Canadian Cyclist

 

September 5/21 7:58 am - Lenzerheide World Cup: U23 XC results


Posted by Editoress on 09/5/21
 

Results from the U23 women's and men's races in Lenzerheide, Switzerland

U23 Women, 16.75km (Start loop of 1x3.5km + 4x4.2km)
1 Mona Mitterwallner (Aut) Trek | Vaude 1:08:35
2 Caroline Bohe (Den) Ghost Factory Racing at 1:47
3 Savilia Blunk (USA) 2:21
4 Leonie Daubermann (Ger) 2:50
5 Gwendalyn Gibson (USA) Norco Factory Team XC 2:53
6 Noelle Buri (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 2:58
7 Luisa Daubermann (Ger) RDR Italia Factory Team 3:39
8 Ronja Bloechlinger (Sui) Fischer-BMC 3:52
9 Sofie Pedersen (Den) 4:01
10 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:30
11 Tamara Wiedmann (Aut) 4:40
12 Madigan Munro (USA) Trek Factory Racing XC 4:56
13 Virag Buzsaki (Hun) 5:18
14 Tina Zueger (Sui) Swiss MTB Pro Team 5:34
15 Roxanne Vermette (Can) 5:52
16 Rebekka Estermann (Sui) 6:04
17 Marianne Theberge (Can) Pivot Cycles-OTE 6:11
18 Emiily Johnston (Can) 6:55
19 Corina Druml (Aut) Ktm Factory MTB Team 7:18
20 Linda Zanetti (Sui) 7:18
21 Sidney McGill (Can) 7:54
22 Jocelyn Stel (Can) 8:10
23 Urara Kawaguchi (Jpn) 8:16
24 Melanie Tresch (Sui) Strüby-Bixs Team 8:17
25 Jacqueline Schneebeli (Sui) Jb Brunex Superior Factory 8:20
26 Emeline Detilleux (Bel) BH-Wallonie MTB Team 8:53
27 Nicole Pesse (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 9:11
28 Kira Boehm (Ger) 9:16
29 Regina Schmidel (Hun) 9:17
30 Adela Holubova (Cze) 9:30
31 Lauriane Duraffourg (Fra) 10:09
32 Pauline Roy (Sui) 10:39
33 Emma Bloemeke (Ger) 11:06
34 Romana Carfora (Ned) 11:34
35 Anna Flynn (GBr) 11:39
36 Lisa Baumann (Sui) 12:01
37 Zuzana Safarova (Cze) Rouvy Specialized 12:40
38 Lina Dorscht (Ger) -1 Lap
39 Danielle Strydom (RSA) -1 Lap
40 Lucia Gomez Andreu (Esp) Mmr Factory Racing Team -1 Lap
41 Britt Segers (Bel) -1 Lap
42 Fiona Eichenberger (Sui) -1 Lap
43 Yarela Gonzalez Obando (Chi) -2 Laps
DNF Giada Specia (Ita) Ktm Protek Elettrosystem
DNF Tereza Saskova (Cze) Rouvy Specialized
DNF Akari Kobayashi (Jpn)
DNS Catalina Vidaurre Kossmann (Chi)
 
