Canadian Cyclist

 

April 11/21 16:26 pm - Tour of Turkey: Stage 1


Posted by Editoress on 04/11/21
 

Results from the first stage of the Tour of Turkey in Turkey

Stage 1: Konya to Konya, 72.4 km
1 Arvid De Kleijn (Ned) Rally Cycling 1:35:38
2 Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
3 Pierre Barbier (Fra) Delko
4 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck - Quick-Step
5 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin - Fenix
6 André Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation
7 Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani CSF Faizanè
8 Manuel Belletti (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
9 Manuel Peñalver Aniorte (Esp) Burgos - BH
10 Eduard-Michael Grosu (Rou) Delko
11 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Euskaltel - Euskadi
12 Martin Pluto (Lat) À Bloc CT
13 Lars Kulbe (Ger) Team SKS Sauerland NRW
14 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
15 Søren Wærenskjold (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
16 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB
17 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana - Premier Tech
18 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck - Quick-Step
19 Mattia Frapporti (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
20 Mamyr Stash (Rus) Spor Toto Cycling Team
21 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
22 Noah Granigan (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
23 Georgios Bouglas (Gre) Salcano Sakarya BB
24 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana - Premier Tech
25 Meindert Weulink (Ned) À Bloc CT
26 Bodi Del Grosso (Ned) À Bloc CT
27 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Wildlife Generation Pro Cycling
28 Ahmet Örken (Tur) Team Sapura Cycling
29 Wesley Vercamst (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
30 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
31 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli - Sidermec
32 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling
33 Siarhei Shauchenka (Blr) Minsk Cycling Club
34 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos - BH
35 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
36 Artyom Zakharov (Kaz) Astana - Premier Tech
37 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
38 Merhawi Kudus (Eri) Astana - Premier Tech
39 Jonas Castrique (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
40 Hijiri Oda (Jpn) Nippo - Provence - PTS Conti
41 Nikita Stalnov (Kaz) Astana - Premier Tech
42 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Delko
43 Per Christian Münstermann (Ger) Team SKS Sauerland NRW
44 Shane Archbold (NZl) Deceuninck - Quick-Step
45 Calvin Dik (Ger) Nippo - Provence - PTS Conti
46 Luca Wackermann (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
47 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Euskaltel - Euskadi
48 Clément Berthet (Fra) Delko
49 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
50 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin - Fenix
51 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM
52 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Salcano Sakarya BB
53 Jetse Bol (Ned) Burgos - BH
54 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
55 Marcel Meisen (Ger) Alpecin - Fenix
56 Aliaksei Shnyrko (Blr) Minsk Cycling Club
57 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
58 Sacha Modolo (Ita) Alpecin - Fenix
59 Javier Romo Oliver (Esp) Astana - Premier Tech
60 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli - Sidermec
61 Vitaliy Buts (Ukr) Salcano Sakarya BB
62 Damiano Cima (Ita) Gazprom - RusVelo
63 Onur Balkan (Tur) Salcano Sakarya BB
64 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo
65 Stijn Appel (Ned) À Bloc CT
66 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko
67 Kent Ross (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
68 Umberto Marengo (Ita) Bardiani CSF Faizanè
69 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling
70 Elchin Asadov (Aze) Salcano Sakarya BB
71 Oliver Behringer (Sui) Team Novo Nordisk
72 Ivan Charniauski (Blr) Minsk Cycling Club
73 Sean De Bie (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
74 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
75 Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
76 Anders Halland Johannessen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
77 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskaltel - Euskadi
78 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
79 Vasili Strokau (Blr) Minsk Cycling Club
80 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation
81 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos - BH
82 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana - Premier Tech
83 Artem Nych (Rus) Gazprom - RusVelo
84 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo
85 Mustafa Sayar (Tur) Salcano Sakarya BB
