Canadian Cyclist

 

May 8/22 20:55 pm - Chretien 7th at Fleche Ardennaise


Posted by Editoress on 05/8/22
 

Results from Flèche Ardennaise in Belgium

Stavelot to Stavelot, 168.6 km
1 Romain Grégoire (Groupama-FDJ Conti) 4:24:30
2 Lennert Van Eetvelt (Lotto Soudal U23) at 0:01
3 Thomas Gloag (Trinity Racing) s.t.
4 Lorenzo Germani (Groupama-FDJ Conti) 0:51
5 Toon Clynhens (Elevate p/b Home Solution Soenens)
6 Arthur Kluckers (Leopard Pro Cycling)
7 Charles-Etienne Chrétien (Premier Tech U23 Cycling Project)
8 Dawit Yemane (Bike Aid)
9 Obie Vidts (Elevate p/b Home Solution Soenens)
10 Pepijn Reinderink (Development Team DSM)
11 Archie Ryan (Jumbo-Visma Development Team) all s.t.
12 Hannes Wilksch (Development Team DSM) 1:00
13 Reuben Thompson (Groupama-FDJ Conti) s.t.
14 Elias Maris (Leopard Pro Cycling) 1:14
15 Johannes Staune-Mittet (Jumbo-Visma Development Team) 1:16
16 Gil Gelders (Bingoal-WB Development Team) 1:27
17 William Junior Lecerf (Lotto Soudal U23) 1:35
18 Johannes Hodapp (Leopard Pro Cycling)
19 Oscar Onley (Development Team DSM)
20 Hartthijs De Vries (Metec-Solarwatt p/b Mantel)
21 Lars Craps (Urbano-Vulsteke)
22 Thibau Nys (Baloise Trek Lions)
23 Leander Van Hautegem (Bingoal-WB Development Team)
24 Felix Engelhardt (Tirol KTM Cycling Team)
25 Matthew Dinham (Team BridgeLane)
26 Tijmen Graat (Jumbo-Visma Development Team) all s.t.
27 Rudy Porter (Trinity Racing) 1:41
28 Adne Van Engelen (Bike Aid) 2:32
29 Ronan Van Den Put (Stageco CT)
30 Robin Orins (Elevate p/b Home Solution Soenens)
31 Alexander Hajek (Trinity Racing)
32 Noah De Graef (Mini-Discar Academy)
33 Sander De Vet (Basso Team Flanders) all s.t.
34 Fabio Christen (EF Education-NIPPO Development) 2:58
35 Jacques Lebreton (France Militaire) 3:07
36 Baptiste Huyet (C.C.Etupes) 3:14
37 Rens Tulner (Metec-Solarwatt p/b Mantel) 3:27
38 Dominik Bauer (Team Lotto-Kern Haus)
39 Mats Wenzel (Leopard Pro Cycling)
40 Eliott Pierre (France Militaire)
41 Gwen Leclainche (C.C.Etupes)
42 Jonathan Vervenne (Elevate p/b Home Solution Soenens)
43 Arne Baers (Acrog - Tormans)
44 Carson Miles (Premier Tech U23 Cycling Project)
45 Matthew Riccitello (Hagens Berman Axeon) all s.t.
46 Stijn Siemons (Geofco Doltcini Materiel-Velo.com) 4:20
47 Jarno Mobach (Leopard Pro Cycling) 4:23
48 Darren Van Bekkum (Jumbo-Visma Development Team) 4:24
49 Jesse Kramer (Jumbo-Visma Development Team) s.t.
50 Louis Coqueret (Leopard Pro Cycling) 4:26
51 Tibor Del Grosso (Metec-Solarwatt p/b Mantel)
52 Stan Huyghe (Stageco CT)
53 Lorenzo Milesi (Development Team DSM)
54 Hidde Van Veenendaal (Metec-Solarwatt p/b Mantel)
55 Giovanni Laurent (Urbano-Vulsteke)
56 Bart Hordijk (Development Team DSM) all s.t.
57 Lars Droogmans (Basso Team Flanders) 4:39
58 Louis Pijourlet (France Militaire) 5:20
59 Jordan Habets (Metec-Solarwatt p/b Mantel) 6:09
60 Wesley Mol (Bike Aid) 6:12
61 Ben Granger (Zappi Racing Team) s.t.
62 Jasper Stalmans (VDM -Trawobo CT) 6:30
63 Joppe Heremans (VDM -Trawobo CT)
64 Sieben Roggeman (RB Zelfbouw UCT)
65 Jack Drage (Hagens Berman Axeon)
66 Lars Put (Stageco CT)
67 Emile Brouwers (Basso Team Flanders)
68 Tomas De Neve (VDM -Trawobo CT)
69 Trym Brennsæter (EF Education-NIPPO Development)
70 Senne Thonnon (EFC - L&R - AGS)
71 Jago Willems (Bingoal-WB Development Team)
72 Miguel Ladang (Elevate p/b Home Solution Soenens)
73 Vince Gerits (Stageco CT)
74 Oliver Rees (Trinity Racing)
75 Théo Thomas (C.C.Etupes)
76 Francis Juneau (Premier Tech U23 Cycling Project)
77 Guillaume Dauschy (Premier Tech U23 Cycling Project)
78 Wout Geerinckx (Stageco CT) all s.t.
79 Joris Reinderink (Development Team DSM) 6:46
