Canadian Cyclist

 

July 3/21 19:25 pm - Giro d'Italia Donne: Stage 2


Posted by Editoress on 07/3/21
 

Results from the second stage in Italy

U-19 Men (42 km)
1 Anna van der Breggen (Ned) Team SD Worx 2:58:31
2 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Team SD Worx at 1:22
3 Demi Vollering (Ned) Team SD Worx 1:51
4 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 1:53
5 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 2:30
6 Gaia Realini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 2:36
7 Mavi Garcia (Esp) Ale' BTC Ljubljana 3:00
8 Amanda Spratt (Aus) Team BikeExchange 3:05
9 Tatiana Guderzo (Ita) Ale' BTC Ljubljana 3:26
10 Juliette Labous (Fra) Team DSM 3:29
11 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo
12 Eider Merino Cortazar (Esp) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team both s.t.
13 Clara Koppenburg (Ger) Rally Cycling 3:55
14 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 4:08
15 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 4:09
16 Pauliena Rooijakkers (Ned) Liv Racing 4:33
17 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 5:11
18 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing s.t.
19 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:53
20 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women 6:00
21 Soraya Paladin (Ita) Liv Racing 6:10
22 Mariia Novolodskaia (Rus) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 6:50
23 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 6:57
24 Kristen Faulkner (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 7:33
25 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
26 Hanna Nilsson (Swe) Lotto Soudal Ladies
27 Camilla Alessio (Ita) BePink
28 Liane Lippert (Ger) Team DSM
29 Janneke Ensing (Ned) Team BikeExchange all s.t.
30 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service 7:38
31 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 8:28
32 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 8:30
33 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 8:59
34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing
35 Floortje Mackaij (Ned) Team DSM
36 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing
37 Leah Thomas (USA) Movistar Team Women
38 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo all s.t.
39 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 9:12
40 Marta Lach (Pol) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team s.t.
41 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar-Travel & Service 9:30
42 Sabrina Stultiens (Ned) Liv Racing 10:02
43 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service 10:22
44 Emilie Fortin (Can) Bizkaia-Durango 10:51
45 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 11:28
46 Anna Potokina (Rus) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 11:41
47 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope s.t.
48 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 12:00
49 Silke Smulders (Ned) Lotto Soudal Ladies 12:04
50 Federica Piergiovanni (Ita) Valcar-Travel & Service 12:19
51 Léa Curinier (Fra) Arkea Pro Cycling Team 12:31
52 Clara Honsinger (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 12:35
53 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Team BikeExchange 12:41
54 Francesca Baroni (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 13:01
55 Michaela Drummond (NZl) BePink 14:02
56 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:14
57 Jeanne Korevaar (Ned) Liv Racing s.t.
58 Natalia Studenikina (Rus) Born to Win G20 Ambedo 14:26
59 Sara Casasola (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 15:00
60 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 15:23
61 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 15:59
62 Lucie Jounier (Fra) Arkea Pro Cycling Team
63 Lucinda Brand (Ned) Trek-Segafredo
64 Nadja Heigl (Aut) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
65 Nancy van der Berg (Ned) Jumbo-Visma Women Team
66 Nadia Quagliotto (Ita) BePink
67 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
68 Pauline Allin (Fra) Arkea Pro Cycling Team
69 Ellen van Dijk (Ned) Trek-Segafredo
70 Teuntje Beekhuis (Ned) Jumbo-Visma Women Team
71 Grace Brown (Aus) Team BikeExchange
72 Sara Martin Martin (Esp) Movistar Team Women
73 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
74 Leah Dixon (GBr) Team Tibco-Silicon Valley Bank
75 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies
76 Jesse Vandenbulcke (Bel) Lotto Soudal Ladies
77 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
78 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango
79 Francesca Balducci (Ita) Born to Win G20 Ambedo
80 Riejanne Markus (Ned) Jumbo-Visma Women Team
81 Silvia Zanardi (Ita) BePink
82 Marta Bastianelli (Ita) Ale' BTC Ljubljana
83 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx
84 Carlotta Borello (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
85 Coryn Rivera (USA) Team DSM
86 Marianne Vos (Ned) Jumbo-Visma Women Team
87 Chantal van den Broek-Blaak (Ned) Team SD Worx
88 Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana
89 Emily Newsom (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
90 Giorgia Vettorello (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
91 Georgia Williams (NZl) Team BikeExchange
92 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing
93 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Team Tibco-Silicon Valley Bank
94 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
95 Alice Palazzi (Ita) Born to Win G20 Ambedo
96 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing
97 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
98 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women
99 Laura Tomasi (Ita) Ale' BTC Ljubljana
100 Anouska Koster (Ned) Jumbo-Visma Women Team
101 Kathrin Hammes (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
102 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
103 Matilde Vitillo (Ita) BePink
104 Lorena Wiebes (Ned) Team DSM
105 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano all s.t.
106 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 16:11
107 Asia Zontone (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 16:25
108 Emma Norsgaard (Den) Movistar Team Women 16:39
109 Caris Cosentino (Ita) Born to Win G20 Ambedo 16:52
110 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team s.t.
111 Eleonora Camilla Gasparrini (Ita) Valcar-Travel & Service 16:53
112 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 17:37
113 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
114 Francesca Pisciali (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria both s.t.
115 Julie Van De Velde (Bel) Jumbo-Visma Women Team 17:50
116 Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies s.t.
117 Alice Gasparini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 19:10
118 Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team 19:17
119 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango 19:29
120 Sarah Roy (Aus) Team BikeExchange s.t.
121 Lina Svarinska (Lat) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 19:54
122 Amandine Fouquenet (Fra) Arkea Pro Cycling Team 20:18
123 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
124 Michela Balducci (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
125 Sofia Bertizzolo (Ita) Liv Racing
126 Maria Vittoria Sperotto (Ita) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team
127 Anastasia Carbonari (Ita) Born to Win G20 Ambedo
128 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
129 Chiara Consonni (Ita) Valcar-Travel & Service
130 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women all s.t.
131 Katie Clouse (USA) Rally Cycling 20:22
132 Holly Breck (USA) Rally Cycling 20:40
133 Ariana Gilabert Vilaplana (Esp) Bizkaia-Durango 22:30
134 Valentina Scandolara (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
135 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia-Durango
136 Iurani Blanco Calbet (Esp) Bizkaia-Durango all s.t.
137 Marta Jaskulska (Pol) Liv Racing 23:02
138 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 24:10
139 Elise Vander Sande (Bel) Lotto Soudal Ladies
140 Typhaine Laurance (Fra) Arkea Pro Cycling Team both s.t.
141 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 26:11
142 Lara Krähemann (Sui) Born to Win G20 Ambedo 39:44
 
