Canadian Cyclist

 

May 7/22 12:25 pm - World Cup Albstadt, U23 Women and Men XC results


Posted by Editoress on 05/7/22
 

Results from the U23 races (XCO) in Albstadt, Germany

U23 Women, 19.60 km (Start loop of 2.8 km+4x4.2 km )
1 Line Burquier Fra) Canyon Cllctv 1:07:48
2 Puck Pieterse (Ned) Alpecin - Fenix at 1:00
3 Sofie Pedersen (Den) Denmark 1:39
4 Olivia Onesti (Fra) France 2:29
5 Giada Specia (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team Xco 3:46
6 Noëlle Buri (Sui) Switzerland 4:03
7 Fem Van Empel (Ned) Netherlands 4:27
8 Sara Cortinovis (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 4:48
9 Finja Lipp (Ger) Ghost Factory Racing 5:03
10 Tamara Wiedmann (Aut) Trek | Vaude 5:06
11 Sina Van Thiel (Ger) Lexware Mountainbike Team 5:23
12 Luisa Daubermann (Ger) Trek | Vaude 5:31
13 Emilly Johnston (Can) Norco Factory Team 5:48
14 Flavie Guille (Fra) Team Performance Cycling 5:48
15 Ginia Caluori (Sui) Switzerland 5:53
16 Noemi Plankensteiner (Ita) Trinx Factory Team 6:01
17 Zoe Cuthbert (Aus) Australia 6:14
18 Matylda Szczecinska (Pol) Kross Orlen Cycling Team 6:24
19 Amélie Vazeille (Fra) Team Vosges VTT 6:36
20 Adéla Holubová (Cze) Czech Republic 7:06
21 Jacqueline Schneebeli (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 7:15
22 Ana Santos (Por) X-Sauce Factory Team 7:39
23 Harriet Harnden (GBr) Trek Factory Racing XC 8:05
24 Tina Züger (Sui) Strüby-Bixs Team 9:01
25 Isaure Medde (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 9:55
26 Alexa Fuchs (Ger) Germany 10:00
27 Raquel Queirós (Por) MMR Factory Racing Team 10:01
28 Ruth Holcomb (USA) United States of America 10:20
29 Giuliana Salvini Morgen (Bra) Sense Factory Racing 10:24
30 Giulia Challancin (Ita) Scott Racing Team 10:24
31 Lucia Gomez Andreu (Esp) MMR Factory Racing Team 10:25
32 Csenge Anna Bokros (Hun) Hungary 10:29
33 Marie Dufosse (Fra) Team Superior Rafalsocks 10:40
34 Tereza Kurnická (Svk) Slovakia 10:47
35 Clara Sommer (Aut) Austria 10:47
36 Isabella Flint (Aus) Australia 11:13
37 Romana Carfora (Ned) Netherlands 11:21
38 Kira Böhm (Ger) Germany 11:29
39 Klara Sofie Hansen (Den) Denmark 11:50
40 Roxane Vermette (Can) Team Canada 12:11
41 Iryna Shymanska (Ukr) Ukraine 12:18
42 Anna Flynn (GBr) Great Britain 12:19
43 Zuzana Safárová (Cze) Rouvy Specialized 12:43
44 Jocelyn Stel (Can) Team Canada 12:53
45 Holly Lubcke (Aus) Australia 13:01
46 Urara Kawaguchi (Jpn) Japan 13:22
47 Julia Maria Graf (Ita) Italy 13:43
48 Dirkje Cox (Ned) Netherlands 14:02
49 Nicole Bradbury (Can) Team Canada 15:09
50 Anaelle Henry (Fra) Team Vosges VTT -1 Lap
51 Paula Martin Varo (Esp) Spain -1 Lap
52 Hedda Brenningen Bjørklund (Nor) Norway -1 Lap
53 Julianne Sarrazin (Can) Team Canada -1 Lap
54 Alice Imbert (Fra) Team Performance Cycling -1 Lap
55 Yarela Gonzalez Obando (Chi) Chile -1 Lap
56 Marion Fromberger (Ger) Mountainbike Racingteam -1 Lap
57 Line Mygdam (Den) Four ES International Project -1 Lap
58 Katherine Hosking (Aus) Australia -1 Lap
59 Jette Aelken (Ger) Germany -1 Lap
60 Marta Zanga (Ita) Ktm Protek Elettrosystem -1 Lap
61 Fenna Hoegee (Ned) Netherlands -1 Lap
62 Britt Segers (Bel) Belgium -1 Lap
63 Gaia Tormena (Ita) Italy -1 Lap
64 Emma Terrigeol (Fra) Team Superior Rafalsocks -1 Lap
DNF Léa Bouilloux (Fra) Veloroc Lapierre
DNF Rosa Van Doorn (Ned) Netherlands
DNF Nina Mosser (Aut) Austria
DNF Amandine Vidon (Fra) Vca Anjos Ktm
DNF Celine Fromy (Fra) Team Performance Cycling
DNF Amélie Mackay (NZl) Team Talley's - Kiwi MTB Collective
DNS Ronja Blöchlinger (Sui) Switzerland
 
