Canadian Cyclist

 

October 3/21 21:10 pm - Rochette wins Day 2 of Charm City Cross, USCX Series #2


Posted by Editoress on 10/3/21
 

Results from day 2 of Charm City Cross, USCX Series #2 in Baltimore, MD (USA)

Elite Women
1 Maghalie Rochette (Can) Specialized / Feedback Sports 0:45:35
2 Clara Honsinger (USA) Cannondale-Cyclocrossworld.com at 0:20
3 Kaitlin Clouse (USA) Cannondale Cyclocross World 0:49
4 Caroline Mani (Fra) Pactimo fierce team 0:59
5 Raylyn Nuss (USA) Steve Tilford Foundation Racing 1:35
6 Crystal Anthony (USA) Liv Racing Collective 1:45
7 Rebecca Fahringer (USA) Kona Maxxis Shimano 1:47
8 Hannah Arensman (USA) Sycamore Cycles 1:54
9 Sunny Gilbert (USA) Blue Competition Cycles p/b Build 2:01
10 Sidney Mcgill (USA) Pedalhead Race Room 2:07
11 Erica Zaveta (USA) The Pony Shop p/b KPMG 2:19
12 Anna Megale (USA) Trek CXC 2:36
13 Taylor Kuyk-White (USA) RSCX - HOUSE INDUSTRIES 2:45
14 Caitlin Bernstein (USA) Easton Overland / MCGOVERN CYCLES 3:02
15 Austin Killips (USA) Pratt Racing 3:11
16 Lauren Zoerner (USA) Alpha Bicycle Company-Groove Subaru 3:45
17 Emily Werner (USA) Ken's Bike Shop 3:51
18 Jennifer Malik (USA) Paradise Garage Racing p/b Smanie 3:58
19 Traci Judge (USA) 4:04
20 Bridget Tooley (USA) Easton-Liv 4:12
21 Anna Dorovskikh (USA) Orion Racing 4:46
22 Carla Williams (USA) Deschutes Brewery Cyclocross Team 5:15
23 Elizabeth Sheldon (USA) CXHAIRS DEVO : TREK BIKES 5:24
24 Ivy Audrain (USA) Handup + The Black Bibs Racing 5:40
25 Rachel Rubino (USA) Pratt Racing 5:43
26 Michaela Thompson (USA) Alpha Bicycle Co.- Groove Silverthorne 6:09
27 Christina Hosenfeld (USA) Bluemont Connection 6:28
28 Clementine Nixon (USA) RSCX- HOUSE INDUSTRIES 6:36
29 Ellie Mitchell (USA) NWCX Project 6:59
30 Corey Coogan Cisek (USA) VeloRevolution=WP Cycles 7:39
31 Tiffany Thomas (USA) Philly Bike Expo p/b VeloJawn -1 lap
32 Kelli Montgomery (USA) STAGE 1/AirLine Cycles -1 lap
33 Erin Gordon (USA) Rare Disease Cycling / Keswick Cycles -2 laps
34 Shane Ferro (USA) King Kog / Sun + Air CX -2 laps
DNF Regina Legge (USA) Trek Cyclocross Collective
DNF Leslie Ethridge (USA) ORNOT Elite Off-Road Team
DNF Cassidy Hickey (USA)
 
