Canadian Cyclist

 

August 3/19 15:15 pm - Pan Am Games: Track Day 3 results


Posted by Editoress on 08/3/19
 

Results from the 3rd day of track racing in Lima, Peru

 

Women Sprint
 
Qualifying
1 Kelsey Mitchell (Canada) 10.89 PR
2 Martha Bayona Pineda (Colombia) 11.134
3 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 11.291
4 Lisandra Guerra Rodríguez (Cuba) 11.422
5 Jessica Salazar Valles (Mexico) 11.435
6 Amelia Walsh (Canada) 11.453
7 Joanne Nicole Rodriguez Hacohen (Guatemala) 11.659
8 Juliana Gaviria Rendon (Colombia) 11.710
9 Dahlia Venicia Palmer (Jamaica) 11.884
10 Natalia Andrea Vera (Argentina) 11.935
11 Katheryne Cargua Sevilla (Ecuador) 12.339
12 Genesis Heidy Lozano Tarira (Ecuador) 12.677
13 Mariana Diaz (Argentina) 12.845
14 Ghillma Anahell Bendezu Flores (Peru) 13.021
15 Estephany Valdivia Vilchez (Peru) 13.597
Fastest 12 riders advance to 1/8 Final
 
1/8 Finals
 
Heat 1
1 Kelsey Mitchell (Canada) 11.755
2 Genesis Heidy Lozano Tarira (Ecuador)
 
Heat 2
1 Martha Bayona Pineda (Colombia) 11.904
2 Katheryne Cargua Sevilla (Ecuador)
 
Heat 3
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 11.661
2 Natalia Andrea Vera (Argentina)
 
Heat 4
1 Lisandra Guerra Rodríguez (Cuba) 11.920
2 Dahlia Venicia Palmer (Jamaica)
 
Heat 5
1 Jessica Salazar Valles (Mexico) 11.790
2 Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
 
Heat 6
1 Amelia Walsh (Canada) 11.910
2 Joanne Nicole Rodriguez Hacohen (Guatemala)
The winner of each heat advances to 1/4 Final
The losers to Repechages
 
Repechages
 
Heat 1
1 Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
2 Dahlia Venicia Palmer (Jamaica)
3 Genesis Heidy Lozano Tarira (Ecuador)
 
Heat 2
1 Joanne Nicole Rodriguez Hacohen (Guatemala)
2 Natalia Andrea Vera (Argentina)
3 Katheryne Cargua Sevilla (Ecuador)
Winners advance to 1/4 Finals
 
Quarter Finals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Kelsey Mitchell (Canada) x x
2 Joanne Nicole Rodriguez Hacohen (Guatemala)
 
Heat 2
1 Martha Bayona Pineda (Colombia) x x
2 Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
 
Heat 3
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) x x
2 Amelia Walsh (Canada)
 
Heat 4
1 Jessica Salazar Valles (Mexico) x   x
2 Lisandra Guerra Rodríguez (Cuba)   x
The winner of each heat advances to Semi Final


Women Omnium
 
Scratch Race
1 Aranza Villalón Sánchez (Chile)
2 Maribel Roxana Aguirre Mangue (Argentina)
3 Jennifer Valente (United States)
4 Amber Paige Joseph (Barbados)
5 Maggie Coles-Lyster (Canada)
6 Lizbeth Salazar Vazquez (Mexico)
7 WR Dos Santos Rodrigues (Brazil)
8 Alexi Costa (Trinidad and Tobago)
9 Angie Gonzalez Garcia (Venezuela)
10 Lina Marcela Hernandez Gomez (Colombia)
11 Arlenis Sierra Cañadilla (Cuba)
12 A. Paulett Bustamante (Peru)
13 Jasmin Gabriela Soto Lopez (Guatemala)
14 Fabiana Granizal Fernandez (Uruguay)
15 Dayana Aguilar Garcia (Ecuador)
16 Micaela Sarabia Ricaldez (Bolivia)
17 Juana Isidra Fernández Veras (Dominican Republic)
 
