Canadian Cyclist

 

September 5/21 10:17 am - Lenzerheide World Cup: Elite XC results


Posted by Editoress on 09/5/21
 

Results from the Elite women's and men's races in Lenzerheide, Switzerland

Elite Women, 24.5 km (Start loop of 3.5km+5x4.2km)
1 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 1:19:16
2 Rebecca McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce at 0:19
3 Jenny Rissveds (Swe) 0:58
4 Loana Lecomte * (Fra) Massi 1:12
5 Sina Frei (Sui) Specialized Racing 1:20
6 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing 1:21
7 Alessandra Keller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 2:00
8 Anne Tauber (Ned) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 2:05
9 Linda Indergand (Sui) Liv Factory Racing 2:48
10 Laura Stigger * (Aut) Specialized Racing 2:49
11 Nicole Koller (Sui) Ghost Factory Racing 3:07
12 Janika Loiv (Est) 3:21
13 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing Team 3:31
14 Isla Short (GBr) 3:36
15 Ramona Forchini (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 3:53
16 Sophie Von Berswordt (Ned) Jb Brunex Superior Factory Racing 4:06
17 Martina Berta (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 4:27
18 Nadine Rieder (Ger) Ghost Factory Racing 4:52
19 Annie Last (GBr) 5:14
20 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 5:28
21 Malene Degn (Den) Kmc 5:28
22 Lea Davison (USA) 5:28
23 Haley Batten (USA) Trinity Racing Mtb 6:03
24 Tanja Zakelj (Slo) Unior 6:08
25 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 6:09
26 Mariske Strauss (RSA) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 6:18
27 Yana Belomoina (Ukr) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 6:24
28 Anna Spielmann (Aut) KTM Factory MTB Team 6:37
29 Julie Bresset (Fra) Massi 6:42
30 Jana Czeczinkarova (Cze) 6:47
31 Githa Michiels (Bel) 6:49
32 Sandra Walter (Can) 6:50
33 Steffi Haeberlin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 7:01
34 Candice Lill (RSA) 7:19
35 Hannah Finchamp (USA) 7:27
36 Viktoria Kirsanova (Rus) 7:46
37 Helene Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 8:12
38 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 8:28
39 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 8:35
40 Cindy Montambault (Can) 9:09
41 Chiara Teocchi (Ita) Trinity Racing Mtb 9:26
42 Seraina Leugger (Sui) 9:47
43 Elisabeth Brandau (Ger) 10:02
44 Manon Wimmer (Fra) 10:21
45 Emily Batty (Can) Canyon Collective Factory Team 10:28
46 Paula Gorycka (Pol) Strüby 10:41
47 Linn Gustafzzon (Swe) 10:54
48 Theresia Schwenk (Ger) 11:08
49 Elisabeth Osl (Aut) 11:23
50 Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC 11:36
51 Andrea Waldis (Sui) 11:37
52 Lia Schrievers (Ger) Maloja Pushbikers Mtb 12:05
53 Laurie Arseneault (Can) Canyon Collective Factory Team 12:36
54 Natalia Fischer Egusquiza (Esp) -1 Lap
55 Charline Fragniere (Sui) -1 Lap
56 Chrystelle Baumann (Sui) -1 Lap
57 Kim Ames (Ger) Jb Brunex Superior Factory Racing -1 Lap
58 Naama Noyman (Isr) Teamisgav-Specialized -1 Lap
59 Janina Wuest (Sui) -1 Lap
60 Sara Oeberg (Swe) -1 Lap
61 Mackenzie Myatt (Can) -2 Laps
62 Faranak Partoazar (Iri) -2 Laps
63 Meritxell Figueras Garangou (Esp) Mmr Factory Racing Team -2 Laps
64 Joana Monteiro (Por) -2 Laps
65 Evelyn Munoz Jaramillo (Chi) -3 Laps
DNF Ronja Eibl * (Ger) Alpecin
DNF Lena Gerault (Fra) Vca Anjos Asterion
DNF Barbara Benko (Hun) Maloja Pushbikers Mtb
DNF Cherie Redecker (RSA) Computer Mania MTB Racing Team
DNF Lucie Urruty (Fra)
DNS Pauline Ferrand Prevot (Fra) Absolute-Absalon
DNS Jitka Cabelicka (Cze) Gapp System
DNS Nina Benz (Ger) Jb Brunex Superior Factory Racing
DNS Lotte Koopmans (Ned)
 