GC
1 Anna van der Breggen (Ned) Team SD Worx 3:32:09
2 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Team SD Worx at 1:26
3 Demi Vollering (Ned) Team SD Worx 1:57
4 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo 3:31
5 Mavi Garcia (Esp) Ale' BTC Ljubljana 3:42
6 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 3:50
7 Tatiana Guderzo (Ita) Ale' BTC Ljubljana 4:08
8 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 4:18
9 Amanda Spratt (Aus) Team BikeExchange 4:38
10 Juliette Labous (Fra) Team DSM 4:54
11 Gaia Realini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 5:27
12 Eider Merino Cortazar (Esp) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 5:29
13 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:53
14 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:57
15 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 5:59
16 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing s.t.
17 Pauliena Rooijakkers (Ned) Liv Racing 6:21
18 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women 6:57
19 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 7:41
20 Clara Koppenburg (Ger) Rally Cycling 7:51
21 Soraya Paladin (Ita) Liv Racing 7:58
22 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 8:32
23 Mariia Novolodskaia (Rus) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 8:50
24 Kristen Faulkner (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 8:54
25 Liane Lippert (Ger) Team DSM 8:58
26 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo 9:01
27 Andrea Ramírez Fregoso (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 9:33
28 Camilla Alessio (Ita) BePink 9:45
29 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing 9:47
30 Leah Thomas (USA) Movistar Team Women 9:56
31 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 10:19
32 Floortje Mackaij (Ned) Team DSM 10:24
33 Marta Lach (Pol) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 10:32
34 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 10:44
35 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 11:12
36 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service 11:41
37 Sabrina Stultiens (Ned) Liv Racing 11:50
38 Hanna Nilsson (Swe) Lotto Soudal Ladies 11:52
39 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling 12:24
40 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 13:21
41 Janneke Ensing (Ned) Team BikeExchange 13:24
42 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 13:29
43 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar-Travel & Service 13:33
44 Clara Honsinger (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 13:56
45 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service 14:25
46 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 14:32
47 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 15:15
48 Emilie Fortin (Can) Bizkaia-Durango 15:41
49 Francesca Baroni (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 15:52
50 Ellen van Dijk (Ned) Trek-Segafredo 16:01
51 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 16:09
52 Anna Potokina (Rus) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 16:13
53 Léa Curinier (Fra) Arkea Pro Cycling Team 16:21
54 Federica Piergiovanni (Ita) Valcar-Travel & Service 16:22
55 Silke Smulders (Ned) Lotto Soudal Ladies 16:23
56 Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana 16:41
57 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 16:47
58 Sara Martin Martin (Esp) Movistar Team Women 16:56
59 Teuntje Beekhuis (Ned) Jumbo-Visma Women Team 17:17
60 Riejanne Markus (Ned) Jumbo-Visma Women Team
61 Marianne Vos (Ned) Jumbo-Visma Women Team
62 Chantal van den Broek-Blaak (Ned) Team SD Worx
63 Anouska Koster (Ned) Jumbo-Visma Women Team all s.t.
64 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 17:19
65 Emily Newsom (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 17:20
66 Coryn Rivera (USA) Team DSM 17:24
67 Grace Brown (Aus) Team BikeExchange 17:32
68 Georgia Williams (NZl) Team BikeExchange s.t.
69 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 17:35
70 Emma Norsgaard (Den) Movistar Team Women 17:36
71 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 17:47
72 Kathrin Hammes (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 17:49
73 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 18:01