Elite Men
1 Vincent Baestaens (Bel) Group Hens-Maes Containers 1:01:06
2 Curtis White (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com at 0:05
3 Christopher Blevins (USA) Trinity Racing 0:14
4 Kerry Werner Jr. (USA) Kona Maxxis Shimano cx Team 0:15
5 Gage Hecht (USA) Aevolo 0:38
6 Eric Brunner (USA) Blue-Build 0:44
7 Gosse Van Der (Ned) Bombtrack p/b hunt wheels 1:00
8 Brannan Fix (USA) Fix Racing 1:18
9 Scott Mcgill (USA) Aevolo 1:37
10 Stephen Hyde (USA) Steve Tilford Foundation Racing 1:51
11 Ben Frederick (USA) ORNOT/TheSmallMonstersProject/Ritchey 2:17
12 Andrew Dillman (USA) Rigd-Leitner 2:36
13 Andrew Strohmeyer (USA) CS Hairs Devo: Trek Bikes 2:45
14 Scott Funston (USA) Blue-Build 3:12
15 Caleb Swartz (USA) Giant/Neff Cycle Service 3:18
16 Michael van den Ham (Can) Easton Giant CX 3:23
17 Daxton Mock (USA) Trek Cyclocross Collective 3:23
18 Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz Bicycles 3:39
19 Ross Ellwood (USA) Alpha Bicycle Co. - Groove Silverthorne 3:40
20 Kyle Johnson (USA) USA Cycling Olympic Development Academy 3:45
21 Casey Hildebrandt (USA) Donkey Label 3:51
22 Sam Noel (USA) Competitive Edge Racing 3:53
23 Eric Thompson (USA) MSPEEDWAX.COM 3:56
24 Cody Kaiser (USA) LangeTwins / Specialized 3:57
25 Jules Van Kempen (USA) Alpha Bicycle Company Groove Subaru 3:58
26 Jacob Leblanc (USA) Competitive Edge Racing 4:03
27 Dylan Zakrajsek (USA) KCCX Elite Cyclocross Team 4:14
28 Merwin Davis (USA) J-Mac Cycling p/b Margie Bars 4:36
29 Jack Tanner (USA) 4:42
30 Sam Brown (USA) Alpha Bicycle Co. - Groove Silverthorne 4:45
31 Finnega O'connor (USA) Comp Edge Racing 4:54
32 Cody Cupp (USA) Riders Inc. 5:04
33 Matteo Oppizzi (Can) Cannondale-Iland 5:05
34 Alex Ryan (USA) Ibis off Road p/b Eliel Cycling 5:11
35 Tayne Andrade (USA) Rio Grande Elite Cycling Team 5:15
36 Mark Myles (USA) Be Real Sports 5:23
37 Travis Livermon (USA) 5:32
38 Tyler Cloutier (USA) TCCX 5:33
39 Josh Bauer (USA) Jiayoulife 5:38
40 Allan Schroeder (USA) 5:43
41 Tommy Servetas (USA) Competitive Edge Racing 6:02
42 Joe Schmalz (USA) Steve Tilford Foundation Racing 6:25
43 Andrew Giniat (USA) The Pony Shop p/b KPMG 6:32
44 Nick Lando (USA) Competitive Edge Racing 6:36
45 Ryan Popple (USA) Thick Bikes / Specialized +6:52
46 Jared Nieters (USA) SEAVS/Haymarket 6:54
47 Andrew Wulfkuhle (USA) Team Rock Lobster Cycles 7:17
48 Nicholas Tabares (USA) -1 lap
49 Jake Olander (USA) USA Cycling Olympic Development Academy -1 lap
50 Sait Arana (USA) Kelly Benefit Strategies -2 laps
51 Hugo Brisebois (USA) ride with rendall -2 laps
52 Brody Sanderson (Can) AWI Racing P/B The Crank and Sprocket -2 laps
53 Michael Marston (USA) Daedalus / Allstonvelo & Somervelo Racing -2 laps
54 Owen Brenneman (USA) CXHAIRS DEVO : TREK BIKES -2 laps
55 Jacob Peterson (USA) Max Mortgage / Reynolds Roofing -4 laps
56 Brett Cooper (USA) Gambit Racing -4 laps
57 Shawn Geiger (USA) -4 laps
58 Nicholas Vorwerk (USA) CMG Factory racing -5 laps
DNF John Amalong (USA) USA Cycling Olympic Development Academy
DNF Ivan Gallego (USA) USA Cycling Olympic Development Academy
DNF Ismael Collado (USA) Rockland Cycling Velo
DNF Mark Hewitt (USA) JAM / NCC
DNF Chris Niesen (USA) JAM / NCC
DNS Patrick Frank (USA) JAM / NCC
DNS Jonatha Anderson (USA) MONEYS ELITE FACTORY PROFESSIONAL U69
DNS Ian Mcdonald (USA) KCCX Elite Cyclocross Team



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.