Canadian Cyclist

 

April 17/21 14:10 pm - Tour of Turkey: Stage 7


Posted by Editoress on 04/17/21
 

Results from the seventh stage in Turkey

Stage 7: Marmaris to Turgutreis, 180 km
1 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 4:20:45
2 André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation
3 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep
4 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal WB
5 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
6 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation
7 Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
8 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech
9 Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani CSF Faizane'
10 Ahmet Orken (Tur) Team Sapura Cycling
11 David Gonzalez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
12 Jay Vine (Aus) Alpecin-Fenix
13 Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
14 Ibai Azurmendi (Esp) Euskaltel-Euskadi
15 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
16 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
17 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
18 Nicola Venchiarutti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
19 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep
20 Anders Halland Johannessen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
21 Delio Fernandez (Esp) Delko
22 Branislau Samoilau (Blr) Minsk Cycling Club
23 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
24 Jhojan Garcia (Col) Caja Rural-Seguros RGA
25 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation
26 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation
27 Vitaliy Buts (Ukr) Salcano Sakarya BB
28 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo
29 Meindert Weulink (Ned) Abloc CT
30 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM
31 Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec
32 Szymon Tracz (Pol) Nippo-Provence-PTS Conti
33 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels p/b KTM
34 Serghei Tvetcov (Rom) Wildlife Generation Pro Cycling
35 Aritz Bagües (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
36 Stijn Daemen (Ned) Abloc CT
37 Søren Wærenskjold (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
38 Merhawi Kudus (Eri) Astana-Premier Tech
39 Jonathan Bögli (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti
40 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
41 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Eolo-Kometa Cycling Team
42 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
43 Mauro Finetto (Ita) Delko
44 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM
45 Garikoitz Bravo (Esp) Euskaltel-Euskadi
46 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec
47 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM
48 Anthon Charmig (Den) Uno-X Pro Cycling Team
49 Gabriel Reguero (Esp) Spor Toto Cycling Team
50 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
51 Iker Ballarin Manso (Esp) Euskaltel-Euskadi
52 Sean De Bie (Bel) Bingoal WB
53 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk
54 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
55 Diego Rubio (Esp) Burgos-BH
56 Per Christian Münstermann (Ger) Team SKS Sauerland NRW
57 Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo
58 Samuele Zoccarato (Ita) Bardiani CSF Faizane'
59 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane'
60 Umberto Marengo (Ita) Bardiani CSF Faizane'
61 Stijn Appel (Ned) Abloc CT
62 Burak Abay (Tur) Salcano Sakarya BB
63 Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
64 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
65 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF Faizane'
66 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
67 Jesse Ewart (Irl) Team Sapura Cycling
68 Giovanni Visconti (Ita) Bardiani CSF Faizane'
69 Anatolii Budiak (Ukr) Spor Toto Cycling Team
70 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
71 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
72 Joel Suter (Sui) Bingoal WB
73 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo
74 Jonas Castrique (Bel) Bingoal WB
75 Javier Romo (Esp) Astana-Premier Tech
76 Jose Manuel Diaz (Esp) Delko
77 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Pro Cycling Team all s.t.
78 Artyom Zakharov (Kaz) Astana-Premier Tech 1:03
79 Hector Saez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 0:00
80 Alvaro Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
81 Matthias Brändle (Aut) Israel Start-up Nation
82 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
83 Rasmus Tiller (Nor) Uno-X Pro Cycling Team all s.t.
84 Mustafa Sayar (Tur) Salcano Sakarya BB 2:01
85 Tom Paquot (Bel) Bingoal WB 2:20
86 Oguzhan Tiryaki (Tur) Spor Toto Cycling Team 2:23
87 Manuel Peñalver Aniorte (Esp) Burgos-BH 0:00
88 Jokin Aranburu Arruti (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:52
89 Julen Irizar (Esp) Euskaltel-Euskadi
90 Juan Jose Lobato (Esp) Euskaltel-Euskadi
91 Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech all s.t.
92 Elchin Asadov (Aze) Salcano Sakarya BB 3:15
93 Michel Gießelmann (Ger) Team SKS Sauerland NRW
94 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
95 Georgios Bouglas (Gre) Salcano Sakarya BB
96 Jon Knolle (Ger) Team SKS Sauerland NRW
97 Emre Yavuz (Tur) Spor Toto Cycling Team
98 Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Team Sapura Cycling
99 Martin Pluto (Lat) Abloc CT
100 Wille Smit (RSA) Burgos-BH
101 Isaac Canton (Esp) Burgos-BH
102 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Euskaltel-Euskadi
103 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
104 Bodi del Gorsso (Ned) Abloc CT
105 Kent Ross (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
106 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
107 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli-Sidermec
108 Fabio Christen (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti
109 Kevin Kuhn (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti
110 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana-Premier Tech
111 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling
112 Quentin Venner (Bel) Bingoal WB
113 Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix
114 Jonathan Clarke (Aus) Wildlife Generation Pro Cycling all s.t.
115 Mamyr Stash (Rus) Spor Toto Cycling Team 6:03
116 Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
117 Samuele Rivi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
118 Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo
119 Ivar Slik (Ned) Abloc CT
120 Kevin Rivera Serrano (CRc) Bardiani CSF Faizane' all s.t.
121 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling 6:13
122 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Burgos-BH 6:22
123 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation 6:27
124 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk s.t.
125 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 6:42
126 Nils Sinschek (Ned) Abloc CT
127 Vasili Strokau (Blr) Minsk Cycling Club
128 Siarhei Shauchenka (Blr) Minsk Cycling Club
129 Danilo Celano (Ita) Team Sapura Cycling all s.t.
130 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 7:09
131 Feritcan Samli (Tur) Spor Toto Cycling Team 7:14
132 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-up Nation
133 Frederik Rodenberg Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team
134 Oliver Behringer (Sui) Team Novo Nordisk
135 Aliaksei Shnyrko (Blr) Minsk Cycling Club
136 Matvey Mamykin (Rus) Nippo-Provence-PTS Conti
137 Halil Dogan (Tur) Spor Toto Cycling Team
138 Onur Balkan (Tur) Salcano Sakarya BB all s.t.
139 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko 7:18
140 Wesley Vercamst (Bel) Bingoal WB
141 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling both s.t.
142 Ivan Charniauski (Blr) Minsk Cycling Club 8:18
143 Logan Lakota Phippen (USA) Team Novo Nordisk
144 Gabriel Muller (Fra) Burgos-BH
145 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk all s.t.
146 Carmelo Urbano (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 9:18
147 Josu Etxeberria Azpilikueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 18:33
DNF Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
DNF Pierre Barbier (Fra) Delko
DNF Lars Kulbe (Ger) Team SKS Sauerland NRW
DNF Tim Neffgen (Ger) Team SKS Sauerland NRW
DNS Mykhaylo Kononenko (Ukr) Salcano Sakarya BB
 