74 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 18:09
75 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 18:11
76 Silvia Zanardi (Ita) BePink
77 Matilde Vitillo (Ita) BePink both s.t.
78 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 18:14
79 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Team BikeExchange 18:23
80 Lorena Wiebes (Ned) Team DSM 18:45
81 Jeanne Korevaar (Ned) Liv Racing 18:48
82 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 18:52
83 Natalia Studenikina (Rus) Born to Win G20 Ambedo 18:55
84 Sara Casasola (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 19:38
85 Giorgia Vettorello (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 19:46
86 Lucie Jounier (Fra) Arkea Pro Cycling Team 19:49
87 Pauline Allin (Fra) Arkea Pro Cycling Team s.t.
88 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 19:53
89 Marta Bastianelli (Ita) Ale' BTC Ljubljana 19:54
90 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 19:55
91 Leah Dixon (GBr) Team Tibco-Silicon Valley Bank 20:04
92 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Team Tibco-Silicon Valley Bank 20:07
93 Heidi Franz (USA) Rally Cycling s.t.
94 Jesse Vandenbulcke (Bel) Lotto Soudal Ladies 20:18
95 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 20:27
96 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
97 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano both s.t.
98 Francesca Pisciali (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 20:28
99 Alice Palazzi (Ita) Born to Win G20 Ambedo s.t.
100 Nadja Heigl (Aut) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 20:31
101 Carlotta Borello (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA s.t.
102 Lucinda Brand (Ned) Trek-Segafredo 20:42
103 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango 20:49
104 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 20:54
105 Asia Zontone (Ita) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 20:57
106 Sarah Roy (Aus) Team BikeExchange 21:02
107 Laura Tomasi (Ita) Ale' BTC Ljubljana 21:14
108 Michaela Drummond (NZl) BePink 21:15
109 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women s.t.
110 Nancy van der Berg (Ned) Jumbo-Visma Women Team 21:18
111 Caris Cosentino (Ita) Born to Win G20 Ambedo 21:21
112 Alice Gasparini (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 22:01
113 Sofia Bertizzolo (Ita) Liv Racing 22:06
114 Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies 22:09
115 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 22:13
116 Julie Van De Velde (Bel) Jumbo-Visma Women Team 23:14
117 Maria Vittoria Sperotto (Ita) A.R. Monex Women's Pro Cycling Team 23:35
118 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango 24:19
119 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 24:24
120 Lina Svarinska (Lat) Servetto-Makhymo-Beltrami TSA 24:26
121 Eleonora Camilla Gasparrini (Ita) Valcar-Travel & Service 24:27
122 Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team 24:32
123 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 24:46
124 Anastasia Carbonari (Ita) Born to Win G20 Ambedo 24:47
125 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 25:38
126 Holly Breck (USA) Rally Cycling 26:23
127 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 26:31
128 Valentina Scandolara (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 26:58
129 Iurani Blanco Calbet (Esp) Bizkaia-Durango 27:20
130 Ariana Gilabert Vilaplana (Esp) Bizkaia-Durango 27:23
131 Michela Balducci (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 27:36
132 Katie Clouse (USA) Rally Cycling 27:47
133 Typhaine Laurance (Fra) Arkea Pro Cycling Team 28:00
134 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia-Durango 28:07
135 Francesca Balducci (Ita) Born to Win G20 Ambedo 28:23
136 Marta Jaskulska (Pol) Liv Racing 28:43
137 Elise Vander Sande (Bel) Lotto Soudal Ladies 29:05
138 Chiara Consonni (Ita) Valcar-Travel & Service 29:43
139 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 29:50
140 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant-Premac-Vittoria 30:04
141 Amandine Fouquenet (Fra) Arkea Pro Cycling Team 30:45
142 Lara Krähemann (Sui) Born to Win G20 Ambedo 44:13


Giro d'Italia Donne: Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.