Canadian Cyclist

 

May 6/22 22:28 pm - 4 Jours Dunkerque: Stage 4


Posted by Editoress on 05/6/22
 

Results from the fourth stage of 4 Jours de Dunkerque in France

Stage 4: Mazingarbe to Aire sur La Lys, 174.8 km
1 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix 4:01:54
2 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB
3 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
4 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies
5 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health
6 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ
7 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal
8 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
9 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM
10 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
11 Sam Welsford (Aus) Team DSM
12 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93
13 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
14 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM
15 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
16 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
17 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
18 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic
19 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
20 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
21 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique
22 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
23 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic
24 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
25 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise
26 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
27 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
28 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
29 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
30 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
31 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
32 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
33 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
34 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ
35 Julien Simon (Fra) TotalEnergies
36 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
37 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
38 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
39 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
40 Colin Joyce (USA) Human Powered Health
41 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
42 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
43 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
44 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
45 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
46 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
47 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal
48 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
49 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
50 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
51 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic
52 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
53 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health
54 Eddy Finé (Fra) Cofidis
55 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
56 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
57 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
58 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
59 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
60 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
61 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93
62 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
63 Max Poole (GBr) Team DSM
64 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH
65 Alexis Renard (Fra) Cofidis
66 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
67 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH
68 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health
69 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
70 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix
71 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
72 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
73 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
74 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
75 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
76 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies
77 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
78 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
79 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
80 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic
81 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique
82 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
83 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
84 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
85 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
86 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
87 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
88 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH
89 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
90 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
91 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
92 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
93 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
94 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique
95 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH
96 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
97 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ
98 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
99 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
100 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique
101 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique
102 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
103 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix
104 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB
105 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM all s.t.
106 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique 0:17
107 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix s.t.
108 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic 0:19
109 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
110 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies 0:21
111 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies
112 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert both s.t.
113 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 0: 28
114 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies 0: 36
115 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM 0: 40
116 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 0: 59
 