U23 Men, 22.55km (Start loop of 2.8 km+5x4.5 km)
1 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) Lexware Mountainbike Team 1:10:01
2 Gustavo Xavier De Oliveira Pereira (Bra) Brazil at 0:37
3 Dario Lillo (Sui) Switzerland 0:43
4 Luca Schätti (Sui) Bike Team Solothurn 0:56
5 Simon Walter (Sui) Switzerland 0:57
6 Luke Wiedmann (Sui) Thömus Maxon 0:58
7 Carter Woods (Can) Norco Factory Team 1:16
8 Riley Amos (USA) Trek Factory Racing XC 1:29
9 Simone Avondetto (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team XCO 2:02
10 Charlie Aldridge (GBr) Great Britain 2:18
11 Bjorn Riley (USA) Trek | Vaude 2:27
12 Finn Treudler (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 2:28
13 Sam Fox (Aus) Australia 2:31
14 Cameron Mason (GBr) Trinity Racing MTB 2:31
15 Luca Martin (Fra) KMC - Orbea 2:35
16 Lucas Grieco (Fra) Massi-Beaumes De Venise 2:46
17 Oleksandr Hudyma (Ukr) Cst Postnl Bafang MTB Racing Team 2:56
18 Mathis Guay (Fra) KTM Vittoria Team 3:05
19 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing MTB 3:08
20 Janis Baumann (Sui) Wilier - Pirelli Factory Team Xco 3:13
21 Tobias Lillelund (Den) Denmark 3:18
22 Roman Holzer (Sui) Thömus Maxon 3:31
23 Francesc Barber Arguimbau (Esp) Primaflor Mondraker Genuins 3:33
24 Ole Sigurd Rekdahl (Nor) Norway 3:41
25 Mario Bair (Aut) Trek | Vaude 3:43
26 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 3:56
27 Cameron Jones (NZl) Team Talley's - Kiwi MTB Collective 4:04
28 Nelson Peña Franco (Col) Colombia 4:15
29 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania MTB Racing Team 4:18
30 Pim Ronhaar (Ned) Netherlands 4:25
31 Oscar Lind (Swe) Sweden 4:27
32 Nils Aebersold (Sui) Trek | Vaude 4:37
33 Ignacio Gallo Florido (Chi) Chile 4:39
34 Jente Michels (Bel) Belgium 4:40
35 Joseph Blackmore (GBr) Great Britain 4:43
36 Jan Zatloukal (Cze) Czech Republic 4:45
37 Corran Carrick-Anderson (GBr) Great Britain 5:02
38 David Domingo Campos Motos (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 5:08
39 Tobias König (Ger) Germany 5:09
40 Martin Groslambert (Fra) France 5:09
41 Gian Andri Schmid (Sui) Switzerland 5:11
42 Matthew Wilson (NZl) Team Talley's - Kiwi MTB Collective 5:35
43 Jaume Bosch Pico (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 5:38
44 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav-Orbea 5:51
45 Lennart-Jan Krayer (Ger) Germany 5:55
46 Luke Moir (RSA) South Africa 5:59
47 Mathis Azzaro (Fra) Bmc MTB Racing 6:01
48 Andrin Walter (Sui) Switzerland 6:04
49 Alex Junior Malacarne (Bra) Trinity Racing MTB 6:07
50 Manuel Capra (Ita) Torpado Ursus 6:08
51 Clement Horny (Bel) BH - Wallonie MTB Team 6:11
52 Lukas Malezsewski (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 6:22
53 Matteo Siffredi (Ita) Scott Racing Team 6:27
54 Fabian Eder (Ger) Germany 6:34
55 Esteban Bagnon (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega 6:42
56 Isaac Del Toro Romero (Mex) Mexico 6:46
57 Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist 6:52
58 Cole Punchard (Can) Team Canada 6:57
59 Arthur Liardet (Fra) Team Vosges VTT 7:01
60 Luciano Rota (Ita) Gito Squadra Corse 7:07
61 Lubin Monteil (Fra) France 7:14
62 Aniol Morell Coll (Esp) X-Sauce Factory Team 7:18
63 Roger Ferrer Vidal (Esp) Massi-Beaumes De Venise 7:29
64 Loris Rouiller (Sui) Switzerland 7:36
65 Camilo Andres Gomez Gomez (Col) Trinity Racing MTB 7:38
66 Chris Van Dijk (Ned) Netherlands 7:40
67 Owen Clark (Can) Team Canada 7:50
68 Ian Schumacher (Ned) Netherlands 7:52
69 Maxime Lhomme (Sui) Switzerland 8:05
70 Yannick Parisi (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 8:07
71 Yann Chaptal (Fra) France 8:15
72 Killian Desbiens (Fra) Veloroc Lapierre 8:19
73 Charles Antoine St-Onge (Can) Team Canada 8:23
74 Loan Cheneval (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:27
75 Mattis Pateau (Fra) France 8:27
