Canadian Cyclist

 

March 8/21 18:07 pm - Neff and Forster Win in Italy


Posted by Editoress on 03/8/21
 

Results from Internazionali D'italia Series - Andora Race Cup in Italy on Sunday, March 7th

Women, 5 laps
1 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 1:14:42
2 Mona Mitterwallner (Aut) Team Trek | Vaude at 0:37
3 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing 0:43
4 Sina Frei (Sui) Specialized Racing 0:56
5 Martina Berta (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 1:01
6 Nicole Koller (Sui) Ghost Factory Racing 1:07
7 Caroline Bohe (Den) Ghost Factory Racing 1:17
8 Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 1:39
9 Léna Gérault (Fra) Vca Anjos Asterion 2:08
10 Yana Belomoina (Ukr) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 2:11
11 Elisabeth Brandau (Ger) Ebe Racing Team 2:44
12 Malene Degn (Den) Team KMC - Orbea 2:50
13 Chiara Teocchi (Ita) Trinity Racing 2:54
14 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 2:55
15 Rocío Del Alba García Martínez (Esp) BH Templo Cafés Ucc 3:22
16 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Absolute-Absalon - BMC 4:23
17 Giorgia Marchet (Ita) Team Rudy Project 4:43
18 Lucie Urruty (Fra) Amsl Vtt Levens 4:53
19 Margot Moschetti (Fra) Velcan MTB Pro Team 5:59
20 Noëlle Buri (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:59
21 Anna Oberparleiter (Ita) Rh Racing Kronplatzking 6:18
22 Letizia Marzani (Ita) Merida Italia Team 6:32
23 Theresia Schwenk (Ger) Team Bulls 6:34
24 Mariske Strauss (RSA) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 6:47
25 Elisabeth Osl (Aut) Tonis Pro Shop Kirchberg 6:50
26 Antonia Daubermann (Ger) Team Trek | Vaude 7:16
27 Francesca Saccu (Ita) KTM Brenta Brakes - Dama Selle Smp 7:57
28 Janina Wüst (Sui) Schmid Velosport 8:04
29 Linda Zanetti (Sui) Swiss Cycling Nationaltea M 8:38
30 Katazina Sosna (Ltu) Torpado-Südtirol MTB Proteam 9:51
31 Katia Moro (Ita) Dotta Bike Racing Team 11:29
32 Angela Campanari (Ita) Superbike Bravi Platforms Team 11:31
33 Steffi Häberlin (Sui) Steffi Häberlin 12:53
34 Giorgia Stegagnolo (Ita) Four Es Racing Team 13:01
35 Matilde Bolzan (Ita) G.S. Winnerbike 13:41
36 Virginia Cancellieri (Ita) Orbea Factory Team 15:00
37 Gaia Tormena (Ita) G.S. Lupi Valle D'aosta 16:08
38 Camilla Martinet (Ita) Cicli Lucchini 18:35
39 Erika Nitelli (Ita) Scott Sumin 19:43
40 Alessia Verrando (Ita) Focus Xc Italy Team -1 lap
41 Vittoria Acquistapace (Ita) Team Colpack Ballan -1 lap
42 Nefelly Mangiaterra (Ita) Superbike Bravi Platforms Team -1 lap
43 Camilla De Pieri (Ita) Cicli Lucchini -1 lap
44 Nicoletta Ferrero (Ita) Asd Boscaro Racing -2 laps
45 Elena Naso (Ita) Asd Calice Bike -2 laps
DNF Giulia Bertoni (Ita) Ucla1991
DNF Letizia Motalli (Ita) Team Lapierre - Trentino -Ale
DNF Nadine Rieder (Ger) Ghost Factory Racing
DNF Laura Stigger (Aut) Specialized Racing
 
