Canadian Cyclist

 

October 1/20 10:13 am - Nove Mesto World Cup: U23 Men and Women results


Posted by Editoress on 10/1/20
 

Results from the U23 XC races, World Cup #1 in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic

U23 Women, 22.2 km (start loop + 5 laps)
1 Giorgia Marchet (Ita) 1:27:45
2 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) Alpecin - Fenix at 0:09
3 Haley Batten (USA) Specialized Racing 0:17
4 Harriet Harnden (GBr) 0:39
5 Kata Blanka Vas (Hun) 1:10
6 Ronja Blochlinger (Sui) Fischer - BMC 2:28
7 Marianne Theberge (Can) Pivot Cycles - OTE 2:40
8 Raquel Queiros (Por) 2:41
9 Helene Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 2:49
10 Tereza Tvaruzkova (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín 2:50
11 Corina Druml (Aut) 2:58
12 Leonie Daubermann (Ger) 4:03
13 Giada Specia (Ita) KTM Protek Dama 4:20
14 Anna Spielmann (Aut) 4:31
15 Noelle Buri (Sui) 4:31
16 Marika Tovo (Ita) KTM Protek Dama 4:51
17 Tereza Saskova (Cze) Rouvy Specialized 5:00
18 Nina Benz (Ger) JB Brunex Felt Factory Team 5:07
19 Emeline Detilleux (Bel) BH - Wallonie MTB Team 5:11
20 Tina Zuger (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 5:21
21 Noemie Garnier (Fra) 6:03
22 Constance Valentin (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 6:14
23 Lia Schrievers (Ger) 6:40
24 Manon Wimmer (Fra) 7:02
25 Regina Schmidel (Hun) 7:06
26 Marie Dufosse (Fra) Team Cycles Darnanville - Adris 7:42
27 Klaudia Czabok (Pol) 7:48
28 Anna Mcgorum (GBr) 7:55
29 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:14
30 Sofie Heby Pedersen (Den) 8:25
31 Seraina Leugger (Sui) Goldwurst - Power 8:55
32 Rebekka Estermann (Sui) 9:20
33 Monika Kucerova (Cze) Head Pro Team Opava 9:33
34 Tereza Neumanova (Cze) 10:06
35 Vita Movrin (Slo) 10:30
36 Jacqueline Schneebeli (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 10:53
37 Erika Monserrath Rodriguez Suarez (Mex) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams 11:59
38 Ramona Kupferschmied (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 12:32
39 Naama Noyman (Isr) Teamisgav - Specialized 13:19
40 Kirstine Holt (Den) 13:37
41 Coline Brunel (Fra) 14:40
42 Akari Kobayashi (Jpn) 14:46
43 Emma Blomeke (Ger) 15:19
44 Nuria Bosch Pico (Esp) -1 lap
45 Giorgia Stegagnolo (Ita) -1 lap
46 Melanie Tresch (Sui) Strüby - Bixs Team -1 lap
47 Katlin Kukk (Est) -1 lap
48 Eszter Bereczki (Col) -2 laps
49 Antonina Bialek (Pol) -3 laps
DNF Emma Terrigeol (Fra) Team Cycles Darnanville - Adris
DNF Tamara Wiedmann (Aut) JB Brunex Felt Factory Team
 
