Canadian Cyclist

 

March 25/22 19:45 pm - Tour of Rhodes: Stage 1 results


Posted by Editoress on 03/25/22
 

Results from the second stage of the Tour of Rhodes in Greece

Stage 1: Rhodes to Kalamonas, 138.5 km
1 Louis Bendixen (Den) Team Coop 3:24:54
2 Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon
3 Jared Scott (USA) Aevolo
4 Petr Klabouch (Cze) ATT Investments
5 Dominik Bauer (Ger) Team Lotto-Kern Haus
6 Antoine Grand (Fra) VC Corbas
7 Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg
8 Joe Laverick (GBr) Hagens Berman Axeon
9 Torbjørn Røed (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
10 Ivan Romeo (Esp) Hagens Berman Axeon
11 Alexis Guérin (Fra) Team Vorarlberg
12 Peter Kusztor (Ned) Team Novo Nordisk
13 Riccardo Zoidl (Aut) Team Vorarlberg all s.t.
14 Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:08
15 Karel Camrda (Cze) ATT Investments s.t.
16 Matus Stocek (Svk) ATT Investments 1:02
17 Mika Heming (Ger) ATT Investments
18 Karsten Larsen Feldmann (Nor) Team Coop
19 Georgios Boúglas (Gre) P.S.Kronos
20 Tobias Vanco (Svk) Dukla Banská Bystrica
21 Charalampos Kastrantas (Gre) Greece
22 Richard Holec (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
23 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
24 Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner | AKKON
25 Matyas Kopecky (Cze) Team Novo Nordisk
26 Clément Maertens (Fra) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
27 Jakob Geßner (Ger) Team Lotto-Kern Haus
28 Tobias Klein (USA) Aevolo
29 Jaakko Sillankorva (Fin) X Speed United Continental
30 Melvin Drost (Fra) Global Cycling Team
31 Matteo Dal-Cin (Can ) Toronto Hustle
32 Luca Dreßler (Ger) Team Lotto-Kern Haus
33 Matthias Reutimann (Sui) Team Vorarlberg
34 Samuel Tuka (Svk) Dukla Banská Bystrica
35 Cole Lewis (USA) Aevolo
36 Karel Tyrpekl (Cze) ATT Investments
37 Dimitrios Christakos (Gre) Greece
38 Panagiotis Christopoulus-Heller (Gre) Greece
39 Nicholas Thorøe-Hansen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
40 Hjalmar Klyver (Swe) Team IBT-BH-Carl Ras
41 Jonas Messerschmidt (Fer) Team Dauner | AKKON
42 Tomas Jakoubek (Cze) ATT Investments
43 Periklis Ilias (Gre) P.S.Kronos
44 Pavel Gruber (Fra) Tufo-Pardus Prostejov
45 Diogo Barbosa (Por) Hagens Berman Axeon
46 Nikiforos Arvanitou (Gre) Greece
47 Tore Andre Vabø (Nor) Team Coop
48 Wojciech Pszczolarski (Pol) Tufo-Pardus Prostejov
49 Adrien Guillonnet (Fra) VC Corbas
50 Christian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus
51 Maxime Thomassin (Fra) VC Corbas
52 Patrick Reißig (Ger) Maloja Pushbikers
53 Jack Drage (NZl) Hagens Berman Axeon
54 Embret Svestad-Bårdseng (Nor) Team Coop
55 Paul Rudys (Ger) Maloja Pushbikers
56 Max Benz-Kuch (Ger) Maloja Pushbikers
57 Jiri Petrus (Cze) ATT Investments
58 Martinos Moutsios (Gre) Iviskos-Rodilios
59 Thorolf Rønhede (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
60 Cedric Abt (Ger) Team Lotto-Kern Haus
61 Andreas Miltiadis (Cyp) Cyprus
62 Bernardo Gonçalves (Por) X Speed United Continental
63 David Dube (Can) Toronto Hustle
64 Sebastian Dreyer Heldahl (Nor) X Speed United Continental
65 Felix Meo (NZl) Maloja Pushbikers
66 Alexandros Agrotis (Cyp) Cyprus
67 Konstantinos Pavlides (Cyp) Cyprus
68 Martin Haring (Svk) Dukla Banská Bystrica
69 Ethan Sittlington (Can) Toronto Hustle
70 Michail Mavrikakis (Gre) P.S.Kronos
71 Eliot Pauchard (Fra) VC Corbas
72 Albert Gathemann (Ger) Team Dauner | AKKON
73 Daniel Schrag (Ger) Team Lotto-Kern Haus
74 Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers
75 Byron Munton (RSA) Team Dauner | AKKON
76 Colin Stüssi (Sui) Team Vorarlberg
77 Toby Perry (GBr) Hagens Berman Axeon
78 Marckus Njor (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
79 Andre Drege (Nor) Team Coop
80 Ondrej Petr (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
