Canadian Cyclist

 

May 15/21 12:54 pm - Nove Mesto MTB World Cup: U23 Men results


Posted by Editoress on 05/15/21
 

U23 Men's results from World Cup #2 Nove Mesto Na Morave, Czech Republic.

U23 Men, 24.9 km (2x2.7 + 5x3.9)
1 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:23:44
2 Riley Amos (USA) at 1:55
3 Alexandre Balmer (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 2:21
4 Joel Roth (Sui) Bike Team Solothurn 2:30
5 Simone Avondetto (Ita) Trek-Pirelli 2:51
6 Dario Lillo (Sui) 3:04
7 Juri Zanotti (Ita) KTM Protek Elettrosystem 3:51
8 Fabio Puntener (Sui) Bike Team Solothurn 3:58
9 Cameron Orr (GBr) 4:04
10 David List (Ger) 4:04
11 Mats Tubaas Glende (Nor) 4:26
12 Leon Reinhard Kaiser (Ger) Team Bulls 4:37
13 Harry Birchill (GBr) 4:37
14 Charlie Aldridge (GBr) 4:48
15 Luca Schatti (Sui) Bike Team Solothurn 5:20
16 Luke Wiedmann (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:39
17 Mario Bair (Aut) Torpado Ursus 5:45
18 Adair Zabdiel Gutierrez Prieto (Mex) 5:55
19 Janis Baumann (Sui) Trek-Pirelli 5:56
20 Oscar Lind (Swe) Serneke Allebike MTB Team 6:28
21 Cameron Wright (Aus) Giant Factory Off-Road Team 6:34
22 Rory Mcguire (GBr) 6:55
23 Markus Eydt (Ger) 7:18
24 Loris Rouiller (Sui) Alpecin-Fenix 7:18
25 Jarne Vandersteen (Bel) 7:18
26 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 7:35
27 Nikolai Ivanov (Rus) 7:39
28 Alex Junior Malacarne (Bra) Trinity Racing MTB 7:50
29 Markus Heuer (Den) 7:57
30 Clement Horny (Bel) BH-Wallonie MTB Team 8:03
31 Jan Saska (Cze) Rouvy Specialized 8:11
32 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 8:14
33 Arne Janssens (Bel) BH-Wallonie MTB Team 8:22
34 Benedikt Fritz (Ger) 8:23
35 Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist 8:29
36 Eric Luthi (Sui) SF-Racing 8:43
37 Tomas Moravek (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 8:49
38 Simon Walter (Sui) 8:55
39 Ignacio Gallo Florido (Chi) 9:12
40 Ole Sigurd Rekdahl (Nor) 9:22
41 Hugo Weiss (Fra) 9:45
42 Hugo Boulanger (Fra) 9:56
43 Fabio Spena (Sui) SF-Racing 9:57
44 Ian Schumacher (Ned) 10:33
45 Lars Sommer (Sui) 10:36
46 David Sulc (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team 10:37
47 Andre Eriksson (Swe) 10:38
48 Martin Groslambert (Fra) 10:39
49 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav-Specialized 10:46
50 Sean Flynn (GBr) 10:50
51 Axel Roudil Cortinat (Fra) 10:51
52 Federico Ceolin (Ita) Team Rudy Project 11:39
53 Lennart-Jan Krayer (Ger) 11:48
54 Louis Chazaly (Fra) 11:50
55 Paul Delpech (Fra) VCA Anjos Asterion 11:56
56 Esteban Bagnon (Fra) 12:01
57 Samuel Ornborg (Swe) 12:02
58 Thibaut Andre Gallis (Fra) 12:09
59 Victor Philipsen (Den) 12:25
60 Jan Sommer (Sui) 12:38
61 Stanislaw Nowak (Pol) 12:54
62 Bjorn Andreassen (Den) -1 lap
63 Andrin Gees (Sui) -1 lap
64 Mathis Tonneau (Fra) Sunn Offroad -1 lap
65 Paul Snip (Ned) -1 lap
66 Arthur Liardet (Fra) Team Vosges VTT -1 lap
67 Noah Neff (Ger) -1 lap
68 Gian Andri Schmid (Sui) -1 lap
69 Timo Muller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team -1 lap
70 Bradyn Lange (USA) -1 lap
71 Antonio De Jesus Sandoval Jimenez (Mex) -1 lap