U23 Men, 6 laps
1 Thomas Pidcock (GBr) 1:24:11
2 Alexandre Balmer (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team at 0:27
3 Vital Albin (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 0:34
4 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) 0:34
5 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC 0:56
6 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing 1:22
7 Mathis Azzaro (Fra) Absolute - Absalon - BMC 1:27
8 Fabio Puntener (Sui) Bike Team Solothurn 1:33
9 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:38
10 Juri Zanotti (Ita) KTM Protek Dama 2:17
11 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 2:38
12 Simone Avondetto (Ita) Team Trek - Pirelli 2:46
13 David List (Ger) 3:03
14 Basile Allard (Fra) Velcan Mtb Pro Team 3:13
15 Luca Schatti (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 3:14
16 Joel Roth (Sui) Bike Team Solothurn 3:25
17 Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles - OTE 3:29
18 Loris Rouiller (Sui) Alpecin - Fenix 3:46
19 Alex Bregenzer (Ger) 3:51
20 Daniel Tulett (GBr) 4:02
21 Loan Cheneval (Fra) Vtt Vca Anjos 4:13
22 Victor Vidal (Fra) 4:15
23 Fabio Spena (Sui) SF - Racing 4:15
24 Lukas Malezsewski (Bel) 4:21
25 Tyler Orschel (Can) 4:27
26 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn 4:33
27 Andrea Colombo (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 4:54
28 Alexander Young Andersen (Den) 5:06
29 Gustavo Xavier De Oliveira Pereira (Bra) 5:13
30 Esteban Bagnon (Fra) 5:19
31 Mario Bair (Aut)  5:31
32 Karol Ostaszewski (Pol) 5:44
33 Remy Duquesne (Fra) VTT VCA Anjos 6:01
34 Sean Flynn (GBr) 6:11
35 Niklas Schehl (Ger) Team Bulls 6:12
36 Silas Graf (Ger)   6:33
37 Markus Kaad Heuer (Den) 6:36
38 Clement Auvin (Fra) 6:37
39 Jan Sommer (Sui) 6:41
40 Samuel Jirous (Cze) Rouvy Specialized 6:50
41 Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team 7:06
42 Charlie Aldridge (GBr)   7:07
43 Gian Andri Schmid (Sui) 7:09
44 Josef Jelinek (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 7:31
45 Markus Eydt (Ger)    7:44
46 Benjamin Le Ny (Fra) 7:44
47 Stanislaw Nowak (Pol)     7:50
48 Victor Philipsen (Den) 8:01
49 Simon Walter (Sui) 8:16
50 Louis Chazaly (Fra) 8:21
51 Eitan Levi (Isr)    8:26
52 Mathis Tonneau (Fra)    8:35
53 Matevz Govekar (Slo) 8:39
54 Thomas Champion (Fra) 8:40
55 Thibaut Andre Gallis (Fra) 8:48
56 Harry Birchill (GBr)   9:01
57 Nils Brun (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 9:09
58 Jaume Bosch Pico (Esp) 9:17
59 Jakub Kucera (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín 10:01
60 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Team    10:20
61 Ignacio Gallo Florido (Chi)  10:32
62 Adair Zabdiel Gutierrez Prieto (Mex) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams 10:48
63 Esteban Herrera Ochoa (Mex) 11:03
64 Andreas Emanuele Vittone (Ita) KTM Protek Dama 11:06
65 Bjorn Borreby Andreassen (Den)   11:13
66 Axel Couveinhes (Fra)   11:26
67 Jaromir Skala (Cze) Rouvy Specialized 12:07
68 Ursin Spescha (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 12:52
69 Nicolas Martin Soto (Chi) -1 lap
70 Julian Pochacker (Aut) -1 lap
71 Daniel Van Der Walt (RSA) -1 lap
72 Kilian Folguera Diaz (Mol) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams -1 lap
73 Konrad Czabok (Pol) -1 lap
74 Piotr Krynski (Pol) -1 lap
75 Roberto-Dumitru Burta (Rom) -1 lap
76 Luca Pescarmona (Ita) Trinx Factory Team -1 lap
77 Emanuel Zangerle (Aut) -1 lap
78 Gerhard-Cristin Moldansky (Rom) Dinamo - Bikexpert - Superbet -2 Laps
79 Leo Bartoletti (Fra) -2 Laps
80 Emilio Azcona Acosta (Mex) -2 Laps
81 Robert Hula (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín -2 Laps
DNF Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav - Specialized
DNF Leon Reinhard Kaiser (Ger) Team Bulls
DNF Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav - Specialized
DNF David Bartek (Cze)
DNF Davide Toneatti (Ita)
DNF Vlad-Lucian Pacurar (Rom)
DNF Lukas Elckner (Cze)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.