Canadian Cyclist

 

April 28/19 21:27 pm - Calabogie Classic, Ontario Cup #2 results


Posted by Editoress on 04/28/19
 

Results from the Calabogie Classic, Ontario Cup #2 held at the Calabogie Motorsports Park, in Calabogie ON

Sportif Men, 25.25 km (34.4 km/h)
1 Marcel Badertscher (Morning Glory Cycling Club - PMMC.3) 0:44:04
2 Robert Brisson (Independent - PMMA.3) at s.t.
3 Ben Macphail (Independent - PME.4) 1:55
DNS Tristan Barr (Independent - PMMB.3)
DNS Tyler Jardine (Independent - PMMA.3)
 
Sportif Women, 25.25 km (30.6 km/h)
1 Jyl Mcgunigal (D'ornellas Cycling Club - PWMB) 0:49:26
DNS Johanne Kenney (Independent - PWMB)
 
Elite 4 Men, 55.55 km (41.9 km/h)
1 Victor Nicolet (University of Toronto Road Racing (UTRR) - RME.4) 1:19:34
2 Theodore Kincaid (Independent - RME.4) at 0:07
3 Jason Smith (Midweek Cycling - RME.4)
4 Jason Vettorel (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RME.4)
5 Steven Kuysten (Win Cycling Centre - RME.4)
6 Boris Dyakov (University of Toronto Road Racing (UTRR) - RME.4)
7 Graeme Carbert (Independent - RME.4)
8 Landon Brown (Frontenac Cycle - RME.4)
9 Kaj Johnson (Cyclepath Oakville Race Team - RME.4)
10 Taylar Wall (Frontenac Cycle - RME.4)
11 James Allison (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
12 David Bertozzi (University of Toronto Road Racing (UTRR) - RME.4)
13 Jacob Wakelin (Lapdogs Cycling Club - RME.4)
14 Ian Mckelvey (The Peterborough Cycling Club - RME.4)
15 Shaun Ma (Win Cycling Centre - RME.4)
16 Marek Musiej (Win Cycling Centre - RME.4)
17 John Wu (Billy's Pro Bike - RME.4) all s.t.
18 Robert Green (Independent - RME.4) 0:12
19 Alastair Thompson (London Centennial Wheelers - RME.4) 0:15
20 Daniel Boers (Independent - RME.4) 7:35
21 Richard Wand (Independent - RME.4) 7:41
22 Ken Wand (Independent - RME.4) s.t.
23 Yegor Konechnyy (Independent - RME.4) 13:55
DNF Joshua Hulley-Carroll (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.4)
DNF Alexander Diebel (Independent - RME.4)
DNF Dave Villeneuve (613 Cycling - RME.4)
DNS Matthew Downs (The Peterborough Cycling Club - RME.4)
 
Master 3 Men, 55.55 km (36.5 km/h)
1 Robert Perry (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RMMB.3) 1:31:18
2 Chad Madaleno (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.3) at 0:02
3 Mark Lipfeld (Independent - RMMC.3)
4 Justin Seales (Full Throttle Cycle Club - RMMB.3)
5 Steve Grujic (To Wheels Racing - RMMB.3)
6 Marc-andre Seguin (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMA.3)
7 Luc Lamarre (Rouleurs / Polovelo - RMMB.3)
8 Shannon Coolican (Ottawa Bicycle Club - RMMB.3)
9 James Eaton (Techy Kids Cycling Team - RMMA.3)
10 Bruce Paterson (Uxbridge Cycling Club - RMMC.3)
11 Steve Quenneville (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
12 Ralph Schatzmair (RealDeal Racing - RMMD.3)
13 Tom Hopkins (Uxbridge Cycling Club - RMMB.3)
14 Daniel Lundenberg (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
15 Peter Leonard (Independent - RMMC.3)
16 Daniel Hebert (Independent - RMMC.3)
17 Glen Budgell (Independent - RMMD.3) all s.t.
18 John David Power (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.3) 0:10
19 Albert Kleinikkink (KW Cycling Academy - RMMC.3)
20 Sandro Verrelli (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.3) both s.t.
21 Sebastien Filion (Techy Kids Cycling Team - RMMB.3) 0:15
22 Mike Jacques (Clocktower Cycling Club - RMMD.3) s.t.
DNF Nicholas Dureault (Independent - RMMA.3)
DNS Michael Longfield (Midweek Cycling - RMMB.3)
 
