Canadian Cyclist

 

May 4/22 15:35 pm - 4 Jours Dunkerque: Stage 2


Posted by Editoress on 05/4/22
 

Results from the second stage of 4 Jours de Dunkerque in France

Stage 2: Béthune to Maubeuge, 181.5 km
1 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93 4:04:25
2 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
3 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
4 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health
5 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
6 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic
7 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
8 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies
9 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ
10 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
11 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM
12 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB
13 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
14 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
15 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
16 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
17 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
18 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
19 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
20 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
21 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
22 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
23 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies
24 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal
25 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
26 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
27 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
28 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
29 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
30 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
31 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
32 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
33 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM
34 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
35 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
36 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
37 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
38 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
39 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
40 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
41 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
42 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
43 Eddy Finé (Fra) Cofidis
44 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
45 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
46 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
47 Julien Simon (Fra) TotalEnergies
48 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
49 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
50 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
51 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH
52 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
53 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
54 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
55 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
56 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
57 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
58 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
59 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
60 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
61 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ
62 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
63 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
64 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
65 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
66 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies
67 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
68 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ
69 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
70 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
71 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
72 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
73 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
74 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert
75 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal
76 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur all s.t.
77 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic 0:22
78 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
79 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93 both s.t.
80 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health 0:26
81 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:32
82 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM 0:35
83 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:40
84 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique 1:28
85 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 1:31
86 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique 1:43
87 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 0:00
88 Sam Welsford (Aus) Team DSM 1:50
89 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert
90 Alexis Renard (Fra) Cofidis
91 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
92 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic
93 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique
94 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
95 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix
96 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique
97 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
98 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH
99 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies all s.t.
100 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic 2:52
101 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 5:09
102 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93
103 Colin Joyce (USA) Human Powered Health
104 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique
105 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique
106 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies
107 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise
108 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
109 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB
110 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
111 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic
112 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Team DSM all s.t.
113 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM 7:52
114 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH s.t.
115 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health 8:19
116 Max Poole (GBr) Team DSM 8:59
117 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix 17:06
118 Nathan Brown (USA) Human Powered Health s.t.
DNF Arne Marit (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Sven Erik Bystrøm (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert
DNS Gage Hecht (USA) Human Powered Health
DNS Axel Zingle (Fra) Cofidis
DNS Arnaud de Lie (Bel) Lotto Soudal
 
GC
1 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93 7:35:20
2 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health at 0:09
3 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert 0:13
4 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole s.t.
5 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM 0:15
6 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
7 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole both s.t.
8 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic 0:16
9 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
10 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH
11 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
12 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:17
13 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
14 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal 0:18
15 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM 0:19
16 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ
17 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
18 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
19 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies
20 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
21 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies
22 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
23 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
24 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
25 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
26 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
27 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
28 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
29 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
30 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
31 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
32 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
33 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
34 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
35 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
36 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
37 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
38 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
39 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
40 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
41 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
42 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
43 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
44 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
45 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
46 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
47 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
48 Eddy Finé (Fra) Cofidis
49 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
50 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
51 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
52 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
53 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
54 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
55 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ
56 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
57 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
58 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
59 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
60 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
61 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
62 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
63 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
64 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
65 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies
66 Julien Simon (Fra) TotalEnergies
67 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
68 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
69 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
70 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
71 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert
72 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
73 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
74 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
75 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ
76 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
77 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur all s.t.
78 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93 0:41
79 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic
80 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 both s.t.
81 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health 0:45
82 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:51
83 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM 0:54
84 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:58
85 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique 1:47
86 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 1:50
87 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique 2:02
88 Alexis Renard (Fra) Cofidis 2:09
89 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic
90 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique
91 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert
92 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix
93 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique
94 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
95 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies
96 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
97 Sam Welsford (Aus) Team DSM all s.t.
98 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic 3:11
99 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise 5:24
100 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies 5:28
101 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB
102 Colin Joyce (USA) Human Powered Health
103 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic
104 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
105 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Team DSM
106 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93
107 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
108 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93
109 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique all s.t.
110 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH 8:11
111 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM s.t.
112 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health 8:38
113 Max Poole (GBr) Team DSM 9:18
114 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal 14:15
115 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH 16:05
116 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix 17:25
117 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique 19:24
118 Nathan Brown (USA) Human Powered Health 31:21



Cote Avoids Crash in Final Metres of Dunkerque Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.