76 Emanuele Huez (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 8:39
77 Robbie Day (USA) United States of America 8:43
78 William Høines Larsen (Nor) Norway 8:45
79 Filippo Agostinacchio (Ita) Trinx Factory Team 8:50
80 Timo Müller (Sui) Thömus Maxon 8:51
81 Brayden Johnson (USA) United States of America 8:53
82 William Cote (Can) Team Canada 8:54
83 Jan-Ole Zilse (Ger) Germany 9:06
84 Pierrick Burnet (Fra) As Bike Racing 9:09
85 Noah Jung (Ger) Germany 9:22
86 Sander Hubrechts (Bel) Belgium 9:23
87 Philipp Bachmann (Sui) Switzerland 9:28
88 Clement Izquierdo (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega 9:36
89 Domenic Paolilli (Aus) Australia 9:37
90 Mathis Tonneau (Fra) Vca Anjos Ktm 9:44
91 Caleb Bottcher (NZl) New Zealand 9:48
92 Mattia Beretta (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 9:51
93 Jean-Luc Halter (Sui) KA Boom - Krapf 9:57
94 Marti Cateura Jordan (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist 10:04
95 Vilgot Lindh (Swe) Sweden 10:09
96 Miron Lipp (Ger) Germany 10:10
97 Thore Hemmerling (Ger) Germany 10:11
98 Niklas Scherer (Ger) Germany 10:30
99 Jan Sáska (Cze) Rouvy Specialized 10:32
100 André Eriksson (Swe) Sweden 10:33
101 Nicolas Martin Soto (Chi) R1 - Cycling Education 10:34
102 Tom Cheesman (Aus) Australia 10:37
103 Tom Schellekens (Ned) Netherlands 10:47
104 José Cabrera Gonzalez (Mex) Mexico 10:53
105 Jakub Vlasat† (Cze) Rouvy Specialized 11:01
106 Julius Scherrer (Aut) Austria 11:04
107 Patrick Pescaru (Rou) Romania 11:05
108 Tyler Clark (Can) Team Canada 11:10
109 Daniel Van Der Walt (RSA) Computer Mania MTB Racing Team -1 Lap
110 Luca Ruwiel (RSA) Computer Mania MTB Racing Team -1 Lap
111 Florian Fink (Ger) Germany -1 Lap
112 Ben Schweizer (Ger) Stop&Go Marderabwehr MTB Team -1 Lap
113 Theo Hauser (Aut) Austria -1 Lap
114 Jan Sommer (Sui) KA Boom - Krapf -1 Lap
115 Florian Lopez (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega -1 Lap
116 Maxime Garin (Fra) Veloroc Lapierre -1 Lap
117 Louis Krauss (Ger) Germany -1 Lap
118 Marino Meyer (Sui) Bikebox Racingteam -1 Lap
119 Jakub Jencu? (Svk) Slovakia -1 Lap
120 Kilian Feurstein (Aut) Austria -1 Lap
121 Yotam Deshe (Isr) Torpado Factory Team -1 Lap
122 Axel Badia Celma (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist -1 Lap
123 Kyle Cameron (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega -1 Lap
124 Matthieu Leroy (Fra) Team Performance Cycling -1 Lap
125 Angelo Zancan Pardo (Arg) Argentina -1 Lap
126 Théo Demarcin (Bel) BH - Wallonie MTB Team -1 Lap
127 Andrea Colombo (Ita) Trinx Factory Team -1 Lap
128 Remo Egli (Sui) KA Boom - Krapf -1 Lap
129 Thibault Soula (Fra) Team Vosges VTT -1 Lap
130 Benjamin Muth (Ger) Germany -1 Lap
131 Isaac Fletcher (Aus) Australia -1 Lap
132 Anathole Vermersch (Fra) Team Performance Cycling -1 Lap
133 David Mollard (Sui) Bikebox Racingteam -2 Laps
134 Elia Nascarella (Sui) Bike Team Solothurn -2 Laps
135 Raito Suzuki (Jpn) Fukaya Racing -2 Laps
136 William Maltais Pilote (Can) Team Canada -2 Laps
137 Noah Neff (Ger) Germany -2 Laps
138 Stan Van Den Hanenberg (Ned) Netherlands -2 Laps
139 Tim Riesen (Sui) Switzerland -2 Laps
140 Lars Van Ark (Ned) Netherlands -2 Laps
141 Nicolas Richard Kaiser (Ger) Germany -2 Laps
142 Sebastian Brenes Mata (CRc) Costa Rica -2 Laps
DNF Filippo Fontana (Ita) CS Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria
DNF Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team
DNF Jarne Vandersteen (Bel) Belgium
DNF Oliver Sølvhøj (Den) Torpado Ursus
DNF Michael Pecis (Ita) Ktm Protek Elettrosystem
DNF Frederick Smit (RSA) South Africa
DNS Leon Reinhard Kaiser (Ger) Germany
DNS Filip Konecn† (Cze) Czech Republic
DNS Lars Sommer (Sui) KA Boom - Krapf



McConnell Solidifies World Cup Lead with Short Track Win

Sam Gaze Makes Strong Return to World Cup Racing

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.