Canadian Cyclist

 

October 1/20 12:04 pm - Nove Mesto World Cup: Elite XC race results


Posted by Editoress on 10/1/20
 

Results from the Elite XC races, World Cup #1 in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic

Elite Women, 22.2 km (start loop + 5 laps)
1 Loana Lecomte* (Fra) Massi 1:22:06
2 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing at 0:31
3 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon Collective Factory Team 0:37
4 Lena Gerault (Fra) VTT VCA Anjos 1:15
5 Laura Stigger* (Aut) 1:21
6 Kate Courtney (USA) Scott - SRAM MTB Racing 1:48
7 Sina Frei (Sui) Ghost Factory Racing 1:58
8 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 2:09
9 Rebecca McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce 2:41
10 Alessandra Keller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 3:00
11 Isla Short (GBr) 3:04
12 Yana Belomoina (Ukr) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 3:22
13 Linda Indergand (Sui) Pushbikers XC Team 3:54
14 Maja Wloszczowska (Pol) Kross Racing Team 4:07
15 Janika Loiv (Est) 4:11
16 Julie Bresset (Fra) Massi 4:18
17 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 5:02
18 Erin Huck (USA) 5:27
19 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 5:44
20 Tanja Zakelj (Slo) Unior Devinci Factory Racing 5:53
21 Sofia Gomez Villafane (Arg) 6:01
22 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 6:16
23 Jitka Cabelicka (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team 6:29
24 Barbara Benko (Hun) Ghost Factory Racing 6:48
25 Nadine Rieder (Ger) 6:53
26 Malene Degn (Den) KMC - Orbea 6:54
27 Andrea Waldis (Sui) 7:10
28 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing XC 7:11
29 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 7:21
30 Githa Michiels (Bel) Primaflor Mondraker Xsauce 7:28
31 Daniela Campuzano Chavez Peon (Mex) 8:14
32 Martina Berta* (Ita) Torpado Ursus 8:15
33 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 8:28
34 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:50
35 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 9:09
36 Kathrin Stirnemann (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 9:23
37 Mariske Strauss (RSA) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 9:26
38 Jana Czeczinkarova (Cze) 9:33
39 Jenny Rissveds (Swe) 9:41
40 Elisabeth Osl (Aut) 9:51
41 Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 10:04
42 Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol) 10:20
43 Raiza Goulao Henrique (Bra) 10:31
44 Candice Lill (RSA) 11:06
45 Cherie Redecker (RSA) 11:17
46 Hannah Finchamp (USA) 11:18
47 Janina Wust (Sui) 11:50
48 Ramona Forchini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 11:52
49 Sabrina Enaux (Fra) 12:51
50 Paula Gorycka (Pol) Strüby - Bixs Team 13:09
51 Chiara Teocchi (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 14:20
52 Gabriela Wojtyla (Pol) 14:56
53 Sophie Von Berswordt (Ned) Jb Brunex Felt Factory Team 15:02
54 Janka Keseg Stevkova (Svk) -1 lap
55 Margot Moschetti (Fra) Velcan MTB Pro Team -1 lap
56 Nadja Heigl (Aut) -1 lap
57 Elisabeth Brandau (Ger) -1 lap
58 Linn Gustafzzon (Swe) -1 lap
59 Aleksandra Podgorska (Pol) Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team -1 lap
60 Steffi Haberlin (Sui) -1 lap
61 Ann-Dorthe Lisbygd (Den) -1 lap
62 Mari-Liis Mottus (Est) -1 lap
63 Leticia Jaqueline Soares Candido (Bra) -1 lap
64 Kim Anika Ames (Ger) -2 laps
65 Josefina Casadey (Arg) -2 laps
66 Monica Vega Torres (Mex) -2 laps
DNF Karla Stepanova (Cze) Pushbikers XC Team
DNF Antonia Daubermann (Ger)
DNF Annie Last (GBr) KMC - Orbea
DNF Laure Souty (Fra)
DNF Meritxell Figueras Garangou (Esp) MMR Factory Racing Team
DNF Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC
DNS Perrine Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic
 