GC
1 Jose Manuel Diaz (Esp) Delko 25:55:02
2 Jay Vine (Aus) Alpecin-Fenix at 0:01
3 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec 0:06
4 Jhojan Garcia (Col) Caja Rural-Seguros RGA 0:25
5 Merhawi Kudus (Eri) Astana-Premier Tech 0:28
6 Anthon Charmig (Den) Uno-X Pro Cycling Team 0:30
7 Delio Fernandez (Esp) Delko 0:33
8 Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo 0:52
9 Anders Halland Johannessen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:55
10 Garikoitz Bravo (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:01
11 Javier Romo (Esp) Astana-Premier Tech 1:21
12 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 1:29
13 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech s.t.
14 Mauro Finetto (Ita) Delko 1:31
15 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 1:33
16 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 1:39
17 Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 2:13
18 Diego Rubio (Esp) Burgos-BH 2:30
19 Giovanni Visconti (Ita) Bardiani CSF Faizane'
20 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF Faizane' both s.t.
21 Joel Suter (Sui) Bingoal WB 2:43
22 Ibai Azurmendi (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:49
23 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation 2:56
24 Anatolii Budiak (Ukr) Spor Toto Cycling Team 3:10
25 Samuele Zoccarato (Ita) Bardiani CSF Faizane' 3:16
26 Jesse Ewart (Irl) Team Sapura Cycling 3:23
27 Ahmet Orken (Tur) Team Sapura Cycling 3:31
28 Gabriel Reguero (Esp) Spor Toto Cycling Team 3:35
29 Branislau Samoilau (Blr) Minsk Cycling Club 3:56
30 Szymon Tracz (Pol) Nippo-Provence-PTS Conti 4:00
31 Meindert Weulink (Ned) Abloc CT 4:03
32 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec 4:07
33 Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 4:24
34 Diego Pablo Sevilla Lopez (Esp) Eolo-Kometa Cycling Team s.t.
35 Serghei Tvetcov (Rom) Wildlife Generation Pro Cycling 5:07
36 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 5:19
37 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk s.t.
38 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo 5:29
39 Vitaliy Buts (Ukr) Salcano Sakarya BB 5:31
40 Mustafa Sayar (Tur) Salcano Sakarya BB 5:36
41 Stijn Daemen (Ned) Abloc CT 5:38
42 Iker Ballarin Manso (Esp) Euskaltel-Euskadi 6:26
43 Julen Irizar (Esp) Euskaltel-Euskadi 6:38
44 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 7:26
45 Jonathan Bögli (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti 7:31
46 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM 7:38
47 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane' 7:48
48 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling 8:00
49 Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech 8:21
50 Burak Abay (Tur) Salcano Sakarya BB 9:11
51 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation 9:21
52 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 9:55
53 Umberto Marengo (Ita) Bardiani CSF Faizane' 10:05
54 Oguzhan Tiryaki (Tur) Spor Toto Cycling Team 10:09
55 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 10:28
56 André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation s.t.
57 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation 10:36
58 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech 11:17
59 Isaac Canton (Esp) Burgos-BH 11:30
60 Stijn Appel (Ned) Abloc CT 11:43
61 Jokin Aranburu Arruti (Esp) Euskaltel-Euskadi 11:52
62 Wille Smit (RSA) Burgos-BH 12:01
63 Kevin Rivera Serrano (CRc) Bardiani CSF Faizane' 12:02
64 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep 12:05
65 Matthias Brändle (Aut) Israel Start-up Nation 12:23
66 Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 12:29
67 Nicola Venchiarutti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 12:36
68 Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani CSF Faizane' 12:39
69 Aritz Bagües (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
70 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
71 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
72 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
73 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Pro Cycling Team all s.t.
74 Quentin Venner (Bel) Bingoal WB 12:43
75 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 13:39
76 Davide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation 13:50
