Canadian Cyclist

 

April 14/21 9:14 am - Brabantse Pijl women's and men's results


Posted by Editoress on 04/14/21
 

Results from the women's and men's Brabantse Pijl in Belgium

 

Lennik to Overijse, 127.3 km
1 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo Women 3:20:00
2 Demi Vollering (Ned) Team SD Worx
3 Elisa Balsamo (Ita) Valcar-Travel & Service
4 Leah Thomas (USA) Movistar Team
5 Joscelin Lowden (GBr) Drops-le Col s/b TEMPUR all s.t.
6 Juliette Labous (Fra) Team DSM 0:06
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Team SD Worx 0:57
8 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
9 Lucinda Brand (Ned) Trek-Segafredo Women
10 Pauliena Rooijakkers (Ned) Liv Racing
11 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo Women
12 Vittoria Guazzini (Ita) Valcar-Travel & Service
13 Sabrina Stultiens (Ned) Liv Racing
14 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing
15 Arlenis Sierra (Cub) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
16 Thalita De Jong (Ned) Bingoal Casino-Chevalmeire
17 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
18 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team
19 Ane Santesteban (Esp) Team BikeExchange
20 Amalie Lutro (Nor) Team Coop Hitec Products
21 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
22 Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies
23 Valerie Demey (Bel) Liv Racing
24 Eider Merino (Esp) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
25 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx
26 Amelia Sharpe (GBr) NXTG Racing
27 Anna Shackley (GBr) Team SD Worx
28 Georgia Williams (NZl) Team BikeExchange
29 Vita Heine (Nor) Massi Tactic Women Team
30 Georgia Williams (NZl) Team BikeExchange
31 Mischa Bredewold (Ned) Parkhotel Valkenburg
32 Sarah Gigante (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank
33 Marta Jaskulska (Pol) Liv Racing
34 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
35 Janneke Ensing (Ned) Team BikeExchange
36 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar Team
37 Shirin van Anrooij (Ned) Trek-Segafredo Women
38 Coryn Rivera (USA) Team DSM
39 Lauretta Hanson (Aus) Trek-Segafredo Women
40 Chantal van den Broek-Blaak (Ned) Team SD Worx
41 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing
42 Sara Van De Vel (Bel) Team Rupelcleaning-Champion Lubricants all s.t.
43 Spela Kern (Slo) Massi Tactic Women Team 1:05
44 Lucy Kennedy (Aus) Team BikeExchange
45 Eri Yonamine (Jpn) Team Tibco-Silicon Valley Bank both s.t.
46 Esmée Peperkamp (Ned) Team DSM 1:09
47 Catalina Anais Soto Campos (Chi) NXTG Racing 1:11
48 Jelena Eric (Srb) Movistar Team s.t.
49 Sara Penton (Swe) Drops-le Col s/b TEMPUR 1:18
50 Marie Le Net (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope s.t.
51 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 1:23
52 Ilse Pluimers (Ned) NXTG Racing 2:21
53 Olha Kulynych (Ukr) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
54 Ella Harris (NZl) Canyon//SRAM Racing
55 Alice Sharpe (Irl) Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
56 Amber van der Hulst (Ned) Parkhotel Valkenburg
57 Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg
58 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
59 Leah Kirchmann (Can) Team DSM
60 Bryony van Velzen (Ned) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
61 Femke Gerritse (Ned) Parkhotel Valkenburg
62 Eleonora Camilla Gasparrini (Ita) Valcar-Travel & Service
63 Moniek Tenniglo (Ned) Team BikeExchange
64 Fien Van Eynde (Bel) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
65 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope all s.t.
66 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing 3:08
