Canadian Cyclist

 

March 11/21 19:58 pm - Tirreno-Adriatico: Stage 2


Posted by Editoress on 03/11/21
 

Results from second stage in Italy

Stage 2: Camaiore to Chiusdino, 200km
1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 5:01:32
2 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix
3 Wout Van Aert (Bel) Jumbo-Visma
4 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
5 Alex Aranburu Deba (Esp) Astana-Premier Tech
6 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
7 João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep
8 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
9 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
10 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
11 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroën Team
12 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
13 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
14 Sergio Higuita Garcia (Col) EF Education-Nippo
15 Giovanni Aleotti (Ita) BORA-hansgrohe
16 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
17 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo
18 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
19 Mikel Landa Meana (Esp) Bahrain Victorious
20 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
21 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
22 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Bahrain Victorious
23 Patrick Konrad (Aut) BORA-hansgrohe
24 Romain Bardet (Fra) Team DSM
25 Matteo Fabbro (Ita) BORA-hansgrohe
26 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
27 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
28 Daniel Oss (Ita) BORA-hansgrohe
29 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
30 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation
31 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech
32 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
33 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
34 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
35 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep
36 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos all s.t.
37 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:11
38 Tobias Foss (Nor) Jumbo-Visma
39 Alejandro Ropero Molina (Esp) Eolo-Kometa Cycling Team
40 Victor de la Parte (Esp) Total Direct Energie all s.t.
41 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team 0:16
42 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Movistar Team s.t.
43 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:19
44 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:28
45 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers s.t.
46 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:31
47 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:32
48 Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Ineos Grenadiers
49 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie both s.t.
50 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM 0:34
51 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
52 Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo both s.t.
53 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:40
54 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
55 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:42
56 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
57 Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo both s.t.
58 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 1:03
59 Michael Schär (Sui) AG2R Citroën Team 1:22
60 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
61 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech
62 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
63 Simon Yates (GBr) Team BikeExchange all s.t.
64 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma 1:42
65 Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates 2:22
66 Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates s.t.
67 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 2:55
68 Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious 5:51
69 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie 9:08
70 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
71 Jack Bauer (NZl) Team BikeExchange
72 Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo
73 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
74 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
75 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
76 Nikias Arndt (Ger) Team DSM
77 Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team
78 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
79 Stefan Küng (Sui) Groupama-FDJ
80 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
81 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team DSM
82 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos
83 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
84 Alberto Bettiol (Ita) EF Education-Nippo
85 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
86 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
87 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
88 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
89 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
90 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
91 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
92 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
93 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
94 Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange
95 Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team
96 Christopher Juul-Jensen (Den) Team BikeExchange
97 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal
98 Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
99 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
100 Marcus Burghardt (Ger) BORA-hansgrohe
101 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
102 Maciej Bodnar (Pol) BORA-hansgrohe
103 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
104 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma
105 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma
106 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
107 Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo
108 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious all s.t.
109 Ivan Garcia Cortina (Esp) Movistar Team 11:15
110 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
111 Nathan Haas (Aus) Cofidis
112 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
113 Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
114 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
115 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
116 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
117 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix
118 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
119 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
120 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
121 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
122 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
123 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic all s.t.
124 Albert Torres Barcelo (Esp) Movistar Team 11:57
125 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep 12:35
126 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Qhubeka Assos 13:17
127 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo s.t.
128 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal 15:01
129 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
130 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
131 Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
132 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis
133 Peter Sagan (Svk) BORA-hansgrohe
134 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
135 Elia Viviani (Ita) Cofidis
136 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
137 Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep
138 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
139 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
140 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
141 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
142 Aimé De Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
143 Jonas Rickaert (Bel) Alpecin-Fenix
144 Simon Pellaud (Sui) Androni Giocattoli-Sidermec
145 Alvaro Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
146 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
147 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-RusVelo
148 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
149 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
150 Manuel Belletti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
151 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation
152 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
153 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
154 Samuele Rivi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
155 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic
156 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
157 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
158 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo
159 Max Kanter (Ger) Team DSM
160 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education-Nippo
161 John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
162 Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo
163 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo
164 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
165 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo all s.t.
166 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 17:54
167 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo
168 Tom Bohli (Sui) Cofidis
169 Nico Denz (Ger) Team DSM
170 Attilio Viviani (Ita) Cofidis
171 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
172 Paul Martens (Ger) Jumbo-Visma
173 Michael Hepburn (Aus) Team BikeExchange
174 Edoardo Affini (Ita) Jumbo-Visma
175 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec all s.t.
 