Temp Race
1 Jennifer Valente (United States) 33 pts
2 Lizbeth Salazar Vazquez (Mexico) 26
3 Lina Marcela Hernandez Gomez (Colombia) 20
4 Aranza Villalón Sánchez (Chile) 3
5 Arlenis Sierra Cañadilla (Cuba) 2
6 Amber Paige Joseph (Barbados) 1
7 Maggie Coles-Lyster (Canada) 1
8 A. Paulett Bustamante (Peru) 0
9 Alexi Costa (Trinidad and Tobago) 0
10 Maribel Roxana Aguirre Mangue (Argentina) 0
11 Jasmin Gabriela Soto Lopez (Guatemala) 0
12 Dayana Aguilar Garcia (Ecuador) 0
13 WR Dos Santos Rodrigues (Brazil) 0
14 Angie Gonzalez Garcia (Venezuela) 0
15 Fabiana Granizal Fernandez (Uruguay) 0
16 Micaela Sarabia Ricaldez (Bolivia) -40
17 Juana Isidra Fernández Veras (Dominican Republic) -40
 
Elimination
1 Jennifer Valente (United States)
2 Lizbeth Salazar Vazquez (Mexico)
3 Lina Marcela Hernandez Gomez (Colombia)
4 Amber Paige Joseph (Barbados)
5 Arlenis Sierra Cañadilla (Cuba)
6 Maggie Coles-Lyster (Canada)
7 WR Dos Santos Rodrigues (Brazil)
8 Alexi Costa (Trinidad and Tobago)
9 Dayana Aguilar Garcia (Ecuador)
10 Fabiana Granizal Fernandez (Uruguay)
11 Angie Gonzalez Garcia (Venezuela)
12 A. Paulett Bustamante (Peru)
13 Maribel Roxana Aguirre Mangue (Argentina)
14 Aranza Villalón Sánchez (Chile)
15 Jasmin Gabriela Soto Lopez (Guatemala)
16 Juana Isidra Fernández Veras (Dominican Republic)
17 Micaela Sarabia Ricaldez (Bolivia)
 
Points Race
1 Jennifer Valente (United States) 82 pts
2 Arlenis Sierra Cañadilla (Cuba) 56
3 Lizbeth Salazar Vazquez (Mexico) 56
4 Aranza Villalón Sánchez (Chile) 23
5 Lina Marcela Hernandez Gomez (Colombia) 21
6 Amber Paige Joseph (Barbados) 12
7 Maggie Coles-Lyster (Canada) 5
8 WR Dos Santos Rodrigues (Brazil) 2
9 Jasmin Gabriela Soto Lopez (Guatemala) 2
10 Alexi Costa (Trinidad and Tobago) 0
11 A. Paulett Bustamante (Peru) 0
12 Maribel Roxana Aguirre Mangue (Argentina) 0
13 Angie Gonzalez Garcia (Venezuela) 0
14 Dayana Aguilar Garcia (Ecuador) -20
15 Fabiana Granizal Fernandez (Uruguay) -20
DNF Micaela Sarabia Ricaldez (Bolivia)
DNF Juana Isidra Fernández Veras (Dominican Republic)
 
Final Standings
1 Jennifer Valente (United States) 198 pts
2 Lizbeth Salazar Vazquez (Mexico) 162
3 Arlenis Sierra Cañadilla (Cuba) 140
4 Lina Marcela Hernandez Gomez (Colombia) 115
5 Aranza Villalón Sánchez (Chile) 111
6 Amber Paige Joseph (Barbados) 110
7 Maggie Coles-Lyster (Canada) 95
8 Alexi Costa (Trinidad and Tobago) 76
9 Maribel Roxana Aguirre Mangue (Argentina) 76
10 WR Dos Santos Rodrigues (Brazil) 74
11 A. Paulett Bustamante (Peru) 62
12 Angie Gonzalez Garcia (Venezuela) 58
13 Jasmin Gabriela Soto Lopez (Guatemala) 50
14 Dayana Aguilar Garcia (Ecuador) 34
15 Fabiana Granizal Fernandez (Uruguay) 28
DNF Micaela Sarabia Ricaldez (Bolivia)
DNF Juana Isidra Fernández Veras (Dominican Republic)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.