Canadian Cyclist

 

March 27/22 16:18 pm - Tour de Normandy Stage 7, Riley Pickrell 3rd on Stage, Charles-Etienne Chretien top 10 overall


Posted by Editoress on 03/27/22
 

Results from the seventh and final stage of the Tour de Normandie in France

Stage 7: Ducey Les Chéris to Caen, 142.45 km
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Volkerwessels Cycling 3:20:53
2 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ
3 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy
4 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
5 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling
6 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper
7 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team
8 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
9 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling
10 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling
11 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
12 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM
13 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
14 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude
15 Maxime De Poorter (Bel) Tarteletto - Isorex
16 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53
17 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing
18 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex
19 Dominik Bieler (Sui) Equipe Nationale Suisse
20 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire
21 Dominik Neuman (Cze) Elkov - Kasper
22 Adam Toupalík (Cze) Elkov - Kasper
23 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team
24 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire
25 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude
26 Gabriel Shipley (USA) Aevolo
27 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM
28 Jordan Levasseur (Fra) Velo Club Rouen 76
29 Jason Oosthuizen (RSA) Velo Club Rouen 76
30 Romain Chan Tsin (Fra) Equipe De Normandie
31 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ
32 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
33 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53
34 Theo Reinhardt (Ger) Equipe Nationale Allema
35 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse
36 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
37 Jasper Haest (Ned) Volkerwessels Cycling
38 Florian Maitre (Fra) Laval Cyclisme 53
39 Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
40 Thomas Acosta (Fra) Philippe Wagner Cycling
41 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
42 Rens Tulner (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
43 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
44 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
45 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling
46 Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
47 Tim Naberman (Ned) Development Team DSM
48 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team
49 Tom Chauvin (Fra) Equipe De Normandie
50 Nicolas Malle (Fra) Equipe De Normandie
51 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing
52 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling
53 Nicolas Rivard (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
54 Nicolas Marthe (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
55 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U
56 Florentin Lecamus Lambert (Fra) Velo Club Rouen 76
57 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team
58 Matej Zahálka (Cze) Elkov - Kasper
59 Alexander Hajek (Aut) Trinity Racing
60 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
61 Julian Lino (Fra) Bike Aid
62 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
63 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy
64 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project
65 Nicolas Sessler (Bra) Global 6 Cycling
66 Ilan Larmet (Fra) Velo Club Pays De Loude
67 Leo Gullickson (USA) Aevolo
68 Huub Artz (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel all s.t.
69 Jan Bárta (Cze) Elkov - Kasper 0:08
70 Jakub Otruba (Cze) Elkov - Kasper
71 Nils Wolffenbuttel (Ned) Volkerwessels Cycling both s.t.
72 Matéo Carlot (Fra) Velo Club Rouen 76 0:11
73 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ 0:16
74 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur s.t.
75 Lucas Boniface (Fra) Vendee U Pays de la Loire 0:21
76 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid 0:25
77 Wesley Mol (Ned) Bike Aid
78 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 both s.t.
79 Yohann Simon (Fra) Equipe De Normandie 0:27
80 Martin Desmortreux (Fra) Equipe De Normandie s.t.
81 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:37
82 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 0:42
83 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 0:45
84 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
85 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy both s.t.
86 Timo De Jong (Ned) Volkerwessels Cycling 0:47
87 Guerand Le Pennec (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:59
88 James Mitri (NZl) Global 6 Cycling 01:00
89 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 01:02
90 Alfred George (GBr) Vendee U Pays de la Loire 01:15
91 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing
92 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex both s.t.
93 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 1:44
94 Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy 1:51
95 Matthieu Jeannes (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 2:18
96 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM 3:03
97 Lucas Grolier (Fra) Vendee U Pays de la Loire 10:08
98 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 18:41
99 Lucas Jacques (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 22:54
100 Tobias Kongstad (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 23:57
101 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling s.t.
DNF Joseph Pidcock (GBr) Groupama - FDJ
DNF Jensen Plowright (Aus) Groupama - FDJ
DNF Matthew Rice (Aus) Lotto Soudal Development Team
DNF Luke Feuerhelm (USA) Aevolo
DNF Raphael Clemencio (Sui) Equipe Nationale Suisse
DNF Alex Vogel (Sui) Equipe Nationale Suisse
DNF Patrick Eddy (Aus) Development Team DSM
DNF Mathias Alexander E. Larsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
DNF Paul Cordon (Fra) Velo Club Pays De Loude
DNF Brent Van De Kerkhove (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Siebe Roesems (Bel) Trinity Racing
DNS Kévin Avoine (Fra) Cyclo Club Nogent Sur
DNS Guillaume Dauschy (Fra) Premier Tech U23 Cycling Project
DNS Francis Juneau (Can) Premier Tech U23 Cycling Project
 