Elite 3 Women, 55.55 km (34.6 km/h)
1 Chloe Desroche (Independent - RWE.3) 1:36:16
2 Jennifer Stephenson (Independent - RWE.3) at 0:36
3 Hanna Girndt (Independent - RWE.3)
4 Natasha Badertscher (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RWU17)
5 Whitney Surgenor (RealDeal Racing - RWE.3)
6 Laury Milette (Ottawa Bicycle Club - RWE.3)
7 Isabelle Bryanton (Ottawa Bicycle Club - RWE.3)
8 Lorie Cochrane (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RWE.3)
9 Amanda Kleinikkink (KW Cycling Academy - RWU17)
10 Laura Belet (Highgate Racing - RWE.3)
11 Laura Emms (RealDeal Racing - RWE.3) all s.t.
12 Gabi Edey (RealDeal Racing - RWE.3) 2:30
13 Magalie Tardif (Ottawa Bicycle Club - RWE.3) 20:09
DNF Dominique Gervais (Ottawa Bicycle Club - RWE.3)
DNS Tricia Gadsden (RealDeal Racing - RWE.3)
 
Master A Women, 55.55 km (34.4 km/h)
1 Naomi Lynne Wolfson (Highgate Racing - RWMA) 1:36:52
2 Jennifer Bell (Thunder Bay Cycling Club - RWMA)
3 Katherine Millard (Bristol Road Club - RWMA) both s.t.
 
Master B Women, 55.55 km (34.4 km/h)
1 Carol Deavy (Club Polo Velo - RWMC) 1:36:52
2 Chantal Gosselin (Polo Vélo - RWMB)
3 Marie-france Sorel (Independent - RWMB)
4 Karen Grujic (To Wheels Racing - RWMB) all s.t.
5 Karen Paterson (Highgate Racing - RWMC) 0:06
6 Christiane Gagne (Équipe Féminine Polo Vélo - RWMB) 0:06
7 Heather Tkalec (Euro-Sports - RWMB) 1:57
8 Angela Beauchamp (Euro-Sports - RWMB) 4:36
9 Melanie Solmon (RealDeal Racing - RWMC) 5:17
 
Elite 3 Men, 75.75 km (41.5 km/h)
1 Derek Carroll (Caledon Hills Racing - RME.3) 1:49:26
2 Myles Zagar (Midweek Cycling - RME.3) at 0:10
3 Oliver Campbell (Midweek Cycling - RME.3) 1:44
4 Matthew Hogan (KW Cycling Academy - RME.3)
5 Kenneth Woo (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RME.3)
6 Christian Despatie (Midweek Cycling - RME.3)
7 Dmitry Serbin (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RME.3)
8 Jimi Ritchie (Frontenac Cycle - RME.3)
9 Wade Roberts (Morning Glory Cycling Club - RME.3)
10 Luc Mahler (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.3)
11 Peter Doucet (Midweek Cycling - RME.3)
12 Mathyeu Larocque (Independent - RME.3)
13 Daniel Horn (Cyclepath Oakville Race Team - RME.3)
14 William Grundy (Attack Racing p/b Ardent Industries - RME.3)
15 Nick Di Cristofaro (RealDeal Racing - RME.3)
16 Cedric Beaulieu (Ottawa Bicycle Club - RME.3)
17 Orian Falk-Dotan (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMU17)
18 Michael Leonard (Racer Sportif / Mattamy Homes Cc - RMU17)
19 Jacques Guillemette (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.3)
20 Aiden Schenkels (Owen Sound Cycling Club - RME.3)
21 Brett Stoppa (Ottawa Bicycle Club - RME.3) all s.t.
22 Calum Sutherland (Attack Racing p/b Ardent Industries - RME.3) 1:50
23 Guillaume Lafleur (Ottawa Bicycle Club - RME.3) 1:57
24 Benjamin Harrington (Ottawa Bicycle Club - RME.3) 2:00
25 Theodore Woodford (Ottawa Bicycle Club - RME.3) 2:38
26 Daniel Nordemann-Da Silva (Attack Racing p/b Ardent Industries - RME.3) 7:52
27 Daniel Gregory (KW Cycling Academy - RME.3) 9:12
28 Parsa Moeini (Attack Racing p/b Ardent Industries - RME.3) 30:38
 
