Canadian Cyclist

 

May 15/22 15:47 pm - World Cup Nove Mesto, Elite Women and Men XC results


Posted by Editoress on 05/15/22
 

Results from the Elite races in Nove Mesto Na Morave, Czech Republic

Elite Women, 26.2 km (Start loop + 6 laps)
1 Rebecca Ellen Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Genuins 1:21:17
2 Loana Lecomte (Fra) Canyon Cllctv at 0:40
3 Jenny Rissveds (Swe) Team 31 1:17
4 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 2:22
5 Caroline Bohé (Den) Ghost Factory Racing 2:22
6 Mona Mitterwallner (Aut) Cannondale Factory Racing 2:25
7 Laura Stigger (Aut) Specialized Factory Racing 3:11
8 Alessandra Keller (Sui) Thömus Maxon 3:12
9 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing 3:52
10 Sina Frei (Sui) Specialized Factory Racing 4:01
11 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:05
12 Haley Batten (USA) Specialized Factory Racing 4:07
13 Janika Lõiv (Est) KMC - Orbea 4:22
14 Nina Benz (Ger) Lexware Mountainbike Team 4:32
15 Linda Indergand (Sui) Liv Factory Racing 4:40
16 Ramona Forchini (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 4:46
17 Giorgia Marchet (Ita) Trinx Factory Team 4:57
18 Léna Gerault (Fra) KTM Vittoria Team 5:41
19 Nadine Rieder (Ger) Ghost Factory Racing 5:51
20 Pauline Ferrand Prevot (Fra) BMC MTB Racing 6:15
21 Kata Blanka Vas (Hun) Hungary 6:24
22 Nicole Koller (Sui) Ghost Factory Racing 6:29
23 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 6:41
24 Gwendalyn Gibson (USA) Norco Factory Team 6:48
25 Lotte Koopmans (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 6:49
26 Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 6:59
27 Yana Belomoina (Ukr) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 7:04
28 Sandra Walter (Can) Live Racing Collective 7:14
29 Leonie Daubermann (Ger) KTM Factory MTB Team 7:22
30 Lia Schrievers (Ger) Germany 7:25
31 Candice Lill (RSA) South Africa 7:39
32 Annie Last (GBr) Great Britain 7:43
33 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 7:44
34 Jennifer Jackson (Can) Canyon MTB Racing 7:44
35 Jitka Cábelická (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team 8:06
36 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 8:11
37 Seraina Leugger (Sui) Switzerland 8:18
38 Tanja Zakelj (Slo) Unior Sinter Factory Racing 8:27
39 Kelsey Urban (USA) Team 31 8:35
40 Theresia Schwenk (Ger) Germany 8:40
41 Ingrid Sofie Bøe Jacobsen (Nor) Norway 8:53
42 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) BH Templo Cafés UCC 8:55
43 Laurie Arseneault (Can) Canyon MTB Racing 8:57
44 Emily Batty (Can) Canyon MTB Racing 9:15
45 Jana Czeczinkarová (Cze) Czech Republic 9:33
46 Haley Smith (Can) Maxxis Factory 9:51
47 Hannah Otto (USA) United States of America 10:04
48 Tereza Tvaruzková (Cze) Expres Cz - Tufo Team Kolín 10:11
49 Chiara Teocchi (Ita) Trinity Racing Mtb 10:24
50 Chrystelle Baumann (Sui) Switzerland 10:30
51 Paula Gorycka (Pol) Strüby-Bixs Team 10:44
52 Malene Degn (Den) KMC - Orbea 10:47
53 Steffi Häberlin (Sui) Bixs Performance Racing 11:06
54 Sara Öberg (Swe) Sweden 11:31
55 Mariske Strauss (RSA) South Africa 11:31
56 Hélène Clauzel (Fra) As Bike Racing 12:12
57 Aleksandra Podgorska (Pol) Kross Orlen Cycling Team -1 Lap
58 Savilia Blunk (USA) United States of America -1 Lap
59 Gabriela Wojtyla (Pol) Poland -1 Lap
60 Emeline Detilleux (Bel) Rockrider Racing Team -1 Lap
61 Iryna Popova (Ukr) Ukraine -1 Lap
62 Karla Stepánová (Cze) Cyklostar Head Pirelli -1 Lap
63 Rebekka Estermann (Sui) Cube Pro Fermetures Sefic -1 Lap
64 Corina Druml (Aut) KTM Factory MTB Team -1 Lap
65 Cindy Montambault (Can) Canada -2 Laps
66 Mackenzie Myatt (Can) Canada -2 Laps
67 Constance Valentin (Fra) VCA Anjos KTM -2 Laps
68 Alicia Franck (Bel) Belgium -2 Laps
69 Naama Noyman (Isr) Teamisgav-Orbea -2 Laps
70 Klaudia Czabok (Pol) Poland -2 Laps
71 Mari-Liis Mõttus (Est) Estonia -2 Laps
72 Janka Keseg Stevkova (Svk) Slovakia -2 Laps
73 Barbara Borowiecka (Pol) Poland -2 Laps
74 Barbora Prudková (Cze) Czech Republic -2 Laps
75 Dana Gilligan (Can) Canada -3 Laps
76 Greta Karasiovaite (Ltu) Torpado Factory Team -3 Laps
77 Martina Krahulcová (Svk) Slovakia -3 Laps
78 Aurea Ruiz Garcia (Esp) Spain -3 Laps
79 Maria Sherstiuk (Ukr) Ukraine -3 Laps
DNF Ronja Eibl (Ger) Alpecin - Fenix
DNF Kim Ames (Ger) Jb Brunex Superior Factory Racing
DNF Lucie Urruty (Fra) Veloroc Lapierre
DNF Isla Short (GBr) Great Britain
DNF Anna Bristow (NZl) New Zealand
DNF Linn Gustafzzon (Swe) Team 31
DNS Githa Michiels (Bel) Belgium
 
