Canadian Cyclist

 

May 13/22 10:37 am - Milton Nations Cup: Day 2 results


Posted by Editoress on 05/13/22
 

Results from Day 2 of the Nations Track Cup in Milton, ON

 

Women Sprint
 
Qualifying
1 Kelsey Mitchell (Can) 10.374
2 Emma Hinze (Ger) 10.560
3 Lauriane Genest (Can) 10.600
4 Lea Sophie Friedrich (Ger) 10.653
5 Martha Bayona Pineda (Col) 10.682
6 Bao Shanju (Chn) 10.730
7 Laurine Van Riessen (BCC) 10.756
8 Guo Yufang (Chn) 10.756
9 Hetty Van Der Wouw (Ned) 10.798
10 Steffie Van Der Peet (Ned) 10.808
11 Riyu Ohta (Jpn) 10.837
12 Miriam Vece (Ita) 10.874
13 Yuka Kobayashi (Jpn) 10.888
14 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mex) 10.919
15 Kristina Clonan (Aus) 10.921
16 Mina Sato (RKD) 10.928
17 Mandy Marquardt (USA) 10.961
18 Marlena Karwacka (Pol) 10.997
19 Urszula Los (Pol) 11.001
20 Fuko Umekawa (RKD) 11.012
21 Nicky Degrendele (Bel) 11.026
22 Orla Walsh (Irl) 11.102
23 Lauren Bell (GBr) 11.118
24 Veronika Jabornikova (Cze) 11.166
25 Kayla Hankins (USA) 11.516
26 Yuli Verdugo Osuna (Mex) 11.559
27 Dahlia Palmer (Jam) 11.676
Top 5 riders advance 1/8 Finals.
6th to 27th places to 1/16 Finals
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Bao Shanju (Chn)
2 Dahlia Palmer (Jam)
 
Heat 2
1 Laurine Van Riessen (BCC)
2 Yuli Verdugo Osuna (Mex)
 
Heat 3
1 Guo Yufang (Chn)
2 Kayla Hankins (USA)
 
Heat 4
1 Hetty Van Der Wouw (Ned)
2 Veronika Jabornikova (Cze)
 
Heat 5
1 Steffie Van Der Peet (Ned)
2 Lauren Bell (GBr)
 
Heat 6
1 Riyu Ohta (Jpn)
2 Orla Walsh (Irl)
 
Heat 7
1 Miriam Vece (Ita)
2 Nicky Degrendele (Bel)
 
Heat 8
1 Yuka Kobayashi (Jpn)
2 Fuko Umekawa (RKD)
 
Heat 9
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mex)
2 Urszula Los (Pol)
 
Heat 10
1 Kristina Clonan (Aus)
2 Marlena Karwacka (Pol)
 
Heat 11
1 Mina Sato (RKD)
2 Mandy Marquardt (USA)
The winner of each heat advances to the 1/8 Finals
 
1/8 Finals
 
Heat 1
1 Kelsey Mitchell (Can) 11.715
2 Mina Sato (RKD)
 
Heat 2
1 Emma Hinze (Ger) 11.026
2 Kristina Clonan (Aus)
 
Heat 3
1 Lauriane Genest (Can) 11.125
2 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mex)
 
Heat 4
1 Lea Sophie Friedrich (Ger) 11.291
2 Yuka Kobayashi (Jpn)
 
Heat 5
1 Martha Bayona Pineda (Col) 11.074
2 Miriam Vece (Ita)
 
Heat 6
1 Riyu Ohta (Jpn) 11.517
2 Bao Shanju (Chn)
 
Heat 7
1 Laurine Van Riessen (BCC) 11.103
2 Steffie Van Der Peet (Ned)
 
Heat 8
1 Guo Yufang (Chn) 11.269
2 Hetty Van Der Wouw (Ned)
 Winners advance to Quarter Finals
 
Quarterfinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Kelsey Mitchell (Can)   10.971 11.052
2 Guo Yufang (Chn) 11.42
 
Heat 2
1 Emma Hinze (Ger) 11.151 11.196
2 Laurine Van Riessen (BCC)
 
Heat 3
1 Lauriane Genest (Can)   11.417 11.310
2 Riyu Ohta (Jpn) 11.204
 
Heat 4
1 Martha Bayona Pineda (Col) 11.162 11.105
2 Lea Sophie Friedrich (Ger)
Winners advance to SemiFinals
 
SemiFinals
 
Heat 1
1 Kelsey Mitchell (Can) 10.909 10.984
2 Martha Bayona Pineda (Col)
 
Heat 2
1 Emma Hinze (Ger) 11.187 10.974
2 Lauriane Genest (Can)
The winners race for the gold and silver medals.
The losers race for the bronze medal.
 
