Canadian Cyclist

 

May 4/21 10:19 am - Piccoli 3rd at Stage 3 of Tour de Rwanda


Posted by Editoress on 05/4/21
 

James Piccoli finished strong after a long, wet and exhausting stage in the Tour du Rwanda and leaves all options open for the GC.

Stage three in the Tour du Rwanda was all about the elevation. In the queen's stage, almost 4,000 meters of climbing elevation had to be covered over 170 kilometers.

An early alarm at 4:55 am, a two-hour transfer to the start, and pouring rain in the first kilometres of racing resulted in a not so exciting start of the Queen stage. Luckily, the weather improved and halfway into the race there were only low-hanging clouds in the Rwandan valleys, ensuring incredible views over the ‘country of a thousand hills.'

However, on the final climb it was pouring down again as it only can in Africa. Small rivers of water, were flowing down the final climb when the riders began the assent. Piccoli, Israel Start-Up Nation's nominee for the general classification in Africa, did not mind.

According to the Canadian, the final climb was not challenging enough to really make a difference, so he waited for the final stretch, and took third in the sprint.

Piccoli named that result a true team effort. "The help of Edo Goldstein and Omer Lahav during the race and towards to final climb was fantastic. Throughout the day, Stormi-Norman (Vahtra) helped us in the wet descents. Guy Sagiv went so fast upon the most challenging hill of the day that I had to tell him to slow down.”

"The team's confidence has grown after today,"Piccoli concluded. "We are looking forward to the next stages.”
Israel Start-Up Nation report

 

Results from the third stage in Rwanda

Stage 3: Nyanza to Gicumbi, 171.6 km
1 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM 4:23:57
2 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team
3 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
4 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM
5 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team
6 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
7 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie
8 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM
9 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
10 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
11 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec all s.t
12 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea 0:06
13 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea 0:09
14 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex s.t
15 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 0:20
16 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:24
17 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM 0:29
18 Callum Ormiston (RSA) ProTouch 0:37
19 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 0:55
20 Kent Main (RSA) ProTouch 0:58
21 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM 0:59
22 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 1:54
23 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea s.t
24 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 2:02
25 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 2:32
26 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie s.t
27 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 3:21
28 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 3:55
29 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 4:03
30 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM 5:35
31 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 6:14
32 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 6:17
33 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 6:28
34 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid s.t
35 Andries Nigrini (RSA) ProTouch 6:52
36 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite 6:54
37 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid s.t
38 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 6:57
39 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 7:02
40 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 7:25
41 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling s.t
42 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team 7:57
43 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
44 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie
45 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team all s.t
46 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 8:26
47 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 12:02
48 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
49 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy
50 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
51 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea
52 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie
53 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
54 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda
55 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid all s.t
56 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 14:07
57 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite
58 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec
59 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation
60 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex
61 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria
62 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex
63 Calvin Beneke (RSA) ProTouch all s.t
64 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 19:54
65 Gustav Basson (RSA) ProTouch 20:27
66 Spencer Petrov (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 22:27
67 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation 24:32
68 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria 27:04
69 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 29:15
70 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 37:46
DNF Sirak Tesfom (Eri) National Team Eritrea
DNF Didier Munyaneza (Rwa) Benediction Ignite
DNF Ayoub Sahiri (Alg) National Team Algeria
DNF Hamza Mansouri (Alg) National Team Algeria
 
GC
1 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM 10:05:02
2 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
3 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
4 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
5 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
6 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM
7 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team
8 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
9 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team all s.t
10 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea 0:06
11 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 0:09
12 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:33
13 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 0:55
14 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM 0:57
15 Kent Main (RSA) ProTouch 0:58
16 Callum Ormiston (RSA) ProTouch 1:00
17 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 1:52
18 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 2:32
19 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie s.t
20 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 3:14
21 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea 3:25
22 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 3:36
23 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 3:38
24 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 3:55
25 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM 4:15
26 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea 5:10
27 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 5:16
28 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 6:17
29 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 6:35
30 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid 6:54
31 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 7:19
32 Andries Nigrini (RSA) ProTouch 7:30
33 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie 7:57
34 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec s.t
35 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM 8:51
36 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 8:54
37 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid 9:40
38 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite 10:08
39 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 10:11
40 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 10:14
41 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 10:41
42 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling s.t
43 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 10:58
44 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team 11:13
45 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team s.t
46 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 12:30
47 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda s.t
48 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 12:58
49 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 13:21
50 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 15:18
51 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea
52 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie
53 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy
54 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy all s.t
55 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation 16:49
56 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 17:23
57 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria
58 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation
59 Calvin Beneke (RSA) ProTouch
60 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex all s.t
61 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec 17:59
62 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex 18:17
63 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 23:10
64 Spencer Petrov (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 23:15
65 Gustav Basson (RSA) ProTouch 23:43
66 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation 24:32
67 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria 30:20
68 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite 31:19
69 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 32:31
70 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 37:46



Piccoli 7th after 2 Stages of Tour du Rwanda

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.