Canadian Cyclist

 

August 16/19 11:30 am - Tour de L'Avenir: Stage 2 results


Posted by Editoress on 08/16/19
 

Results from the second stage in France

Stage 2: Eymet to Bererac TTT, 32.1 km Time Gap
1 Switzerland 0:38:06.32       
0:00
2 Norway 0:38:34.31 0:27.99
3 Denmark 0:38:53.57 0:47.25
4 Italy 0:38:58.53 0:52.21
5 Great Britain 0:39:00.13 0:53.81
6 Netherlands 0:39:02.86 0:56.54
7 France 0:39:12.29 1:05.97
8 Australia 0:39:29.20 1:22.88
9 Germany 0:39:33.59 1:27.27
10 Belgium 0:39:36.22 1:29.90
11 Austria 0:39:51.65 1:45.33
12 Centre Mondial du Cyclisme 0:40:14.16 2:07.84
13 Slovenia 0:40:18.13 2:11.81
14 Hungary 0:40:19.63 2:13.31
15 USA 0:40:20.47 2:14.15
16 Canada 0:40:21.23 2:14.91
17 Auvergne Rhone-Alpes 0:40:21.33 2:15.01
18 Spain 0:40:21.62 2:15.30
19 Colombia 0:40:43.32 2:37.00
20 Luxembourg 0:40:56.23 2:49.91
21 Eritrea 0:41:03.56 2:57.24
22 Nouvelle Aquitaine 0:41:07.81 3:01.49
23 Belarus 0:41:43.86 3:37.54
24 Portugal 0:41:43.89 3:37.57
25 Russia 0:42:14.55 4:08.23
26 Ecuador 0:42:43.69 4:37.37
 
