Canadian Cyclist

 

October 3/20 10:08 am - Nove Mesto World Cup 2: U23 Men results


Posted by Editoress on 10/3/20
 

Results from the U23 Men's XC race, World Cup #2 in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic

U23 Men, 26.1 km (start loop +6 laps)
1 Thomas Pidcock (GBr) 1:15:57
2 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing at 1:08
3 Vital Albin (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 1:30
4 Joel Roth (Sui) Bike Team Solothurn 1:39
5 Simone Avondetto (Ita) Team Trek - Pirelli 2:06
6 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) 2:15
7 David List (Ger) 2:29
8 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC 2:59
9 Mathis Azzaro (Fra) Absolute - Absalon - BMC 3:15
10 Basile Allard (Fra) Velcan Mtb Pro Team 3:16
11 Juri Zanotti (Ita) KTM Protek Dama 3:37
12 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 3:37
13 Loan Cheneval (Fra) Vtt Vca Anjos 3:57
14 Alexandre Balmer (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 4:09
15 Fabio Puntener (Sui) Bike Team Solothurn 4:29
16 Remy Duquesne (Fra) VTT VCA Anjos 4:59
17 Luca Schatti (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 5:04
18 Loris Rouiller (Sui) Alpecin - Fenix 5:04
19 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn 5:32
20 Fabio Spena (Sui) SF - Racing 5:40
21 Alex Bregenzer (Ger) 5:47
22 Andreas Emanuele Vittone (Ita) KTM Protek Dama 5:52
23 Sean Flynn (GBr) 5:52
24 Victor Vidal (Fra) 6:03
25 Clement Auvin (Fra) 6:03
26 Silas Graf (Ger) 6:09
27 Josef Jelinek (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 6:10
28 Mario Bair (Aut) 6:27
29 Gustavo Xavier De Oliveira Pereira (Bra) 6:37
30 Esteban Bagnon (Fra) 6:40
31 Charlie Aldridge (GBr) 6:42
32 Lukas Malezsewski (Bel) 7:05
33 Louis Chazaly (Fra) 7:13
34 Tyler Orschel (Can) 7:29
35 Markus Kaad Heuer (Den) 7:32
36 Harry Birchill (GBr) 7:53
37 Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team 8:12
38 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Team 8:14
39 Eitan Levi (Isr) 8:21
40 Daniel Tulett (GBr) 8:21
41 Karol Ostaszewski (Pol) 8:21
42 Hennadii Moiseiev (Ukr) 8:22
43 Markus Eydt (Ger) 8:30
44 Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles - OTE 9:12
45 Alexander Young Andersen (Den) 9:26
46 Jakub Kucera (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín 9:37
47 Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav - Specialized 9:37
48 Matevz Govekar (Slo) 9:39
49 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav - Specialized 9:41
50 David Bartek (Cze) 9:46
51 Samuel Jirous (Cze) Rouvy Specialized 9:47
52 Nils Brun (Sui) Swiss MTB Pro Team powered by Stoll 10:11
53 Jan Sommer (Sui) 10:48
54 Thibaut Andre Gallis (Fra) 11:22
55 Jaromir Skala (Cze) Rouvy Specialized 12:01
56 Victor Philipsen (Den) 14:26
57 Bjorn Borreby Andreassen (Den) -1 lap
58 Leon Reinhard Kaiser (Ger) Team Bulls -1 lap
59 Esteban Herrera Ochoa (Mex) -1 lap
60 Ignacio Gallo Florido (Chi) -1 lap
61 Tom Reho (Ukr) -1 lap
62 Daniel Van Der Walt (RSA) -1 lap
63 Lukas Elckner (Cze) -1 lap
64 Robert Hula (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín -1 lap
65 Gian Andri Schmid (Sui) -1 lap
66 Konrad Czabok (Pol) -1 lap
67 Luca Pescarmona (Ita) Trinx Factory Team -2 laps
68 Ursin Spescha (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team -2 laps
69 Gerhard-Cristin Moldansky (Rom) Dinamo - Bikexpert - Superbet -2 laps
70 Andrea Colombo (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team -2 laps
71 Roberto-Dumitru Burta (Rom) -2 laps
72 Nicolas Martin Soto (Chi) -2 laps
73 Jakub Jencus (Svk) -2 laps
74 Piotr Krynski (Pol) -2 laps
75 Stanislaw Nowak (Pol) -2 laps
76 Axel Couveinhes (Fra) -2 laps
77 Pavlo Lukan (Ukr) -2 laps
78 Kilian Folguera Diaz (Mol) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams -2 laps
79 Thomas Champion (Fra) -2 laps
80 Leo Bartoletti (Fra) -3 laps
81 Emilio Azcona Acosta (Mex) -3 laps
DNF Adair Zabdiel Gutierrez Prieto (Mex) A.R. - Efideporte Pro Cycling Teams
DNF Benjamin Le Ny (Fra)
DNF Emanuel Zangerle (Aut)
DNF Julian Pochacker (Aut)
DNF Mathis Tonneau (Fra)
DNF Simon Walter (Sui)
DNS Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC
DNS Davide Toneatti (Ita)
DNS Jaume Bosch Pico (Esp)
DNS Niklas Schehl (Ger) Team Bulls
DNS Vlad-Lucian Pacurar (Rom)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.