Canadian Cyclist

 

March 10/21 20:54 pm - Tirreno-Adriatico: Stage 1


Posted by Editoress on 03/10/21
 

Results from first stage in Italy

Stage 1: Lido Di Camaiore to Lido Di Camaiore, 156 km
1 Wout Van Aert (Bel) Jumbo-Visma 3:36:17
2 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
3 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
4 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroën Team
5 Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange
6 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
7 Alvaro Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
8 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep
9 Ivan Garcia Cortina (Esp) Movistar Team
10 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
11 Peter Sagan (Svk) BORA-hansgrohe
12 Max Kanter (Ger) Team DSM
13 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
14 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
15 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
16 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic
17 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
18 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
19 Manuel Belletti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
20 Elia Viviani (Ita) Cofidis
21 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
22 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
23 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
24 João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep
25 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
26 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
27 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
28 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
29 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
30 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
31 Jack Bauer (NZl) Team BikeExchange
32 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
33 Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo
34 Patrick Konrad (Aut) BORA-hansgrohe
35 Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep
36 Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates
37 Sergio Higuita Garcia (Col) EF Education-Nippo
38 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
39 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
40 Alex Aranburu Deba (Esp) Astana-Premier Tech
41 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
42 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
43 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis
44 Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team
45 Tobias Foss (Nor) Jumbo-Visma
46 Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team
47 Simon Pellaud (Sui) Androni Giocattoli-Sidermec
48 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
49 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech
50 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
51 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
52 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-RusVelo
53 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
54 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech
55 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
56 Michael Schär (Sui) AG2R Citroën Team
57 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
58 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
59 Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo
60 Mikel Landa Meana (Esp) Bahrain Victorious
61 Alberto Bettiol (Ita) EF Education-Nippo
62 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
63 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo
64 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
65 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
66 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team
67 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Bahrain Victorious
68 Victor de la Parte (Esp) Total Direct Energie
69 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
70 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
71 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
72 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
73 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal
74 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
75 Daniel Oss (Ita) BORA-hansgrohe
76 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
77 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix
78 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
79 Nikias Arndt (Ger) Team DSM
80 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
81 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos
82 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team DSM
83 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
84 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo
85 Marc Soler (Esp) Movistar Team
86 Jonas Rickaert (Bel) Alpecin-Fenix
87 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
88 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
89 Maciej Bodnar (Pol) BORA-hansgrohe
90 Davide Villella (Ita) Movistar Team
91 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
92 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec
93 Stefan Küng (Sui) Groupama-FDJ
94 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team
95 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma
96 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
97 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation
98 Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo
99 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
100 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
101 Nico Denz (Ger) Team DSM
102 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Movistar Team
103 Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo
104 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
105 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
106 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo
107 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
108 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
109 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
110 Giovanni Aleotti (Ita) BORA-hansgrohe
111 Romain Bardet (Fra) Team DSM
112 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
113 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
114 Simon Yates (GBr) Team BikeExchange
115 Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo
116 Matteo Fabbro (Ita) BORA-hansgrohe
117 Marcus Burghardt (Ger) BORA-hansgrohe
118 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
119 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
120 Alejandro Ropero Molina (Esp) Eolo-Kometa Cycling Team
121 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
122 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
123 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
124 Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates
125 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
126 Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
127 Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Ineos Grenadiers
128 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
129 John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
130 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM
131 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo
132 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
133 Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious
134 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
135 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
136 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Qhubeka Assos
137 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
138 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma
139 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
140 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
141 Christopher Juul-Jensen (Den) Team BikeExchange
142 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic
143 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
144 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos
145 Michael Hepburn (Aus) Team BikeExchange
146 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
147 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
148 Aimé De Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux all s.t.
149 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis 0:18
150 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:21
151 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma 0:39
152 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM s.t.
153 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation 0:52
154 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 0:59
155 Paul Martens (Ger) Jumbo-Visma
156 Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
157 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
158 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education-Nippo
159 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
160 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo
161 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo all s.t.
162 Attilio Viviani (Ita) Cofidis 1:02
163 Edoardo Affini (Ita) Jumbo-Visma s.t.
164 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix 1:20
165 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 1:25
166 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 1:28
167 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 1:42
168 Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 1:48
169 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis 2:01
170 Albert Torres Barcelo (Esp) Movistar Team 2:06
171 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers 2:07
172 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 2:43
173 Tom Bohli (Sui) Cofidis 3:15
174 Nathan Haas (Aus) Cofidis s.t.
175 Samuele Rivi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 4:32



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.