Canadian Cyclist

 

March 24/22 15:05 pm - Tour de Normandy Stage 4, Riley Pickrell 5th on stage


Posted by Editoress on 03/24/22
 

Results from the fourth stage in France

Stage 4: Gacé to Argentan, 160.63 km
1 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM 3:49:23
2 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ
3 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire
4 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
5 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy
6 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project
7 Laurence Pithie (NZl) Groupama - FDJ
8 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team
9 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude
10 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
11 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
12 Dominik Neuman (Cze) Elkov - Kasper
13 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team
14 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid
15 Jensen Plowright (Aus) Groupama - FDJ
16 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM
17 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling
18 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team
19 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing
20 Florian Maitre (Fra) Laval Cyclisme 53
21 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing
22 Alexander Hajek (Aut) Trinity Racing
23 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy
24 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude
25 Dylan Kowalski (Fra) Velo Club Rouen 76
26 Guillaume Dauschy (Fra) Premier Tech U23 Cycling Project
27 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
28 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse
29 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire
30 Jasper Haest (Ned) Volkerwessels Cycling
31 Adam Toupalík (Cze) Elkov - Kasper
32 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team
33 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
34 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex
35 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
36 Romain Chan Tsin (Fra) Equipe De Normandie
37 Kévin Avoine (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
38 Tim Naberman (Ned) Development Team DSM
39 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
40 Guerand Le Pennec (Fra) Velo Club Pays De Loude
41 Nicolas Rivard (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
42 Jordan Levasseur (Fra) Velo Club Rouen 76
43 Thomas Acosta (Fra) Philippe Wagner Cycling
44 Matej Zahálka (Cze) Elkov - Kasper
45 Florentin Lecamus Lambert (Fra) Velo Club Rouen 76
46 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
47 Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
48 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid
49 Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
50 Julian Lino (Fra) Bike Aid
51 Rens Tulner (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
52 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53
53 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling
54 Francis Juneau (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
55 Jakub Otruba (Cze) Elkov - Kasper all s.t.
56 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:09
57 Nicolas Marthe (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
58 Antonin Corvaisier (Fra) Vendee U Pays de la Loire
59 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ
60 Lucas Grolier (Fra) Vendee U Pays de la Loire
61 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
62 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
63 Yohann Simon (Fra) Equipe De Normandie
64 Ilan Larmet (Fra) Velo Club Pays De Loude all s.t.
65 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ 0:14
66 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing 0:39
67 Wesley Mol (Ned) Bike Aid
68 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy
69 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling
70 Leo Gullickson (USA) Aevolo
71 Alfred George (GBr) Vendee U Pays de la Loire
72 Matthieu Jeannes (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
73 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex
74 Joseph Pidcock (GBr) Groupama - FDJ
75 Nils Wolffenbuttel (Ned) Volkerwessels Cycling
76 Lucas Boniface (Fra) Vendee U Pays de la Loire all s.t.
77 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 1:02
78 Branko Huys (Bel) Lotto Soudal Development Team
79 Maxime Dransart (Fra) Laval Cyclisme 53
80 James Mitri (NZl) Global 6 Cycling
81 Nicolas Hamon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
82 Jason Oosthuizen (RSA) Velo Club Rouen 76
83 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
84 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
85 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex
86 Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy all s.t.
87 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 1:35
88 Noah Bögli (Sui) Equipe Nationale Suisse s.t.
89 Robin Meyer (Fra) Philippe Wagner Cycling 2:22
90 Nicolas Sessler (Bra) Global 6 Cycling s.t.
91 Timo De Jong (Ned) Volkerwessels Cycling 2:38
92 Patrick Eddy (Aus) Development Team DSM 3:10
93 Tobias Andresen (Den) Development Team DSM 3:59
94 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM s.t.
95 Matéo Carlot (Fra) Velo Club Rouen 76 4:09
96 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 9:48
97 Albert Holm (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
98 Siebe Roesems (Bel) Trinity Racing
99 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling
100 Nicolas Malle (Fra) Equipe De Normandie
101 Tobias Kongstad (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
102 Huub Artz (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
103 Maxime De Poorter (Bel) Tarteletto - Isorex
104 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling
105 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53
106 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
107 Jan Bárta (Cze) Elkov - Kasper
108 Coen Vermeltfoort (Ned) Volkerwessels Cycling all s.t.
109 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 9:52
110 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 s.t.
111 Mathias Alexander E. Larsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 9:54
112 Raphael Clemencio (Sui) Equipe Nationale Suisse 10:32
113 Brent Van De Kerkhove (Bel) Tarteletto - Isorex
114 Dominik Bieler (Sui) Equipe Nationale Suisse
115 Tristan Jussaume (Can) Aevolo
116 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper
117 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53
118 Luke Feuerhelm (USA) Aevolo
119 Gabriel Shipley (USA) Aevolo
120 Theo Reinhardt (Ger) Equipe Nationale Allema
121 Martin Desmortreux (Fra) Equipe De Normandie
122 Alex Vogel (Sui) Equipe Nationale Suisse
123 Sven Redmann (Ger) Equipe Nationale Allema
124 Alessandro Tuscano (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
125 Matthew Rice (Aus) Lotto Soudal Development Team
126 Benjamin Cornu (Fra) Equipe De Normandie
127 Lucas Jacques (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
128 Tom Chauvin (Fra) Equipe De Normandie all s.t.
129 Cooper Johnson (USA) Aevolo 13:44
130 Alexis Caresmel (Fra) Philippe Wagner Cycling
131 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid both s.t.
132 Paul Cordon (Fra) Velo Club Pays De Loude 17:54
133 Antonin Heron (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 23:25
DNF Lomig Le Clec'h (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
DNF Ukko Peltonen (Fin) Global 6 Cycling
DNF Simon Michel (Fra) Philippe Wagner Cycling
 
