Canadian Cyclist

 

August 6/21 2:56 am - Olympic Games: Track Day 5 results


Posted by Editoress on 08/6/21
 

Results from the fifth day of racing at the Olympic velodrome in Izu, Japan

 

Women Sprint
 
Qualifying
1 Lea Sophie Friedrich (Germany) 10.310 OR
2 Kelsey Mitchell (Canada) 10.346
3 Emma Hinze (Germany) 10.381
4 Mathilde Gros (France) 10.400
5 Lauriane Genest (Canada) 10.460
6 Olena Starikova (Ukraine) 10.461
7 Shanne Braspennincx (Netherlands) 10.479
8 Katy Marchant (Great Britain) 10.495
9 Wai Sze Lee (Hong Kong) 10.538
10 Tianshi Zhong (China) 10.559
11 Ellesse Andrews (New Zealand) 10.563
12 Daria Shmeleva (ROC) 10.667
13 Anastasiia Voinova (ROC) 10.669
14 Kaarle McCulloch (Australia) 10.679
15 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 10.682
16 Simona Krupeckaite (Lithuania) 10.706
17 Yuka Kobayashi (Japan) 10.711
18 Shanju Bao (China) 10.723
19 Yuli Verdugo Osuna (Mexico) 10.818
20 Madalyn Godby (United States) 10.869
21 Hyejin Lee (Korea) 10.904
22 Charlene du Preez (South Africa) 10.974
23 Liubov Basova (Ukraine) 10.981
24 Migle Marozaite (Lithuania) 11.031
25 Urszula Los (Poland) 11.047
26 Marlena Karwacka (Poland) 11.083
27 Kirstie James (New Zealand) 11.116
28 Hoi Yan Jessica Lee (Hong Kong) 11.232
29 Coralie Demay (France) 11.849
DNS Laurine van Riessen (Netherlands)
Top 24 riders qualify for 1/32 Finals
 
1/32 Final
 
Heat 1
1 Lea Sophie Friedrich (Germany)
2 Migle Marozaite (Lithuania)
 
Heat 2
1 Kelsey Mitchell (Canada)
2 Liubov Basova (Ukraine)
 
Heat 3
1 Emma Hinze (Germany)
2 Charlene du Preez (South Africa)
 
Heat 4
1 Mathilde Gros (France)
2 Hyejin Lee (Korea)
 
Heat 5
1 Lauriane Genest (Canada)
2 Madalyn Godby (United States)
 
Heat 6
1 Olena Starikova (Ukraine)
2 Yuli Verdugo Osuna (Mexico)
 
Heat 7
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Shanju Bao (China)
 
Heat 8
1 Katy Marchant (Great Britain)
2 Yuka Kobayashi (Japan)
 
Heat 9
1 Wai Sze Lee (Hong Kong)
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
 
Heat 10
1 Tianshi Zhong (China)
2 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
 
Heat 11
1 Ellesse Andrews (New Zealand)
2 Kaarle McCulloch (Australia)
 
Heat 12
1 Anastasiia Voinova (ROC)
2 Daria Shmeleva (ROC)
Winners advance to 1/16, Losers to 1/32 Repechages
 
1/32 Repechages
 
Heat 1
1 Yuka Kobayashi (Japan)
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
3 Migle Marozaite (Lithuania)
 
Heat 2
1 Shanju Bao (China)
2 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
3 Liubov Basova (Ukraine)
 
Heat 3
1 Kaarle McCulloch (Australia)
2 Yuli Verdugo Osuna (Mexico)
3 Charlene du Preez (South Africa)
 
Heat 4
1 Madalyn Godby (United States)
2 Hyejin Lee (Korea)
3 Daria Shmeleva (ROC)
Winners advance to 1/16 Finals
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Lea Sophie Friedrich (Germany)
2 Madalyn Godby (United States)
 
Heat 2
1 Kelsey Mitchell (Canada)
2 Kaarle McCulloch (Australia)
 
Heat 3
1 Emma Hinze (Germany)
2 Shanju Bao (China)
 
Heat 4
1 Mathilde Gros (France)
2 Yuka Kobayashi (Japan)
 
Heat 5
1 Lauriane Genest (Canada)
2 Anastasiia Voinova (ROC)
 
Heat 6
1 Olena Starikova (Ukraine)
2 Ellesse Andrews (New Zealand)
 
Heat 7
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Tianshi Zhong (China)
 
Heat 8
1 Katy Marchant (Great Britain)
2 Wai Sze Lee (Hong Kong)
Winners advance to 1/8 Finals
Losers to 1/16 Repechages
 
1/16 Repechages
 
Heat 1
1 Wai Sze Lee (Hong Kong)
2 Madalyn Godby (United States)
 
Heat 2
1 Tianshi Zhong (China)
2 Kaarle McCulloch (Australia)
 
Heat 3
1 Ellesse Andrews (New Zealand)
2 Shanju Bao (China)
 
Heat 4
1 Anastasiia Voinova (ROC)
2 Yuka Kobayashi (Japan)
The winner of each heat advanes to the 1/8 Finals

 

Men Sprint
 
SemiFinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 9.692 9.786
2 Denis Dmitriev (ROC)
 
Heat 2
1 Harrie Lavreysen (Netherlands) 9.747 9.784
2 Jack Carlin (Great Britain)
The winners race for the gold.
The losers race for the bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Harrie Lavreysen (Netherlands)   9.776 10.681
2 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 9.724
 
Ride for Bronze
3 Jack Carlin (Great Britain) 9.786 9.934
4 Denis Dmitriev (ROC)

 

Women Madison
1 Great Britain (Katie Archibald/Laura Kenny) 78 pts
2 Denmark (Amalie Dideriksen/Julie Leth) 35
3 ROC (Gulnaz Khatuntseva/Mariia Novolodskaia) 26
4 Netherlands (Amy Pieters/Kirsten Wild) 21
5 France (Clara Copponi/Marie le Net) 19
6 Poland (Daria Pikulik/Wiktoria Pikulik) 9
7 Australia (Georgia Baker/Annette Edmondson) 9
8 Italy (Elisa Balsamo/Letizia Paternoster) 2
9 United States of America (Megan Jastrab/Jennifer Valente) 1
10 Belgium (Lotte Kopecky/Jolien D'Hoore) -18
11 New Zealand (Jessie Hodges/Rushlee Buchanan) -39
12 Germany (Franziska Brausse/Lisa Klein) -40
13 Ireland (Emily Kay/Shannon McCurley) DNF
13 Japan (Yumi Kajihara/Kisato Nakamura) DNF
13 Hong Kong (Yao Pang/Bo Yee Leung) DNF



Olympic Games: Track Day 1 results

Olympic Games: Track Day 2 results

Olympic Games: Track Day 3 results

Olympic Games: Track Day 4 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2023 Canadian Cyclist. All rights reserved.