Canadian Cyclist

 

May 9/21 10:30 am - Albstadt MTB World Cup: Elite Men results


Posted by Editoress on 05/9/21
 

Results from the Elite Men's XC race at the Albstadt World Cup in Germany

Elite Men, 28 km (start loop +6 laps)
1 Victor Koretzky (Fra) KMC-Orbea 1:20:23
2 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team at 0:02
3 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 0:23
4 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team 0:25
5 Thomas Pidcock * (GBr) 0:29
6 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 0:30
7 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix 1:13
8 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 1:19
9 Thomas Griot (Fra) Massi 1:33
10 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 2:05
11 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 2:06
12 Thomas Litscher (Sui) KMC-Orbea 2:19
13 Christopher Blevins (USA) Trinity Racing MTB 2:26
14 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 2:30
15 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 2:42
16 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 2:51
17 Joshua Dubau (Fra) Massi 3:03
18 Vlad Dascalu (Rou) Trek-Pirelli 3:09
19 Luca Schwarzbauer (Ger) Lexware Mountainbike Team 3:12
20 Maximilian Brandl (Ger) Lexware Mountainbike Team 3:13
21 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 3:16
22 Nadir Colledani (Ita) MMR Factory Racing Team 3:17
23 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off-Road Team 3:28
24 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 3:34
25 Milan Vader (Ned) KMC-Orbea 3:43
26 Simon Andreassen (Den) Cannondale Factory Racing 3:45
27 Martin Fanger (Sui) 3:47
28 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:04
29 Vital Albin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 4:08
30 Karl Markt (Aut) Trek | Vaude 4:08
31 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 4:22
32 Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 4:23
33 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 4:36
34 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:45
35 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 4:46
36 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 4:53
37 Ben Oliver (NZl) 4:54
38 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC 5:13
39 Marcel Guerrini (Sui) Torpado Ursus 5:22
40 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off-Road Team 5:32
41 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 5:36
42 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:38
43 Daniel McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce 5:38
44 Anton Sintsov (Rus) Strüby-Bixs Team 5:38
45 Erik Haegstad (Nor) 5:40
46 Ismael Esteban Aguero (Esp) 5:47
47 Dmytro Titarenko (Ukr) 5:50
48 Filip Helta (Pol) 5:56
49 Sascha Weber (Ger) 6:05
50 Lukas Flueckiger (Sui) Axxios-Infinity 6:08
51 Pierre De Froidmont (Bel) Bh-Wallonie MTB Team 6:12
52 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 6:25
53 Hugo Drechou (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 6:29
54 Cole Paton (USA) 6:32
55 Jofre Cullell Estape * (Esp) Primaflor Mondraker Xsauce 6:44
56 Oleksandr Koniaiev (Ukr) 6:52
57 Catriel Soto (Arg) 6:59
58 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 7:02
59 Ivan Filatov (Rus) 7:05
60 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) MMR Factory Racing Team 7:06
61 Mario Costa (Por) 7:07
62 Maximilian Foidl (Aut) KTM Factory MTB Team 7:12
63 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 7:18
64 Basile Allard (Fra) Velcan MTB Pro Team 7:18
65 Rok Naglic (Slo) 7:19
66 Niklas Schehl (Ger) Team Bulls 7:26
67 Samuel Gaze (NZl) Alpecin-Fenix 7:54
68 Jonas Lindberg (Den) 8:06
69 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 8:06
70 Emil Hasund Eid (Nor) 8:07
71 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing 8:20
72 Emil Lindgren (Swe) Serneke Allebike MTB Team 8:24