Men, 7 laps
1 Lars Forster (Sui) Scott Sram MTB Racing Team 1:28:40
2 Victor Koretzky (Fra) Team KMC - Orbea at 0:11
3 Milan Vader (Ned) Orbea Factory Team 0:14
4 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés Ucc 0:15
5 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 0:16
6 Thomas Litscher (Sui) Team KMC - Orbea 0:16
7 Filippo Colombo (Sui) Absolute-Absalon - BMC 0:41
8 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 0:52
9 Sebastian Fini (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 0:53
10 Simone Avondetto (Ita) Team Trek-Pirelli 1:00
11 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon - BMC 1:09
12 Andri Frischknecht (Sui) Scott Sram MTB Racing Team 1:12
13 Vlad Dascalu (Rou) Team Uci Trek Pirelli 1:21
14 Thomas Griot (Fra) Massi 1:34
15 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 2:04
16 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 2:04
17 Jonas Lindberg (Den) Gl. Rye 2:11
18 Fabian Rabensteiner (Ita) Team Trek-Pirelli 2:41
19 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 2:50
20 Stephane Tempier (Fra) Trek Factory Racing XC 2:58
21 Andrin Beeli (Sui) Andrin Beeli 3:11
22 Samuele Porro (Ita) Team Trek-Pirelli 3:15
23 David Nordemann (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 3:23
24 Karl Markt (Aut) Team Trek | Vaude 3:54
25 Nadir Colledani (Ita) Mmr Factory Racing Team 3:55
26 Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 3:55
27 Daniele Braidot (Ita) C.S. Carabinieri 4:13
28 Fabio Spena (Sui) SNV-Racing Team 4:15
29 Alexandre Balmer (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 4:32
30 Pablo Rodríguez Guede (Esp) BH Templo Cafés Ucc 4:40
31 Joris Ryf (Sui) Jr Racing // Joris Ryf 4:56
32 Matthias Stirnemann (Sui) Scott Development MTB Team 5:06
33 Gioele Bertolini (Ita) Asd Team Bramati Trinx Factory Team 5:07
34 Alessio Agostinelli (Ita) Ktm - Protek - Elettrosystem 5:10
35 Oliver Vederso Sølvøi (Den) Torpado Ursus 5:12
36 Mario Bair (Aut) Torpado Ursus 5:15
37 Francesco Bonetto (Ita) KTM Brenta Brakes - Dama Selle Smp 5:29
38 Nicholas Pettina' (Ita) C.S. Carabinieri 5:36
39 Janis Baumann (Sui) Team Uci Trek Pirelli 5:40
40 Albin Vital (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 6:03
41 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon - BMC 6:03
42 Marcel Guerrini (Sui) Torpado Ursus 6:48
43 Nicola Rohrbach (Sui) Team Goldwurst Power 6:51
44 Bruno Vitali (Sui) Bruno Vitali 7:21
45 Emanuele Huez (Ita) C.S. Carabinieri 7:33
46 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermeture Sefic 7:43
47 Antonio Folcarelli (Ita) Race Mountain Folcarelli Team 8:03
48 Alessio Trabalza (Ita) Gito Squadra Corse 8:06
49 Victor Lab (Fra) Vtt Passion Beaucourt 8:14
50 Luciano Rota (Ita) Scuola MTB San Paolo D'argon 8:33
51 Michele Casagrande (Ita) Team Trek-Pirelli-Tonello 8:47
52 Kevin Krieg (Sui) Team Pedale Simplon 8:51
53 Andrea Colombo (Ita) Asd Team Bramati Trinx Factory Team 9:32
54 Andrea Candeago (Ita) Team Rudy Project 9:33
55 Hamm Florian (Ger) German Technology Racing 9:38
56 André Eriksson (Swe) Varbergs Mtb 9:38
57 Martino Fruet (Ita) Team Lapierre - Trentino - Ale' 9:42
58 Edoardo Bonetto (Ita) Giant Polimedical Official Team 9:45
59 Jeroen Van Eck (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 9:45
60 Lorenzo Trincheri (Ita) Wilier 7c Force 10:19
61 Simon Walter (Sui) Walter MTB Team 10:43
62 Denny Lupato (Ita) Team Cingolani 11:15
63 Samuele Leone (Ita) Team Lapierre - Trentino - Ale' -1 lap
64 Davide Clerici (Ita) A.S.D. Granbike Velo Club -1 lap