Elite Men, 28.70km (Start loop of 1x3.5km + 6x4.1km)
1 Victor Koretzky (Fra) KMC-Orbea 1:18:23
2 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team at 0:02
3 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 0:09
4 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 0:18
5 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon-BMC 0:31
6 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 0:37
7 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 0:52
8 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team 1:04
9 Maximilian Brandl (Ger) Lexware Mountainbike Team 1:05
10 Luca Schwarzbauer (Ger) Lexware Mountainbike Team 1:05
11 Samuel Gaze (NZl) Alpecin-Fenix 1:06
12 Maxime Marotte (Fra) Cs Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 1:18
13 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 1:33
14 Martins Blums (Lat) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 1:34
15 Vlad Dascalu (Rou) Trek-Pirelli 1:34
16 Simon Andreassen (Den) Cannondale Factory Racing 1:38
17 David Valero Serrano (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 2:15
18 Thomas Griot (Fra) Massi 2:21
19 Luca Braidoy (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 2:29
20 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 2:33
21 Daniele Braidot (Ita) Cs Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 2:57
22 Milan Vader (Ned) Kmc-Orbea 3:06
23 David Nordemann (Ned) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 3:08
24 Jonas Lindberg (Den) 3:13
25 Vital Albin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 3:19
26 Erik Haegstad (Nor) 3:22
27 Jan Vastl (Cze) Maloja Pushbikers Mtb 3:23
28 Karl Markt (Aut) Trek | Vaude 3:24
29 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 3:25
30 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 4:11
31 Georg Egger (Ger) Lexware Mountainbike Team 4:30
32 Anton Sintsov (Rus) Strüby-Bixs Team 4:36
33 Lukas Flueckiger (Sui) Axxios-Infinity 4:47
34 Simon Vitzthum (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 4:59
35 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 5:00
36 Joshua Dubau (Fra) Massi 5:04
37 Nadir Colledani (Ita) Mmr Factory Racing Team 5:19
38 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 5:25
39 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 5:26
40 Nicholas Pettina' (Ita) Cs Carabinieri-Cicli Olympia Vittoria 5:36
41 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE 5:38
42 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing 5:38
43 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 5:40
44 Gregor Raggl (Aut) Trek | Vaude 5:46
45 Julian Schelb (Ger) 5:47
46 Thomas Litscher (Sui) Kmc-Orbea 5:48
47 Marcel Guerrini (Sui) Torpado Ursus 5:52
48 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:56
49 Stephane Tempier (Fra) Trek Factory Racing XC 5:57
50 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 6:00
51 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off-Road Team 6:14
52 Guilherme Gotardelo Muller (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing 6:17
53 Alessio Agostinelli (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 6:21
54 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Mmr Factory Racing Team 6:23
55 Jan Skarnitzl (Cze) 6:39
56 Ben Oliver (NZl) 6:47
57 Antoine Philipp (Fra) Giant Factory Off-Road Team 6:56
58 Jofre Cullell Estape * (Esp) Primaflor Mondraker Xsauce 7:02
59 Mirko Tabacchi (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 7:10
60 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn 7:20
61 Ismael Esteban Aguero (Esp) 7:29
62 Andrin Beeli (Sui) 7:37
63 Bruno Vitali (Sui) 7:37
64 Georwill Perez Roman (Pur) 8:02
65 Lukas Kobes (Cze) Gapp System-Kolofix MTB Racing Team 8:05
66 Nicola Rohrbach (Sui) 8:22
67 Tobias Steinhart (Ger) 8:31
68 Sven Olivetti (Sui) 8:34
69 Filippo Colombo (Sui) Absolute-Absalon-BMC 8:34
70 Sven Straehle (Ger) 9:02
71 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 9:12
72 Arno Du Toit (RSA) 9:25
73 Silas Graf (Ger) 9:35
74 Basile Allard (Fra) Velcan MTB Pro Team 9:41
75 Mario Costa (Por) 9:43
76 Benoit Igoulen (Fra) Beaumes De Venise-Massi 9:44
77 Nicolas Delich Pardo (Chi) R1-Cycling Education 9:50
78 Edson Gilmar De Rezende Junior (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing 10:08
79 Sebastian Miranda Maldonado (Chi) 10:14
80 Hugo Drechou (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 10:14
81 Joris Ryf (Sui) -1 Lap
82 Ursin Spescha (Sui) -1 Lap
83 Amando Martinez Galvan (Mex) -1 Lap
84 Remy Duquesne (Fra) Vca Anjos Asterion -1 Lap
85 Luis Neff (Ger) -1 Lap
86 Clement Auvin (Fra) -1 Lap
87 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Postnl Bafang MTB Racing Team -1 Lap
88 Ryo Takeuchi (Jpn) -1 Lap
89 Jaime Miranda Jaime (Mex) -1 Lap
90 Dario Thoma (Sui) -1 Lap
91 Fabian Giger (Sui) Maloja Pushbikers MTB -2 Laps
92 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE -2 Laps
93 Cyril Bourdon (Fra) -2 Laps
94 Daniel McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Xsauce -2 Laps
95 Anthony Zaragoza (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -2 Laps
96 Isaac Mundy (GBr) -2 Laps
97 Zdenek Vobecky (Cze) -2 Laps
98 Matthias Stirnemann (Sui) -2 Laps
99 Pedro Aviles Gangas (Chi) -2 Laps
100 Serdar Depe (Tur) -2 Laps
101 Sandro Trevisani (Sui) -3 Laps
102 Gabriel Sindlinger (Ger) -3 Laps
103 Rob Vanden Haesevelde (Bel) Mountainbike Racingteam -3 Laps
104 Cristobal Gonzalez Cornejo (Chi) -3 Laps
105 Vincent Jonatan Beckmann (Ger) -3 Laps
106 Eduardo Gelpes Sayavedra (Uru) -4 Laps
DNF Niklas Schehl (Ger) Team Bulls
DNF Maxime Loret (Fra) Velcan MTB Pro Team
DNF Armin Embacher (Aut)
DNF Kevin Krieg (Sui)
DNS Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret
DNS Maximilian Foidl (Aut) KTM Factory MTB Team
DNS Moritz Bscherer (Aut) KTM Factory MTB Team



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.