73 Gregor Raggl (Aut) Trek | Vaude 8:25
74 Fabian Giger (Sui) Maloja Pushbikers MTB 8:25
75 Andrin Beeli (Sui) 8:45
76 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon-BMC 9:05
77 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) 9:14
78 Andras Parti (Hun) 9:16
79 Frazer Clacherty (GBr) Jb Brunex Superior Factory Racing 9:26
80 Bruno Vitali (Sui) 9:30
81 Keegan Swenson (USA) 9:35
82 Sven Olivetti (Sui) 9:45
83 Simon Vitzthum (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 9:58
84 Jan Vastl (Cze) Maloja Pushbikers MTB 10:07
85 Luis Neff (Ger) 10:14
86 Matthias Stirnemann (Sui) 10:23
87 Josef Jelinek (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 10:33
88 Julian Schelb (Ger) 10:43
89 Nicolas Delich Pardo (Chi) R1-Cycling Education 10:53
90 Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) 10:58
91 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC 11:01
92 Nicola Rohrbach (Sui) 11:03
93 Clement Auvin (Fra) 11:05
94 Dario Thoma (Sui) 11:08
95 Maxime Loret (Fra) Velcan MTB Pro Team 11:16
96 Tim Feinauer (Ger) 11:25
97 Kevin Krieg (Sui) 11:31
98 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Elettrosystem 11:50
99 Sebastian Miranda Maldonado (Chi) 11:56
100 Kohei Yamamoto (Jpn) 12:44
101 Ursin Spescha (Sui) 16:17
102 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE -1 Lap
103 Karol Ostaszewski (Pol) -1 Lap
104 Joris Ryf (Sui) -1 Lap
105 Jhonatan Botero Villegas (Col) -1 Lap
106 Martin Haring (Svk) -1 Lap
107 Lucas Dubau (Fra) -1 Lap
108 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 Lap
109 Pau Romero Barcelo (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -1 Lap
110 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE -1 Lap
111 Silas Graf (Ger) -1 Lap
112 Shlomi Haimy (Isr) Maloja Pushbikers MTB -1 Lap
113 Rob Vanden Haesevelde (Bel) Mountainbike Racingteam -1 Lap
114 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC -1 Lap
115 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) -1 Lap
116 Matej Ulik (Svk) Expres Cz-Tufo Team Kolín -1 Lap
117 Zsombor Palumby (Hun) -2 Laps
118 Periklis Ilias (Gre) -2 Laps
119 Tomas Paprstka (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team -2 Laps
120 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn -2 Laps
121 Tobias Steinhart (Ger) -2 Laps
122 Alexandre Vialle (Can) -2 Laps
123 Abdulkadir Kelleci (Tur) -2 Laps
124 Marcel Meisen (Ger) -2 Laps
125 Lorenzo Serres (Fra) -2 Laps
126 Alex Bregenzer (Ger) -2 Laps
127 Vincent Sibille (Fra) Team Vosges VTT -2 Laps
128 Tristan De Lange (Nam) -2 Laps
129 Florian Trigo (Fra) Team Vosges VTT -2 Laps
130 Dimitrios Antoniadis (Gre) Scott-Goldstar Sports Racing Team -2 Laps
131 Tyler Orschel (Can) -2 Laps
132 Max Wetzel (Ger) -2 Laps
133 Arthur Tropardy (Fra) Team Cycles Darnanville -3 Laps
134 Charoun Molla Amet Ali Oglou (Gre) Scott-Goldstar Sports Racing Team -3 Laps
135 Raphael Gagne (Can) -3 Laps
136 Victor Vidal (Fra) -3 Laps
137 Zdenek Vobecky (Cze) -3 Laps
138 Ede-Karoly Molnar (Rou) Dinamo-Bikexpert-Superbet -3 Laps
139 Heiko Hog (Ger) -3 Laps
140 Tomas Burcak (Svk) -3 Laps
141 Serdar Depe (Tur) -4 Laps
142 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE -4 Laps
DNF Stephane Tempier (Fra) Trek Factory Racing XC
DNF Filippo Colombo (Sui) Absolute-Absalon-BMC
DNF Guilherme Gotardelo Muller (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing
DNF Gioele De Cosmo (Ita) Trek-Pirelli
DNF Timofei Ivanov (Rus) Expres Cz-Tufo Team Kolín
DNF Moritz Bscherer (Aut) KTM Factory MTB Team
DNF Daan Soete (Bel)
DNF Simon Gegenheimer (Ger) Mountainbike Racingteam
DNF Simon Gutmann (Ger)
DNS Daniele Braidot (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria
DNS Nicholas Pettina' (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria
DNS Jakub Zamrozniak (Pol) JBG-2 Cryospace



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.