81 Filippo Fortin (Ita) Maloja Pushbikers all s.t.
82 Liam Bertazzo (Ita) Maloja Pushbikers 1:18
83 Roy Duijvesteijn (Ned) Global Cycling Team 10:59
84 Luuk Schuurmans (Ned) Global Cycling Team s.t.
85 Brooks Wienke (USA) Aevolo 12:13
86 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg
87 Asbjørn Madsstuen (Nor) VC Corbas
88 Polychronis Tzortzakis (Gre) Greece
89 Patrik Tybor (Svk) Dukla Banská Bystrica
90 Nikolaos Drakos (Gre) Greece
91 Sean Hollenbeck (USA) Yoeleo Test Team p/b 4Mind all s.t.
92 Bo Godart (Bel) X Speed United Continental 15:30
93 Martin Meiler (Ger) Team Vorarlberg
94 Jonas Hjorth (Nor) Bahrain Cycling Academy
95 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk
96 Floris-Jan Van den Berge (Ned) Global Cycling Team all s.t.
97 Daniel Kalichman (Can) Toronto Hustle 15:35
98 Petros Nkazonis (Gre) P.S.Kronos
99 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk both s.t.
100 William Goodfellow (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 15:42
101 Sean Guydish (USA) Aevolo 15:43
102 Paul Gehrke (Ger) Team Dauner | AKKON 15:45
103 Christos Philokyprou (Cyp) Cyprus
104 Georgios Boutopoulos (Gre) Greece both s.t.
105 Erik Rindborg (Swe) Sweden Cycling Academy 15:51
106 Lukas Ungvarsky (Svk) Dukla Banská Bystrica s.t.
107 Martin Chren (Svk) Dukla Banská Bystrica 15:53
108 Ahmad Badreddin Wais (Syr) VC Corbas 15:55
109 Kasper Due Kaspersen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
110 Romain Malbreil (Fra) VC Corbas
111 Erik Baska (Svk) Dukla Banská Bystrica
112 Edward Walsh (Can) Toronto Hustle
113 Nicolas Côté (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
114 Anton Varabei (Can) Toronto Hustle
115 Zed Olivier Masse (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
116 Hamish Beadle (NZl) Team Novo Nordisk all s.t.
117 Frederik Thomsen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 16:12
118 Christos Skylodimos (Gre) P.S.Kronos s.t.
119 Matthew Warren (USA) Aevolo 16:15
120 Jokubas Zdanevicius (Lit) Voltas Cycling Team 18:45
121 Serginho Wilshaus (Fra) Global Cycling Team 18:51
122 Ludvig Fagerström (Swe) Sweden Cycling Academy
123 Lukas Talacka (Lit) Voltas Cycling Team both s.t.
124 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 19:00
125 Rasmus Bisgaard (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
126 Alexandros Karousos (Gre) P.S.Kronos
127 Edgaras Kovaliovas (Lit) Voltas Cycling Team
128 Jeremy Obrand (Can) Toronto Hustle
129 Dalton Collins (USA) X Speed United Continental
130 Frantisek Vinklarek (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
131 Darijus Dzervus (Lit) Voltas Cycling Team all s.t.
OTL Aristeidis Koutounis (Gre) Iviskos-Rodilios
OTL Constantinos Thymides (Cyp) Cyprus
OTL Kiriakos Papastamatakis (Gre) Iviskos-Rodilios
OTL Marek Jelinek (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
OTL Petr Kovarcik (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
OTL Sayed Alawi (Brn) Bahrain Cycling Academy
OTL Stavros Theophanous (Cyp) Cyprus
DNF Daniel Koszela (Can) X Speed United Continental
DNF Iakovos Kouros (Gre) Iviskos-Rodilios
DNF Ioannis Kyriakidis (Gre) P.S.Kronos
DNF Ioannis Miaoulis (Gre) Iviskos-Rodilios
DNF Jesper Ferm (Ger) Sweden Cycling Academy
DNF Lloyd Wise (GBr) Sweden Cycling Academy
DNF Noe Ury (Lux) Team Dauner | AKKON
DNF Simon Cederfjord (Swe) Sweden Cycling Academy
DNF Sten Verzijl (Ned) Global Cycling Team
DNF Vitalijs Kornilovs (Lat) Voltas Cycling Team
DNF Yahiaaldien Khalefa (Brn) Bahrain Cycling Academy
DNS Ben Mewes (GBr) X Speed United Continental
DNS Eusebio Pascual (Esp) Bahrain Cycling Academy
DNS Nicholas Cooper (GBr) Sweden Cycling Academy
DNS Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop
DNS Theodoros Tsikouris (Gre) Iviskos-Rodilios
DNS Ali Saleh (Brn) Bahrain Cycling Academy
DNS Andreas Stokbro (Den) Team Coop
 
