Canadian Cyclist

 

May 8/21 9:47 am - Carter Woods WINS U23 Men's XC in Albstadt World Cup


Posted by Editoress on 05/8/21
 

Carter Woods wins U23 World Cup XCO in Albstadt - first Canadian man to win a WC XCO since Geoff Kabush in 2009.

 

Photo

 


Results

U23 Men, 23.80km (start loop + 5 laps)
1 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:11:49
2 David List (Ger) at 0:06
3 Simone Avondetto (Ita) Trek-Pirelli 0:17
4 Joel Roth (Sui) Bike Team Solothurn 0:25
5 Riley Amos (USA) 0:34
6 Alexandre Balmer (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 1:00
7 Luca Schatti (Sui) Bike Team Solothurn 1:16
8 Luke Wiedmann (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 1:28
9 Fabio Spena (Sui) Sf-Racing 1:32
10 Cameron Orr (GBr) 1:36
11 Andreas Emanuele Vittone (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:49
12 Mario Bair (Aut) Torpado Ursus 1:51
13 Juri Zanotti (Ita) KTM Protek Elettrosystem 2:33
14 Fabio Puntener (Sui) Bike Team Solothurn 2:50
15 Dario Lillo (Sui) 2:58
16 Filippo Fontana (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 3:20
17 Mats Tubaas Glende (Nor) 3:28
18 Simon Walter (Sui) 3:32
19 Louis Chazaly (Fra) 3:33
20 Janis Baumann (Sui) Trek-Pirelli 3:35
21 Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles-OTE 3:49
22 Markus Heuer (Den) 3:49
23 Cameron Wright (Aus) Giant Factory Off-Road Team 4:06
24 Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav-Specialized 4:22
25 Lennart-Jan Krayer (Ger) 4:28
26 Hennadii Moiseiev (Ukr) 4:29
27 Gian Andri Schmid (Sui) 4:32
28 Luca Martin (Fra) KMC-Orbea 4:39
29 Markus Eydt (Ger) 4:56
30 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon-BMC 5:19
31 Oscar Lind (Swe) Serneke Allebike MTB Team 5:25
32 Axel Roudil Cortinat (Fra) 5:36
33 Emanuele Huez (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 5:43
34 Clement Horny (Bel) Bh-Wallonie MTB Team 5:44
35 Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist 5:48
36 Lukas Malezsewski (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 5:51
37 Victor Philipsen (Den) 5:54
38 Jan Saska (Cze) Rouvy Specialized 6:04
39 Ignacio Gallo Florido (Chi) 6:05
40 Loris Rouiller (Sui) Alpecin-Fenix 6:09
41 Charlie Aldridge (GBr) 6:12
42 Arthur Liardet (Fra) Team Vosges VTT 6:19
43 Jan Stockli (Sui) Sf-Racing 6:22
44 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 6:28
45 Daniel Van Der Walt (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 6:28
46 Benedikt Fritz (Ger) 6:42
47 Riki Kitabayashi (Jpn) 6:47
48 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav-Specialized 6:50
49 Arne Janssens (Bel) Bh-Wallonie MTB Team 6:58
50 Jarne Vandersteen (Bel) 7:07
51 Yotam Deshe (Isr) 7:09
52 Niek Hoornsman (Ned) 7:09
53 Pirmin Sigel (Ger) 7:17
54 Tobias Lillelund (Den) 7:21
55 Oliver Solvhoj (Den) Torpado Ursus 7:23
56 Vilgot Lindh (Swe) 7:23
57 Jaume Bosch Pico (Esp) BH Templo Cafés UCC 7:25
58 Andrin Walter (Sui) 7:45