77 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana-Premier Tech 14:19
78 Artyom Zakharov (Kaz) Astana-Premier Tech 14:23
79 Danilo Celano (Ita) Team Sapura Cycling 14:24
80 Michel Gießelmann (Ger) Team SKS Sauerland NRW 14:56
81 Ziga Jerman (Slo) Androni Giocattoli-Sidermec 15:03
82 Alvaro Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep 15:18
83 Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 15:21
84 Stijn Steels (Bel) Deceuninck-QuickStep 15:26
85 Juan Jose Lobato (Esp) Euskaltel-Euskadi 15:31
86 Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep 15:32
87 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 15:51
88 Martin Pluto (Lat) Abloc CT 15:54
89 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk s.t.
90 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal WB 16:13
91 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 16:18
92 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels p/b KTM 17:44
93 Nils Sinschek (Ned) Abloc CT 18:04
94 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Euskaltel-Euskadi 18:12
95 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix 18:13
96 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli-Sidermec
97 Kevin Kuhn (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti
98 Jonathan Clarke (Aus) Wildlife Generation Pro Cycling all s.t.
99 Sean De Bie (Bel) Bingoal WB 18:15
100 Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo 18:42
101 David Gonzalez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 19:03
102 Hector Saez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
103 Samuele Rivi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 19:15
104 Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo 19:26
105 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM 19:34
106 Per Christian Münstermann (Ger) Team SKS Sauerland NRW 19:45
107 Georgios Bouglas (Gre) Salcano Sakarya BB 19:56
108 Bodi del Gorsso (Ned) Abloc CT 20:25
109 Jonas Castrique (Bel) Bingoal WB 20:35
110 Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix 20:40
111 Fabio Christen (Sui) Nippo-Provence-PTS Conti s.t.
112 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 20:42
113 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-up Nation 21:31
114 Kent Ross (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 21:33
115 Manuel Peñalver Aniorte (Esp) Burgos-BH 22:29
116 Elchin Asadov (Aze) Salcano Sakarya BB 22:54
117 Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Team Sapura Cycling 23:01
118 Emre Yavuz (Tur) Spor Toto Cycling Team 23:14
119 Gabriel Muller (Fra) Burgos-BH 23:16
120 Jon Knolle (Ger) Team SKS Sauerland NRW 23:52
121 Tom Paquot (Bel) Bingoal WB 24:20
122 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling 25:12
123 Halil Dogan (Tur) Spor Toto Cycling Team 25:15
124 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko 25:42
125 Rasmus Tiller (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 25:49
126 Siarhei Shauchenka (Blr) Minsk Cycling Club 25:50
127 Vasili Strokau (Blr) Minsk Cycling Club 26:10
128 Søren Wærenskjold (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 26:12
129 Matvey Mamykin (Rus) Nippo-Provence-PTS Conti 26:14
130 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 26:18
131 Mamyr Stash (Rus) Spor Toto Cycling Team 26:46
132 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 27:02
133 Ivar Slik (Ned) Abloc CT 27:08
134 Carmelo Urbano (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 27:42
135 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Burgos-BH 27:47
136 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 28:01
137 Onur Balkan (Tur) Salcano Sakarya BB 28:35
138 Wesley Vercamst (Bel) Bingoal WB 28:56
139 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 31:09
140 Oliver Behringer (Sui) Team Novo Nordisk 33:00
141 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 33:10
142 Frederik Rodenberg Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 33:38
143 Feritcan Samli (Tur) Spor Toto Cycling Team 35:36
144 Logan Lakota Phippen (USA) Team Novo Nordisk 36:03
145 Aliaksei Shnyrko (Blr) Minsk Cycling Club 37:43
146 Josu Etxeberria Azpilikueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 39:55
147 Ivan Charniauski (Blr) Minsk Cycling Club 53:43



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.