Canadian Cyclist

 

May 16/21 6:40 am - Nove Mesto MTB World Cup: Elite Women results


Posted by Editoress on 05/16/21
 

Results from the Elite Women's XC from World Cup #2 Nove Mesto Na Morave, Czech Republic.

Elite Women, 22.2 km (start loop + 5x3.9 km)
1 Loana Lecomte * (Fra) Massi 1:25:13
2 Haley Batten (USA) Trinity Racing MTB at 1:39
3 Rebecca McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce 1:51
4 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Absolute-Absalon- BMC 2:10
5 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 2:27
6 Linda Indergand (Sui) Liv Factory Racing 2:50
7 Sina Frei (Sui) Specialized Racing 3:22
8 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 3:39
9 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing 4:06
10 Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 4:33
11 Nicole Koller (Sui) Ghost Factory Racing 4:42
12 Alessandra Keller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:15
13 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 5:23
14 Janika Loiv (Est) 5:30
15 Annie Last (GBr) Great Britain 5:34
16 Erin Huck (USA) Team USA 6:10
17 Emily Batty (Can) Canyon Collective Factory Team 6:20
18 Ronja Eibl * (Ger) Alpecin- Fenix 6:21
19 Lena Gerault (Fra) Vca Anjos Asterion 6:21
20 Daniela Campuzano Chavez Peon (Mex) 6:34
21 Nina Benz (Ger) Jb Brunex Superior Factory Racing 6:37
22 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) BH Templo Cafés UCC 6:41
23 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro 6:47
24 Ramona Forchini (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 6:50
25 Martina Berta (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 6:54
26 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 6:56
27 Maja Wloszczowska (Pol) Kross Orlen Cycling Team 6:57
28 Helene Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 7:12
29 Tereza Tvaruzkova (Cze) Expres CZ- Tufo Team Kolín 7:26
30 Kristina Ilina (Rus) 7:53
31 Mariske Strauss (RSA) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 8:08
32 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Alpecin- Fenix 8:18
33 Githa Michiels (Bel) 8:22
34 Jitka Cabelicka (Cze) Gapp System- Kolofix MTB Racing Team 8:36
35 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 8:43
36 Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol) 8:44
37 Sophie Von Berswordt (Ned) Jb Brunex Superior Factory Racing 8:45
38 Elisabeth Brandau (Ger) 9:07
39 Giorgia Marchet (Ita) Team Rudy Project 9:14
40 Tanja Zakelj (Slo) Unior- Sinter 9:25
41 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing Team 9:33
42 Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC 9:51
43 Lea Davison (USA) 9:53
44 Elisabeth Osl (Aut) 9:54
45 Barbara Benko (Hun) Maloja Pushbikers MTB 10:01
46 Lotte Koopmans (Ned) 10:02
47 Candice Lill (RSA) 10:20
48 Sofia Gomez Villafane (Arg) 10:29
49 Hannah Finchamp (USA) 10:56
50 Andrea Waldis (Sui) 11:15
51 Karla Stepanova (Cze) Maloja Pushbikers MTB 11:19
52 Steffi Haberlin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 11:29
53 Laurie Arseneault (Can) Canyon Collective Factory Team 11:34
54 Perrine Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 11:42
55 Natalia Fischer Egusquiza (Esp) 11:51
56 Isla Short (GBr) 11:56
57 Kelsey Urban (USA) 11:59
58 Sandra Walter (Can) LIV 12:20
59 Lucie Urruty (Fra) 12:41
60 Gabriela Wojtyla (Pol) 12:48
61 Jana Czeczinkarova (Cze) 13:02
62 Raiza Goulao Henrique (Bra) 13:05
63 Seraina Leugger (Sui) 13:26
64 Chloe Woodruff (USA) Yeam USA 13:27
65 Nadja Heigl (Aut) 13:42
66 Kim Ames (Ger) Jb Brunex Superior Factory Racing 13:45
67 Klaudia Czabok (Pol) 14:10
68 Charline Fragniere (Sui) 14:22
69 Iryna Popova (Ukr) 14:22
70 Chrystelle Baumann (Sui) -1 lap
71 Ann-Dorthe Lisbygd (Den) -1 lap
72 Janina Wust (Sui) -1 lap
73 Viktoria Kirsanova (Rus) -1 lap
74 Margot Moschetti (Fra) Velcan MTB Pro Team -1 lap
75 Theresia Schwenk (Ger) -1 lap
76 Cindy Montambault (Can) -1 lap
77 Paula Gorycka (Pol) Strüby- Bixs Team -1 lap
78 Janka Keseg Stevkova (Svk) -1 lap
79 Josefina Casadey (Arg) -1 lap
80 Emma Belforth (Swe) -1 lap
81 Barbara Borowiecka (Pol) -2 laps
82 Vera Medvedeva (Rus) -2 laps
83 Mari-Liis Mottus (Est) -2 laps
84 Constance Valentin (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -2 laps
85 Agustina Maria Apaza (Arg) -2 laps
86 Joana Monteiro (Por) -2 laps
87 Naama Noyman (Isr) Teamisgav-Specialized -2 laps
88 Jaqueline Mourao (Bra) -2 laps
89 Iryna Slobodyan (Ukr) -2 laps
90 Faranak Partoazar (Iri) -3 laps
91 Maria Fernanda Castro Gonzalez (Chi) -3 laps
DNF Jenny Rissveds (Swe) 31
DNF Laura Stigger * (Aut) Specialized Racing
DNF Chiara Teocchi (Ita) Trinity Racing MTB
DNF Nadine Rieder (Ger) Ghost Factory Racing
DNF Jovana Crnogorac (Srb)
DNF Adelheid Morath (Ger)
DNF Anna Spielmann (Aut) KTM Factory MTB Team
DNS Yana Belomoina (Ukr) CST Postnl Bafang MTB Racing Team
DNS Linn Gustafzzon (Swe)
DNS Sara Oberg (Swe)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.