GC
1 Louis Bendixen (Den) Team Coop 3:32:57
2 Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg at 0:10
3 Alexis Guérin (Fra) Team Vorarlberg 0:21
4 Dominik Bauer (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:22
5 Riccardo Zoidl (Aut) Team Vorarlberg s.t.
6 Ivan Romeo (Esp) Hagens Berman Axeon 0:24
7 Torbjørn Røed (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind s.t.
8 Joe Laverick (GBr) Hagens Berman Axeon 0:36
9 Jared Scott (USA) Aevolo 0:38
10 Antoine Grand (Fra) VC Corbas s.t.
11 Peter Kusztor (Ned) Team Novo Nordisk 0:42
12 Petr Klabouch (Cze) ATT Investments 0:49
13 Karel Camrda (Cze) ATT Investments 0:52
14 Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon 0:55
15 Andreas Miltiadis (Cyp) Cyprus 1:14
16 Byron Munton (RSA) Team Dauner | AKKON 1:27
17 Andre Drege (Nor) Team Coop 1:28
18 Sebastian Dreyer Heldahl (Nor) X Speed United Continental
19 Embret Svestad-Bårdseng (Nor) Team Coop both s.t.
20 Colin Stüssi (Sui) Team Vorarlberg 1:29
21 Matteo Dal-Cin (Can ) Toronto Hustle 1:31
22 Toby Perry (GBr) Hagens Berman Axeon s.t.
23 Christian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus 1:33
24 Matthias Reutimann (Sui) Team Vorarlberg s.t.
25 Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus 1:40
26 Diogo Barbosa (Por) Hagens Berman Axeon 1:43
27 David Dube (Can) Toronto Hustle 1:44
28 Eliot Pauchard (Fra) VC Corbas s.t.
29 Adrien Guillonnet (Fra) VC Corbas 1:46
30 Jonas Messerschmidt (Fer) Team Dauner | AKKON 1:47
31 Tomas Jakoubek (Cze) ATT Investments 1:48
32 Patrick Reißig (Ger) Maloja Pushbikers 1:49
33 Mika Heming (Ger) ATT Investments 1:50
34 Martin Haring (Svk) Dukla Banská Bystrica 1:52
35 Periklis Ilias (Gre) P.S.Kronos s.t.
36 Martinos Moutsios (Gre) Iviskos-Rodilios 1:53
37 Matus Stocek (Svk) ATT Investments 1:54
38 Hjalmar Klyver (Swe) Team IBT-BH-Carl Ras s.t.
39 Paul Rudys (Ger) Maloja Pushbikers 1:56
40 Georgios Boúglas (Gre) P.S.Kronos s.t.
41 Matyas Kopecky (Cze) Team Novo Nordisk 1:59
42 Cole Lewis (USA) Aevolo 2:00
43 Tobias Klein (USA) Aevolo 2:03
44 Tobias Vanco (Svk) Dukla Banská Bystrica
45 Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner | AKKON both s.t.
46 Maxime Thomassin (Fra) VC Corbas 2:05
47 Luca Dreßler (Ger) Team Lotto-Kern Haus
48 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
49 Alexandros Agrotis (Cyp) Cyprus
50 Karsten Larsen Feldmann (Nor) Team Coop
51 Karel Tyrpekl (Cze) ATT Investments all s.t.
52 Wojciech Pszczolarski (Pol) Tufo-Pardus Prostejov 2:09
53 Ethan Sittlington (Can) Toronto Hustle 2:10
54 Michail Mavrikakis (Gre) P.S.Kronos 2:11
55 Nicholas Thorøe-Hansen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 2:13
56 Cedric Abt (Ger) Team Lotto-Kern Haus s.t.
57 Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers 2:14
58 Dimitrios Christakos (Gre) Greece 2:15
59 Tore Andre Vabø (Nor) Team Coop s.t.
60 Charalampos Kastrantas (Gre) Greece 2:16
61 Jack Drage (NZl) Hagens Berman Axeon 2:17
62 Nikiforos Arvanitou (Gre) Greece s.t.
63 Panagiotis Christopoulus-Heller (Gre) Greece 2:19
64 Jiri Petrus (Cze) ATT Investments 2:21
65 Samuel Tuka (Svk) Dukla Banská Bystrica 2:22
66 Jaakko Sillankorva (Fin) X Speed United Continental 2:23
67 Max Benz-Kuch (Ger) Maloja Pushbikers s.t.
68 Clément Maertens (Fra) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 2:24
69 Ondrej Petr (Cze) Tufo-Pardus Prostejov 2:25
70 Melvin Drost (Fra) Global Cycling Team 2:28