Final
 
Ride for Gold
1 Emma Hinze (Ger) 11.021 11.132
2 Kelsey Mitchell (Can)
 
Ride for Bronze
3 Martha Bayona Pineda (Col) 11.084 11.137
4 Lauriane Genest (Can)
 

 

Women's Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Maeve Plouffe (Aus) 3:27.388
2 Vittoria Bussi (Ita) 3:29.630
3 Silvia Zanardi (Ita) 3:31.034
4 Amber Pate (Aus) 3:31.947
5 Lena Charlotte Reissner (Ger) 3:32.659
6 Ariane Bonhomme (Can) 3:33.126
7 Adele Desgagnes (Can) 3:34.774
8 Wang Susu (Chn) 3:36.029
9 Fabienne Buri (Sui) 3:36.666
10 Shayna Powless (USA) 3:36.754
11 Guan Siqi (Chn) 3:41.117
12 Yanina Kuskova (Uzb) 3:47.187
13 Nicole Cordova Guerra (Mex) 3:53.985
Fastest 2 riders race for Gold
3rd and 4th riders race for Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Maeve Plouffe (Aus) 3:29.324
2 Vittoria Bussi (Ita) 3:32.210
 
Ride for Bronze
3 Silvia Zanardi (Ita) 3:31.924
4 Amber Pate (Aus) 3:36.241

 

Men's Scratch Race
1 Rhys Britton (GBr)
2 Erik Martorell Haga (Esp) -1 lap
3 Mattia Pinazzi (Ita) -1 lap
4 Tuur Dens (Bel) -1 lap
5 Jorge Peyrot Balvanera (Mex) -1 lap
6 Daniel Babor (Cze) -1 lap
7 Roy Eefting (Ned) -1 lap
8 Daniel Staniszewski (Pol) -1 lap
9 Josh Duffy (Aus) -1 lap
10 Jackson Kinniburgh (Can) -1 lap
11 Gavin Hoover (USA) -1 lap
12 Rodrigo Caixas (Por) -1 lap
13 Vincent Hoppezak (BCC) -1 lap
14 Tristan Manderfeld (Cwd) -1 lap
15 Jaeyeon Im (Lxc) -1 lap
16 Lukas Ruegg (Sui) -1 lap
17 Theo Reinhardt (Ger) -1 lap
18 Daniel Bridgwater (NZl) -1 lap
19 Daniel Crista (Rou) -1 lap
20 Kazushige Kuboki (Jpn) -1 lap
21 Ze Yu (Chn) -1 lap
DNF Yacine Chalel (Alg)
DNF Jamol Eastmond (Bar)
DNF Damir Zabirov (Uzb)
 
Women's Elimination Race
1 Jennifer Valente (USA)
2 Silvia Zanardi (Ita)
3 Sophie Lewis (GBr)
4 Lonneke Uneken (Ned)
5 Michelle Andres (Sui)
6 Sarah van Dam (Can)
7 Alyssa Polites (Aus)
8 Laura Rodriguez Cordero (Esp)
9 Alice Sharpe (Irl)
10 Tsuyaka Uchino (Jpn)
11 Lena Charlotte Reissner (Ger)
12 Alzbeta Bacikova (Svk)
13 Yuan Cao (Chn)
14 Kristyna Burlova (Cze)
15 Katrijn de Clercq (Bel)
16 Amalie Winther Olsen (SDP)
17 Yareli Acevedo Mendoza (Mex)
18 Nafosat Kozieva (Uzb)
 
Men's Elimination Race
1 Jules Hesters (Bel)
2 Yoeri Havik (Ned)
3 Gavin Hoover (USA)
4 Mathias Guillemette (Can)
5 Tim Torn Teutenberg (Ger)
6 Carloalberto Giordani (Ita)
7 Eiya Hashimoto (Jpn)
8 Rhys Britton (GBr)
9 Denis Rugovac (Cze)
10 George Brian Jackson (NZl)
11 Zhihui Jiang (Chn)
12 Joao Matias (Por)
13 Graeme Frislie (Aus)
14 Cristian Arriagada Pizarro (Chi)
15 Simon Vitzthum (Sui)
16 Yacine Chalel (Alg)
17 Edwin Sutherland (Bar)
18 Tristan Manderfeld (CWD)
19 Danil Evdokimov (Uzb)
20 Jorge Peyrot Balvanera (Mex)
21 Erik Martorell Haga (Esp)

 

Women Scratch Race
1 Martina Fidanza (Ita)
2 Lonneke Uneken (Ned)
3 Lily Williams (USA)
4 Yumi Kajihara (Jpn)
5 Anita Yvonne Stenberg (Nor)
6 Aline Seitz (Sui)
7 Lea Lin Teutenberg (Ger)
8 Tania Calvo Barbero (Esp)
9 Ella Barnwell (GBr)
10 Sophie Edwards (Aus)
11 Petra Sevcikova (Cze)
12 Alzbeta Bacikova (Svk)
13 Mia Griffin (Irl)
14 Yareli Acevedo Mendoza (Mex)
15 Argiro Milaki (Gre)
16 Ngaire Barraclough (Can)
17 Amalie Winther Olsen (SDP)
18 Marith Vanhove (Bel)
19 Amber Joseph (Bar)
20 Siqi Guan (Chn)
21 Sofiya Karimova (Uzb)
22 Fanny Malissa Cauchois-One (Lao)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.