U23 Men, 24.50km (Start loop of 3.5km+5x4.2km)
1 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) Lexware Mountainbike Team 1:09:24
2 Juri Zanotti (Ita) Ktm Protek Elettrosystem at 0:16
3 Joel Roth (Sui) Bike Team Solothurn 0:35
4 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon- Bmc 0:35
5 Charlie Aldridge (GBr) 0:36
6 David List (Ger) 0:42
7 Luke Wiedmann (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 1:20
8 Andreas Emanuele Vittone (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 1:20
9 Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles- Ote 1:26
10 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:27
11 Mathis Guay (Fra) Vca Anjos Asterion 1:27
12 Riley Amos (USA) 1:27
13 Fabio Puentener (Sui) Bike Team Solothurn 1:43
14 Luca Schaetti (Sui) Bike Team Solothurn 1:53
15 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 1:56
16 Jan Saska (Cze) Rouvy Specialized 1:59
17 Knut Roehme (Nor) 2:23
18 Harry Birchill (GBr) 2:37
19 Leon Reinhard Kaiser (Ger) Team Bulls 3:30
20 Cameron Orr (GBr) 3:33
21 Simon Walter (Sui) 3:59
22 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 4:04
23 Arne Janssens (Bel) Bh- Wallonie MTB Team 4:04
24 Bjorn Riley (USA) 4:07
25 Benjamin Le Ny (Fra) 4:08
26 Eric Luethi (Sui) Sf-Racing 4:26
27 Andrea Colombo (Ita) Trinx Factory Team 4:43
28 Janis Baumann (Sui) Trek- Pirelli 4:45
29 Eitan Levi (Isr) 4:58
30 Cameron Wright (Aus) Giant Factory Off- Road Team 5:03
31 Nelson Pena Franco (Col) 5:14
32 Lars Sommer (Sui) 5:37
33 Markus Heuer (Den) 5:43
34 Cameron Jones (NZl) Bike Team Solothurn 5:53
35 Angel Barron Lopez (Mex) 5:53
36 Yotam Deshe (Isr) 6:04
37 Fabio Spena (Sui) Sf-Racing 6:14
38 David Domingo Campos Motos (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 6:15
39 Emanuele Huez (Ita) Cs Carabinieri- Cicli Olympia Vittoria 6:15
40 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav-Specialized 6:20
41 Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist 6:25
42 Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav-Specialized 6:37
43 Jose Cabrera Gonzalez (Mex) 6:42
44 Jan Sommer (Sui) 6:47
45 Rory Mcguire (GBr) 6:50
46 Robbie Day (USA) 7:04
47 Janis Spescha (Sui) 7:05
48 Jan Zatloukal (Cze) 7:05
49 Andrin Walter (Sui) 7:08
50 Vincent Thiboutot (Can) Pivot Cycles- Ote 7:33
51 Tomas Moravek (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 7:33
52 Daniel Van Der Walt (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 7:38
53 Mario Bair (Aut) Torpado Ursus 7:39
54 Robin Kull (Sui) 7:42
55 Timo Mueller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 7:44
56 Elia Nascarella (Sui) Bike Team Solothurn 7:54
57 Samuel Jirous (Cze) Rouvy Specialized 8:00
58 Mirco Naef (Sui) 8:06
59 Noah Neff (Ger) 8:11
60 Lennart Voege (Ger) 8:13
61 Noah Ramsay (Can) 8:26
62 Theo Auzoux (Fra) 8:36
63 Jose Miguel Ramirez De Arellano Pascual (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 8:38
64 Martin Groslambert (Fra) 9:02
65 David Sulc (Cze) Gapp System- Kolofix MTB Racing 9:09
66 Gian Andri Schmid (Sui) 9:14
67 Jan Stoeckli (Sui) Sf-Racing 9:36
68 Miron Lipp (Ger) 10:08
69 Michael Holland (Aut) 10:26
70 Nicolas Martin Soto (Chi) R1- Cycling Education 10:40
71 Mats Tubaas Glende (Nor) -1 Lap
72 Louis Krauss (Ger) -1 Lap
73 Micha Kloetzli (Sui) -1 Lap
74 Piper Albrecht (Aus) -1 Lap
75 Baptiste Truntschka (Fra) -1 Lap
76 Nils Landenberger (Sui) -1 Lap
77 Sebastian Brenes Mata (Crc) -1 Lap
78 Juan Francisco Diaz Torres (Arg) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist -1 Lap
79 Lasse Reuss (Ger) -1 Lap
80 Zinni Van Looy (Bel) -2 Laps
81 Mateo Chedaleux (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -2 Laps
82 Balazs Sylvester (Hun) -2 Laps
83 Jean-Luc Halter (Sui) -2 Laps
84 Paquito Valles Mejias (Esp) Irontech Tecnic Mendiz Ambisist- -2 Laps
85 Diego Del Campo Ariztia (Chi) -2 Laps
86 William Cote (Can) -3 Laps
87 Lukas Hatz (Aut) Ktm Factory MTB Team -4 Laps
DNF Simone Avondetto (Ita) Trek- Pirelli
DNF Ignacio Gallo Florido (Chi)
DNF Keagan Bontekoning (RSA)
DNF Mathis Tonneau (Fra)
DNF Leo Bartoletti (Fra)
DNF Esteban Herrera Ochoa (Mex)
DNF Thore Hemmerling (Ger)
DNS Nils Brun (Sui) Swiss MTB Pro Team



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.