65 Davide Pinato (Ita) Canavese Mtb -1 lap
66 Adriano Caratide (Ita) Asd Boscaro Racing -1 lap
67 Gregorio Cerutti (Ita) Asd Boscaro Racing -1 lap
68 Emanuele Bocchio Vega (Ita) Scott Sumin -1 lap
69 Giovanni Rossi (Ita) Four Es Racing Team -1 lap
70 Dario Cherchi (Ita) KTM Brenta Brakes - Dama Selle Smp -1 lap
71 Stefano Goria (Ita) Magicuneo -1 lap
72 Walter Andrin (Sui) Walter MTB Team -1 lap
73 Timo Müller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team -1 lap
74 Hugo Eliasson (Swe) Varbergs Mtb -1 lap
75 Jakob Dorigoni (Ita) Torpado-Südtirol MTB Pro Team -1 lap
76 Manuel Capra (Ita) Torpado Ursus -1 lap
77 Hugo Weiss (Fra) Team Giant Xc France -1 lap
78 Federico Ceolin (Ita) Team Rudy Project -2 laps
79 Simone Pederiva (Ita) Sprint Vidor La Vallata Asd -2 laps
80 Mateo Chedaleux (Fra) Cube Pro Fermeture Sefic -2 laps
81 Matteo Ghiso (Ita) Ucla1991 -2 laps
82 Roland Thurner (Ita) Sunshine Racers Asv Nals -2 laps
83 Marco Pavan (Ita) D'amico Um Tools -2 laps
84 Franco Nicolas Adaos Alvarez (Chi) Fox Team -2 laps
85 Andrea Martinelli (Ita) Team Lapierre - Trentino - Ale' -2 laps
86 Lorenzo Laposse (Ita) Asd Boscaro Racing -2 laps
87 Stefano Cerisara (Ita) Torre Bike -2 laps
88 Luca Pescarmona (Ita) Asd Team Bramati Trinx Factory Team -2 laps
89 Vittorio Gambirasio (Ita) Team Speed Wheel - Deaneasy -3 laps
90 Massimo Maestri (Ita) A.S.D. G.S. Porto Viro -3 laps
91 Ewen Astegiano (Fra) Team Nca Alticoop -3 laps
92 Andrea Brevi (Ita) Le Marmotte Loreto -3 laps
93 Alberto Cosentino (Ita) Canavese Mtb -3 laps
94 Janis Spescha (Sui) Thömus RN Swiss Bike Teamyoungstar -3 laps
95 Silvano Brugiafreddo (Ita) Vigor Redmount - Freedom To Ride -3 laps
96 Peter Tutzer (Ita) Asc Kardaun-Cardano -3 laps
97 Manuel Casasola (Ita) A.S.D. Team Velociraptors -3 laps
98 Haarpaintner Jordan (Ger) Sportpark Au -3 laps
99 Davide Toneatti (Ita) Team Rudy Project -3 laps
100 Thomas Schimizzi (Ita) Asd Boscaro Racing -3 laps
101 Teodor Alecu Rares (Rou) Giant Romania -3 laps
102 Mattia Penna (Ita) Asd Boscaro Racing -3 laps
103 Giacomo Toselli (Ita) Asd Boscaro Racing -3 laps
104 Marcello Merlino (Ita) Speedy Bike Asd -3 laps
105 Luca Gavardi (Ita) Scuola MTB San Paolo D'argon -4 laps
106 Luiz Gustavo De Candido Possamai (Ita) A.S.D. Pedale Scaligero -4 laps
107 Lorenzo Micca (Ita) Asd Boscaro Racing -4 laps
108 Gabriele Mazzoni (Ita) Vallerbike -4 laps
109 Gionata Cominelli (Ita) MTB Parre -4 laps
110 Oscar Vairetti (Ita) Torpado-Südtirol MTB Pro Team -4 laps
111 Alessandro Berton (Ita) A.S.D. Team Velociraptors -4 laps
112 Luca Cerri (Ita) Lugagnano Off Road -4 laps
113 Pierre Caillol (Fra) Roue D'or Brignoles -4 laps
114 Giorgio Rusca (Ita) Scott Sumin -4 laps
115 Sabin Husariu Alexandru (Rou) Dinamo Bikexpert Racing Team -4 laps
116 Andrea Gaspari (Ita) Gito Squadra Corse -5 laps
117 Matteo Cavallo (Ita) Vigor Redmount - Freedom To Ride -5 laps
118 Nicola Rota (Ita) Scuola MTB San Paolo D'argon -5 laps
DNF Thibaut Andre-Gallis (Fra) Passion Vtt Venelles
DNF Enrico Bongiovanni (Ita) A.S.D. Pedale Scaligero
DNF Riccardo Chiarini (Ita) Torpado-Südtirol MTB Team
DNF Gioele De Cosmo (Ita) Team Trek-Pirelli
DNF Davide Foccoli (Ita) A.S.D. Monticelli Bike
DNF Filippo Fontana (Ita) C.S. Carabinieri
DNF Daniel Geismayr (Aut) Team Uci Trek Pirelli
DNF Alex Lupato (Ita) Team Cingolani
DNF Marco Marzani (Ita) Lugagnano Off Road
DNF Gregor Raggl (Aut) Team Trek | Vaude
DNF Rob Vanden Haesevelde (Bel) MTB Racingteam
DNF Federico Vignola (Ita) Asd Calice Bike



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.