GC
1 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 15:53:20:
2 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire at 0:05
3 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM 0:07
4 Laurence Pithie (NZl) Groupama - FDJ 0:16
5 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team s.t.
6 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire 0:18
7 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ 0:22
8 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:25
9 Dylan Kowalski (Fra) Velo Club Rouen 76
10 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel both s.t.
11 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:28
12 Dominik Neuman (Cze) Elkov - Kasper
13 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing
14 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid
15 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
16 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
17 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex
18 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team
19 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
20 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM
21 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling
22 Rens Tulner (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
23 Florentin Lecamus Lambert (Fra) Velo Club Rouen 76 all s.t.
24 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling 0:29
25 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:32
26 Adam Toupalík (Cze) Elkov - Kasper
27 Romain Chan Tsin (Fra) Equipe De Normandie
28 Guillaume Dauschy (Fra) Premier Tech U23 Cycling Project
29 Jasper Haest (Ned) Volkerwessels Cycling
30 Matej Zahálka (Cze) Elkov - Kasper
31 Jakub Otruba (Cze) Elkov - Kasper all s.t.
32 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:33
33 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy 0:34
34 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse 0:36
35 Tim Naberman (Ned) Development Team DSM
36 Kévin Avoine (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
37 Alexander Hajek (Aut) Trinity Racing
38 Thomas Acosta (Fra) Philippe Wagner Cycling
39 Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
40 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid
41 Francis Juneau (Can) Premier Tech U23 Cycling Project all s.t.
42 Nicolas Rivard (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:40
43 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ 0:41
44 Nicolas Marthe (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 0:45
45 Ilan Larmet (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:57
46 Julian Lino (Fra) Bike Aid 1:01
47 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 1:10
48 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling 1:15
49 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex
50 Wesley Mol (Ned) Bike Aid both s.t.
51 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy 1:20
52 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing 1:24
53 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team 1:27
54 Jordan Levasseur (Fra) Velo Club Rouen 76 1:29
55 Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:30
56 Jensen Plowright (Aus) Groupama - FDJ 1:31
57 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 1:37
58 Antonin Corvaisier (Fra) Vendee U Pays de la Loire 1:39
59 Yohann Simon (Fra) Equipe De Normandie 1:46
60 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 2:03
61 Lucas Boniface (Fra) Vendee U Pays de la Loire 2:09
62 Matthieu Jeannes (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U s.t.
63 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 2:29
64 Branko Huys (Bel) Lotto Soudal Development Team 2:44
65 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 3:00
66 Timo De Jong (Ned) Volkerwessels Cycling 4:08
67 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 4:37