80 Finlay Pickering (Groupama-FDJ Conti) s.t.
81 Arthur Eeckhout (VDM -Trawobo CT) 6:50
82 Jaap Roelen (Metec-Solarwatt p/b Mantel) 6:53
83 Ole Theiler (Team Lotto-Kern Haus) 6:55
84 Ramses Debruyne (Lotto Soudal U23) 6:59
85 Lenny Martinez (Groupama-FDJ Conti) 7:06
86 Sven Hassert (Mini-Discar Academy) 7:22
87 Marvin Tasset (Mini-Discar Academy) 7:24
88 Jelle Declerck (Bingoal-WB Development Team) 8:27
89 Robin Plamondon (Premier Tech U23 Cycling Project) s.t.
90 Théo Bonnet (Geofco Doltcini Materiel-Velo.com) 8:31
91 Ward Huybs (Baloise Trek Lions) 8:38
92 Milan Paulus (Lotto Soudal U23) 9:54
93 Noah Detalle (Bingoal-WB Development Team) 9:54
94 Welay Berehe (EF Education-NIPPO Development) 10:07
95 Dorian Foulon (France Militaire) s.t.
96 Ivan Centrone (Geofco Doltcini Materiel-Velo.com) 11:54
97 Maxim Nonneman (VDM -Trawobo CT) 12:02
98 Luca Van Boven (Lotto Soudal U23)
99 Riley Sheehan (Premier Tech U23 Cycling Project)
100 Joseph Pidcock (Groupama-FDJ Conti)
101 Seppe Rombouts (RB Zelfbouw UCT) all s.t.
DNS Christophe Masson (Geofco Doltcini Materiel-Velo.com)
DNF Quentin Bezza (France Militaire)
DNF Louis Lapierre (France Militaire)
DNF Gauthier Beeckman (Acrog - Tormans)
DNF Robbe Claeys (Acrog - Tormans)
DNF Daan Grosemans (Acrog - Tormans)
DNF Elias Vanheel (Acrog - Tormans)
DNF Tom Vermeer (Acrog - Tormans)
DNF Thijs Aerts (Baloise Trek Lions)
DNF Daan Marien (Baloise Trek Lions)
DNF Pim Ronhaar (Baloise Trek Lions)
DNF Joren Thys (Basso Team Flanders)
DNF Trifonius Van Peteghem (Basso Team Flanders)
DNF Nikodemus Holler (Bike Aid)
DNF Sebastian Niehues (Bike Aid)
DNF Jasper Levi Pahlke (Bike Aid)
DNF Johan Meens (Bingoal-WB Development Team)
DNF Simon Baran (C.C.Etupes)
DNF Victor Bosoni (C.C.Etupes)
DNF Maxime Richard (C.C.Etupes)
DNF Szymon Tracz (EF Education-NIPPO Development)
DNF Yugi Tsuda (EF Education-NIPPO Development)
DNF Ethan Villaneda (EF Education-NIPPO Development)
DNF Gerben Dewinter (EFC - L&R - AGS)
DNF Jo Hashikawa (EFC - L&R - AGS)
DNF Thomas Naudts (EFC - L&R - AGS)
DNF Dylan Van Den Borre (EFC - L&R - AGS)
DNF Dylan Vandenstorme (EFC - L&R - AGS)
DNF Lorenz Van De Wynkele (Elevate p/b Home Solution Soenens)
DNF Angelo Van Den Bossche (Geofco Doltcini Materiel-Velo.com)
DNF Kasper Andersen (Hagens Berman Axeon)
DNF Michael Garrison (Hagens Berman Axeon)
DNF Colby Simmons (Jumbo-Visma Development Team)
DNF Noah Vandenbranden (Lotto Soudal U23)
DNF Antoine Cloux (Mini-Discar Academy)
DNF Anthony Franquet (Mini-Discar Academy)
DNF Michiel Hillen (RB Zelfbouw UCT)
DNF Tijl Pauwels (RB Zelfbouw UCT)
DNF Senne Van De Velde (RB Zelfbouw UCT)
DNF Glen Van Nuffelen (RB Zelfbouw UCT)
DNF Julien Desmarets (Stageco CT)
DNF Tom Chapman (Team BridgeLane)
DNF Alastair Christie-Johnston (Team BridgeLane)
DNF Sam Eddy (Team BridgeLane)
DNF Nicholas White (Team BridgeLane)
DNF Joshua Huppertz (Team Lotto-Kern Haus)
DNF Christian Koch (Team Lotto-Kern Haus)
DNF Jan Kuhn (Team Lotto-Kern Haus)
DNF Marcel Meisen (Team Lotto-Kern Haus)
DNF Moritz Hörandtner (Tirol KTM Cycling Team)
DNF Stefan Kovar (Tirol KTM Cycling Team)
DNF Linus Rosner (Tirol KTM Cycling Team)
DNF Nepomuk Roth (Tirol KTM Cycling Team)
DNF Karel Vacek (Tirol KTM Cycling Team)
DNF Carter Turnbull (Trinity Racing)
DNF Thibau Dhooge (Urbano-Vulsteke)
DNF Jasper Kaesemans (Urbano-Vulsteke)
DNF Jef Meyvis (Urbano-Vulsteke)
DNF Dag Verbeeck (Urbano-Vulsteke)
DNF Wouter Hopmans (VDM -Trawobo CT)
DNF Alexander Ball (Zappi Racing Team)
DNF Tom Charles (Zappi Racing Team)
DNF Matthew Kingston (Zappi Racing Team)
DNF John Roberts (Zappi Racing Team)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.