72 Yotam Deshe (Isr) -1 lap
73 Konrad Czabok (Pol) -1 lap
74 Maxime Garin (Fra) Veloroc Lapierre -1 lap
75 Florian Hamm (Ger) -1 lap
76 Jakob Klemencic (Slo) -1 lap
77 Matjaz Lozar (Slo) -1 lap
78 Alberto Barroso Gomez (Esp) -1 lap
79 Benjamin Le Ny (Fra) -1 lap
80 Nadav Raisberg (Isr) -1 lap
81 Daniel Churfurst (Aut) KTM Factory MTB Team -1 lap
82 Szymon Pomian (Pol) -1 lap
83 Andrin Walter (Sui) -1 lap
84 Killian Desbiens (Fra) Veloroc Lapierre -1 lap
85 Lukas Hatz (Aut) KTM Factory MTB Team -1 lap
86 Hugo Eliasson (Swe) -1 lap
87 Nicolas Rihouey (Fra) Team Cycles Darnanville -1 lap
88 Mattis Pateau (Fra) -1 lap
89 Louis Krauss (Ger) -1 lap
90 Mareks Balodis (Lat) -1 lap
91 Frits Biesterbos (Ned) -1 lap
92 Niek Hoornsman (Ned) -1 lap
93 Patrick Pescaru (Rou) -1 lap
94 Jan Stockli (Sui) Sf-Racing -1 lap
95 Rodzers Petaks (Lat) -2 laps
96 Teo Pecnik (Slo) -2 laps
97 Rasmus Niekrenz (Den) -2 laps
98 Matic Kranjec Zagar (Slo) -2 laps
99 Karl-Erik Rosendahl (Den) -2 laps
100 Jaume Bosch Pico (Esp) BH Templo Cafés UCC -2 laps
101 Jan Zatloukal (Cze) -2 laps
102 Samuel Jirous (Cze) Rouvy Specialized -2 laps
103 Matus Jakub Koren (Svk) -2 laps
104 Baptiste Truntschka (Fra) -2 laps
105 Miron Lipp (Ger) -2 laps
106 Jaroslaw Zur (Pol) -2 laps
107 Piper Albrecht (Aus) -2 laps
108 Kyle Cameron (Fra) -2 laps
109 Nicolas Martin Soto (Chi) R1-Cycling Education -2 laps
110 Andrea Candeago (Ita) Team Rudy Project -2 laps
111 Riki Kitabayashi (Jpn) -2 laps
112 Anthony Bilic (Cro) Four ES International Project -2 laps
113 Blaz Zle (Slo) -2 laps
114 Carlos Berumen Lopez (Mex) -2 laps
115 Corentin Muller (Fra) Team Vosges VTT -2 laps
116 Rares-Teodor Alecu (Rou) -2 laps
117 Balazs Sylvester (Hun) -3 laps
118 Eduard Kubat (Rou) Dinamo-Bikexpert-Superbet -3 laps
119 Razvan-Dan Grec (Rou) -3 laps
120 Josef Machac (Cze) Head Pro Team Opava -3 laps
121 Ilias Tsortouktsidis (Gre) -3 laps
122 Juan Francisco Diaz Torres (Arg) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -3 laps
123 Julian Pochacker (Aut) -3 laps
124 Jaka Starman (Slo) -3 laps
125 Gene Kitabayashi (Jpn) -3 laps
126 Quentin Cavaille (Fra) -3 laps
127 Kristian Janosik (Svk) -3 laps
128 Florian Papcun (Svk) -3 laps
129 Beau De Wijn (Ned) -3 laps
130 Raimundo Hevia Esquivel (Chi) -4 laps
131 Roberto-Dumitru Burta (Rou) -4 laps
DNF Andreas Emanuele Vittone (Ita) KTM Protek Elettrosystem
DNF Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav-Specialized
DNF Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon-BMC
DNF Lukas Malezsewski (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret
DNF Luca Martin (Fra) KMC-Orbea
DNF Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles-OTE
DNF Oliver Solvhoj (Den) Torpado Ursus
DNF Hennadii Moiseiev (Ukr)
DNF Pirmin Sigel (Ger)
DNF Davide Toneatti (Ita) Team Rudy Project
DNF Hugo Peyroux (Fra) Veloroc Lapierre
DNF Daniel Van Der Walt (RSA) Computer Mania MTB Racing Team
DNF Mathis Guay (Fra) VCA Anjos Asterion
DNF Thore Hemmerling (Ger)
DNF Niko Heikkila (Fin)
DNS Knut Rohme (Nor)
DNS Vilgot Lindh (Swe)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.