67 Julia Borgström (Swe) NXTG Racing 3:40
68 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies 5:24
69 Silvia Pollicini (Ita) Valcar-Travel & Service s.t.
70 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 7:49
71 Julie De Wilde (Bel) Plantur-Pura 11:11
72 Maaike Coljé (Ned) Massi Tactic Women Team
73 Maria Van 'T Geloof (Ned) Drops-le Col s/b TEMPUR
74 Jesse Vandenbulcke (Bel) Lotto Soudal Ladies
75 Elise Vander Sande (Bel) Lotto Soudal Ladies
76 Kylie Waterreus (Ned) Multum Accountants Ladies Cycling Team
77 Nathalie Bex (Bel) Bingoal Casino-Chevalmeire
78 Lieke Nooijen (Ned) Parkhotel Valkenburg
79 Rosalie van der Wolf (Ned) Multum Accountants Ladies Cycling Team
80 Maria Vittoria Sperotto (Ita) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
81 Fien Delbaere (Bel) Multum Accountants Ladies Cycling Team
82 Svenja Betz (Ger) Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
83 Justine Ghekiere (Bel) Bingoal Casino-Chevalmeire
84 Céline van Houtum (Ned) Multum Accountants Ladies Cycling Team
85 Hannah Ludwig (Ger) Canyon//SRAM Racing
86 Emily Newsom (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
87 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
88 Urska Zigart (Slo) Team BikeExchange
89 Anna Christian (GBr) Drops-le Col s/b TEMPUR
90 Caroline Andersson (Swe) Team Coop Hitec Products
91 Nicole Steigenga (Ned) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
92 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar-Travel & Service
93 Silvia Magri (Ita) Valcar-Travel & Service
94 Marijke De Smedt (Bel) Multum Accountants Ladies Cycling Team
95 Victoire Berteau (Fra) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
96 Emilie Moberg (Nor) Drops-le Col s/b TEMPUR
97 Nina Kessler (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank
98 Anna Plichta (Pol) Lotto Soudal Ladies
99 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano all s.t.
100 Elynor Backstedt (GBr) Trek-Segafredo Women 11:20
101 Julia Soek (Ned) Team DSM
102 Wilma Olausson (Swe) Team DSM
103 Demi De Jong (Ned) Bingoal Casino-Chevalmeire all s.t.
DNF Nikola Noskova (Cze) Team SD Worx
DNF Evy Kuijpers (Ned) Liv Racing
DNF Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Team
DNF Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing
DNF Jade Teolis (Fra) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
DNF Olivija Baleisyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Valentina Scandolara (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Minke Bakker (Ned) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
DNF Maria Martins (Por) Drops-le Col s/b TEMPUR
DNF Emma Boogaard (Ned) Team Coop Hitec Products
DNF Ingvild Gåskjenn (Nor) Team Coop Hitec Products
DNF Ann Helen Olsen (Nor) Team Coop Hitec Products
DNF Christa Riffel (Ger) Team Coop Hitec Products
DNF Mireia Benito Pellicer (Esp) Massi Tactic Women Team
DNF Agua Marina Espinola Salinas (Par) Massi Tactic Women Team
DNF Mireia Trias Jordan (Esp) Massi Tactic Women Team
DNF Ann-Sophie Duyck (Bel) Multum Accountants Ladies Cycling Team
DNF Cathalijne Hoolwerf (Ned) NXTG Racing
DNF Britt Knaven (Bel) NXTG Racing
DNF Belle de Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Antonia Gröndahl (Fin) Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
DNF Mia Griffin (Irl) Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
DNF Tanja Erath (Ger) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Katrijn De Clercq (Bel) Belgian Cycliing
DNF Ellen Feytens (Bel) Belgian Cycling
DNF Marthe Truyen (Bel) Plantur-Pura
DNF Gloria Van Mechelen (Bel) LVIV Cycling Team
DNS Kelly Van Den Steen (Bel) Bingoal Casino-Chevalmeire
DNS Hanna Nilsson (Swe) Lotto Soudal Ladies
DNS Sanne Cant (Bel) Plantur-Pura


