Canadian Cyclist

 

August 7/21 3:03 am - Olympic Games: Track Day 6 results


Posted by Editoress on 08/7/21
 

Results from the sixth day of racing at the Olympic velodrome in Izu, Japan

 

Women Sprint
 
1/8 Finals
 
Heat 1
1 Lea Sophie Friedrich (Germany)
2 Anastasiia Voinova (ROC)
 
Heat 2
1 Kelsey Mitchell (Canada)
2 Ellesse Andrews (New Zealand)
 
Heat 3
1 Emma Hinze (Germany)
2 Tianshi Zhong (China)
 
Heat 4
1 Wai Sze Lee (Hong Kong)
2 Mathilde Gros (France)
 
Heat 5
1 Katy Marchant (Great Britain)
2 Lauriane Genest (Canada)
 
Heat 6
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Olena Starikova (Ukraine)
 
1/8 Repechages
 
Heat 1
1 Lauriane Genest (Canada)
2 Mathilde Gros (France)
3 Anastasiia Voinova (ROC)
 
Heat 2
1 Olena Starikova (Ukraine)
2 Ellesse Andrews (New Zealand)
3 Tianshi Zhong (China)
The winner of each heat advances to the Quarterfinals.
 
Quarter Finals
 
Heat 1 Race 1    
Race 2    
Decider
1 Olena Starikova (Ukraine) 10.997   10.874
2 Lea Sophie Friedrich (Germany)   10.887
 
Heat 2
1 Kelsey Mitchell (Canada) 11.068 11.055
2 Lauriane Genest (Canada)
 
Heat 3
1 Emma Hinze (Germany) 10.829 10.773
2 Shanne Braspennincx (Netherlands)
 
Heat 4
1 Wai Sze Lee (Hong Kong) 10.861 10.958
2 Katy Marchant (Great Britain)
Wiiners advance to SemiFinals
Losers to 5-8 Finals

 

Men Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Rayan Helal (France)
2 Maximilian Levy (Germany)
3 Kwesi Browne (Trinidad and Tobago)
4 Jason Kenny (Great Britain)
5 Sam Webster (New Zealand)
6 Ivan Gladyshev (ROC)
 
Heat 2
1 Jack Carlin (Great Britain)
2 Matthew Richardson (Australia)
REL Matthijs Buchli (Netherlands)
DNF Hugo Barrette (Canada)
DNF Sergey Ponomaryov (Kazakhstan)
DNF Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)
 
Heat 3
1 Mohd Azizulhasni Awang (Malaysia)
2 Nicholas Paul (Trinidad and Tobago)
3 Patryk Rajkowski (Poland)
4 Stefan Boetticher (Germany)
5 Jean Spies (South Africa)
6 Sebastien Vigier (France)
 
Heat 4
1 Yudai Nitta (Japan)
2 Denis Dmitriev (ROC)
3 Matthew Glaetzer (Australia)
4 Chao Xu (China)
5 Harrie Lavreysen (Netherlands)
6 Mateusz Rudyk (Poland)
 
Heat 5
1 Yuta Wakimoto (Japan)
2 Callum Saunders (New Zealand)
3 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia)
4 Tomas Babek (Czech Republic)
5 Nick Wammes (Canada)
6 Jair Tjon En Fa (Surinam)
The first two riders in each heat advance to the Quarterfinals,
all other riders advance to the Repechages.
 
First Round Repechages
 
Heat 1
1 Kwesi Browne (Trinidad and Tobago)
2 Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)
3 Sebastien Vigier (France)
4 Tomas Babek (Czech Republic)
5 Chao Xu (China)
 
Heat 2
1 Jason Kenny (Great Britain)
2 Stefan Boetticher (Germany)
3 Matthijs Buchli (Netherlands)
4 Mateusz Rudyk (Poland)
5 Nick Wammes (Canada)
 
Heat 3
1 Harrie Lavreysen (Netherlands)
2 Jair Tjon En Fa (Surinam)
3 Sam Webster (New Zealand)
4 Hugo Barrette (Canada)
5 Patryk Rajkowski (Poland)
 
Heat 4
1 Matthew Glaetzer (Australia)
2 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia)
3 Sergey Ponomaryov (Kazakhstan)
4 Ivan Gladyshev (ROC)
5 Jean Spies (South Africa)
The first two riders in each heat advance to the Quarterfinals.

 

Men Madison
1 Denmark (Lasse Norman Hansen/Michael Morkov) 43 pts
2 Great Britain (Ethan Hayter/Matthew Walls) 40
3 France (Benjamin Thomas/Donavan Grondin) 40
4 Belgium (Kenny de Ketele/Robbe Ghys) 32
5 Netherlands (Yoeri Havik/Jan Willem van Schip) 17
6 Spain (Sebastian Mora Vedri/Albert Torres Barcelo) 14
7 Switzerland (Robin Froidevaux/Thery Schir) 8
8 Poland (Szymon Sajnok/Daniel Staniszewski) 0
9 Germany (Roger Kluge/Theo Reinhardt) -6
10 Italy (Simone Consonni/Elia Viviani) -9
11 New Zealand (Campbell Stewart/Corbin Strong) -17
12 Australia (Kelland O'Brien/Leigh Howard) DNF
12 United States of America (Adrian Hegyvary/Gavin Hoover) DNF
12 Austria (Andreas Graf/Andreas Mueller) DNF
12 Ireland (Mark Downey/Felix English) DNF
12 Canada (Michael Foley/Derek Gee) DNF

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2023 Canadian Cyclist. All rights reserved.