Canadian Cyclist

 

March 6/21 8:08 am - Strade Bianche Women results


Posted by Editoress on 03/6/21
 

Chantal van den Broek-Blaak (Team SD Worx) won the seventh edition of Strade Bianche Women Elite Eolo, 136km from Siena to Siena (Piazza del Campo). The Dutch rider crossed the finish line seven seconds ahead of 2017 winner  Elisa Longo Borghini (Trek – Segafredo) and fiftynine seconds ahead of 2018 winner team mate Anna van der Breggen (Team SD Worx).


Siena to Siena, 136 km
1 Chantal van den Broek-Blaak (Ned) Team SD Worx 3:54:40
2 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo at 0:07
3 Anna van der Breggen (Ned) Team SD Worx 0:09
4 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 0:11
5 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine
6 Demi Vollering (Ned) Team SD Worx both s.t.
7 Marianne Vos (Ned) Jumbo-Visma Women Team 0:23
8 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine 0:27
9 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:30
10 Ellen van Dijk (Ned) Trek-Segafredo 0:32
11 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Team SD Worx s.t.
12 Amanda Spratt (Aus) Team BikeExchange 0:46
13 Mavi Garcia (Esp) Ale' BTC Ljubljana 1:52
14 Soraya Paladin (Ita) Liv Racing 2:38
15 Sofia Bertizzolo (Ita) Liv Racing
16 Kristen Faulkner (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank both s.t.
17 Lotte Kopecky (Bel) Liv Racing 2:42
18 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 2:44
19 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing s.t.
20 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine 2:47
21 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx
22 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing both s.t.
23 Leah Thomas (USA) Movistar Team Women 2:50
24 Audrey Cordon Ragot (Fra) Trek-Segafredo s.t.
25 Juliette Labous (Fra) Team DSM 2:52
26 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
27 Marlen Reusser (Sui) Ale' BTC Ljubljana 2:55
28 Floortje Mackaij (Ned) Team DSM 2:56
29 Pauliena Rooijakkers (Ned) Liv Racing
30 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team both s.t.
31 Teuntje Beekhuis (Ned) Jumbo-Visma Women Team 3:00
32 Marta Lach (Pol) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 3:01
33 Hanna Nilsson (Swe) Lotto Soudal Ladies
34 Tatiana Guderzo (Ita) Ale' BTC Ljubljana
35 Marta Bastianelli (Ita) Ale' BTC Ljubljana
36 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team all s.t.
37 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women 3:04
38 Vittoria Guazzini (Ita) Valcar-Travel & Service 3:11
39 Jeanne Korevaar (Ned) Liv Racing 3:14
40 Katia Ragusa (Ita) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team s.t.
41 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine 4:19
42 Julia van Bokhoven (Ned) Parkhotel Valkenburg 4:31
43 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 4:47
44 Sabrina Stultiens (Ned) Liv Racing s.t.
45 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 4:56
46 Riejanne Markus (Ned) Jumbo-Visma Women Team 5:00
47 Eri Yonamine (Jpn) Team Tibco-Silicon Valley Bank 5:28
48 Elizabeth Banks (GBr) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 6:27
49 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 6:44
50 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 6:57
51 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 6:59
52 Vita Heine (Nor) Massi Tactic Women Team 7:03
53 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 7:06
54 Spela Kern (Slo) Massi Tactic Women Team 7:10
55 Elisa Balsamo (Ita) Valcar-Travel & Service 7:12
56 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg
57 Eider Merino Cortazar (Esp) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team both s.t.
58 Michaela Drummond (NZl) BePink 7:14
59 Silvia Zanardi (Ita) BePink 7:18
60 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo s.t.
61 Liane Lippert (Ger) Team DSM 7:24
62 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 7:25
63 Stine Borgli (Nor) FDJ Nouvelle-Aquitaine 8:13
64 Eugenia Bujak (Slo) Ale' BTC Ljubljana 8:22
65 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies 8:41
66 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Team Tibco-Silicon Valley Bank 9:37
67 Lucy Kennedy (Aus) Team BikeExchange 9:38
68 Janneke Ensing (Ned) Team BikeExchange 9:43
69 Wilma Olausson (Swe) Team DSM 10:01
70 Eva Buurman (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank 10:03
71 Tanja Erath (Ger) Team Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
72 Lieke Nooijen (Ned) Parkhotel Valkenburg 11:03
73 Lucinda Brand (Ned) Trek-Segafredo s.t.
74 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine 11:17
75 Silvia Persico (Ita) Valcar-Travel & Service 11:26
76 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 11:42
77 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 13:16
78 Georgia Williams (NZl) Team BikeExchange 13:19
79 Julie Van De Velde (Bel) Jumbo-Visma Women Team 14:21
80 Francesca Baroni (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 14:53
81 Francesca Balducci (Ita) Born to Win G20 Ambedo 14:56
82 Anastasia Carbonari (Ita) Born to Win G20 Ambedo s.t.
83 Mireia Trias Jordan (Esp) Massi Tactic Women Team 15:10
84 Olivia Baril (Can) Massi Tactic Women Team 16:54
85 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Team BikeExchange 17:01
DNF Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Team Women
DNF Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
DNF Maria Vittoria Sperotto (Ita) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
DNF Jade Teolis (Fra) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
DNF Laura Tomasi (Ita) Ale' BTC Ljubljana
DNF Olivija Baleisyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Valentina Scandolara (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Vania Canvelli (Ita) BePink
DNF Marketa Hajkova (Cze) BePink
DNF Nora Jencusova (Svk) BePink
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink
DNF Angelica Brogi (Ita) Born to Win G20 Ambedo
DNF Leonora Geppi (Ita) Born to Win G20 Ambedo
DNF Giorgia Simoni (Ita) Born to Win G20 Ambedo
DNF Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
DNF Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria
DNF Alice Gasparini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria
DNF Francesca Pisciali (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria
DNF Gaia Realini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria
DNF Anouska Koster (Ned) Jumbo-Visma Women Team
DNF Aafke Soet (Ned) Jumbo-Visma Women Team
DNF Alana Castrique (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Anna Plichta (Pol) Lotto Soudal Ladies
DNF Elise Vander Sande (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Agua Marina Espinola Salinas (Par) Massi Tactic Women Team
DNF Maaike Colje (Ned) Massi Tactic Women Team
DNF Femke Gerritse (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Pien Limpens (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Nadja Heigl (Aut) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
DNF Tereza Korvasova (Cze) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
DNF Anna Potokina (Rus) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
DNF Elis Simeoni (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
DNF Asia Zontone (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
DNF Moniek Tenniglo (Ned) Team BikeExchange
DNF Leah Kirchmann (Can) Team DSM
DNF Franziska Koch (Ger) Team DSM
DNF Michela Balducci (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Giorgia Vettorello (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Chloe Hosking (Aus) Trek-Segafredo
DNF Elena Pirrone (Ita) Valcar-Travel & Service
DNF Silvia Pollicini (Ita) Valcar-Travel & Service
DNF Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.