Final GC
1 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 26:50:23:
2 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire at 0:02
3 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ 0:06
4 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel s.t.
5 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM 0:07
6 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:14
7 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling 0:16
8 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire 0:18
9 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:25
10 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:26
11 Dominik Neuman (Cze) Elkov - Kasper 0:28
12 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude
13 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing
14 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
15 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
16 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM
17 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
18 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex
19 Rens Tulner (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
20 Florentin Lecamus Lambert (Fra) Velo Club Rouen 76
21 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling all s.t.
22 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:29
23 Matej Zahálka (Cze) Elkov - Kasper 0:31
24 Jasper Haest (Ned) Volkerwessels Cycling 0:32
25 Romain Chan Tsin (Fra) Equipe De Normandie s.t.
26 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:33
27 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53
28 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy both s.t.
29 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse 0:34
30 Alexander Hajek (Aut) Trinity Racing 0:36
31 Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
32 Thomas Acosta (Fra) Philippe Wagner Cycling both s.t.
33 Nicolas Rivard (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:40
34 Ilan Larmet (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:57
35 Julian Lino (Fra) Bike Aid 1:01
36 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid s.t.
37 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling 1:15
38 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team 1:27
39 Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:30
40 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 1:36
41 Wesley Mol (Ned) Bike Aid 1:40
42 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy 2:05
43 Jakub Otruba (Cze) Elkov - Kasper 3:24
44 Tim Naberman (Ned) Development Team DSM 3:56
45 Nicolas Marthe (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 4:05
46 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 4:37
47 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 4:41
48 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 4:59
49 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ 5:03
50 Adam Toupalík (Cze) Elkov - Kasper 5:34
51 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 6:15
52 Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex 7:35
53 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing 8:02
54 Leo Gullickson (USA) Aevolo 8:03
55 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ 8:34
56 Yohann Simon (Fra) Equipe De Normandie 9:37
57 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing 9:50
58 Florian Maitre (Fra) Laval Cyclisme 53 9:58
59 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 10:20
60 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 10:22
61 Jan Bárta (Cze) Elkov - Kasper 10:26
62 James Mitri (NZl) Global 6 Cycling 11:40
63 Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy 12:01
64 Lucas Boniface (Fra) Vendee U Pays de la Loire 12:04
65 Matthieu Jeannes (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 12:37
66 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project 12:46
67 Nils Wolffenbuttel (Ned) Volkerwessels Cycling 12:55
68 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53 13:11
69 Maxime De Poorter (Bel) Tarteletto - Isorex 13:44
70 Nicolas Malle (Fra) Equipe De Normandie 14:02
71 Timo De Jong (Ned) Volkerwessels Cycling 14:11
72 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 14:22
73 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling 14:38
74 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 14:52
75 Jordan Levasseur (Fra) Velo Club Rouen 76 15:30
76 Alfred George (GBr) Vendee U Pays de la Loire 16:20
77 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 18:09
78 Nicolas Sessler (Bra) Global 6 Cycling 18:59
79 Theo Reinhardt (Ger) Equipe Nationale Allema 19:31
80 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy 20:06
81 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 20:42
82 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 22:32
83 Huub Artz (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 23:04
84 Jason Oosthuizen (RSA) Velo Club Rouen 76 24:07
85 Coen Vermeltfoort (Ned) Volkerwessels Cycling 26:43
86 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM 27:38
87 Gabriel Shipley (USA) Aevolo 28:59
88 Guerand Le Pennec (Fra) Velo Club Pays De Loude 29:06
89 Matéo Carlot (Fra) Velo Club Rouen 76 29:59
90 Lucas Grolier (Fra) Vendee U Pays de la Loire 32:44
91 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 36:41
92 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper 37:02
93 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 41:30
94 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling 43:09
95 Martin Desmortreux (Fra) Equipe De Normandie 43:21
96 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 44:57
97 Tobias Kongstad (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 56:04
98 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 57:17
99 Tom Chauvin (Fra) Equipe De Normandie 1:04:50
100 Dominik Bieler (Sui) Equipe Nationale Suisse 1:06:53
101 Lucas Jacques (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:06:57
 