68 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ 4:53
69 James Mitri (NZl) Global 6 Cycling 5:29
70 Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy 5:41
71 Leo Gullickson (USA) Aevolo 6:15
72 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing 6:30
73 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 7:49
74 Tobias Andresen (Den) Development Team DSM 8:43
75 Alfred George (GBr) Vendee U Pays de la Loire 9:15
76 Nils Wolffenbuttel (Ned) Volkerwessels Cycling 9:27
77 Florian Maitre (Fra) Laval Cyclisme 53 9:58
78 Jan Bárta (Cze) Elkov - Kasper 10:18
79 Guerand Le Pennec (Fra) Velo Club Pays De Loude 10:19
80 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 10:20
81 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53 10:24
82 Maxime De Poorter (Bel) Tarteletto - Isorex
83 Siebe Roesems (Bel) Trinity Racing both s.t.
84 Patrick Eddy (Aus) Development Team DSM 10:37
85 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 11:02
86 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling 11:18
87 Nicolas Malle (Fra) Equipe De Normandie s.t.
88 Joseph Pidcock (GBr) Groupama - FDJ 11:33
89 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 11:55
90 Maxime Dransart (Fra) Laval Cyclisme 53 11:56
91 Nicolas Hamon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 12:08
92 Jason Oosthuizen (RSA) Velo Club Rouen 76 12:16
93 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 12:44
94 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project 12:46
95 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53 13:11
96 Robin Meyer (Fra) Philippe Wagner Cycling 13:16
97 Lucas Grolier (Fra) Vendee U Pays de la Loire 13:43
98 Nicolas Sessler (Bra) Global 6 Cycling 13:48
99 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy 15:21
100 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling 15:22
101 Matéo Carlot (Fra) Velo Club Rouen 76 15:49
102 Matthew Rice (Aus) Lotto Soudal Development Team 15:57
103 Mathias Alexander E. Larsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 17:43
104 Theo Reinhardt (Ger) Equipe Nationale Allema 17:47
105 Sven Redmann (Ger) Equipe Nationale Allema 19:42
106 Alessandro Tuscano (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 20:15
107 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM 20:45
108 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 20:46
109 Huub Artz (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 20:54
110 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 21:51
111 Brent Van De Kerkhove (Bel) Tarteletto - Isorex 22:14
112 Noah Bögli (Sui) Equipe Nationale Suisse 23:38
113 Cooper Johnson (USA) Aevolo 24:50
114 Gabriel Shipley (USA) Aevolo 26:00
115 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 26:48
116 Coen Vermeltfoort (Ned) Volkerwessels Cycling 26:53
117 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 27:43
118 Alexis Caresmel (Fra) Philippe Wagner Cycling 28:06
119 Albert Holm (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 28:12
120 Tristan Jussaume (Can) Aevolo 28:56
121 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper 29:28
122 Martin Desmortreux (Fra) Equipe De Normandie 31:03
123 Tobias Kongstad (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 32:07
124 Alex Vogel (Sui) Equipe Nationale Suisse 32:27
125 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 33:21
126 Benjamin Cornu (Fra) Equipe De Normandie 33:30
127 Raphael Clemencio (Sui) Equipe Nationale Suisse 34:36
128 Lucas Jacques (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 36:04
129 Luke Feuerhelm (USA) Aevolo 41:59
130 Tom Chauvin (Fra) Equipe De Normandie 48:54
131 Antonin Heron (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 52:47
132 Dominik Bieler (Sui) Equipe Nationale Suisse 59:22
133 Paul Cordon (Fra) Velo Club Pays De Loude 1:03:37



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.