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team all s.t.
16 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 0:59
17 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 1:05
18 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 1:21
19 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team s.t.
20 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack 1:25
21 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence 0:56
22 Michel Ries (Lux) Kometa Cycling Team 1:28
23 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM 0:56
24 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 1:35
25 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t.
26 Matteo Badilatti (Sui) Israel Cycling Academy 1:41
27 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
28 Sergei Shilov (Rus) Gazprom - Rusvelo 1:57
29 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
30 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman both s.t.
31 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 0:56
32 Fabien Doubey (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team 2:05
33 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir s.t.
34 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 2:14
35 Edwin A Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 2:17
36 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF 2:29
37 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM s.t.
38 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF 0:56
39 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - Rusvelo 2:47
40 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 3:22
41 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 3:38
42 Paul Double (GBr) Team Colpack 4:16
43 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
44 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
45 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team all s.t.
46 Isaac Canton Serrano (Esp) Kometa Cycling Team 4:34
47 Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo 4:48
48 Ivan Martinelli (Ita) D'Amico UM Tools 4:56
49 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 6:55
50 Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
51 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
52 Bart De Clercq (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
53 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
54 Jalel Duranti (Ita) Team Colpack
55 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF all s.t.
56 Denis-Marian Vulcan (Rom) 7:06
57 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team s.t.
58 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo 8:25
59 RÈmy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence s.t.
60 Davide Baldaccini (Ita) Team Colpack 9:20
61 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence 10:45
62 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t.
63 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 10:55
64 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir s.t.
65 Franco Gabriel Orocito (Arg) D'Amico UM Tools 11:10
66 Federico Burchio (Ita) D'Amico UM Tools s.t.
67 Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo 11:37
68 Jonnathan Toussaint Orjuela (Col) s.t.
69 Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria 11:47
70 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 12:01
71 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling
72 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling
73 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis all s.t.
74 Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 12:04
75 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 12:11
76 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
77 Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo both s.t.
78 Sebastian Schonberger (Aut) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 13:01
79 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
80 Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria both s.t.
81 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Kometa Cycling Team 13:30
82 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 14:09
83 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
84 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane' both s.t.
85 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling 15:17
86 Paolo Baccio (Ita) Team Colpack 15:21
87 William David Munoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 16:08
88 Ivo Oliveira (Por) Uae Team Emirates 17:10
89 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates s.t.
90 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir 18:06
91 Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir 18:07
92 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack
93 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
94 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
95 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
96 Jesus David Pena Jimenez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
97 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence
98 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
99 Roman Kustadinchev (Rus) D'Amico UM Tools
100 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence
101 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
102 Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria
103 Kristijan urasek (Cro) Uae Team Emirates
104 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
105 Roberto Ferrari (Ita) Uae Team Emirates all s.t.
DNF Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
DNF Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
DNF Johan Moreno Ramirez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Jacopo Mosca (Ita) D'Amico UM Tools
DNF Angelo Raffaele (Ita) D'Amico UM Tools
DNF Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria
DNF Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
DNF Jose Antonio Garcia Martin (Esp) Kometa Cycling Team
DNF Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF Filippo Zaccanti (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane'
 
GC
1 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 14:29:36
2 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team at 0:59
3 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 1:02
4 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita - Prodir 1:06
5 Paolo Toto (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis
6 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
7 Jan Polanc (Slo) Uae Team Emirates
8 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
9 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom - Rusvelo
10 Simone Petilli (Ita) Uae Team Emirates
11 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
12 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
13 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team
14 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
15 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm
16 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team
17 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence
18 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
19 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM all s.t.
20 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 1:09
21 Johnatan Canaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 1:15
22 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 1:31
23 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane s.t.
24 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack 1:35
25 Michel Ries (Lux) Kometa Cycling Team 1:38
26 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 1:45
27 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t.
28 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 1:51
29 Matteo Badilatti (Sui) Israel Cycling Academy s.t.
30 Sergei Shilov (Rus) Gazprom - Rusvelo 2:07
31 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
32 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli Selle Italia Ktm both s.t.
33 Fabien Doubey (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team 2:15
34 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir s.t.
35 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 2:24
36 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF 2:39
37 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - Rusvelo 2:57
38 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 3:32
39 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM s.t.
40 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 3:48
41 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal Readynez Cycling Team 4:23
42 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team 4:26
43 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy s.t.
44 Paul Double (GBr) Team Colpack 4:38
45 Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo 4:58
46 Ivan Martinelli (Ita) D'Amico UM Tools 5:06
47 Isaac Canton Serrano (Esp) Kometa Cycling Team 5:36
48 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 6:49
49 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team 7:05
50 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
51 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
52 Bart De Clercq (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team all s.t.
53 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 7:16
54 Denis-Marian Vulcan (Rom) s.t.
55 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - Rusvelo 8:35
56 RÈmy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence 8:47
57 Edwin A Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 10:45
58 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence 10:55
59 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t.
60 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir 11:05
61 Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo 11:47
62 Jonnathan Toussaint Orjuela (Col) s.t.
63 Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 12:11
64 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling s.t.
65 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF 12:20
66 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 12:21
67 Igor Boev (Rus) Gazprom - Rusvelo s.t.
68 Riccardo Ciuccarelli (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 12:26
69 Dario Puccioni (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 12:27
70 Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria 12:55
71 Davide Baldaccini (Ita) Team Colpack 13:02
72 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 13:07
73 Sebastian Schonberger (Aut) Neri Sottoli Selle Italia Ktm 13:11
74 Antonio Di Sante (Ita) Sangemini - Trevigiani - Mg.K Vis 14:03
75 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizane' 14:19
76 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizane' s.t.
77 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Kometa Cycling Team 14:33
78 Federico Burchio (Ita) D'Amico UM Tools 14:51
79 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 15:09
80 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates 17:16
81 Ivo Oliveira (Por) Uae Team Emirates 17:20
82 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 18:14
83 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack 18:15
84 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir s.t.
85 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team 18:17
86 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
87 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
88 Roberto Ferrari (Ita) Uae Team Emirates
89 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence all s.t.
90 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence 18:29
91 Kristijan urasek (Cro) Uae Team Emirates 18:49
92 Jalel Duranti (Ita) Team Colpack 19:20
93 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 19:55
94 William David Munoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 20:59
95 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 21:06
96 Paolo Baccio (Ita) Team Colpack 27:49
97 Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria 28:21
98 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling 28:52
99 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy 30:35
100 Franco Gabriel Orocito (Arg) D'Amico UM Tools 31:43
101 Jesus David Pena Jimenez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 34:26
102 Roman Kustadinchev (Rus) D'Amico UM Tools 44:52
103 Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir 46:15
104 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
105 Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria both s.t.



Il Giro di Sicilia : Stage 1

Il Giro di Sicilia : Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.