KoM
1 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team 42 pts
2 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse 36
3 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 16
4 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 16
5 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy 14
6 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 12
7 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling 10
8 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 10
9 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ 8
10 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling 7
11 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 4
12 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 3
13 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team 3
14 Lennert Teugels (Bel) Tarteletto - Isorex 3
15 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53 2
16 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid 2
17 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 2
18 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 2
19 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy 1
20 Adam Toupalík (Cze) Elkov - Kasper 1
21 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing 1
 
Points
1 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ 83 pts
2 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM 82
3 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire 53
4 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 49
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Volkerwessels Cycling 46
6 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire 46
7 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 42
8 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team 38
9 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 36
10 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53 36
11 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 35
12 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude 30
13 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team 29
14 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy 28
15 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling 26
16 Dominik Neuman (Cze) Elkov - Kasper 26
17 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 25
18 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 24
19 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 23
20 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 18
21 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper 17
22 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing 16
23 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project 16
24 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude 15
25 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team 13
26 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy 9
27 Theo Reinhardt (Ger) Equipe Nationale Allema 9
28 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 8
29 Dylan Sunderland (Aus) Global 6 Cycling 7
30 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 7
31 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling 7
32 Gianni Marchand (Bel) Tarteletto - Isorex 6
33 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 6
34 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 6
35 Romain Bacon (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 5
36 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex 5
37 Celestin Guillon (Fra) Laval Cyclisme 53 5
38 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy 5
39 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 5
40 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM 4
41 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team 3
42 Simon Vitzthum (Sui) Equipe Nationale Suisse 3
43 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 3
44 Jan Bárta (Cze) Elkov - Kasper 3
45 Jordan Levasseur (Fra) Velo Club Rouen 76 3
46 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling 3
47 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 3
48 Matej Zahálka (Cze) Elkov - Kasper 2
49 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 2
50 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 2
51 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling 1
52 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ 1
53 Maxime De Poorter (Bel) Tarteletto - Isorex 1
54 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM 1
 