Leuven to Overijse, 201.7 km
1 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 4:36:27
2 Wout Van Aert (Bel) Jumbo-Visma at s.t.
3 Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates 0:02
4 Ide Schelling (Ned) BORA-hansgrohe 0:07
5 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
6 Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
7 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious
8 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R Citroën Team
9 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix all s.t.
10 Andreas Leknessund (Nor) Team DSM 0:12
11 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:25
12 Greg van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:48
13 Dries de Bondt (Bel) Alpecin-Fenix
14 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
15 Milan Menten (Bel) Bingoal WB
16 Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal all s.t.
17 Victor Campenaerts (Bel) Team Qhubeka Assos 0:51
18 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 0:53
19 Marcus Burghardt (Ger) BORA-hansgrohe
20 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
21 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team
22 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal
23 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep
24 Kristian Sbaragli (Ita) Alpecin-Fenix
25 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
26 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo
27 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
28 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
29 Maurits Lammertink (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
30 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
31 Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers
32 Dries van Gestel (Bel) Total Direct Energie
33 Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange
34 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
35 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
36 Floris de Tier (Bel) Alpecin-Fenix
37 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious
38 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
39 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
40 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep all s.t.
41 Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM 1:10
42 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 1:17
43 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:20
44 Frederik Wandahl (Den) BORA-hansgrohe 1:22
45 Stokbro Andreas Nielsen (Den) Team Qhubeka Assos
46 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie
47 Jelle Wallays (Bel) Cofidis
48 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
49 Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM
50 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
51 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
52 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates
53 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix
54 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos
55 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team
56 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
57 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
58 Paul Martens (Ger) Jumbo-Visma 1:25
59 Bob Jungels (Lux) AG2R Citroën Team
60 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
61 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix all s.t.
62 Aimé de Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 1:28
63 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB 1:31
64 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious s.t.
65 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 1:43
66 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM 2:04
67 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo 2:18
68 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 2:19
69 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
70 Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team both s.t.
71 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 2:27
72 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team s.t.
73 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ 3:11
74 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 6:34
75 Nathan van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma
76 Pascal Eenkhoorn (Ned) Jumbo-Visma
77 Luke Rowe (GBr) Ineos Grenadiers
78 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation
79 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
80 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
81 Marijn van den Berg (Ned) Groupama-FDJ
82 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
83 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ
84 Sébastien Grignard (Bel) Lotto Soudal
85 Eddy Fine (Fra) Cofidis
86 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
87 Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo all s.t.
88 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal WB 6:38
89 Jordi Meeus (Bel) BORA-hansgrohe 6:42
90 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal s.t.
91 Rune Herregodts (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 7:00
92 Patrick Gamper (Aut) BORA-hansgrohe
93 Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange
94 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB
95 Timo Roosen (Ned) Jumbo-Visma
96 Kenneth van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
97 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 7:13
98 Leonardo Basso (Ita) Ineos Grenadiers 8:53
99 Michal Golas (Pol) Ineos Grenadiers
100 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
101 Barnabás Peák (Hun) Team BikeExchange
102 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB
103 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
104 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis
105 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
106 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
107 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie
108 Magnus Cort Nielsen (Den) EF Education-Nippo
109 Julian Mertens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
110 Jack Bauer (NZl) Team BikeExchange 9:12
111 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 9:16
112 Felix Gall (Aut) Team DSM
DSQ Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
DNF Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
DNF Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep
DNF Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
DNF Kevin van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
DNF Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
DNF Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team
DNF Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious
DNF Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious
DNF Nils Politt (Ger) BORA-hansgrohe
DNF Martin Laas (Est) BORA-hansgrohe
DNF Thomas Champion (Fra) Cofidis
DNF Nathan Haas (Aus) Cofidis
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
DNF Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
DNF Logan Owen (USA) EF Education-Nippo
DNF Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo
DNF Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
DNF William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
DNF Cameron Wurf (Aus) Ineos Grenadiers
DNF Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
DNF Norman Vahtra (Est) Israel Start-up Nation
DNF Finn Fisher-Black (NZl) Jumbo-Visma
DNF Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange
DNF Marco Brenner (Ger) Team DSM
DNF Martin Salmon (Ger) Team DSM
DNF Leon Heinschke (Ger) Team DSM
DNF Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos
DNF Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Qhubeka Assos
DNF Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
DNF Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
DNF Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
DNF Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
DNF Boris Vallee (Bel) Bingoal WB
DNF Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
DNF Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels p/b KTM
DNF Bert De Backer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
DNF Julien Morice (Fra) B&B Hotels p/b KTM
DNF Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie
DNF Florian Maitre (Fra) Total Direct Energie
DNF Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
DNF Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.