Canadian Cyclist

 

May 5/22 18:42 pm - 4 Jours Dunkerque: Stage 3


Posted by Editoress on 05/5/22
 

Results from the third stage of 4 Jours de Dunkerque in France

Stage 3: Péronne to Mont Saint Eloi, 170.1 km
1 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 4:22:14
2 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93
3 Julien Simon (Fra) TotalEnergies
4 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM
5 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
6 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic
7 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
8 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
9 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
10 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
11 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal
12 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise
13 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
14 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
15 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
16 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
17 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
18 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
19 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies
20 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
21 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
22 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB
23 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
24 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
25 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
26 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
27 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
28 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
29 Eddy Finé (Fra) Cofidis
30 Alexis Renard (Fra) Cofidis
31 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
32 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
33 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
34 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
35 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
36 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
37 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93
38 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
39 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
40 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
41 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
42 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
43 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
44 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
45 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM
46 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
47 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
48 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
49 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
50 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
51 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH
52 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
53 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
54 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies
55 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal
56 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
57 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
58 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
59 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
60 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
61 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
62 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB
63 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health
64 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
65 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
66 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
67 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
68 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
69 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
70 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ all s.t.
71 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 0:16
72 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:17
73 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
74 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
75 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique
76 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique all s.t.
77 Colin Joyce (USA) Human Powered Health 0:32
78 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:34
79 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:36
80 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH s.t.
81 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:40
82 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ 0:44
83 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM s.t.
84 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:52
85 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ 1:00
86 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 1:03
87 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies 1:20
88 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic
89 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic both s.t.
90 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 1:55
91 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies s.t.
92 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 2:13
93 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic 2:56
94 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health 2:57
95 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix 4:02
96 Max Poole (GBr) Team DSM 4:11
97 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies 4:35
98 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic 5:59
99 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 6:19
100 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM s.t.
101 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 6:21
102 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique 6:31
103 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 7:21
104 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique s.t.
105 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 8:41
106 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 8:44
107 Sam Welsford (Aus) Team DSM
108 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique
109 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
110 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
111 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH
112 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix
113 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique
114 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
115 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93 all s.t.
116 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health 10:52
DNF Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Team DSM
DNF Nathan Brown (USA) Human Powered Health
 
GC
1 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health 11:57:43
2 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal at s.t.
3 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:01
4 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert 0:04
5 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole s.t.
6 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:06
7 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM
8 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
9 Julien Simon (Fra) TotalEnergies all s.t.
10 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic 0:07
11 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
12 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH both s.t.
13 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:08
14 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
15 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal 0:09
16 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM 0:10
17 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
18 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
19 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
20 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies
21 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
22 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
23 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
24 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
25 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
26 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
27 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
28 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
29 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
30 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
31 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
32 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
33 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
34 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
35 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
36 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
37 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
38 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
39 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
40 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
41 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
42 Eddy Finé (Fra) Cofidis
43 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
44 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
45 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
46 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
47 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
48 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
49 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
50 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
51 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
52 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
53 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
54 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
55 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ
56 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
57 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
58 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
59 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
60 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
61 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole all s.t.
62 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:21
63 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93 0:25
64 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 0:26
65 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:27
66 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix 0:30
67 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93 0:32
68 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
69 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:44
70 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ 0:54
71 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:59
72 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1:02
73 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ 1:10
74 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 1:29
75 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM s.t.
76 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies 1:30
77 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic 1:52
78 Alexis Renard (Fra) Cofidis 2:00
79 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies s.t.
80 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 2:05
81 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique 2:17
82 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB s.t.
83 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 2:43
84 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 2:57
85 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health 3:33
86 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies 4:45
87 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic 4:56
88 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise 5:15
89 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB 5:19
90 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique 5:36
91 Colin Joyce (USA) Human Powered Health 5:51
92 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic 6:39
93 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies 7:14
94 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 8:19
95 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 8:21
96 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique 8:31
97 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH 8:38
98 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 8:54
99 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
100 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB both s.t.
101 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic 9:01
102 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique 9:14
103 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique 10:22
104 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix 10:44
105 Sam Welsford (Aus) Team DSM s.t.
106 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 12:40
107 Max Poole (GBr) Team DSM 13:20
108 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 14:00
109 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 14:03
110 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
111 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal 14:06
112 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM 14:21
113 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health 19:21
114 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix 21:18
115 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH 24:40
116 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique 27:59



Cote Avoids Crash in Final Metres of Dunkerque Stage 1

4 Jours Dunkerque: Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.