 
Elite Men, 22.206 km (Start loop + 7 laps)
1 Thomas Pidcock (GBr) Great Britain 1:21:19
2 Vlad Dascalu (Rou) Trek Factory Racing XC at 0:01
3 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 0:30
4 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 0:33
5 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 0:33
6 Mathias Flückiger (Sui) Thömus Maxon 0:34
7 Titouan Carod (Fra) BMC MTB Racing 1:01
8 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 1:04
9 Luca Schwarzbauer (Ger) Canyon Cllctv 1:17
10 Vital Albin (Sui) Thömus Maxon 1:41
11 Joshua Dubau (Fra) Rockrider Racing Team 1:48
12 David Valero Serrano (Esp) BH Templo Cafés UCC 1:51
13 Pierre De Froidmont (Bel) KMC - Orbea 1:57
14 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 2:01
15 Ondrej Cink (Cze) Kross Orlen Cycling Team 2:01
16 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 2:34
17 Christopher Blevins (USA) Specialized Factory Racing 2:47
18 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Factory Racing 2:51
19 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 2:57
20 Reto Indergand (Sui) Giant Factory Off - Road Team 2:59
21 Emil Hasund Eid (Nor) Norway 3:01
22 Victor Koretzky (Fra) France 3:10
23 Gunnar Holmgren (Can) Pivot Cycles - OTE 3:17
24 Julian Schelb (Ger) Stop&Go Marderabwehr MTB Team 3:19
25 Luca Braidot (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 3:20
26 Georg Egger (Ger) Germany 3:25
27 Niklas Schehl (Ger) Stop&Go Marderabwehr MTB Team 3:27
28 Joel Roth (Sui) Bixs Performance Racing 3:40
29 Pablo Rodriguez Guede (Esp) BH Templo Cafés UCC 3:40
30 Daniel James Mcconnell (Aus) Australia 3:41
31 Daan Soete (Bel) Belgium 3:47
32 Gregor Raggl (Aut) Jb Brunex Superior Factory Racing 3:48
33 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 3:49
34 Sebastian Fini Carstensen (Den) KMC - Orbea 3:57
35 Mats Tubaas Glende (Nor) Norway 4:00
36 Gioele De Cosmo (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team Xco 4:20
37 Marcel Guerrini (Sui) Bixs Performance Racing 4:35
38 David List (Ger) Lexware Mountainbike Team 4:37
39 Krzysztof Lukasik (Pol) JBG2 Cryospace 4:40
40 Daniele Braidot (Ita) Cs Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 4:43
41 Knut Røhme (Nor) Norway 4:45
42 David Nordemann (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 4:46
43 Stephane Tempier (Fra) Rockrider Racing Team 4:59
44 Ismael Esteban Aguero (Esp) Spain 5:06
45 Andrew L'Esperance (Can) Maxxis Factory 5:12
46 Quinton Disera (Can) Canada 5:17
47 Dmytro Titarenko (Ukr) Ukraine 5:28
48 Jofre Cullell Estape (Esp) Primaflor Mondraker Genuins 5:42
49 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Massi-Beaumes De Venise 5:43
50 Maxime Loret (Fra) KTM Vittoria Team 5:43
51 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 5:44
52 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Factory Racing 5:54
53 Cameron Orr (GBr) Great Britain 6:02
54 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Orlen Cycling Team 6:33
55 Jakob Dorigoni (Ita) Torpado Factory Team 6:33
56 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 6:34
57 Bruno Vitali (Sui) Switzerland 6:42
58 Ben Oliver (NZl) New Zealand 6:43