71 Albert Gathemann (Ger) Team Dauner | AKKON 2:29
72 Bernardo Gonçalves (Por) X Speed United Continental 2:30
73 Konstantinos Pavlides (Cyp) Cyprus 2:32
74 Richard Holec (Cze) Tufo-Pardus Prostejov 2:34
75 Marckus Njor (Den) Team IBT-BH-Carl Ras s.t.
76 Pavel Gruber (Fra) Tufo-Pardus Prostejov 2:36
77 Liam Bertazzo (Ita) Maloja Pushbikers 2:37
78 Jakob Geßner (Ger) Team Lotto-Kern Haus 2:39
79 Daniel Schrag (Ger) Team Lotto-Kern Haus 2:44
80 Filippo Fortin (Ita) Maloja Pushbikers 2:46
81 Felix Meo (NZl) Maloja Pushbikers 2:53
82 Thorolf Rønhede (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 3:12
83 Luuk Schuurmans (Ned) Global Cycling Team 11:53
84 Roy Duijvesteijn (Ned) Global Cycling Team 12:15
85 Asbjørn Madsstuen (Nor) VC Corbas 13:00
86 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg 13:01
87 Sean Hollenbeck (USA) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 13:08
88 Patrik Tybor (Svk) Dukla Banská Bystrica 13:27
89 Brooks Wienke (USA) Aevolo 13:29
90 Polychronis Tzortzakis (Gre) Greece 13:35
91 Nikolaos Drakos (Gre) Greece 13:38
92 Jonas Hjorth (Nor) Bahrain Cycling Academy 16:18
93 Hamish Beadle (NZl) Team Novo Nordisk 16:40
94 Frederik Thomsen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 16:44
95 Petros Nkazonis (Gre) P.S.Kronos 16:51
96 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk 16:57
97 Paul Gehrke (Ger) Team Dauner | AKKON 16:58
98 Martin Meiler (Ger) Team Vorarlberg 17:01
99 Bo Godart (Bel) X Speed United Continental 17:06
100 Georgios Boutopoulos (Gre) Greece 17:08
101 Sean Guydish (USA) Aevolo 17:11
102 Daniel Kalichman (Can) Toronto Hustle 17:12
103 Floris-Jan Van den Berge (Ned) Global Cycling Team 17:13
104 William Goodfellow (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 17:15
105 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 17:17
106 Christos Philokyprou (Cyp) Cyprus 17:20
107 Zed Olivier Masse (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 17:23
108 Nicolas Côté (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 17:26
109 Matthew Warren (USA) Aevolo 17:27
110 Kasper Due Kaspersen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 17:28
111 Romain Malbreil (Fra) VC Corbas 17:36
112 Lukas Ungvarsky (Svk) Dukla Banská Bystrica s.t.
113 Christos Skylodimos (Gre) P.S.Kronos 17:38
114 Martin Chren (Svk) Dukla Banská Bystrica 17:39
115 Edward Walsh (Can) Toronto Hustle 17:42
116 Ahmad Badreddin Wais (Syr) VC Corbas 17:46
117 Erik Baska (Svk) Dukla Banská Bystrica 18:47
118 Anton Varabei (Can) Toronto Hustle 19:24
119 Jeremy Obrand (Can) Toronto Hustle 20:03
120 Dalton Collins (USA) X Speed United Continental 20:20
121 Ludvig Fagerström (Swe) Sweden Cycling Academy 20:35
122 Serginho Wilshaus (Fra) Global Cycling Team 20:42
123 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 20:58
124 Jokubas Zdanevicius (Lit) Voltas Cycling Team 21:12
125 Lukas Talacka (Lit) Voltas Cycling Team 21:14
126 Edgaras Kovaliovas (Lit) Voltas Cycling Team s.t.
127 Alexandros Karousos (Gre) P.S.Kronos 21:15
128 Erik Rindborg (Swe) Sweden Cycling Academy 21:16
129 Frantisek Vinklarek (Cze) Tufo-Pardus Prostejov 21:27
130 Rasmus Bisgaard (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 21:39
131 Darijus Dzervus (Lit) Voltas Cycling Team 22:24



Prologue

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2023 Canadian Cyclist. All rights reserved.