Master 2 Men, 75.75 km (41.2 km/h)
1 Mark Sherboneau (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMB.2) 1:50:26
2 Trevor Beattie (Pedal Harder p/b King Street Cycles - RMMB.2) at s.t.
3 David Charles (Tekne Cycle Club - RMMC.2) 1:02
4 Brad Martel (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMC.2) 1:05
5 Patrick Tremblay (Rouleurs Polo Velo - RMMB.2) 1:07
6 Mark Hiscocks (Nine2fivepro Cycling Team - RMMB.2)
7 Christian Voyer (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMB.2)
8 Chris Kirk (Independent - RMMC.2)
9 Robert Orange (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMC.2)
10 Steve Tremblay (Independent - RMMB.2)
11 Jim Neal (Techy Kids Cycling Team - RMMD.2)
12 Stéphane Tremblay (Les Rouleurs Polo Vélo - RMMB.2)
13 Billy Law (Billy's Pro Bike - RMMC.2)
14 Rick Clavir (B1 Evo Cycling - RMMD.2)
15 Ian Dalling (The Cyclery - RMMC.2)
16 Peter Tregunno (Ottawa Bicycle Club - RMMB.2)
17 Paul Chedore (Cyclelogik Racing - RMMB.2)
18 Alistair Scott (Cyclelogik Racing - RMMB.2)
19 Steven Thomas (Euro-Sports - RMMB.2)
20 Francis Michaud (Les Rouleurs De L'outaouais - RMMB.2)
21 Martin Desbiens (Rouleurs Polo Velo - RMMC.2)
22 Vincent Belanger (Independent - RMMB.2)
23 Cory Reggentin (Cornwall Cycle Club - RMMA.2)
24 Marc Beaulieu (Rouleurs Polo Velo - RMMB.2) all s.t.
25 David Gazsi (Hammer - RMMC.2) 1:25
26 Jay Lambert (Nine2fivepro - RMMC.2) 1:27
DNS Nicholas Bundza (Independent - RMMC.2)
 
Elite 1/2 Women, 75.75 km (36.6 km/h)
1 Yael Klein (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.2) 2:04:03
2 Sophie Bernard (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) at s.t.
3 Elizabeth Archbold (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.2) 5:05
4 Franny Jewett (Highgate Racing - RWE.2)
5 Alison Merner (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.2)
6 Evelyn Sifton (Shadow Elite - RWE.1)
7 Julia Bradley (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) all s.t.
8 Andrea Elliott (Highgate Racing - RWE.2) 5:08
9 Sarah Elliott (Highgate Racing - RWE.2) s.t.
10 Nicole Lentini (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) 5:14
11 Jill Messier (West of Quebec Wheelers - RWE.2) 5:16
DNF Allison Sauder (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RWE.2)
 