Young Rider GC
1 Mathis Le Berre (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 26:50:23
2 Thomas Bonnet (Fra) Vendee U Pays de la Loire at 0:02
3 Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ 0:06
4 Tim Marsman (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel s.t.
5 Casper Van Uden (Ned) Development Team DSM 0:07
6 Lennert Van Eetvelt (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:14
7 Charles Quarterman (GBr) Philippe Wagner Cycling 0:16
8 Emilien Jeanniere (Fra) Vendee U Pays de la Loire 0:18
9 Charles-Etienne Chretien (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:25
10 Aaron Van Der Beken (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:26
11 Florian Dauphin (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:28
12 Luke Lamperti (USA) Trinity Racing
13 Nathan Vandepitte (Fra) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
14 Victor Broex (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
15 Pavel Bittner (Cze) Development Team DSM
16 Oliver Knudsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras
17 Andreas Goeman (Bel) Tarteletto - Isorex
18 Rens Tulner (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel
19 Florentin Lecamus Lambert (Fra) Velo Club Rouen 76 all s.t.
20 Nolann Mahoudo (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:29
21 Jasper Haest (Ned) Volkerwessels Cycling 0:32
22 Liam Slock (Bel) Lotto Soudal Development Team 0:33
23 Derek Gee (Can) Israel Cycling Academy s.t.
24 Alexander Hajek (Aut) Trinity Racing 0:36
25 Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team
26 Thomas Acosta (Fra) Philippe Wagner Cycling both s.t.
27 Nicolas Rivard (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 0:40
28 Ilan Larmet (Fra) Velo Club Pays De Loude 0:57
29 Kinfe Hailemichael (Eth) Global 6 Cycling 1:15
30 Luca Van Boven (Bel) Lotto Soudal Development Team 1:27
31 Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:30
32 Killian Theot (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 1:36
33 Wesley Mol (Ned) Bike Aid 1:40
34 Marco Frigo (Ita) Israel Cycling Academy 2:05
35 Jakub Otruba (Cze) Elkov - Kasper 3:24
36 Tim Naberman (Ned) Development Team DSM 3:56
37 Nicolas Marthe (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 4:05
38 Jordan Habets (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 4:37
39 Lorenzo Germani (Ita) Groupama - FDJ 5:03
40 Robin Plamondon (Can) Premier Tech U23 Cycling Project 6:15
41 Oliver Rees (GBr) Trinity Racing 8:02
42 Leo Gullickson (USA) Aevolo 8:03
43 Reuben Thompson (NZl) Groupama - FDJ 8:34
44 Yohann Simon (Fra) Equipe De Normandie 9:37
45 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing 9:50
46 Sebastian Nielsen (Den) Restaurant Suri - Carl Ras 10:20
47 James Mitri (NZl) Global 6 Cycling 11:40
48 Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy 12:01
49 Lucas Boniface (Fra) Vendee U Pays de la Loire 12:04
50 Riley Sheehan (USA) Premier Tech U23 Cycling Project 12:46
51 Damien Ridel (Fra) Laval Cyclisme 53 13:11
52 Nicolas Malle (Fra) Equipe De Normandie 14:02
53 Timo De Jong (Ned) Volkerwessels Cycling 14:11
54 Thibault D'hervez (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 14:22
55 Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Volkerwessels Cycling 14:38
56 Ewen Costiou (Fra) Côtes D`Armor - Marie Morin U 14:52
57 Alfred George (GBr) Vendee U Pays de la Loire 16:20
58 Baptiste Veistroffer (Fra) Velo Club Pays De Loude 18:09
59 Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy 20:06
60 Miguel Angel Fernandez Ruiz (Esp) Global 6 Cycling 20:42
61 Huub Artz (Ned) Metec - Solarwatt p/b Mantel 23:04
62 Jason Oosthuizen (RSA) Velo Club Rouen 76 24:07
63 Enzo Leijnse (Ned) Development Team DSM 27:38
64 Gabriel Shipley (USA) Aevolo 28:59
65 Guerand Le Pennec (Fra) Velo Club Pays De Loude 29:06
66 Matéo Carlot (Fra) Velo Club Rouen 76 29:59
67 Lucas Grolier (Fra) Vendee U Pays de la Loire 32:44
68 Daniel Babor (Cze) Elkov - Kasper 37:02
69 Thibault Valognes (Fra) Velo Club Rouen 76 41:30
70 Jord Baak (Ned) Volkerwessels Cycling 43:09
71 Martin Desmortreux (Fra) Equipe De Normandie 43:21
72 Killyan Houcke (Fra) Cyclo Club Nogent Sur 44:57
73 Jesse De Rooij (Ned) Bike Aid 57:17
74 Tom Chauvin (Fra) Equipe De Normandie 1:04:50
75 Dominik Bieler (Sui) Equipe Nationale Suisse 1:06:53
76 Lucas Jacques (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:06:57
 
Team GC
1 Metec - Solarwatt p/b Mantel 80:32:27
2 Lotto Soudal Development Team at 0:06
3 Premier Tech U23 Cycling Project 0:11
4 Elkov - Kasper 0:14
5 Groupama - FDJ 0:28
6 Velo Club Pays De Loude 0:30
7 Bike Aid 1:08
8 Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team 1:16
9 Development Team DSM 2:24
10 Vendee U Pays de la Loire 2:26
11 Trinity Racing 2:31
12 Cyclo Club Nogent Sur 4:07
13 Tarteletto - Isorex 5:29
14 Global 6 Cycling 5:58
15 Volkerwessels Cycling 8:51
16 Israel Cycling Academy 9:59
17 Laval Cyclisme 53 10:57
18 Equipe De Normandie 17:46
19 Côtes D`Armor - Marie Morin U 18:27
20 Velo Club Rouen 76 26:58
21 Restaurant Suri - Carl Ras 27:07



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.