Elite Men, 30 km (start loop +7 laps)
1 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 1:34:39
2 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing at 0:09
3 Milan Vader (Ned) KMC - Orbea 0:26
4 Nino Schurter (Sui) Scott - SRAM MTB Racing 0:44
5 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 0:44
6 Alan Hatherly (RSA) Specialized Racing 0:52
7 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 0:59
8 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Ursus 1:01
9 Ondrej Cink (Cze) Kross Racing Team 1:11
10 Thomas Litscher (Sui) KMC - Orbea 1:20
11 Maximilian Brandl (Ger) Lexware Mountainbike Team 1:26
12 Lukas Flueckiger (Sui) 1:33
13 Stephane Tempier (Fra) Trek Factory Racing XC 1:40
14 Filippo Colombo (Sui) Absolute - Absalon - Bmc 1:43
15 Jordan Sarrou (Fra) Absolute - Absalon - Bmc 1:47
16 Titouan Carod (Fra) Absolute - Absalon - Bmc 1:50
17 Victor Koretzky (Fra) KMC - Orbea 1:57
18 Thomas Griot (Fra) Massi 2:02
19 Matthias Stirnemann (Sui) Moebel Maerki Mtb Pro Team 2:04
20 Andri Frischknecht (Sui) Scott - SRAM MTB Racing 2:07
21 Julian Schelb (Ger) 2:30
22 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 3:01
23 Marcel Guerrini (Sui) 3:20
24 Mirko Tabacchi (Ita) Ktm Protek Dama 3:42
25 Maximilian Foidl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 3:52
26 Luca Schwarzbauer (Ger) Lexware Mountainbike Team 3:55
27 Keegan Swenson (USA) 3:57
28 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:13
29 Carlos Coloma Nicolas (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:41
30 Hugo Drechou (Fra) Massi 4:57
31 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Kross Racing Team 4:57
32 Daniel Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce 5:02
33 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 5:21
34 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 5:23
35 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles - OTE 5:25
36 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off - Road Team 5:42
37 Lars Forster (Sui) Scott - SRAM MTB Racing 5:55
38 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki Mtb Pro Team 6:00
39 David Valero Serrano (Esp) MMR Factory Racing Team 6:01
40 Luca Braidot (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 6:08
41 Andrin Beeli (Sui) 6:11
42 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off - Road Team 6:27
43 Martin Loo (Est) Trinx Factory Team 6:36
44 Frazer Clacherty (GBr) 6:45
45 Shlomi Haimy (Isr) 6:46
46 Fabian Giger (Sui) Pushbikers XC Team 6:52
47 Guilherme Gotardelo Muller (Bra) Cannondale Brasil Racing 7:05
48 Rok Naglic (Slo) 7:10
49 Florian Chenaux (Sui) 7:14
50 Daniele Braidot (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 7:15
51 Joris Ryf (Sui) 7:19
52 Jan Vastl (Cze) Pushbikers XC Team 7:20
53 Ismael Esteban Aguero (Esp) 7:33
54 Pierre De Froidmont (Bel) BH - Wallonie MTB Team 7:37
55 Nicholas Pettina' (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 7:52
56 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 7:55
57 Andrea Tiberi (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 8:03
58 Noah Blochlinger (Sui) Fischer - Bmc 8:05
59 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 8:08
60 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles - OTE 8:15
61 Filip Helta (Pol) Volkswagen Samochody Dostawcze Mtb Team 8:30
62 Tomas Paprstka (Cze) 8:31
63 Martin Gluth (Ger) Pushbikers XC Team 8:31
64 Lukas Kobes (Cze) Gapp System - Kolofix Mtb Racing Team 8:42
65 Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) 8:42
66 Simon Vitzthum (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 9:04
67 Thibault Daniel (Fra) 9:11
68 David Rosa (Por) Massi 9:38
69 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) 10:05
70 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 10:11
71 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 10:12
72 Matej Ulik (Slo) Expres Cz - Tufo Team Kolín 10:26
73 Krzysztof Lukasik (Pol) JBG - 2 Cryospace 10:27
74 Jhonatan Botero Villegas (Col) 10:42
75 Gioele De Cosmo (Ita) Team Trek - Pirelli 10:45
76 Florian Wimmer (Aut) 10:47
77 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 11:48
78 Maxime Loret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 12:01
79 Guy Sessler (Isr) 12:31
80 Fabian Costa (Aut) -1 lap
81 Alessio Agostinelli (Ita) Ktm Protek Dama -1 lap
82 Moritz Bscherer (Aut) -1 lap
83 Clement Berthet (Fra) -1 lap
84 Edson Gilmar De Rezende Junior (Bra) Cannondale Brasil Racing -1 lap
85 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst - Power -1 lap
86 Rob Vanden Haesevelde (Bel) -1 lap
87 Zdenek Vobecky (Cze) -1 lap
88 Joshua Dubau (Fra) Sunn Factory Racing -2 laps
89 Grant Ferguson (GBr) -2 laps
90 Maciej Jeziorski (Pol) -2 laps
91 Cyril Bourdon (Fra) -2 laps
92 Ede-Karoly Molnar (Rom) Dinamo - Bikexpert - Superbet -2 laps
93 Michal Topor (Pol) -2 laps
94 Arthur Tropardy (Fra) Team Cycles Darnanville - Adris -2 laps
95 Kevin Krieg (Sui) -2 laps
96 Lucian Logigan (Rom) -2 laps
97 Lucas Dubau (Fra) Sunn Factory Racing -2 laps
98 Matej Prudek (Cze) -2 laps
99 Tomas Sevcu (Cze) -2 laps
100 Ingvar Omarsson (Isl) -3 laps
101 Zsombor Palumby (Hun) -3 laps
102 Samuel Gaze (NZl) Alpecin - Fenix -3 laps
103 Jose Aurelio Hernandez De Jesus (Mex) -3 laps
104 Jaime Miranda Jaime (Mex) -3 laps
105 Lukas Mihalkovits (Aut) -3 laps
106 Tumelo Makae (Les) -4 laps
107 Carlos Miranda Jaime (Mex) -4 laps
DNF Nadir Colledani (Ita) MMR Factory Racing Team
DNF Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
DNF Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team
DNF Nicolas Delich Pardo (Slo)
DNF Kevin Panhuyzen (Bel) Cube Pro Fermetures Sefic
DNF Anton Sintsov (Rus) Primaflor Mondraker Xsauce
DNF Mathias Flueckiger (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team
DNF Vlad Dascalu (Rom) Team Trek - Pirelli
DNF Wout Alleman (Bel)
DNF Karl Markt (Aut) Moebel Maerki Mtb Pro Team
DNF Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams
DNS Armin Embacher (Aut)
 


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.