59 Nadir Colledani (Ita) Mmr Factory Racing Team 6:43
60 Lukas Vrouwenvelder (USA) United States of America 6:48
61 Lukáz Kobes (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team 7:01
62 Alessio Agostinelli (Ita) Ktm Protek Elettrosystem 7:06
63 Tyler Orschel (Can) Canada 7:09
64 Jan Vastl (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team 7:11
65 Sven Olivetti (Sui) Switzerland 7:16
66 Dario Thoma (Sui) Switzerland 7:24
67 Mirko Tabacchi (Ita) Rdr Italia Factory Team 7:31
68 Sean Fincham (Can) Norco Factory Team 7:33
69 Cameron Ivory (Aus) Australia 7:34
70 Ulan Bastos Galinski (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing 7:54
71 Jan Skarnitzl (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team 8:06
72 Karl Markt (Aut) Jb Brunex Superior Factory Racing 8:33
73 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 8:41
74 Erik Hægstad (Nor) KMC - Orbea 8:43
75 Karol Ostaszewski (Pol) JBG2 Cryospace 8:44
76 Basile Allard (Fra) France 8:51
77 Zsombor Palumby (Hun) Hungary 8:53
78 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles - OTE 9:26
79 Erno Mccrae (Bel) Belgium 9:34
80 Oleksandr Koniaiev (Ukr) Ukraine 9:41
81 Silas Graf (Ger) Cube Pro Fermetures Sefic 10:11
82 Ludovic Delpech (Fra) France 10:17
83 Michal Topor (Pol) Poland -1 Lap
84 Fabio Spena (Sui) Bikebox Racingteam -1 Lap
85 Tobias Steinhart (Ger) Germany -1 Lap
86 Joris Ryf (Sui) Switzerland -1 Lap
87 Axel Lindh (Swe) Sweden -1 Lap
88 Ursin Spescha (Sui) Ka Boom - Krapf -2 Laps
89 Filip Helta (Pol) Kross Orlen Cycling Team -2 Laps
90 Clément Auvin (Fra) France -2 Laps
91 Benoit Igoulen (Fra) Massi-Beaumes De Venise -2 Laps
92 Samuel Shaw (NZl) New Zealand -2 Laps
93 Kevin Krieg (Sui) Switzerland -2 Laps
94 Michael Gaßner (Ger) Germany -2 Laps
95 Victor Verreault (Can) Foresco Holding Proco Rl Pro Team -2 Laps
96 Sandro Trevisani (Sui) Switzerland -2 Laps
97 Rok Naglic (Slo) Slovenia -2 Laps
98 Riki Kitabayashi (Jpn) Japan -2 Laps
99 Edson Gilmar De Rezende Junior (Bra) Caloi Henrique Avancini Racing -3 Laps
100 Nicolas Kautter (Ger) Germany -3 Laps
101 Matej Baco (Svk) Slovakia -3 Laps
102 Serdar Depe (Tur) Turkey -3 Laps
103 Ryo Takeuchi (Jpn) Fukaya Racing -4 Laps
104 Jan Rajchart (Cze) Gapp System - Kolofix MTB Racing Team -4 Laps
105 Florian Hamm (Ger) Germany -4 Laps
106 Kristián Jánosik (Svk) Proefekt Across Cst Team -4 Laps
107 Vincent Jonatan Beckmann (Ger) Germany -4 Laps
108 George-Vlad Sabau (Rou) Romania -5 Laps
DNF Samuel Gaze (NZl) Alpecin - Fenix
DNF Filippo Colombo (Sui) BMC MTB Racing
DNF Julien Trarieux (Fra) Massi-Beaumes De Venise
DNF Romain Seigle (Fra) Rockrider Racing Team
DNF Ivan Feijoo Alberte (Esp) Mmr Factory Racing Team
DNF Moritz Bscherer (Aut) KTM Factory MTB Team
DNF Nicolas Delich Pardo (Chi) R1 - Cycling Education
DNF Maximilian Foidl (Aut) KTM Factory MTB Team
DNF Amando Martinez Galvan (Mex) Mexico
DNF Josef Jelínek (Cze) Cyklostar Head Pirelli
DNF Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) Sense Factory Racing
DNS Martins Blums (Lat) CST Postnl Bafang MTB Racing Team
DNS Fabio Püntener (Sui) Bike Team Solothurn



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.