Canadian Cyclist

 

May 6/21 16:27 pm - Tour de Rwanda: Stage 5


Posted by Editoress on 05/6/21
 

Results from the fifth stage in Rwanda

Stage 5: Nyagatare to Kigali, 149.3 km
1 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM 3:28:45
2 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie at s.t.
3 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team 0:02
4 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie 0:04
5 Kent Main (RSA) ProTouch 0:06
6 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
7 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
8 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
9 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM all s.t.
10 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea 0:11
11 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM s.t.
12 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea 0:14
13 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team 0:22
14 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid
15 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
16 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM
17 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex
18 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
19 Callum Ormiston (RSA) ProTouch all s.t.
20 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 0:28
21 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite s.t.
22 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:30
23 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 0:34
24 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM
25 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy
26 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex
27 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex all s.t.
28 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite 0:41
29 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea
30 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
31 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM all s.t.
32 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea 0:44
33 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy
34 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid
35 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid all s.t.
36 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 0:47
37 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy s.t.
38 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 0:50
39 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 0:52
40 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 0:54
41 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 0:57
42 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda s.t.
43 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM 1:11
44 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie s.t.
45 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 1:16
46 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec 1:30
47 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 1:32
48 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria 1:40
49 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria s.t.
50 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 1:43
51 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 1:45
52 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling 1:54
53 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 1:56
54 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie 1:58
55 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie 2:16
56 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
57 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
58 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling all s.t.
59 Calvin Beneke (RSA) ProTouch 2:19
60 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation 2:50
61 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex s.t.
62 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team 2:55
63 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 3:23
64 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM s.t.
65 Gustav Basson (RSA) ProTouch 3:58
66 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex
67 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation both s.t.
68 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 7:09
69 Andries Nigrini (RSA) ProTouch 10:52
 
GC
1 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team 16:49:05
2 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie at 0:02
3 Alex Hoehn (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 0:04
4 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
5 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
6 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation all s.t.
7 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Team Medellin - EPM 0:09
8 Nahom Zerai (Eri) National Team Eritrea 0:18
9 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Team Medellin - EPM 0:20
10 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Terengganu Cycling Team s.t.
11 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:31
12 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 0:44
13 Kent Main (RSA) ProTouch 1:02
14 Callum Ormiston (RSA) ProTouch 1:35
15 Erik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid 1:52
16 Abner Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 2:31
17 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Team Medellin - EPM 2:54
18 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 3:07
19 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 3:12
20 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 3:25
21 Sela Weldemicael (Eri) National Team Eritrea 4:05
22 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie 4:28
23 Weimar Alfonso Roldán Ortiz (Col) Team Medellin - EPM 5:18
24 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 5:35
25 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 5:50
26 Azzedine Lagab (Alg) National Team Algeria 5:55
27 Mehari Tewelde (Eri) National Team Eritrea 6:04
28 Eric Muhoza (Rwa) National Team Rwanda 6:48
29 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie 7:37
30 Jean Bosco Nsengimana (Rwa) National Team Rwanda 8:06
31 Eric Manizabayo (Rwa) Benediction Ignite 9:09
32 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec 9:45
33 Charles Kagimu (Uga) Bike Aid 10:51
34 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid 11:29
35 Shem Nsengiyumva (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 11:47
36 Barnabe Gahemba (Rwa) National Team Rwanda 12:09
37 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 12:10
38 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 12:16
39 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 12:50
40 Samuel Mugisha (Rwa) National Team Rwanda 14:13
41 Serghei Tvetcov (Rou) Wildlife Generation Pro Cycling 14:27
42 Tomas Goytom (Eri) National Team Eritrea 14:49
43 Jason Saltzman (USA) Wildlife Generation Pro Cycling s.t.
44 Jean Eric Habimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 16:29
45 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 16:39
46 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Terengganu Cycling Team 17:59
47 Edo Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 18:02
48 Seth Hakizimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 18:32
49 Jean Baptiste Nsabimana (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 18:49
50 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie 19:01
51 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Team Medellin - EPM 20:21
52 Fidel Dukuzumuremyi (Rwa) SKOL Adrien Cycling Academy 20:51
53 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 20:59
54 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation 23:23
55 Omer Lahav (Isr) Israel Start-Up Nation 23:38
56 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 23:54
57 Andries Nigrini (RSA) ProTouch 24:19
58 Marti Vigo Del Arco (Esp) Androni Giocattoli - Sidermec 29:26
59 Cormac McGeough (Irl) Wildlife Generation Pro Cycling 31:00
60 Gustav Basson (RSA) ProTouch 31:59
61 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 32:32
62 Patrick Byukusenge (Rwa) Benediction Ignite 33:08
63 Alfdan De Decker (Bel) Tarteletto - Isorex 33:44
64 Nassim Saidi (Alg) National Team Algeria 34:03
65 Paul Uwiduhaye (Rwa) Benediction Ignite 35:26
66 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation 39:59
67 Calvin Beneke (RSA) ProTouch 44:18
68 Mohamed Amine Nehari (Alg) National Team Algeria 47:00
69 Byiza Renus Uhiriwe (Rwa) National Team Rwanda 47:58



Piccoli 7th after 2 Stages of Tour du Rwanda

Piccoli 3rd at Stage 3 of Tour de Rwanda

Tour de Rwanda: Stage 4

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.