Master 1 Men, 90.9 km (42.3 km/h)
1 Nicolas Proulx (Cannondale Echelon p/b 4iiii - RMMB.1) 2:08:53
2 Gregory Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
3 Brian Kelly (RealDeal Racing - RMMC.1)
4 Grahame Rivers (Tekne Cycle Club - RMMA.1) all s.t.
5 Jason Chai-Onn (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RMMB.1) 1:17
6 Sean Boileau (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMA.1) s.t.
7 Alan Kriss (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1) 1:20
8 Justin Rogers (RealDeal Racing - RMMB.1)
9 Steve Mckee (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) both s.t.
10 Mike Reeves (Tekne Cycle Club - RMMB.1) 1:23
11 Rolston Miller (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1)
12 Chris Herten (Techy Kids Cycling Team - RMMB.1)
13 Marc Hunt (Tekne Cycle Club - RMMB.1)
14 Mark Berger (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1)
15 Marc-antoine Brassard (Independent - RMMA.1)
16 Mike Patte (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RMMB.1)
17 Laurent Martel (Rouleurs - Polo Vélo - RMMB.1)
18 Jeffrey Vanderkuur (RealDeal Racing - RMMC.1)
19 Ray Lee (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RMMB.1)
20 Kevin Higgins (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1)
21 Jeff Sykes (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1)
22 Lawrence Akot (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1)
23 Ben De Bray (RealDeal Racing - RMMB.1)
24 Vance Lai (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RMMB.1)
25 Craig Hawkes (The Cyclery - RMMB.1)
26 Derek O'farrell (Tekne Cycle Club - RMMA.1)
27 Chris Pippy (Faction - Smile Tiger p/b Wcc - RMMB.1)
28 Mark Gilligan (RealDeal Racing - RMMA.1)
29 Jim Tsilemos (Independent - RMMC.1) all s.t.
30 Ryan Hodgkinson (RealDeal Racing - RMMB.1) 1:32
31 Geoffrey Parslow (Independent - RMMB.1) s.t.
32 Ian Scott (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 2:09
33 Scott Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMA.1) 4:14
DNF Chris Monette (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1)
DNF Tom Nesbitt (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1)
DNS James Mcguire (Tekne Cycle Club - RMMB.1)
DNS Mike Nash (Ride with Rendall p/b Biemme - RMMC.1)
 
Elite 1/2 Men, 111.1 km (41.9 km/h)
1 Axel Froner (KW Cycling Academy - RME.2) 2:39:11
2 Émile Farrell-Dessureault (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.2) at 0:04
3 Adam Bird (Techy Kids Cycling Team - RME.1)
4 Mike Little (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2) both s.t.
5 Trevor O'donnell (Gateway Devo Cycling - RME.1) 0:25
6 Ryan Jonker (Casual Friday Cycling Club - RME.2)
7 Vincent De Haitre (Toronto Velodrome Club - RME.2)
8 Andrew Jonker (Casual Friday Cycling Club - RME.2)
9 Mathieu Ceresuela (Makadence - RME.1)
10 Tomer Shahar (Win Cycling Centre - RME.2)
11 Doug Van Den Ham (Nine2fivepro Cycling Team - RME.2)
12 Max Rubarth (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.1)
13 Osmond Bakker (Nine2fivepro Cycling Team - RME.1)
14 Daniel Koszela (Win Cycling Centre - RME.2)
15 Adam Millar (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2)
16 Greg Boileau (Nine2fivepro Cycling Team - RME.2)
17 Scott Brubacher (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.2)
18 Ian Manning (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.1)
19 Matthew Newman (KW Cycling Academy - RME.2)
20 Marc Boudreau (The Cyclery - RME.2)
21 Jacob Lacroix (Ride with Rendall - RME.1)
22 Jonathan Maloney (Techy Kids Cycling Team - RME.2)
23 Simon Dubuc (Vélo 2000 Rinorack - RME.2)
24 Laurent Levasseur (Makadence - RME.1)
25 Thomas Nadeau (Desjardins Ford - RME.1)
26 Tony Jacques (Techy Kids Cycling Team - RME.2)
27 Justin Purificati (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.1)
28 Larbi Benhabib (Techy Kids Cycling Team - RME.1)
29 Jesse Jarjour (613 Cycling - RME.2)
30 Derek Gee (Independent - RME.1)
31 Sean Lancaric (Win Cycling Centre - RME.2)
32 Patrick Seguin (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.2)
33 Warren Macdonald (Nine2fivepro Cycling Team - RME.2) all s.t.
34 Tommy Waldeck (RealDeal Racing - RME.2) 0:33
35 Christian Ricci (Techy Kids - RME.1) 1:46
DNF Cedrick Voyer (Makadence - RME.1)
DNF Ayrton Dick (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.