59 Timo Muller (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 7:48
60 Leon Reinhard Kaiser (Ger) Team Bulls 8:20
61 Nils Brun (Sui) Swiss MTB Pro Team 8:24
62 Daniel Churfurst (Aut) KTM Factory MTB Team 8:31
63 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 8:36
64 Davide Toneatti (Ita) Team Rudy Project 8:49
65 Rory Mcguire (GBr) 8:56
66 David Sulc (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team 8:58
67 Martin Groslambert (Fra) 9:00
68 Florian Hamm (Ger) 9:02
69 Stanislaw Nowak (Pol) 9:09
70 Axel Couveinhes (Fra) 9:12
71 Hugo Eliasson (Swe) 9:13
72 Jakub Jencus (Svk) 9:15
73 Samuel Jirous (Cze) Rouvy Specialized 9:16
74 Frits Biesterbos (Ned) 9:35
75 Matjaz Lozar (Slo) 9:39
76 Nikolai Ivanov (Rus) 9:44
77 Tobias Konig (Ger) 9:52
78 Andrea Candeago (Ita) Team Rudy Project 9:54
79 Niko Heikkila (Fin) 9:55
80 Hugo Weiss (Fra) 9:55
81 Mathis Tonneau (Fra) Sunn Offroad 10:15
82 Carlos Berumen Lopez (Mex) 10:23
83 Nadav Raisberg (Isr) 10:29
84 Jan-Ole Zilse (Ger) 10:33
85 Killian Desbiens (Fra) Veloroc Lapierre 10:33
86 Andrin Gees (Sui) 10:54
87 Thibaut Andre Gallis (Fra) 11:05
88 Anthony Bilic (Cro) Four Es International Project 11:09
89 Thore Hemmerling (Ger) 11:21
90 Paul Snip (Ned) 11:59
91 Nicolas Martin Soto (Chi) R1-Cycling Education 12:00
92 Hugo Boulanger (Fra) 12:01
93 Noah Neff (Ger) 12:02
94 Hugo Peyroux (Fra) Veloroc Lapierre 12:03
95 Andre Eriksson (Swe) 12:08
96 Louis Krauss (Ger) 12:11
97 Jan Sommer (Sui) -1 Lap
98 Niclas Zimmer (Ger) -1 Lap
99 Harry Birchill (GBr) -1 Lap
100 Mattis Pateau (Fra) -1 Lap
101 Mareks Balodis (Lat) -1 Lap
102 Benjamin Muth (Ger) -1 Lap
103 Lukas Hatz (Aut) KTM Factory MTB Team -1 Lap
104 Michael Gassner (Ger) -1 Lap
105 Knut Rohme (Nor) -1 Lap
106 Noah Jung (Ger) -1 Lap
107 Federico Ceolin (Ita) Team Rudy Project -1 Lap
108 Maxime Garin (Fra) Veloroc Lapierre -1 Lap
109 Juan Francisco Diaz Torres (Arg) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -1 Lap
110 Baptiste Truntschka (Fra) -1 Lap
111 Rasmus Niekrenz (Den) -2 Laps
112 Konrad Czabok (Pol) -2 Laps
113 Matic Kranjec Zagar (Slo) -2 Laps
114 Lars Sommer (Sui) -2 Laps
115 Corentin Muller (Fra) Team Vosges VTT -2 Laps
116 Antonio De Jesus Sandoval Jimenez (Mex) -2 Laps
117 Ilias Tsortouktsidis (Gre) -2 Laps
118 Eduard Kubat (Rou) Dinamo-Bikexpert-Superbet -2 Laps
119 Raimundo Hevia Esquivel (Chi) -2 Laps
120 Rares-Teodor Alecu (Rou) -2 Laps
121 Ian Schumacher (Ned) -2 Laps
122 Stan Van Den Hanenberg (Ned) -3 Laps
123 Gene Kitabayashi (Jpn) -3 Laps
DNF Benjamin Le Ny (Fra)  
DNF Sean Flynn (GBr)  
DNF Eric Luthi (Sui) Sf-Racing  
DNF Andrea Colombo (Ita) Trinx Factory Team  
DNF Esteban Bagnon (Fra)  
DNF Nicolas Rihouey (Fra) Team Cycles Darnanville  
DNF Rodzers Petaks (Lat)  
DNF Mathis Guay (Fra) VCA Anjos Asterion  
DNF Paul Delpech (Fra) VCA Anjos Asterion  
DNS Agustin Duran (Arg)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.