GC
1 Wout Van Aert (Bel) Jumbo-Visma 8:37:35
2 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep at 0:04
3 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix 0:08
4 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers 0:11
5 Mikel Landa Meana (Esp) Bahrain Victorious 0:13
6 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroën Team 0:14
7 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
8 João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep
9 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
10 Alex Aranburu Deba (Esp) Astana-Premier Tech
11 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
12 Sergio Higuita Garcia (Col) EF Education-Nippo
13 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
14 Patrick Konrad (Aut) BORA-hansgrohe
15 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
16 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
17 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
18 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech
19 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
20 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Bahrain Victorious
21 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
22 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
23 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo
24 Daniel Oss (Ita) BORA-hansgrohe
25 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
26 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos
27 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
28 Giovanni Aleotti (Ita) BORA-hansgrohe
29 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
30 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
31 Romain Bardet (Fra) Team DSM
32 Matteo Fabbro (Ita) BORA-hansgrohe
33 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
34 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
35 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep all s.t.
36 Tobias Foss (Nor) Jumbo-Visma 0:25
37 Victor de la Parte (Esp) Total Direct Energie
38 Alejandro Ropero Molina (Esp) Eolo-Kometa Cycling Team
39 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo all s.t.
40 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team 0:30
41 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Movistar Team s.t.
42 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:33
43 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:42
44 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:45
45 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:46
46 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
47 Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Ineos Grenadiers both s.t.
48 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ 0:48
49 Roman Kreuziger (Cze) Gazprom-RusVelo
50 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM both s.t.
51 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:54
52 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
53 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 0:56
54 Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo
55 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep both s.t.
56 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation 1:06
57 Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 1:17
58 Simon Yates (GBr) Team BikeExchange 1:34
59 Michael Schär (Sui) AG2R Citroën Team 1:36
60 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech
61 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix both s.t.
62 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma 1:56
63 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 2:15
64 Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates 2:36
65 Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates s.t.
66 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers 2:49
67 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 4:51
68 Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious 6:05
69 Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange 9:22
70 Jack Bauer (NZl) Team BikeExchange
71 Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo
72 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
73 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
74 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
75 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
76 Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team
77 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
78 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
79 Larry Warbasse (USA) AG2R Citroën Team
80 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
81 Alberto Bettiol (Ita) EF Education-Nippo
82 Nikias Arndt (Ger) Team DSM
83 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
84 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team DSM
85 Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
86 Stefan Küng (Sui) Groupama-FDJ
87 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
88 Maciej Bodnar (Pol) BORA-hansgrohe
89 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
90 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
91 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
92 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
93 Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
94 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
95 Pavel Kochetkov (Rus) Gazprom-RusVelo
96 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
97 Marcus Burghardt (Ger) BORA-hansgrohe
98 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
99 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos
100 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
101 Christopher Juul-Jensen (Den) Team BikeExchange
102 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
103 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
104 Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma all s.t.
105 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma 10:01
106 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix 10:42
107 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 10:50
108 Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 11:10
109 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 11:25
110 Ivan Garcia Cortina (Esp) Movistar Team 11:29
111 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
112 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
113 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
114 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
115 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates
116 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
117 Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
118 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
119 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
120 Mark Christian (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team
121 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic all s.t.
122 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 12:28
123 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep 12:49
124 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 13:31
125 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Qhubeka Assos s.t.
126 Albert Torres Barcelo (Esp) Movistar Team 14:17
127 Nathan Haas (Aus) Cofidis 14:44
128 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 15:09
129 Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo 15:12
130 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 15:13
131 Peter Sagan (Svk) BORA-hansgrohe 15:15
132 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
133 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
134 Alvaro Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
135 Elia Viviani (Ita) Cofidis
136 Manuel Belletti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
137 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
138 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic
139 Max Kanter (Ger) Team DSM
140 Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep
141 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis
142 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
143 Simon Pellaud (Sui) Androni Giocattoli-Sidermec
144 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-RusVelo
145 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal
146 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
147 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
148 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
149 Jonas Rickaert (Bel) Alpecin-Fenix
150 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation
151 Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
152 Aimé De Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
153 John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team all s.t.
154 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis 15:33
155 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 15:36
156 Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation 16:13
157 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 16:14
158 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
159 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education-Nippo
160 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo
161 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo all s.t.
162 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 16:40
163 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis 17:16
164 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 17:58
165 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 18:08
166 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
167 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
168 Nico Denz (Ger) Team DSM
169 Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo
170 Michael Hepburn (Aus) Team BikeExchange all s.t.
171 Paul Martens (Ger) Jumbo-Visma 19:07
172 Attilio Viviani (Ita) Cofidis 19:10
173 Edoardo Affini (Ita) Jumbo-Visma s.t.
174 Samuele Rivi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 19:47
175 Tom Bohli (Sui) Cofidis 21:23



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.