GC
1 Evaldas Siskevicius (Ltu) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 15:59:36
2 Gerben Thijssen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert at 0:01
3 Arvid De Kleijn (Ned) Human Powered Health
4 Lionel Taminiaux (Bel) Alpecin-Fenix
5 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal all s.t.
6 Samuel Leroux (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:02
7 Stanislaw Aniolkowski (Pol) Bingoal Pauwels Sauces WB 0:03
8 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis 0:06
9 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM 0:07
10 Thomas Boudat (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
11 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-KTM
12 Julien Simon (Fra) TotalEnergies all s.t.
13 Clément Russo (Fra) Team Arkéa-Samsic 0:08
14 Jonathan Couanon (Ned) Nice Métropole Côte d'Azur
15 Sam Watson (GBr) Groupama-FDJ
16 Angel Fuentes (Esp) Burgos-BH all s.t.
17 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 0:09
18 Lorrenzo Manzin (Fra) TotalEnergies 0:10
19 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Lotto Soudal
20 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ both s.t.
21 Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels-KTM 0:11
22 Hugo Hofstetter (Fra) Team Arkéa-Samsic
23 Hugo Page (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert
24 Óscar Pelegrí (Aut) Burgos-BH
25 Pier-André Côté (Can) Human Powered Health
26 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes-Atlantique
27 Damien Touzé (Fra) AG2R Citroën Team
28 Cédric Beullens (Bel) Lotto Soudal
29 Emiel Vermeulen (Bel) GO Sport-Roubaix Lille Métropole
30 Tristan Delacroix (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
31 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
32 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
33 Robert Stannard (Aut) Alpecin-Fenix
34 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa-Samsic
35 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels-KTM
36 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
37 Quentin Jauregui (Fra) B&B Hotels-KTM
38 Benjamin Thomas (Fra) Cofidis
39 Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
40 Brent van Moer (Bel) Lotto Soudal
41 Mihkel Räim (Est) Burgos-BH
42 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
43 Niklas Märkl (Bel) Team DSM
44 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-KTM
45 Eddy Finé (Fra) Cofidis
46 Antoine Raugel (Fra) AG2R Citroën Team
47 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
48 Maxime Urruty (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
49 Michael Gogl (Aut) Alpecin-Fenix
50 Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
51 Jordi Warlop (Bel) B&B Hotels-KTM
52 Laurence Pithie (NZl) Groupama-FDJ
53 Juraj Sagan (Svk) TotalEnergies
54 Dimitri Claeys (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert
55 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
56 Hugo Toumire (Fra) Cofidis
57 Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroën Team
58 Julien Vermote (Bel) Alpecin-Fenix
59 Jean Goubert (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur
60 Gijs van Hoecke (Bel) AG2R Citroën Team
61 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole all s.t.
62 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:21
63 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93 0:26
64 Andrea Mifsud (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 0:27
65 Clément Carisey (Fra) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 0:28
66 Gianni Vermeersch (Bel) Alpecin-Fenix 0:31
67 Joris Delbove (Fra) St Michel-Auber 93 0:33
68 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
69 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:45
70 Bram Welten (Ned) Groupama-FDJ 0:55
71 Morne van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 1:00
72 Norman Vahtra (Est) GO Sport-Roubaix Lille Métropole 1:03
73 Fabian Lienhard (Sui) Groupama-FDJ 1:11
74 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 1:28
75 Christopher Lawless (GBr) TotalEnergies 1:52
76 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkéa-Samsic 1:53
77 Alexis Renard (Fra) Cofidis 2:01
78 Geoffrey Soupe (Fra) TotalEnergies s.t.
79 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 2:06
80 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-KTM 2:10
81 Laurenz Rex (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 2:18
82 Mathias Le Turnier (Fra) Team U Nantes-Atlantique s.t.
83 Kévin Besson (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 2:58
84 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 3:05
85 Stephen Bassett (USA) Human Powered Health 3:34
86 Christophe Noppe (Bel) Team Arkéa-Samsic 4:57
87 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies 5:07
88 Milan Fretin (Esp) Sport Vlaanderen-Baloise 5:16
89 Tom Wirtgen (Ned) Bingoal Pauwels Sauces WB 5:20
90 Maël Guégan (Fra) Team U Nantes-Atlantique 5:37
91 Colin Joyce (USA) Human Powered Health 5:52
92 Alan Riou (Fra) Team Arkéa-Samsic 6:59
93 Maciej Bodnar (Pol) TotalEnergies 7:51
94 Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 8:22
95 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes-Atlantique 8:32
96 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH 8:39
97 Paul Hennequin (Fra) Nice Métropole Côte d'Azur 8:55
98 Louis Blouwe (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
99 Arjen Livyns (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB both s.t.
100 Daniel McLay (GBr) Team Arkéa-Samsic 9:02
101 Florian Richard-Andrade (Fra) Team U Nantes-Atlantique 9:15
102 Corne Van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert 9:19
103 Léo Danès (Fra) Team U Nantes-Atlantique 10:23
104 Sam Welsford (Aus) Team DSM 10:45
105 Ayco Bastiaens (Bel) Alpecin-Fenix s.t.
106 Dorian De Maeght (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB 12:41
107 Max Poole (GBr) Team DSM 13:21
108 Jules Hesters (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 14:04
109 Carlos Barbero (Esp) Lotto Soudal 14:07
110 Enzo Leijnse (Ned) Team DSM 14:22
111 Nicolas Debeaumarché (Fra) St Michel-Auber 93 14:23
112 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 14:29
113 Wessel Krul (Ned) Human Powered Health 19:22
114 Maurice Ballerstedt (Ger) Alpecin-Fenix 21:36
115 Juan Antonio Lopez-Cozar (Esp) Burgos-BH 24:41
116 Louis Richard (Fra) Team U Nantes-Atlantique 28:17


Cote Avoids Crash in Final Metres of Dunkerque Stage 1

4 Jours Dunkerque: Stage 2

4 Jours Dunkerque: Stage 3


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.