GC
1 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Denmark 3:37:42
2 Stefan Bissegger (Sui) Switzerland at 0:05
3 Damian Lüscher (Sui) Switzerland
4 Joel Suter (Sui) Switzerland
5 Robin Froidevaux (Sui) Switzerland all s.t.
6 Torjus Sleen (Nor) Norway 0:33
7 Tobias S. Foss (Nor) Norway
8 Idar Andersen (Nor) Norway
9 Søren Wærenskjold (Nor) Norway all s.t.
10 Morten Hulgaard (Den) Denmark 0:52
11 Andreas Lorentz Kron (Den) Denmark
12 Andreas Nielsen (Den) Denmark
13 Stefano Oldani (Ita) Italy 0:57
14 Samuele Battistella (Ita) Italy
15 Andrea Bagioli (Ita) Italy
16 Giovanni Aleotti (Ita) Italy all s.t.
17 Ethan Hayter (GBr) Great Britain 0:59
18 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain
19 Robert Scott (GBr) Great Britain
20 Stuart Balfour (GBr) Great Britain
21 Fred Wright (GBr) Great Britain all s.t.
22 Ide Schelling (Ned) Netherlands 1:01
23 Thymen Arensman (Ned) Netherlands
24 Daan Hoole (Ned) Netherlands
25 Lars Van Den Berg (Ned) Netherlands all s.t.
26 Filippo Conca (Ita) Italy 1:03
27 Alan Boileau (Fra) France 1:11
28 Clément Champoussin (Fra) France
29 Mathieu Burgaudeau (Fra) France
30 Simon Guglielmi (Fra) France
31 Nicolas Prodhomme (Fra) France all s.t.
32 Johan Price-Pejtersen (Den) Denmark 1:20
33 Kaden Groves (Aus) Australia 1:28
34 Alexander Evans (Aus) Australia
35 Liam Magennis (Aus) Australia
36 Samuel Jenner (Aus) Australia all s.t.
37 Niklas Märkl (Ger) Germany 1:32
38 Patrick Haller (Ger) Germany
39 Jonas Rutsch (Ger) Germany
40 Georg Zimmermann (Ger) Germany all s.t.
41 Leon Heinschke (Ger) Germany 1:34
42 Stan Van Tricht (Bel) Belgium 1:35
43 Jens Reynders (Bel) Belgium
44 Mauri Vansevenant (Bel) Belgium
45 Sylvain Moniquet (Bel) Belgium
46 Ilan Van Wilder (Bel) Belgium
47 Viktor Verschaeve (Bel) Belgium all s.t.
48 Michael Potter (Aus) Australia 1:38
49 Tobias Bayer (Aut) Austria 1:50
50 Patrick Gamper (Aut) Austria
51 Felix Gall (Aut) Austria
52 Moran Vermeulen (Aut) Austria all s.t.
53 Petr Kelemen (Cze) Centre Mondial du Cyclisme 2:13
54 Vojtech Sedlacek (Cze) Centre Mondial du Cyclisme
55 Ben Healy (Irl) Centre Mondial du Cyclisme
56 Imad Sekkak (Mar) Centre Mondial du Cyclisme all s.t.
57 Tilen Finkst (Slo) Slovenia 2:17
58 Nik Cemazar (Slo) Slovenia
59 Aljaz Jarc (Slo) Slovenia
60 Kristjan Hocevar (Slo) Slovenia
61 Jaka Primoz (Slo) Slovenia all s.t.
62 Erik Fetter (Hun) Hungary 2:18
63 Barnabás Peák (Hun) Hungary
64 Attila Valter (Hun) Hungary
65 Dániel Dina (Hun) Hungary all s.t.
66 Michael Hernandez (USA) United States of America 2:19
67 Matteo Jorgenson (USA) United States of America
68 Gage Hecht (USA) United States of America
69 Lance Haidet (USA) United States of America all s.t.
70 Nickolas Zukowsky (Can) Canada 2:20
71 Fabien Rondeau (Fra) Auvergne Rhone-Alpes
72 Thomas Acosta (Fra) Auvergne Rhone-Alpes
73 Louis Louvet (Fra) Auvergne Rhone-Alpes
74 Urko Berrade Fernandez (Esp) Spain
75 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Spain
76 Maxime Jarnet (Fra) Team Arkea - Samsic
77 Jacques Lebreton (Fra) Auvergne Rhone-Alpes
78 Adam Roberge (Can) Canada
79 Jon Agirre Egaña (Esp) Spain
80 Iñigo Elosegui Momeñe (Esp) Spain
81 Oier Lazkano Lopez (Esp) Spain
82 Ben Katerberg (Can) Canada
83 Pier Andre Cote (Can) Canada all s.t.
84 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Colombia 2:42
85 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Colombia
86 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Colombia
87 Einer Augusto Rubio Reyes (Col) Colombia
88 Alessandro Covi (Ita) Italy
89 Adrian Camilo Bustamante Ruda (Col) Colombia all s.t.
90 Colin Heiderscheid (Lux) Luxembourg 2:55
91 Arthur Kluckers (Lux) Luxembourg
92 Michel Ries (Lux) Luxembourg
93 Jesus David Peña Jimenez (Col) Colombia all s.t.
94 Biniam Girmay Hailu (Eri) Eritrea 3:02
95 Yacob Debesay (Eri) Eritrea
96 Robel Tewelde (Eri) Eritrea both s.t.
97 Louis Lapierre (Fra) Nouvelle Aquitaine 3:06
98 Dorian Foulon (Fra) Nouvelle Aquitaine
99 Quentin Rossini (Fra) Nouvelle Aquitaine
100 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine all s.t.
101 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Spain 3:26
102 Gonçalo Carvalho (Por) Portugal 3:42
103 Ilya Volkau (Blr) Belarus
104 Dzianis Marchuk (Blr) Belarus
105 Jorge Magalhães (Por) Portugal
106 Siarhei Shauchenka (Blr) Belarus
107 Uladzislau Tsimoshyk (Blr) Belarus
108 Guilherme Mota (Por) Portugal all s.t.
109 Yahor Shpakouski (Blr) Belarus 3:44
110 Jim Brown (GBr) Great Britain 3:50
111 Valerii Fatkullin (Rus) Russia 4:13
112 Denis Nekrasov (Rus) Russia s.t.
113 Jocelyn Guillot (Fra) Auvergne Rhone-Alpes 4:35
114 Cristian Alexander Toro Caicedo (Ecu) Ecuador 4:42
115 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador
116 Wilson Haro (Ecu) Ecuador
117 Alexis Quinteros (Ecu) Ecuador
118 Santiago Montenegro (Ecu) Ecuador all s.t.
119 Eric Voigt (USA) United States of America 4:49
120 Ludvik Aspelund Holstad (Nor) Norway 5:06
121 Marco Friedrich (Aut) Austria 5:09
122 Markus Wildauer (Aut) Austria s.t.
123 Antoine Debons (Sui) Switzerland 5:28
124 Johan Jacobs (Sui) Switzerland s.t.
125 Nils Eekhoff (Ned) Netherlands 5:48
126 Adam Karl (Hun) Hungary 5:59
127 Martin Bugge Urianstad (Nor) Norway 6:00
128 Cédric Pries (Lux) Luxembourg 6:16
129 Aurélien Doleatto (Fra) France 6:27
130 Mikhail Fokin (Rus) Russia 7:17
131 Nicholas White (Aus) Australia 7:25
132 Maxime Agut (Fra) Nouvelle Aquitaine 7:51
133 Aliaksandr Saroka (Blr) Belarus 8:18
134 Miguel Heidemann (Ger) Germany 9:13
135 Riley Sheehan (USA) United States of America 9:40
136 Laurent Gervais (Can) Canada 9:44
137 Jacob Hindsgaul Madsen (Den) Denmark 10:01
138 Ziga Horvat (Slo) Slovenia 10:21
139 Charles-Etienne Chretien (Can) Canada 10:53
140 Timofei Sherstnev (Rus) Russia 11:24
141 Francisco Campos (Por) Portugal 11:46
142 Henok Mulueberhan (Eri) Eritrea 11:56
143 Maxime Weyrich (Lux) Luxembourg 12:53
144 Igor Sidorov (Rus) Russia 13:53
145 Lilian Langella (Fra) Nouvelle Aquitaine 15:13
146 Balázs Vas (Hun) Hungary 15:23
147 Daragh O'mahony (Irl) Centre Mondial du Cyclisme 17:34
148 Ken Conter (Lux) Luxembourg 19:46
149 Harold Martin Lopez Granizo (Ecu) Ecuador 19:51


Tour de L'Avenir: Stage 1 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.