Canadian Cyclist

 

May 5/21 10:20 am - Tour de Rwanda: Stage 4


Posted by Editoress on 05/5/21
 

Results from the fourth stage in Rwanda

Stage 4: Kigali to Musanze, 123.9 km
1 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie 3:13:47:
2 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM at s.t.
3 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite 0:04
4 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea 0:18
5 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 0:22
6 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 0:27
7 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 0:46
8 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM 1:29
9 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM
10 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
11 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
12 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
13 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team
14 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
15 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM
16 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
17 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie
18 Kent Main (RSA) ProTouch
19 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
20 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea
21 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team
22 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie all s.t.
23 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 1:40
24 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 1:44
25 Callum Ormiston (RSA) ProTouch
26 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
27 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid
28 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea all s.t.
29 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 1:46
30 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 2:00
31 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM
32 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea both s.t.
33 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 2:03
34 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 2:06
35 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 2:08
36 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda 2:17
37 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
38 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM both s.t.
39 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 2:20
40 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid s.t.
41 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 2:37
42 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie 2:58
43 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
44 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec both s.t.
45 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 3:23
46 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling s.t.
47 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 4:56
48 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation s.t.
49 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite 4:57
50 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid 5:22
51 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team
52 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec both s.t.
53 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation 5:49
54 Gustav Basson (RSA) ProTouch s.t.
55 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 6:14
56 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 6:35
57 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 7:05
58 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 7:28
59 Andries Nigrini (RSA) ProTouch s.t.
60 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 9:21
61 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 11:09
62 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec 11:28
63 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 11:36
64 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM 12:20
65 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation 13:00
66 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex s.t.
67 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria 16:31
68 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria
69 Calvin Beneke (RSA) ProTouch 26:07
DNF Spencer Petrov (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
 
GC
1 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM 13:20:18
2 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
3 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
4 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
5 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
6 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM
7 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team
8 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
9 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team all s.t.
10 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea 0:06
11 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 0:24
12 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:33
13 Kent Main (RSA) ProTouch 0:58
14 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 1:10
15 Callum Ormiston (RSA) ProTouch 1:15
16 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM 1:45
17 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 1:52
18 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie 2:32
19 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 2:47
20 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 2:53
21 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 3:14
22 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea 3:56
23 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 4:07
24 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM 4:46
25 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 5:07
26 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 5:10
27 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea 5:25
28 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 5:53
29 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie 6:28
30 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 6:36
31 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 8:04
32 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite 8:43
33 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 9:28
34 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 9:29
35 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid 10:31
36 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid 10:47
37 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 11:05
38 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 11:19
39 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 11:50
40 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 12:35
41 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling s.t.
42 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 13:18
43 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda s.t.
44 Andries Nigrini (RSA) ProTouch 13:29
45 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea 14:07
46 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team 15:06
47 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 15:57
48 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie 16:47
49 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 16:48
50 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 17:40
51 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 18:04
52 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 19:05
53 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM 19:42
54 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 20:03
55 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation 20:50
56 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation 21:09
57 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 23:22
58 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 25:25
59 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec 27:58
60 Gustav Basson (RSA) ProTouch 28:03
61 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 28:46
62 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex 29:48
63 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria 32:25
64 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 32:42
65 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite 34:47
66 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation 36:03
67 Calvin Beneke (RSA) ProTouch 42:01
68 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria 45:22
69 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 47:26



Piccoli 7th after 2 Stages of Tour du Rwanda

Piccoli 3rd at Stage 3 of Tour de Rwanda

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.