86 Burak Abay (Tur) Salcano Sakarya BB
87 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
88 Johannes Adamietz (Ger) Team SKS Sauerland NRW
89 Tom Paquot (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
90 Anthon Charmig (Den) Uno-X Pro Cycling Team
91 Stijn Daemen (Ned) À Bloc CT
92 Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom - RusVelo
93 Ivar Slik (Ned) À Bloc CT
94 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskaltel - Euskadi
95 Jokin Aranburu Arruti (Esp) Euskaltel - Euskadi
96 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Euskaltel - Euskadi
97 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
98 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck - Quick-Step
99 Jon Knolle (Ger) Team SKS Sauerland NRW
100 Francesco Gavazzi (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
101 Fabio Christen (Sui) Nippo - Provence - PTS Conti
102 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom - RusVelo
103 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
104 Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Team Sapura Cycling
105 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec
106 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
107 Szymon Tracz (Pol) Nippo - Provence - PTS Conti
108 Iker Ballarin Manso (Esp) Euskaltel - Euskadi
109 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizanè
110 Samuele Zoccarato (Ita) Bardiani CSF Faizanè
111 Danilo Celano (Ita) Team Sapura Cycling
112 Jesse Ewart (Irl) Team Sapura Cycling
113 Jay Vine (Aus) Alpecin - Fenix
114 Anatolii Budiak (Ukr) Spor Toto Cycling Team
115 Gavin Mannion (USA) Rally Cycling
116 Mathias Le Turnier (Fra) Delko
117 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
118 Samuele Rivi (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
119 Logan Lakota Phippen (USA) Team Novo Nordisk
120 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
121 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk
122 Nils Sinschek (Ned) À Bloc CT
123 Oguzhan Tiryaki (Tur) Spor Toto Cycling Team
124 Isaac Canton Serrano (Esp) Burgos - BH
125 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
126 Jonathan Clarke (Aus) Wildlife Generation Pro Cycling
127 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Eolo - Kometa Cycling Team
128 ?iga Jerman (Slo) Androni Giocattoli - Sidermec
129 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo - Kometa Cycling Team
130 Giovanni Visconti (Ita) Bardiani CSF Faizanè
131 Tim Neffgen (Ger) Team SKS Sauerland NRW
132 Emre Yavuz (Tur) Spor Toto Cycling Team
133 Robert Britton (Can) Rally Cycling
134 Alexandar Richardson (GBr) Alpecin - Fenix
135 Jonathan Bögli (Sui) Nippo - Provence - PTS Conti
136 Alexander Krieger (Ger) Alpecin - Fenix
137 Branislau Samoilau (Blr) Minsk Cycling Club
138 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF Faizanè
139 Gabriel Muller (Fra) Burgos - BH
140 Kevin Rivera Serrano (CRc) Bardiani CSF Faizanè
141 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
142 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM
143 Josu Etxeberria Azpilikueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
144 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
145 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Burgos - BH
146 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling
147 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck - Quick-Step
148 Kévin Réza (Fra) B&B Hotels p/b KTM
149 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-Up Nation
150 Halil Dogan (Tur) Spor Toto Cycling Team
151 Quentin Venner (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
152 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling
153 Stijn Steels (Bel) Deceuninck - Quick-Step
154 Mauro Finetto (Ita) Delko
155 Joel Suter (Sui) Bingoal Pauwels Sauces WB
156 Carmelo Urbano Fontiveros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
157 Matvey Mamykin (Rus) Nippo - Provence - PTS Conti
158 Michel Gießelmann (Ger) Team SKS Sauerland NRW
159 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation all s.t.
160 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:33
161 Frederik Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 0:36
162 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-Up Nation 0:36
163 Feritcan Samli (Tur) Spor Toto Cycling Team 0:54
164 Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation 0:59
165 Rasmus Tiller (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 1:09
166 Kevin Kuhn (Sui) Nippo - Provence - PTS Conti 0:00
167 Pier Andre Cote (Can) Rally Cycling 0:00
168 Rick Zabel (Ger) Israel Start-Up Nation 0:00
169 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM 0:00
170 Gabriel Reguero Corral (Esp) Spor Toto Cycling Team 0:00
171 Nicola Venchiarutti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec all s.t.
DNS Simon Pellaud (Sui) Androni Giocattoli - Sidermec



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.