Canadian Cyclist

 

June 13/21 12:05 pm - Leogang World Cup: Elite Men XC results


Posted by Editoress on 06/13/21
 

Results from the Elite Men's XC World Cup XC #3 in Leogang, Austria

Elite Men, 23.85 km (Start loop 2.55km+6x3.55km)
1 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 1:15:50
2 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team at 0:14
3 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 0:45
4 Thomas Griot (Fra) Massi 1:26
5 Vlad Dascalu (Rou) Trek-Pirelli 1:27
6 Thomas Litscher (Sui) KMC-Orbea 1:28
7 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 1:44
8 Simon Andreassen (Den) Cannondale Factory Racing 1:49
9 Victor Koretzky (Fra) KMC-Orbea 1:54
10 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 1:59
11 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 2:11
12 Nadir Colledani (Ita) MMR Factory Racing Team 2:24
13 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 2:38
14 Milan Vader (Ned) KMC-Orbea 2:47
15 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 3:03
16 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 3:11
17 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés UCC 3:17
18 Daniele Braidot (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 3:24
19 Anton Sintsov (Rus) Strüby-Bixs Team 3:30
20 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off-Road Team 3:44
21 Christopher Blevins (USA) Trinity Racing MTB 4:14
22 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off-Road Team 4:18
23 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon-BMC 4:26
24 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 4:33
25 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:40
26 Erik Haegstad (Nor) 4:40
27 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:44
28 Daniel Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce 4:45
29 Marcel Guerrini (Sui) Torpado Ursus 4:46
30 Maximilian Brandl (Ger) Lexware Mountainbike Team 4:48
31 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 4:48
32 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:53
33 Vital Albin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:07
34 Karl Markt (Aut) Trek | Vaude 5:16
35 Luca Schwarzbauer (Ger) Lexware Mountainbike Team 5:25
36 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 5:48
37 Pierre De Froidmont (Bel) BH-Wallonie MTB Team 5:57
38 Maximilian Foidl (Aut) KTM Factory MTB Team 6:09
39 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) 6:15
40 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 6:28
41 Maxime Loret (Fra) Velcan MTB Pro Team 6:33
42 Joshua Dubau (Fra) Massi 6:37
43 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 6:41
44 Krzysztof Lukasik (Pol) Jbg-2 Cryospace 6:43
45 Basile Allard (Fra) Velcan MTB Pro Team 6:44
46 Gregor Raggl (Aut) Trek | Vaude 6:44
47 Jofre Cullell Estape * (Esp) Primaflor Mondraker Xsauce 6:49
48 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 6:54
49 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 6:56
50 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) MMR Factory Racing Team 7:05
51 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC 7:13
52 Ismael Esteban Aguero (Esp) 7:15
53 Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 7:16
54 Matthias Stirnemann (Sui) 7:43
55 Bruno Vitali (Sui) 7:43
56 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 7:48
57 Lukas Flueckiger (Sui) Axxios-Infinity 7:51
58 Niklas Schehl (Ger) Team Bulls 8:08
59 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Elettrosystem 8:27
60 Jan Vastl (Cze) Maloja Pushbikers MTB 8:30
61 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 8:30
62 Frazer Clacherty (GBr) Jb Brunex Superior Factory Racing 8:41
63 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 8:57
64 Nicholas Pettina' (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 9:20
65 Simon Vitzthum (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 9:25
66 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) 9:27
67 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 9:27
68 Filip Helta (Pol) 9:37
69 Ivan Filatov (Rus) 9:42
70 Matej Ulik (Svk) Expres CZ-Tufo Team Kolín 9:43
71 Lukas Kobes (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team 9:43
72 Emil Lindgren (Swe) Serneke Allebike MTB Team 9:55
73 Julian Schelb (Ger) 10:05
74 Moritz Bscherer (Aut) KTM Factory MTB Team 10:10
75 Sebastian Miranda Maldonado (Chi) 10:29
76 Josef Jelinek (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 10:39
77 Hugo Drechou (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 11:55
78 Andrin Beeli (Sui) -1 Lap
79 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 Lap
80 Ursin Spescha (Sui) -1 Lap
81 Andras Parti (Hun) -1 Lap
82 Sven Strahle (Ger) -1 Lap
83 Luis Neff (Ger) -1 Lap
84 Tyler Orschel (Can) -1 Lap
85 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn -1 Lap
86 Alessio Agostinelli (Ita) KTM Protek Elettrosystem -2 Laps
87 Alexandre Vialle (Can) -2 Laps
88 Dario Thoma (Sui) -2 Laps
89 Fabian Giger (Sui) Maloja Pushbikers MTB -2 Laps
90 Amando Martinez Galvan (Mex) -2 Laps
91 Tim Feinauer (Ger) -2 Laps
92 Clement Auvin (Fra) -2 Laps
93 Rob Vanden Haesevelde (Bel) Mountainbike Racingteam -2 Laps
94 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE -2 Laps
95 Patricio Farias Diaz (Chi) -2 Laps
96 Michal Topor (Pol) -2 Laps
97 Armin Embacher (Aut) -3 Laps
98 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE -3 Laps
99 Pau Romero Barcelo (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -3 Laps
100 Matej Baco (Svk) -3 Laps
101 Zdenek Vobecky (Cze) -3 Laps
102 Lucas Thilly (Fra) -3 Laps
103 Mael Desrieux (Fra) -4 Laps
104 Anthony Bergeron (Can) -4 Laps
105 Vincent Jonatan Beckmann (Ger) -4 Laps
106 Joris Ryf (Sui) -5 Laps
DNF Jakub Zamrozniak (Pol) Jbg-2 Cryospace
DNF Remy Duquesne (Fra) VCA Anjos Asterion
DNS Gioele De Cosmo (Ita) Trek-Pirelli


Leogang World Cup: Elite Women XC results

Leogang World Cup: U23 XC results

Canadian Junior Wins Silver at World Cup DH #1

Lecomte & Flueckiger Win World Cup Short Tracks, Pendrel 17th

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.